Cook's Illustrated

OUR RESULTS

METHODOLOGY

• Taste 8 products, including 6 preformed patties and 2 products resembling bulk ground beef that we formed into 4-ounce patties

• Purchased at Boston-area supermarkets

• Prices ranged from about $0.40 to about $1.50 per ounce (about $6.00 to about $18.00 per pound)

• Cook on stovetop; sample plain

• Cook on stovetop; sample on buns with ketchup and lettuce

• Samples were randomized and tasted blind to eliminate bias

• Compare ingredients

• Compare nutrition information per serving, adjusting to standard 113-gram (or roughly 4-ounce)

Vous lisez un aperçu, inscrivez-vous pour en lire plus.

Centres d'intérêt associés

Plus de Cook's Illustrated

Cook's Illustrated1 min de lectureFood & Wine
Beer Ingredients
Beer is the alchemical result of converting cereal grain starch to sugar (“malting”); steeping the grain in hot water (“mashing”); and then boiling, fermenting, and packaging the liquid. Malted barley is the most common form of malt; typically, brewe
Cook's Illustrated6 min de lecture
Tasting Meat-Free Burgers
There’s a seismic shift happening in the world of vegetarian, or plant-based, “meat.” Companies are targeting consumers who like meat but who, for any number of reasons, want to eat less of it. These products are intended to mimic the taste, texture,
Cook's Illustrated3 min de lectureFood & Wine
Quick Tips
If Rose Smythe of San Francisco, Calif., spills oil or accidently drops an egg, she cleans up the mess with salt. She covers the spill with a generous amount of table or kosher salt (for eggs, she removes any large shell pieces first) and lets the mi