P. 1
VERBUL limba franceza

VERBUL limba franceza

|Views: 551|Likes:
Publié parWania Diana
franceza
franceza

More info:

Published by: Wania Diana on Jul 29, 2013
Droits d'auteur :Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

02/13/2015

pdf

text

original

VERBUL - LIMBA FRANCEZA

SUMARUL TIMPURILOR Prezentam tabloul timpurilor franceze si echivalentele lor romanesti. Fiecare dintre aceste timpuri va fi discutat mai departe. Sunt incluse exemple cu cele trei grupe de verbe (er, ir, re) si conjugarile auxiliarelor être si avoir.

Franceza
Présent (aimer): J'aime Imparfait: J'aimais Passé simple: J'aimai Passé composé: J'ai aimé Futur simple: J'aimerai Futur proche (cu aller): Je vais aimer Futur antérieur: J'aurai aimé Passé antérieur: J'eus aimé Plus-que-parfait: J'avais aimé

Romana
Present: Eu iubesc Imperfect: Eu iubeam Perfectul simplu: Eu iubii Perfectul compus: Eu am iubit Viitor: Voi iubi Viitor (apropiat): Voi iubi Viitor anterior: Voi fi iubit Perfect compus: Am iubit Mai mult ca perfect: Iubisem

Conditionnel présent: J'aimerais Passé du conditionnel: J'aurais aimé Présent du subjonctif: que j'aime Imparfait du subjonctif: que j'aimasse Passé du subjonctif: que j'aie aimé Plus-que-parfait du subjonctif: que j'eusse aimé

Conditional prezent: As iubi Conditional trecut: As fi iubit Conjunctiv prezent: sa iubesc Conjunctiv imperfect: sa fi iubit Conjunctiv trecut: daca as fi iubit Conjunctiv trecut: daca as fi iubit

Observatie: Cateva din timpurile verbelor frantuzesti nu au corespondente in limba romana si se traduc cu timpuri existente, in functie de context. ÊTRE SI AVOIR Verbele être (a fi) si avoir (a avea) sunt neregulate. Conjugarea lor este urmatoarea: Être: Indicatif Présent: Je suis Tu es Il est Nous sommes Vous êtes Imparfait: J'étais Tu étais Il était Nous étions Vous étiez

Ils sont Passé simple: Je fus Tu fus Il fut Nous fûmes Vous fûtes Ils furent Passé composé: J'ai été Tu as été Il a été Nous avons été Vous avez été Ils ont été Literary Past Perfect: J'eus été Tu eus été Il eut été Nous eûmes été Vous eûtes été Ils eurent été Conditionnel

Ils étaient Future: Je serai Tu seras Il sera Nous serons Vous serez Ils seront Plus-que-parfait: J'avais été Tu avais été Il avait été Nous avions été Vous aviez été Ils avaient été Future parfait: J'aurai été Tu auras été Il aura été Nous aurons été Vous aurez été Ils auront été

Présent: Je serais Tu serais Il serait Nous serions Vous seriez Ils seraient Subjonctif Présent: Que je sois Que tu sois Qu'il soit Que nous soyons Que vous soyez Qu'ils soient Subjonctif parfait: Que j'aie été Passé: J'aurais été Tu aurais été Il aurait été Nous aurions été Vous auriez été Ils auraient été Imperfect: Que je fusse Que tu fusses Qu'il fût Que nous fussions Que vous fussiez Qu'ils fussent Subjonctif parfait passé: Que j'eusse été Que tu aies été Que tu eusses été Qu'il ait été Que nous ayons été Que vous ayez été Qu'il eût été Que nous eussions été Que vous eussiez été Qu'ils aient étéQu'ils eussent été Impératif .

Sois Soyons Soyez FOLOSIRE: singular. Ei au fost primiti. 3. a intra a a urca a muri a se naste Ei s-au spalat. Elle est née hier. . persoana a II-a persoana I plural persoana a II-a plural Ca auxiliar. Cu toate verbele reflexive: Ils se sont lavés. Cu verbe la diateza pasiva: Ils ont été reçus. Ea a sosit azi dimineata. 2. Ea s-a nascut ieri. Urmatoarele saisprezece verbe: aller arriver descendre a merge a ajunge a cobori rester partir passer rentrer a pleca a trece a se intoarce acasa a ramane retourner sortir tomber venir a se intoarce a iesi a cadea a veni devenira deveni entrer monter mourir naitre EXEMPLE: Elle est arrivée ce matin. être (a fi) este folosit cu: 1.

Am scris o carte. Les élèves ont sorti leurs cahiers. El a petrecut trei zile la Paris. C'est écrit dans ce livre. monter. Ca regula generala. Avoir: Présent: J'ai Tu as Il a Nous avons Vous avez Ils ont Imperfect: J'avais Tu avais Il avait Nous avions Vous aviez Ils avaient Elevii au iesit din sala. rentrer. Este scris in cartea aceasta. Elevii au scos caietele lor. auxiliarul avoir este folosit pentru exprimarea unei actiuni. Descendre. in timp ce être este folosit pentru a exprima starea sau conditia. Passé simple: Future: J'eus Tu eus Il eut Nous eûmes Vous eûtes J'aurai Tu auras Il aura Nous aurons Vous aurez . J'ai écrit un livre.NOTE: Anumite verbe pot folosi ca auxiliar fie être fie avoir. Les élèves sont sortis de la salle. retourner si sortir se conjuga cu avoir in loc de être cand sunt urmate de un complement direct. Passer poate fi conjugat si cu avoir: Il a passé trois jours à Paris.

Ils eurent Ils auront Plus-que-parfait: J'avais eu Tu avais eu Il avait eu Nous avions eu Vous aviez eu Ils avaient eu Passé composé: J'ai eu Tu as eu Il a eu Nous avons eu Vous avez eu Ils ont eu Literary Past Perfect: Future Perfect: J'eus eu Tu eus eu Il eut eu Nous eûmes eu Vous eûtes eu Ils eurent eu J'aurai eu Tu auras eu Il aura eu Nous aurons eu Vous aurez eu Ils auront eu Present Conditional: Past Conditional: J'aurais Tu aurais Il aurait Nous aurions Vous auriez Ils auraient J'aurais eu Tu aurais eu Il aurait eu Nous aurions eu Vous auriez eu Ils auraient eu Présent Subjunctive: Imperfect Subjunctive: .

Ea a servit masa. 2. Ea a invatat lectia. Cu toate verbele tranzitive: Elle a appris sa leçon. Cu multe verbe intranzitive: Elle a diné. avoir este folosit: 1.Que j'aie Que tu aies Qu'il ait Que nous ayons Que vous ayez Qu'ils aient Que j'eusse Que tu eusses Qu'il eût Que nous eussions Que vous eussiez Qu'ils eussent Present Perfect Subjunctive: Past Perfect Subjunctive: Que j'aie eu Que tu aies eu Qu'il ait eu Que nous ayons eu Que vous ayez eu Qu'ils aient eu Impératif Aie Ayons Ayez FOLOSIRE: Ca auxiliar. persoana a II-a singular persoana I plural persoana a II-a plural Que j'eusse eu Que tu eusses eu Qu'il eût eu Que nous eussions eu Que vous eussiez eu Qu'ils eussent eu .

In formarea perfectului compus al verbelor être si avoir: j'ai eu j'ai été Am avut Am fost PREZENT INDICATIV Prezentul indicativ (Présent de l'Indicatif) se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii: -er -e -es -e -ons -ez -ont EXEMPLE: aimer .a termina Je finis Tu finis Il finit rendre . Il avait neigé. A nins.Elle avait diné. 4.a iubi J'aime Tu aimes Il aime Nous aimons Vous aimez finir . 3. Ninsese. Cu toate verbele impersonale: Il a neigé.a inapoia Je rends Tu rends Il rend -ir -is -is -it -issons -issez -issent -re -s -s ---ons -ez -ent Nous finissons Nous rendons Vous finissez Vous rendez . Ea servise masa.

Copilul se joaca in gradina. NOTA: Este folosit si ca 'prezent universal. O actiune progresiva: Je lis le journal. O actiune obisnuita: Tous les matins. Pamantul este rotund. si asupra viitorului: Pierre qui roule n'amasse pas mousse. Citesc ziarul. 2. 3.' a carui semnificatie este extinsa nedefinit si asupra trecutului. IMPERFECT INDICATIV Imperfectul indicativului (Imparfait) se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii: grupa 1: -er -ais grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -issais -ais .Ils aiment FOLOSIRE: Ils finissent Ils rendent Prezentul indicativ se foloseste pentru a exprima: 1. O actiune sau o stare prezenta: L'enfant joue dans le jardin. 4. In fiecare dimineata eu ma scol la ora sapte. Un fapt general sau un adevar permanent: La terre est ronde. Piatra care se rostogoleste nu lasa urme adanci. je me lève à sept heures.

a inapoia Je rendais Tu rendais Il rendait Nous rendions Vous rendiez Ils rendaient Imperfectul indicativ (Imparfait) este folosit pentru a exprima: 1. j'étais en Angleterre. 2.a iubi J'aimais Tu aimais Il aimait Nous aimions Vous aimiez Ils aimaient FOLOSIRE: -issais -issait -issions -issiez -issaient -ais -ait -ions -iez -aient finir .a termina Je finissais Tu finissais Il finissait Nous finissions Vous finissiez Ils finissaient rendre . Soarele apunea. O actiune care s-a repetat in trecut: Chaque année. Doua actiuni care au loc in acelasi timp in trecut: Pendant que vous étiez en France.-ais -ait -ions -iez -aient EXEMPLE: aimer . 3. . je passais l'été à la plage. O actiune care se petrece in trecut: Le soleil se couchait. In timp ce voi erati in Franta. eu eram in Anglia. In fiecare an imi petreceam vara la plaja.

. EXEMPLU: Soudain.a inapoia Je rendis Tu rendis Il rendit Nous rendimes Vous rendites Ils rendirent grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -is -is -it -imes -ites -irent -is -is -it -imes -ites -irent Nous aimames Nous finimes Vous aimates Ils aimèrent FOLOSIRE: Vous finites Ils finirent Perfectul simplu (Passé simple) se foloseste pentru a exprima o actiune care s-a facut intrun moment precis al trecutului. cineva a batut la usa.PASSÉ SIMPLE (TRECUTUL ISTORIC) Perfectul simplu (Passé simple) se formeaza adaugand la tema verbului terminatiile specifice: grupa 1: -er -ai -as -a -ames -ates -èrent EXEMPLE: aimer . quelqu'un frappa à la porte.a termina Je finis Tu finis Il finit rendre . Deodata.a iubi J'aimai Tu aimas Il aima finir . Este folosit ca timpul naratiunii si este inlocuit in vorbirea obisnuita de perfectul compus (Passé composé).

mai ales in povestiri. desfasurata intr-un moment precis: Hier je suis allé en ville. romane. unde si in romaneste se foloseste acest timp al naratiunii). Ieri m-am dus in oras. El s-a dus la Dijon. in functie de context. PASSÉ COMPOSÉ (PERFECTUL COMPUS) Perfectul compus (Passé composé) se formeaza cu verbul auxiliar (être sau avoir) conjugat la prezent indicativ + participiul trecut al verbului de conjugat: J'ai donné Tu as donné Il a donné EXEMPLE: Il est allé à Dijon. Ea a vizitat-o pe sora sa la Köln. NOTA: Verbele intranzitive formeaza perfectul compus cu être. Nous avons donné Vous avez donné Ils ont donné Elle a visité sa sœur à Cologne. se traduce prin perfectul compus sau cu perfectul simplu (acesta. FUTURE SIMPLE (VIITOR INDICATIV) Viitorul (Future simple) se formeaza cu desinentele specifice: Nous sommes allé(e)s Vous êtes allé(e)s Ils sont allés / Elles sont allées . In romaneste. nu este folosit pentru actiuni intamplate cu putin timp in urma.NOTA: Spre deosebire de timpul corespondent din limba romana. EXEMPLE: Je suis allé(e) Tu es allé(e) Il est allé / Elle est allée FOLOSIRE: Perfectul compus (Passé composé) exprima o actiune trecuta.

2.grupa 1: -er -er-ai -er-as -er-a -er-ons -er-ez -er-ont grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -ir-ai -ir-as -ir-a -ir-ons -ir-ez -ir-ont -r-ai -r-as -r-a -r-ons -r-ez -r-ont NOTA: de fapt. Pentru usurinta retinerii s-au folosit terminatiile de mai sus. ele adaugandu-se direct la forma intreaga de infinitiv. O actiune care va incepe in viitor: finir . Ei vor sosi la ora trei. ir. care se adauga la radacina verbului. EXEMPLE: aimer . asa cum v-am obisnuit cu toate celelalte timpuri.a inapoia Je rendrai Tu rendras Il rendra Nous rendrons Vous rendrez Ils rendront . O actiune care se va petrece in viitor: Ils arriveront à trois heures. terminatiile sunt fara er.a termina Je finirai Tu finiras Il finira Nous finirons Vous finirez Ils finiront rendre . r.a iubi J'aimerai Tu aimeras Il aimera Nous aimerons Vous aimerez Ils aimeront FOLOSIRE: Viitorul este folosit pentru a exprima: 1.

Voi merge la piata sambata dimineata. 3. FUTURE ANTÉRIEUR (VIITOR PERFECT) Viitorul anterior (Futur antérieur) se formeaza cu viitorul auxiliarului (être sau avoir) + participiul trecut. Vom calatori la Bordeaux cu vaporul. modelul este: J'aurai aimé Tu auras aimé Il aura aimé Nous aurons aimé Vous aurez aimé Ils auront aimé Pentru verbele intranzitive la care se foloseste auxiliarul être. Conferinta va incepe luni dimineata. Nous allons voyager à Bordeaux par bateau. modelul este: Je serai allé(e) Nous serons allé(e)s Tu seras allé(e) Il sera allé Elle sera allée Vous serez allé(e)s Ils seront allés Elles seront allées . EXEMPLE: Je vais visiter mon oncle à Paris. Numai auxiliarul este conjugat. O intentie prezenta care va fi realizata in viitor: J'irai au marché samedi matin. Voi vizita pe unchiul meu in Paris. NOTA: Limba franceza foloseste si un viitor format cu aller (a merge) + infinitivul.La conférence commencera lundi matin. Pentru verbele conjugate cu avoir.

O actiune care are loc inaintea unei alteia care trebuie terminata: Dès que j'aurai terminé mon travail. nous aurons terminé ce projet. Vous aurez sans doute mal entendu. El o fi terminat fara indoiala curand. voi veni sa te vad. Ea isi va fi facut cumparaturile. EXEMPLE: Elle aura remboursé les clients. J'aurai reçu l'abonnement avant septembre. Voi fi primit abonamentul inainte de septembrie. Indata ce voi fi terminat munca mea. Oti fi inteles fara indoiala gresit. O actiune care se va termina la o data precisa in viitor: Dès le mois prochain. 2. vom fi terminat acest proiect. FOLOSIRE: Viitorul anterior este folosit pentru a exprima: 1. O ipoteza sau o prezumtie: Il aura sans doute fini bientôt. 3. J'aurai trouvé du travail avant septembre.EXEMPLE: Elle aura fait ses achats. Oi fi gasit de munca inainte de septembrie. . Incepand cu luna viitoare. Ea o fi rambursat clientii. je viendrai te voir.

PASSÉ ANTÉRIEUR Perfectul trecut (Passé antérieur) este format cu verbul auxiliar conjugat la perfect simplu (Passé simple) + participiul trecut. schema este: Je fus allé(e) Nous fûmes allé(e)s Tu fus allé(e) Vous fûtes allé(e)s Il fut allé Ils furent allés Elle fut allée Elles furent allées EXEMPLE: Au bruit qui eut lieu. Pentru verbele conjugate cu avoir. FOLOSIRE: Este folosit pentru a exprima: 1. Vous eûtes écrit des lettres. Ils eurent appris des langues étrangères. Ati scris scrisori. O actiune trecuta urmata imediat de alta: Dès qu'il eut mangé. il nous quitta. multimea a fost surprinsa. Ei au invatat limbi straine. schema este: J'eus aimé Nous eûmes aimé Tu eus aimé Vous eûtes aimé Il eut aimé Ils eurent aimé Pentru verbele intranzitive care cer conjugare cu être. De indata ce mancase. . la multitude fut confondue. el ne-a parasit. La zgomotul care a fost.

PLUS-QUE-PARFAIT Mai mult ca perfectul (Plus-que-parfait) se formeaza cu auxiliarul (être sau avoir) la imperfect + participiul trecut. FOLOSIRE: Mai mult ca perfectul se foloseste: 1. Ele se intorsesera. modelul este: J'étais allé(e) Tu étais allé(e) Il était allé Nous étions allé(e)s Vous étiez allé(e)s Ils étaient allés Elle était allée Elles étaient allées EXEMPLE: Ils avaient travaillé pendant longtemps.2. . Ei muncisera mult timp. Ei au sosit repede. Pentru verbele conjugate cu avoir. modelul este: J'avais aimé Tu avais aimé Il avait aimé Nous avions aimé Vous aviez aimé Ils avaient aimé Pentru verbele intranzitive conjugate cu être. Elles étaient revenues. Pentru a exprima o actiune trecuta (destul de recenta) sau pentru a istorisi o naratiune. Les diplomates avaient voyagé en Russie. Doar auxiliarul este conjugat. O actiune care se petrece rapid: Ils furent vite arrivés.

a iubi J'aimerais Tu aimerais Il aimerait Nous aimerions Vous aimeriez Ils aimeraient finir . ca si la viitor.a termina Je finirais Tu finirais Il finirait rendre . cand a inceput sa ploua. Abia plecaseram. Pentru a exprima o actiune in trecut intrerupta de o alta actiune. ele se adauga la formele de infinitiv. EXEMPLE: aimer . care se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii: grupa 1: -er -er-ais -er-ais -er-ait -er-ions -er-iez -er-aient grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -ir-ais -ir-ais -ir-ait -ir-ions -ir-iez -ir-aient -r-ais -r-ais -r-ait -r-ions -r-iez -r-aient NOTA: De fapt. terminatiile sunt aceleasi pentru toate trei grupele de verbe si. Nous étions à peine partis quand il commença à pleuvoir.a inapoia Je rendrais Tu rendrais Il rendrait Nous finirions Nous rendrions Vous finiriez Ils finiraient Vous rendriez Ils rendraient . LE CONDITIONNEL Are doua timpuri: Le présent du conditionnel.Diplomatii calatorisera in Rusia. 2.

2. as fi venit mai repede. El poate exprima: 1. noi l-am urma. Si j'avais su. poate exprima: aller / a merge Je serais allé Tu serais allé Il serait allé Nous serions allés Vous seriez allés Ils seraient allés O ipoteza despre o actiune trecuta: Une fête aurait eu lieu au chateau. O actiune prezenta sau trecuta al carei rezultat depinde de o conditie nerealizata: Si j'avais de l'argent. In fraze independente sau principale. O sarbatoare ar fi avut loc la castel. O actiune viitoare care poate interveni numai in anumite conditii: S'il était forcé de partir. care se formeaza cu auxiliarul (être sau avoir) conjugat la conditionnel présent + le participe passé. 3. je serais venu plus tôt.Le parfait du conditionnel. as cumpara o masina noua. Daca ar fi obligat sa plece. O dorinta: . Daca as fi stiut. Daca as avea bani. aimer / a iubi J'aurais aimé Tu aurais aimé Il aurait aimé Nous aurions aimé Vous auriez aimé Ils auraient aimé FOLOSIRE: Conditionalul este folosit pentru a introduce o ipoteza sau o supozitie. nous le suivrions. j'achèterais une nouvelle voiture.

a termina que je finisse que tu finisses qu'il finisse que nous finissions que vous finissiez rendre . Numai auxiliarul este conjugat. dar poate fi regasit si in cele principale.Pourriez-vous vous déplacer? Ati putea sa va deplasati? SUBJONCTIF Spre deosebire de limba romana.a inapoia que je rende que tu rendes qu'il rende que nous rendions que vous rendiez -isses -isse -issions -issiez -issent grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -isse -es -e -ions -iez -ent -e qu'ils finissent qu'ils rendent Le parfait du subjonctif se formeaza cu auxiliarul conjugat la prezent conjunctiv + participiul trecut. Conjunctivul are mai multe timpuri. aimer / a iubi aller / a merge . dar cele mai uzuale sunt doua: Le présent du subjonctif care se formeaza adaugand la tema verbului terminatiile specifice: grupa 1: -er -e -es -e -ions -iez -ent EXEMPLE: aimer . conjunctivul este folosit de obicei in frazele subordonate.a iubi que j'aime que tu aimes qu'il aime que nous aimions que vous aimiez qu'ils aiment finir .

a iubi que j'eusse aimé que tu eusses aimé qu'il eût aimé que nous eussions aimé aller . care se formeaza prin adaugarea la tema verbului a terminatiilor specifice: grupa 1: -er -asse -asses -at -assions -assiez -assent grupa a 2-a: -ir grupa a 3-a: -re -isse -isses -it -issions -issiez -issent -isse -isses -it -issions -issiez -issent NOTA: De retinut accentul circumflex pe vocala terminatiei la persoana a III-a singular.a merge que je fusse allé que tu fusses allé qu'il fût allé que nous fussions allés . mai sunt alte doua: L'imparfait du subjonctif. aimer .que j'aie aimé que tu aies aimé qu'il ait aimé que je sois allé que tu sois allé qu'il soit allé que nous ayons aimé que nous soyons allés que vous ayez aimé que vous soyez allés qu'ils aient aimé qu'ils soient allés In afara acestor timpuri frecvent folosite. Le plus-que-parfait du subjonctif se formeaza cu auxiliarul (la imparfait subjonctif) + participiul trecut al verbului de conjugat.

o dorinta. Noi mergem acolo. Sa va binecuvanteze Dumnezeu. o indoiala sau o urare. Eu vreau ca voi sa faceti asta. EXEMPLE: Nous y allons. qu'il le veuille ou non. PARTICIPIUL Participiul trecut se formeaza astfel: 1.que vous eussiez aimé qu'ils eussent aimé FOLOSIRE: que vous fussiez allés qu'ils fussent allés Modul subjonctiv este folosit in propozitiile subordonate pentru a exprima o eventualitate. fie ca el vrea sau nu. afirmatii. Verbele in -er adauga é la tema verbului (sau in locul terminatiei de infinitiv): Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: parler parlé (a vorbi) (vorbit) manger(a manca) mangé (mancat) NOTA: Verbele neregulate être si naitre au si ele participiul in 'é': Infinitive: Participiu trecut: être été (a fi) (fost) . EXEMPLU: Que Dieu vous bénisse. o ipoteza. Je veux que vous fassiez cela. NOTE: Subjonctivul poate fi folosit si in propozitii principale sau in declaratii.

se mai pot folosi de asemenea ca adjective. Verbele in -re pot forma participiul trecut in mai multe moduri. Ei au scris scrisori. Se citesc rareori cuvintele scrise. naitre (a se naste) né (nascut) Verbele in -ir formeaza participiul trecut in 'i': Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: choisir (a alege) choisi (ales) grandir (a creste) grandi (crescut) 3.Infinitive: Participiu trecut: 2. EXEMPLE: Ils ont écrit des lettres. On lit trop rarement les mots écrits. Participiul prezent (cu exceptia verbelor être. Iata cateva exemple: Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: Infinitiv: Participiu trecut: rendre rendu prendre pris éteindre éteint nuire nui (a inapoia) (inapoiat) (a lua) (luat) (a stinge) (stins) (a hrani) (hranit) Participiul trecut este folosit in timpurile compuse si la diateza pasiva. avoir si savoir) se formeaza prin indepartarea terminatiei -ons de la persoana I plural a prezentului indicativ si adaugand '-ant.' . In acest ultim caz se acorda in gen si numar cu substantivul pe care il determina.

Acesta poate servi ca: 1. Verbe care descriu o actiune periferica sau secundara. un poème émouvant un poem emotionant être étant avoir ayant savoir sachant(stiind) (avand) (fiind) une conversation stimulante o conversatie stimulatoare des jardins florissants des nouvelles surprenantes gradini infloritoare noutati surprinzatoare 2. avoir si savoir sunt: Infinitiv: Participiu prezent: Infinitiv: Participiu prezent: Infinitiv: Participiu prezent: FOLOSIRE: Participiul prezent are mai multe folosiri in franceza. Aceasta constructie cere ca participiul sa ramana invariabil.EXEMPLE: Infinitiv: Persoana I plural: Participiu prezent: Infinitiv: Persoana I plural: Participiu prezent: regarder regardons regardant vouloir voulons voulant(voind) (a privi) (noi privim) (privind) (a vrea) (noi vrem) Participiile prezente ale verbelor être. in care caz se acorda in gen si numar cu substantivul. Adjective. en courant vers le marché alergand catre piata .

Un homme tenant une lampe à la main s'avança vers moi. Un om tinand o lampa in mana avansa spre mine. En dégustant le vin. NOTA: Participiul prezent poate fi introdus de prepozitia 'en' si folost in mod adverbial: Elle se sentait mal en voyageant par avion. actiunea descrisa de participiu face referire intotdeauna la subiectul expresiei. ils ont été surpris. Nous avons fait le tour de Londres en assistant à la conférence. Ei l-au condus cantand. NOTA: In frazele participiale cu 'en'. AUXILIARE MODALE Verbele auxiliare modale sunt combinate cu infinitive pentru a exprima concepte ca posibilitate. Noi am facut turul Londrei asistand la conferinta.en faisant ceci et cela facand asta si aia Ils le reconduisirent en chantant. Ea se simtea rau calatorind cu avionul. necesitate sau obligatie: pouvoir devoir vouloir falloir savoir a putea a trebui a vrea a trebui a sti Aceste verbe sunt neregulate si au prezentul indicativ prezentat mai jos: Infinitiv: pouvoir . Degustand vinul. au ramas surprinsi.

Participiu prezent: Participiu trecut: pouvant pu Je peux / puis (ca in puis-je) Nous pouvons Tu peux Il peut Infinitiv: Participiu prezent: Participiu trecut: Je dois Tu dois Il doit Infinitiv: Participiu prezent: participiu trecut: Je veux Tu veux Il veut Infinitiv: Participiu prezent: Participiu trecut: Je sais Tu sais Il sait devoir devant dû Vous pouvez Ils peuvent Nous devons Vous devez Ils doivent vouloir voulant voulu Nous voulons Vous voulez Ils veulent savoir sachant su Nous savons Vous savez Ils savent .

a fi necesar). subiectul este in acelasi timp obiectul actiunii exprimate.NOTA: Se include in lista verbelor modale si impersonalul 'falloir' (a trebui. Verbele reflexive pot exprima actiunea care se reflecta asupra subiectului insusi. Infinitiv: Participiu prezent: Participiu trecut: Impersonal: EXEMPLE: Il faut que Este necesar ca falloir --------fallu il faut Il lui faut de l'argent El are nevoie de bani VERBE REFLEXIVE La VERBELE REFLEXIVE. Eu imi spal mainile. El s-a asezat. EXEMPLE: Je m'amuse Tu t'amuses Il/Elle s'amuse Nous nous amusons Vous vous amusez Ils/Elles s'amusent Ma distrez Te distrezi Se distreaza Ne distram Va distrati Se distreaza NOTA: Pronumele obiect este inclus la imperativul verbelor reflexive: . Acesta este folosit numai la persoana a treia. Je me lave les mains. EXEMPLE: Il s'est assis.

a apune a se grabi se déshabiller a se dezbraca s'en aller s'endormir s'ennuyer se facher s'habiller a se duce a adormi a se plictisi a se supara a se imbraca . Vous vous trompez. Comment t'appelles-tu? Dépêche-toi! Voi va inselati. a se amuza a se numi a se opri a se aseza a se bate a se rani a se peria a se culca.Amuse-toi! Amusez-vous! Amusons-nous! Distreaza-te! Distrati-va! Sa ne distram! NOTA: Verbele reflexive se traduc ca atare in romaneste. Cum te numesti tu? Grabeste-te! Cele mai comune verbe reflexive sunt: s'amuser s'appeler s'arrêter s'asseoir se battre se blesser se brosser se coucher se dépêcher a se distra.

Viens vite! Allons danser! Prenez garde! Vino repede! Sa mergem sa dansam! Fiti atenti! DIATEZA PASIVA . un ordin. prima plural (nous). a se petrece a se plange a se purta a se plimba a-si aminti a se rade a se odihni a se trezi a se simti se souvenir de a-si aminti de se taire se tromper se trouver a tacea a se insela a se gasi IMPÉRATIF Imperativul se foloseste pentru a exprima o comanda. si a II-a plural (vous/vous). a rasari (soarele) a se casatori a se intampla. Persoane: a II-a singular (tu). Formele de imperativ deriva din prezentul indicativului.se laver se lever se marier se passer se plaindre se porter se promener se rappeler se raser se reposer se réveiller se sentir a se spala a se trezi. o cerere.

Contractul s-a terminat. Aceasta se formeaza cu être + participiul trecut. Pasiv: Nous étions invités. Formatii in diverse timpuri: Prezent: Activ: Ils nous invitent. Numai être este conjugat. Se foloseste si subiectul personal 'on' pentru diateza pasiva. Ei ne invita. Perfect compus: Eram invitati. Viitor: Activ: Ils nous inviteront. Diateza pasiva nu se foloseste foarte mult in franceza. Noi vom fi invitati. El a terminat contractul. EXEMPLE: Pasiv: Pasiv: Activ: Il a terminé le contrat. Noi suntem invitati. S-a terminat contractul. . Pasiv: Nous sommes invités. Ei ne vor invita.DIATEZA PASIVA face diferenta intre sensurile anonime si obiective. Ei ne invitau. De obicei se schimba ordinea intre subiect si complement sau subiectul este omis. Pasiv: Nous serons invités. Imperfect: Activ: Ils nous invitaient. On a terminé le contrat. Le contrat est terminé.

Activ: Ils nous ont invités. Pasiv: Nous aurons été invités. Pasiv: Nous avons été invités. . Mai mult ca perfectul: Activ: Ils nous avaient invité. Pasiv: Nous avions été invités. Ei ne invitasera. Fuseseram invitati. Vom fi fost invitati. They invited us. Viitor perfect: Activ: Ils nous auront invité. We have been invited. Ei ne vor fi invitat.

You're Reading a Free Preview

Télécharger
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->