Vous êtes sur la page 1sur 20

2.9. VENITUL ANUAL IMPOZABIL 2.9.1.

NOIUNI INTRODUCTIVE
Venitul anual impozabil se stabilete pentru: venituri din activiti independente; venituri din cedarea folosinei bunurilor; venituri din activiti agricole. Venit anual impozabil = venitul anual pierderi fiscale reportate Impozit II = 16% x Venit anual impozabil

2.9.2. APLICAII I STUDII DE CAZ REZOLVATE


1. O persoan fizic obine n cursul anului venituri din dreptul de proprietate intelectual n sum de 4.000 lei. S se determine impozitul anual datorat de persoana fizic. Rezolvare: I. Determinarea impozitului anticipat Impozit anticipat = 10% * 4.000 = 400 lei II. DETERMINAREA IMPOZITULUI ANUAL Impozit = 16% * venit net Venit net = Venit brut Cheltuieli forfetare Cheltuieli forfetare = 40% * Venit brut Cheltuieli forfetare = 40% * 4.000 = 1.600 lei Venit net = 4.000 1.600 = 2.400 lei Venitul net din drepturile de proprietate intelectuala se stabileste prin scaderea din venitul brut a urmatoarelor cheltuieli: a) o cheltuiala deductibila egala cu 20% din venitul brut; b) contributiile sociale obligatorii platite. n cazul veniturilor provenind din crearea unor lucrari de arta monumentala, venitul net se stabileste prin deducerea din venitul brut a urmatoarelor cheltuieli: a) o cheltuiala deductibila egala cu 25% din venitul brut; b) contributiile sociale obligatorii platite. n cazul exploatarii de catre mostenitori a drepturilor de proprietate intelectuala, venitul net se determina prin scaderea din venitul brut a sumelor ce revin organismelor de gestiune colectiva , fara aplicarea cotei forfetare de cheltuieli prevazute mai sus. Impozit = 16% * 2.400 = 384 lei Impozit de recuperat = 400 - 384 = 16 lei.

4.2. TVA
1. O societate comercial achiziioneaz materii prime n valoare de 3.000 lei. S se determine taxa pe valoare adugat deductibil, n condiiile n care: a) preul materiilor prime nu include taxa pe valoare adugat; b) preul materiilor prime include taxa pe valoare adugat. Rezolvare: a) Dac preul materiilor prime nu include taxa pe valoare adugat, atunci ea se va determina prin aplicarea cotei de 24% asupra bazei impozabile. TVA deductibil = 24% * 3.000 = 720 lei b) Dac preul materiilor prime include taxa pe valoare adugat, atunci ea se va determina utiliznd principiul sutei majorate. Principiul sutei majorate: TVA =
24 *100 = 19,354% 100 + 24

TVA deductibil = 19,354% * 3.000 = 581 lei 2. O societate comercial livreaz manuale n valoare de 2.000 lei. S se determine taxa pe valoare adugat colectat, n condiiile n care: a) preul manualelor nu include taxa pe valoare adugat; b) preul manualelor include taxa pe valoare adugat Rezolvare: Pentru livrarea de manuale, cota taxei pe valoare adugat este de 9%. a) Dac preul manualelor nu include taxa pe valoare adugat, atunci ea se va determina prin aplicarea cotei de 9% asupra bazei impozabile. TVA colectat = 9% * 2.000 = 180 lei b) Dac preul manualelor include taxa pe valoare adugat, atunci ea se va determina prin aplicarea principiului sutei majorate

Principiul sutei majorate: TVA =


9 *100 = 8,257% 100 + 9

TVA colectat = 8,257% * 2.000 = 165,14 lei

3. n luna februarie 2010, o societate comercial efectueaz urmtoarele operaiuni: achiziionare materii prime: 5.000 lei; cheltuieli de transport i asigurare n vederea achiziionrii materiilor prime: 200 lei; livrare mrfuri: 3.000 lei. S se determine: a) taxa pe valoare adugat deductibil; b) taxa pe valoare adugat colectat; c) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat. Rezolvare: a) Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil cuprinde: - achiziionare materii prime; - cheltuieli de transport i asigurare n vederea achiziionrii materiilor prime. - Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil = 5.000 + + 200 = 5.200 lei TVA deductibil = 24% * 5.200 = 1248 lei b) TVA colectat = 24% * 3.000 = 720 lei c) Observm c taxa pe valoare adugat deductibil (1248 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat colectat (720 lei). n acest caz, societatea comercial va nregistra o tax pe valoare adugat de recuperat. TVA de recuperat = TVA deductibil TVA colectat TVA de recuperat = 1248 720 =528 lei 4. O societate comercial a achiziionat produse din afara teritoriului comunitar n valoare de 4.200 lei. S se determine taxa pe valoare adugat deductibil, tiind c: - taxa vamal: 20%; - comision vamal: 0,5%; - accize: 400 lei. Rezolvare: n cazul unui import din afara teritoriului comunitar, baza de impozitare a taxei pe valoare adugat cuprinde: - valoarea n vam; - taxa vamal; - comision vamal; - accize. Valoarea n vam = 4.200 lei Taxa vamal = cota taxei vamale * valoarea n vam Taxa vamal = 20% * 4.200 = 840 lei Comision vamal = comision * valoarea n vam Comision vamal = 0,5% * 4.200 = 21 lei Baza de impozitare a TVA = 4.200 + 840 + 21 + 400 = 5.461 lei TVA deductibil = 24% * 5.461 = 1311 lei

5. Societatea comercial A achiziioneaz 1.000 de produse la preul de 2 lei/produs, pe care le vinde unei societi comerciale B la preul de 2,5 lei/produs. Pentru aceast vnzare, societatea comercial A acord o reducere de pre de 8%. Societatea comercial B vinde produsele prin magazinul propriu, practicnd un adaos comercial de 20%. S se determine: a) taxa pe valoare adugat deductibil pentru societatea A; b) taxa pe valoare adugat colectat pentru societatea A; c) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea A; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea B. Rezolvare: a) Baza de impozitare pentru TVA = preul de cumprare * cantitate Baza de impozitare pentru TVA = 2 lei/produs * 1.000 produse = 2.000 lei TVA deductibilA = 24 % * 2.000 = 480 lei b) Observaie: n baza de impozitare nu se cuprinde reducerea de pre acordat de societatea A Valoare vnzare = pre de vnzare * cantitate Valoare vnzare = 2,5 lei/produs * 1.000 produse = 2.500 lei Baza de impozitare pentru TVA = reducerea * valoare vnzare Baza de impozitare pentru TVA = 92% * 2.500 = 2.300 lei TVA colectatA = 24% * 2.300 =552 lei c) Observm c taxa pe valoare adugat colectat (552 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (480 lei). n acest caz, societatea comercial A va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil TVA de plat = 552 480 = 72 lei d) Pentru a determina dac societatea comercial B are tax pe valoare adugat de plat sau de recuperat, va trebui s calculm taxa pe valoare adugat deductibil i taxa pe valoare adugat colectat. Determinarea taxei pe valoare adugat deductibil Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat este reprezentat de valoarea de cumprare: 2.300 lei (2,5 lei/produs * 1.000 lei). TVA deductibil = 24% * 2.300 = 552 lei Determinarea taxei pe valoare adugat colectat Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial Pre de vnzare = 2.300 + 20% * 2.300 = 2.760 lei (baza de impozitare pentru TVA colectat) TVA colectat = 24% * 2.760 = 662 lei Determinarea taxei pe valoare adugat de plat/de recuperat Observm c taxa pe valoare adugat colectat (662 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (552 lei), n acest caz, societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil TVA de plat = 662 552 = 110 lei

6. O societate comercial A achiziioneaz 4.000 de produse la preul de 3lei/produs. Ambalajele n care au fost livrate produsele sunt n valoare de 100 lei i circul ntre furnizorii de marf i clieni prin schimb, fr facturare. Societatea comercial A vinde doar 3.000 de produse unei societi comerciale B, practicnd un adaos comercial de 10%. Societatea comercial B vinde cele 3.000 de produse prin magazinul propriu, practicnd un adaos comercial de 15%. S se determine: a) taxa pe valoare adugat deductibil pentru societatea comercial A; b) taxa pe valoare adugat colectat pentru societatea comercial A; c) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea A; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea comercial B. Rezolvare: a) Observaie: valoarea ambalajelor care circul ntre furnizorii de marf i clieni, prin schimb, fr facturare, nu se include n baza de impozitare a taxei pe valoare adugat. Baza de impozitare pentru TVA = 3 lei/produs * 4.000 lei = 12.000 lei TVA deductibilA = 24% * 12.000 = 2880 lei b) Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial (baza de impozitare) Pre de vnzare = 3lei/produs * 3.000 produse + 10%* (3lei/produs * 3.000 produse) = 9.900 lei TVA colectatA = 24% * 9.900 = 2376 lei c) Observm c taxa pe valoare adugat deductibil (2880 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat colectat (2376 lei). n acest caz, societatea comercial A va nregistra tax pe valoare adugat de recuperat. TVA de recuperat = TVA deductibil TVA colectat TVA de recuperatA = 2880 2376 = 504 lei d) Pentru a determina dac societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat sau de recuperat, va trebui s calculm taxa pe valoare adugat deductibil i taxa pe valoare adugat colectat. Determinarea taxei pe valoare adugat deductibil Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil este valoarea de cumprare: 9.900 lei TVA deductibilB = 24% * 9.900 = 2376 lei Determinarea taxei pe valoare adugat colectat Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial (baza de impozitare) Pre de vnzare = 9.900 + 15% * 9.900 = 11.385 lei TVA colectatB = 24% * 11.385 = 2732 lei Determinarea taxei pe valoare adugat de plat/de recuperat Observm c taxa pe valoare adugat colectat (2732 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (2376 lei). n acest caz, societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil TVA de platB = 2732 2376 = 356 lei

7. O societate comercial A a achiziionat produse din afara teritoriului comunitar n urmtoarele condiii: - pre de achiziie: 500 produse la preul de 3$/produs; - cheltuieli de transport i asigurare: 100$; - taxa vamal: 15%; - comision vamal: 0,5%; - accize: 700 lei - curs valutar: 1$ = 2,8 lei Societatea comercial A vinde cele 500 de produse unei societi comerciale B, acordnd o reducere de pre de 10% i practicnd un adaos comercial de 15%. Societatea comercial B vinde produsele prin magazinul propriu, practicnd un adaos comercial de 20%. S se determine: a) taxa pe valoare adugat deductibil pentru societatea comercial A; b) taxa pe valoare adugat colectat pentru societatea comercial A; c) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea A; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea B. Rezolvare: a) Taxa pe valoare adugat deductibil se aplic asupra bazei de impozitare care cuprinde: - valoarea n vam; - taxa vamal; - comision vamal; - accize. Valoarea n vam = (pre * cantitate * curs de schimb) + (cheltuieli de transport i asigurare * curs de schimb) Valoarea n vam = (3$/produs * 500 produse * 2,8 lei/$) + (100$ * 2,8 lei/$) Valoarea n vam = 4200 lei Taxa vamal = cota * valoarea n vam Taxa vamal = 15% * 4200 = 630 lei Comision vamal = cota * valoarea n vam Comision vamal = 0,5% * 4200 = 21 lei Baza de impozitare = valoarea n vam + taxe vamale + comision vamal + accize Baza de impozitare = 4200 + 630 + 21 + 700 = 5551 lei TVA deductibil = 24% * 5551 = 1332 lei b) Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial Pre de vnzareA = 5551 + 15% * 5551 = 6384 lei Baza de impozitare pentru TVA colectat = 90% * 6384 = 5745,6 lei TVA colectatA = 24% * 5745,6 = 1379 lei

c) Observm c taxa pe valoare adugat colectat (1379 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (1332 lei). n acest caz, societatea comercial A va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil TVA de platA = 1379 1332 = 47 lei d) Pentru a determina dac societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat sau de recuperat, va trebui s calculm taxa pe valoare adugat deductibil i taxa pe valoare adugat colectat. Determinarea taxei pe valoare adugat deductibil Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat pentru societatea comercial B este reprezentat de preul de cumprare (5745,6 lei). TVA deductibilB = 24% * 5745,6 = 1379 lei Determinarea taxei pe valoare adugat colectat Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial (baza de impozitare) Pre de vnzare = 5745,6 + 20% * 5745,6 = 6894,72 lei TVA colectatB = 24% * 6894,72 = 1655 lei Determinarea taxei pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea B. Observm c taxa pe valoare adugat colectat (1655 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (1379 lei). n acest caz, societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil TVA de platB = 1655 1379 = 276 lei

8. O societate comercial A achiziioneaz din teritoriul comunitar 1.500 produse la preul de 3 /produs, accize: 400 lei, curs de schimb: 1 = 4,10 lei. Societatea comercial A vinde cele 1.500 produse unei societi comerciale B, practicnd un adaos comercial de 20%. Societatea comercial B vinde produsele prin magazinul propriu, practicnd un adaos comercial de 25%. S se determine: a) taxa pe valoare adugat deductibil pentru societatea comercial A; b) taxa pe valoare adugat colectat pentru societatea comercial A; c) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea A; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat pentru societatea B. Rezolvare: a) Baza de impozitare cuprinde preul de achiziie i accizele. Preul de achiziie = pre/produs * cantitate * cursul de schimb Preul de achiziie = 3 /produs * 1500 produse * 4,1 lei/ = 18450 lei Baza de impozitare = 18450 + 400 = 18850 lei TVA deductibil A = TVA colectat A = 24% * 18850 = 4524 lei b) Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial (baza de impozitare)

Pre de vnzare = 18850 + 20% * 18850 = 22620 lei TVA colectat A = 24% * 22620 = 5429 lei TVA colectat A total = 4524 + 5429 = 9953 lei c) Observm c taxa pe valoarea adugat colectat (9953 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (4524 lei). n acest caz, societatea va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil TVA de plat A = 9953 4524 = 5429 lei d) Pentru a determina dac societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat sau de recuperat, va trebui s calculm taxa pe valoare adugat deductibil i taxa pe valoare adugat colectat. Determinarea taxei pe valoare adugat deductibil Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil este reprezentat de preul de cumprare. TVA deductibil B = 24% * 22620 = 5429 lei Determinarea taxei pe valoare adugat colectat Pre de vnzare = pre de cumprare + adaos comercial (baza de impozitare) Pre de vnzare = 22620 + 25% * 22620 = 28275 lei TVA colectatB = 24% * 28275 = 6786 lei Observm c taxa pe valoare adugat colectat (6786 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat deductibil (5429 lei). n acest caz, societatea comercial B va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA deductibil

TVA de plat = 6786 5429 = 1357 lei 9. O societate comercial vinde n luna ianuarie o instalaie n valoare de 2.000 lei, pentru care ncaseaz un avans de 20%, restul sumei urmnd a fi ncasat n 4 rate lunare egale, ncepnd cu luna februarie. S se determine taxa pe valoare adugat colectat. Rezolvare: n conformitate cu art.134, n cazul plilor efectuate nainte de data la care intervine faptul generator, taxa pe valoare adugat devine exigibil la data la care se ncaseaz avansul. Baza impozabil pentru TVA colectat = 20% * 2.000 = 400 lei TVA colectat = 24% * 400 = 96 lei 10. n luna iunie, o societate comercial efectueaz urmtoarele operaiuni: - achiziioneaz materii prime n valoare de 3.000 lei, cheltuielile de transport aferente achiziiei fiind de 150 lei; - achiziioneaz 200 de produse din teritoriul comunitar la preul de 5 /produs, cheltuielile de transport i asigurare fiind de 30 , accize: 400 lei; cursul de schimb 1 euro = 4,10 lei; - achit o rat n valoare de 200 lei; - ncaseaz o rat de la un client n valoare de 300 lei. S se determine: a) taxa pe valoare adugat deductibil; b) taxa pe valoare adugat colectat; c) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat. Rezolvare: a) Baza impozabil pentru taxa pe valoare adugat deductibil cuprinde: - materiile prime achiziionate din intern, inclusiv cheltuielile de transport aferente - produsele achiziionate din teritoriul comunitar; - rata achitat. Valoarea produselor achiziionate din teritoriul comunitar = 200 produse * 5 /produs * 4,1 lei/ + 30 * 4,1 lei/ + 400 lei = 4623 lei TVA deductibil A = TVA colectat A = 24% * 4623 = 1110 lei Baza impozabil TVA = 3.000 + 150 + 200 = 3.350 lei pentru operaiile interne TVA deductibil = 24% *3.350 = 804 lei b) Baza impozabil pentru taxa pe valoare adugat colectat este reprezentat de rata ncasat de la client (300 lei). TVA colectat = 24% * 300 = 72 lei c) Observm c taxa pe valoare adugat deductibil (1110 + 804= 1914 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat colectat (1110 + 72 = 1182 lei). n acest caz, societatea comercial va nregistra tax pe valoare adugat de recuperat. TVA de recuperat = TVA deductibil TVA colectat TVA de recuperat = 1914 1182 = 732 lei 9

11. O societate comercial efectueaz urmtoarele operaii n luna martie: - livrare marf pe piaa intern cu drept de deducere: 2.000 lei; - livrare marf la export: 1.000 lei; - livrare produse pe piaa intern scutite de taxa pe valoare adugat fr drept de deducere: 800 lei; - cumprare produse: 1.500 lei. S se determine: a) taxa pe valoare adugat colectat; b) taxa pe valoare adugat deductibil; c) taxa pe valoare adugat de dedus; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat. Rezolvare: a) Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat colectat o reprezint livrarea de mrfuri pe piaa intern cu drept de deducere (2.000 lei). TVA colectat = 24% * 2.000 = 480 lei b) Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil o reprezint cumprarea de produse n valoare de 1.500 lei. TVA deductibil = 24% * 1.500 = 360 lei c) TVA de dedus = Pro-rata * TVA deductibil Pro-rata = suma total a operaiunilor constnd n livrri de bunuri i prestri de servicii care permit exercitarea dreptului de deducere/ suma total a operaiunilor prevzute la numrtor i a operaiunilor constnd n livrri de bunuri i prestri de servicii care nu permit exercitarea dreptului de deducere. Pro-rata =
2.000 + 1.000 *100 = 78,95% 2.000 +1.000 + 800

TVA de dedus = 78,95% * 360 = 284 lei d) Observm ca taxa pe valoare adugat colectat (480 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat de dedus (284 lei). n acest caz, societatea va nregistra tax pe valoare adugat de plat. TVA de plat = TVA colectat TVA de dedus TVA de plat = 480 284 = 196 lei.

10

12. O societate comercial efectueaz urmtoarele operaiuni: - cumpr materii prime de pe piaa intern n valoare de 4.000 lei; - cumpr bunuri destinate realizrii de operaiuni care nu dau drept de deducere: 700 lei; - achit o rat dintr-o achiziie cu plata n rate: 200 lei; - cumpr bunuri n contul unui client n valoare de 1.000 lei, dar care vor fi decontate; - livreaz produse pe piaa intern: 3.000 lei; - livreaz produse pe piaa extern: 1.500 lei; - primete ambalaje care circul ntre furnizori i clieni prin schimb fr facturare n valoare de 200 lei i care au fost achitate ulterior de clieni; - livrare de produse pe piaa intern fr drept de deducere: 900 lei. S se determine: a) taxa pe valoare adugat colectat; b) taxa pe valoare adugat deductibil; c) taxa pe valoare adugat de dedus; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat Rezolvare: a) Baze de impozitare pentru taxa pe valoare adugat colectat cuprinde livrarea de produse pe piaa intern, mai puin valoarea ambalajelor care circul ntre furnizori i clieni i care au fost achitate ulterior de clieni. Baza de impozitare = 3.000 200 = 2.800 lei TVA colectat = 24% * 2.800 = 672 lei b) Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil cuprinde: - achiziii de materii prime de pe piaa intern: 4.000 lei; - rata achitat: 200 lei Baze de impozitare = 4.000 + 200 = 4.200 lei TVA deductibil = 24% * 4.200 = 1008 lei c) TVA de dedus = Pro-rata * TVA deductibil Pro-rata = suma total a operaiunilor constnd n livrri de bunuri i prestri de servicii care permit exercitarea dreptului de deducere/ suma total a operaiunilor prevzute la numrtor i a operaiunilor constnd n livrri de bunuri i prestri de servicii care nu permit exercitarea dreptului de deducere Pro-rata =
3.000 + 1.500 200 * 100 = 82,69% 3.000 + 1500 200 + 900

TVA de dedus = 82,69% * 1008 = 834 lei d) Observm c taxa pe valoare adugat colectat (672 lei) este mai mic dect taxa pe valoare adugat de dedus (834 lei). n acest caz, societatea va nregistra tax pe valoare adugat de recuperat. TVA de recuperat = TVA de dedus TVA colectat

11

TVA de recuperat = 834 672 = 162 lei 13. O societate comercial efectueaz n luna mai urmtoarele operaiuni: - achiziioneaz materii prime de pe piaa intern: 3.500 lei; - ncaseaz o rat de la un client: 500 lei; - presteaz servicii fr drept de deducere: 1.500 lei; - import din afara teritoriului comunitar 400 de produse la preul de 2$/produs, taxa vamal: 12%, comision vamal: 0,5%; accize: 150 lei; curs de schimb: 1$ = 2,8 lei; - livreaz produse pe piaa intern cu drept de deducere: 3.000 lei; - livreaz mrfuri pe piaa intern fr drept de deducere: 800 lei. S se determine: a) taxa pe valoare adugat colectat; b) taxa pe valoare adugat deductibil; c) taxa pe valoare adugat de dedus; d) taxa pe valoare adugat de plat/de recuperat Rezolvare: a) Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat colectat cuprinde: - rata ncasat de la client: 500 lei; - produsele livrate pe piaa intern cu drept de deducere: 3.000 lei Baza de impozitare = 500 + 3.000 = 3.500 lei TVA colectat = 24% * 3.500 = 840 lei b) Baza de impozitare pentru taxa pe valoare adugat deductibil cuprinde: - materiile prime achiziionate de pe piaa intern: 3.500 lei; - produsele importate din afara teritoriului comunitar. Determinarea valorii produselor importate din afara teritoriului comunitar Baza de impozitare = valoarea n vam + taxe vamale + comision vamal + +accize Valoarea n vam = cantitate * pre * curs de schimb Valoarea n vam = 400 produse * 2 $/produs * 2,8 lei/$ = 2240 lei Taxe vamale = cota taxei vamale * valoarea n vam Taxe vamale = 12% * 2240 = 269 lei Comision vamal = cota comision * valoarea n vam Comision vamal = 0,5% * 2240 = 11 lei Baza de impozitare = 2240 + 269 + 11 + 150 = 2670 lei Baza de impozitare pentru TVA deductibil = 3.500 + 2670 = 6170 lei TVA deductibil = 24% * 6170 = 1481 lei

12

c) TVA de dedus = Pro-rata * TVA deductibil Pro-rata = suma total a operaiunilor constnd n livrri de bunuri i prestri de servicii care permit exercitarea dreptului de deducere/ suma total a operaiunilor prevzute la numrtor i a operaiunilor constnd n livrri de bunuri i prestri de servicii care nu permit exercitarea dreptului de deducere Pro-rata =
500 + 3.000 *100 = 60,34% 500 + 3.000 + 1.500 + 800

TVA de dedus = 60,34% * 1481 = 893,64 lei d) Observm c taxa pe valoare adugat de dedus (893,64 lei) este mai mare dect taxa pe valoare adugat colectat (840 lei). n acest caz, societatea comercial va nregistra tax pe valoare adugat de recuperat. TVA de recuperat = TVA de dedus TVA colectat TVA de recuperat = 893,64 840 = 53,64 lei

5.2. Accize

Multiplii litrului sunt: decalitrul (dal), hectolitrul (hl) i kilolitrul (kl). Submultiplii litrului sunt: decilitrul (dl), centilitrul (cl) i mililitrul (ml).

Multiplii l : 1 dal= 10 l 1 hl = 100 l 1 kl = 1000 l Submultiplii l : 1 dl = 0,1 l 1 cl = 0,01 l 1 ml = 0,001 l

13

Aplicatii accize:
1. La data de 15 martie 2010 un agent economic vinde 6.000 sticle de bere de 0,5 litri cu 5 grade Plato. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A=C*K*R *Q

unde: A = cuantumul accizei; C = numrul de grade Plato; K = acciza unitar n funcie de capacitatea de producie anual; R = cursul de schimb leu/euro Q = cantitatea (n hectolitri). Acciza unitar pentru bere este de 0,748 euro/hl/1 grad Plato. Cantitatea (Q) = 6.000 sticle * 0,5 litri = 3.000 litri A = 5 grade Plato * 0,748 euro/hl/1 grad Plato * 4,2688 lei/euro* A = 478,96 lei 2. Un agent economic, ncadrat la categoria productorilor independeni cu o capacitate de producie anual ce nu depete 200.000 hl, produce n luna aprilie 50.000 hl de bere. S se determine acciza datorat, tiind: - concentraia alcoolic: 5 grade Plato; - cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A=C*K*R *Q
6.000 * 0,5 litri 100

unde: A = cuantumul accizei; C = numrul de grade Plato; K = acciza unitar n funcie de capacitatea de producie anual; R = cursul de schimb leu/euro Q = cantitatea (n hectolitri). Acciza unitar pentru berea produs de productorii independeni cu o capacitate de producie anual ce nu depete 200.000 hl este de 0,43 euro/hl/1 grad Plato. A = 5 grade Plato * 0,43 euro/hl/1 grad Plato * 4,2688 lei/euro * 50.000 hl A = 458896 lei

14

3. La data de 25 aprilie 2010 un agent economic vinde 15.000 sticle de 1 litru de vin spumos. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A=K*R*Q

unde: A = cuantumul accizei; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea (n hectolitri). Acciza unitar pentru vinul spumos este de 34,05 euro/hl de produs. A = 34,05 euro/hl * 4,2688 lei/euro *
15.000 litri = 21802,90 lei 100

4. La data de 20 mai 2010 un agent economic vinde 600 litri de produse intermediare. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A=K*R*Q unde: A = cuantumul accizei; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea (n hectolitri). Acciza unitar pentru produsele intermediare este de 65 euro/hl de produs. A = 65 euro/hl * 4,2688 lei/euro *
600 litri = 16648,83 lei 100

15

5. La 16 iunie 2010 un agent economic vinde 500 sticle de rachiu de fructe de 0,5 litri fiecare. Concentraia alcoolic este de 40% n volum. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A= unde: A = cuantumul accizei; C = concentraia alcoolic exprimat n procente de volum; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea (n hectolitri). Acciza unitar pentru alcoolul etilic este 750 euro/hl de alcool pur. Cantitatea = 500 * 0,5 = 250 litri A=
40 250 litri * 750 euro/hl alcool pur * 4,2688 lei/euro * = 3201,6 lei 100 100
C *K *R*Q 100

6. Un agent economic (ncadrat la categoria mici distilerii cu o capacitate care nu depete 10 hl de alcool pur/an) produce i comercializeaz n luna martie 2 hl de rachiu de fructe, cu o concentraie alcoolic de 35% n volum. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A= unde: A = cuantumul accizei; C = concentraia alcoolic exprimat n procente de volum; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea (n hectolitri). Acciza unitar pentru alcoolul etilic produs de micile distilerii cu o capacitate care nu depete 10 hl de alcool pur/an este de 475 euro/hl de alcool pur. A=
35 * 475 euro/hl de 100 alcool pur * 4,2688 lei/euro * 2 = 1419,38 lei C *K *R*Q 100

16

7. Un agent economic produce i comercializeaz, n luna martie 2010, 15.000 pachete igarete (un pachet = 20 igarete). Preul de vnzare maxim cu amnuntul declarat de productor este de 7 lei. Cursul de schimb pentru prima zi lucrtoare a lunii octombrie 2009 publicat n Jurnalul Oficial al Uniunii Europene este 1 euro = 4,2688 lei. S se determine acciza datorat de agentul economic, tiind c procentul legal stabilit pentru acciza ad valorem este de 22%. Rezolvare: Total acciz datorat = A1 + A2 unde: A1 = acciza specific; A2 = acciza ad valorem. A1 = K 1 * R * Q 1 A2 = K2 * PA * Q2 unde: K1 = acciza specific unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q1 = cantitatea exprimat n uniti de 1.000 buci igarete; K2 = acciza ad valorem PA = preul de vnzare maxim cu amnuntul; Q2 = numrul de pachete de igarete aferente lui Q1. Acciza unitar pentru igarete este de 74 euro/1.000 igarete. Cantitatea (Q1) = 15.000 pachete * 20 igarete/pachet = 30.000 igarete A1 = 74 euro/1.000 igarete * 4,2688 lei/euro *
300.000 tigarete 1.000

A1 = 94767,36 lei A2 = 22% * (15.000 pachete * 5,5 lei/pachet) = 18.150 lei Total acciz = 94767,36 + 18150 = 112917,36 lei 8. La data de 8 februarie 2010 un agent economic vinde 20.000 buci de igri de foi. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A=K*R*Q unde: A = cuantumul accizei;K = acciza unitar;R = cursul de schimb leu/euro;Q = cantitatea exprimat n 1.000 buci. Acciza unitar pentru igrile de foi este de 64 euro/1.000 buci. A = 64 euro/1.000 buci * 4,2688 lei/euro *
20.000 buci = 5464,06 lei. 1.000

17

9. La 11 martie 2010 un agent economic vinde 25 kg de tutun de fumat fin tiat, destinat rulrii n igarete. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare:

A=K*R*Q QQQQ
unde: A = cuantumul accizei; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea exprimat n kg. Acciza unitar pentru tutunul de fumat fin tiat, destinat rulrii n igarete este de 66 euro/kg. A = 81 euro/kg * 4,2688 lei/euro * 25 kg = 8644,32 lei 10. Un agent economic achiziioneaz 40 tone benzin cu plumb, 30 tone benzin fr plumb i 50 tone motorin. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare:

A=K*R*Q
unde: A = cuantumul accizei; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea exprimat n tone, litri, gigajouli. a) Acciza pentru benzina cu plumb Acciza unitar este de 547 euro/ton. A = 547 euro/ton * 4,2688 lei/euro * 40 tone = 93401,34 lei b) Acciza pentru benzina fr plumb Acciza unitar este de 452 euro/ton. A = 452 euro/ton * 4,2688 lei/euro * 30 tone = 57884,93 lei c) Acciza pentru motorin Acciza unitar este de 347 euro/ton. A = 347 euro/ton * 4,2688 lei/euro * 50 tone = 74063,68 lei Acciza totala datorat = 93401,34 +57884,93 + 74063,68 = 225349,95 lei

18

11. Un operator economic autorizat livreaz din producia intern 5 tone de iei. Cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. S se determine acciza datorat bugetului de stat. Rezolvare: Pentru ieiul din producia intern se datoreaz un impozit de 4 euro/ton. Acciz = 4 euro/ton * 5 tone * 4,2688 lei/euro = 85,38 lei 12. Un agent economic import o cantitate de energie electric utilizat n scop comercial de 10.000 Mwh. S se determine acciza datorat, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare: A=K*R*Q unde: A = cuantumul accizei; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea de energie electric activ exprimat n Mwh. Acciza unitar pentru energia electric utilizat n scop comercial este de 0,50 euro/Mwh. A = 0,50 euro/Mwh * 4,2688 lei/euro * 10.000 Mwh = 21344 lei 13. La 28 aprilie 2010 un agent economic achiziioneaz urmtoarele produse: - 2 tone cafea verde; - 3 tone cafea prjit; - 1 ton cafea solubil. S se determine acciza datorat de agentul economic, n condiiile n care cursul de schimb este 1 euro = 4,2688 lei. Rezolvare:

A=K*R*Q
unde: A = cuantumul accizei; K = acciza unitar; R = cursul de schimb leu/euro; Q = cantitatea exprimat n tone.

19

a) Acciza pentru cafea verde Acciza unitar pentru cafea verde este de 153 euro/ton. A = 153 euro/ton * 4,2688 lei/euro * 2 tone = 1306,25 lei b) Acciza pentru cafea prjit Acciza unitar pentru cafea prjit este de 225 euro/ton. A = 225 euro/ton * 4,2688 lei/euro * 3 tone = 2881,44 lei c) Acciza pentru cafea solubil Acciza pentru cafea solubil este de 900 euro/ton. A = 900 euro/ton * 4,2688 lei/euro * 1 ton = 3841,92 lei Total acciz datorat = 1306,25 + 2881,44 + 3841,92 = 8029,61lei

20