Vous êtes sur la page 1sur 6

Enunurile problemelor pentru examenul de autorizare a electricienilor

1. Ct energie electric consum o lamp alimentat la o tensiune de 220 V prin care trece un curent
de 0,3 A dac ea funcioneaz timp de 15 minute.
15min = 0,25h
W = U*I*t = 220*0,3*0,25 = 16,5 Wh
2. Un radiator electric avnd rezistena R=20 este strbtut de un curent I=10 A i funcioneaz timp
de dou ore i 45 de minute. Ct energie consum?
2h si 45 minute = 2,75h
W = U*I*t = I2*R*t = 100*20*2,75 = 5500 Wh
3. S se determine pierderea de tensiune n voli i procente pentru o poriune dintr-un conductor avnd
rezistena de 0,5 , prin care trece un curent de 8A, tensiunea de alimentare fiind de de 220 V.
U = I*R = 0.5*8 = 4 V -> 400 / 220 = 1.81 %
4. Avem un transformator de for trifazat de putere Sn = 10 MVA; tensiunile nominale U1n = 20 kV i
U2n = 6,3 kV. S se calculeze curentul nominal primar.
Sn = 3*U1n*I1n => I1n = Sn / (3*U1n) = 10*106/(1.73*20*103) = 10000/34.6 = 289 A
5. La temperatura mediului ambiant t 1 = 150, rezistena unui bobinaj al unei maini electrice este R1 =
40 . Dup o funcionare mai ndelungat, rezistena bobinajului crete la valoarea R 2 = 50 . S se
calculeze temperatura t2 la care a ajuns bobinajul dup funcionare, tiind c bobinajul este fcut din
cupru cu coeficient de temperatur = 0,004.
R2 = R1*(1+*t) => R2-R1 = R1**t => t = (R2-R1)/(R1*) = (50-40) / (40*0.004) = 10/0.16 = 62.50
t2 = t1+t = 15+62.5 = 77.5 0
6. Pe plcua unui electromotor monofazat sunt trecute urmtoarele date: P = 2 kW, I = 5 A, cos =
0,8. S se determine tensiunea la care lucreaz acest electromotor.
U = P / (I*cos)=2000 / (5*0.8) = 500 V
7. Ce curent maxim se absoarbe printr-un branament monofazat de 220 V de ctre o instalaie
electric dintr-o locuin n care sunt instalate : 5 lmpi de cte 100 W, un aparat TV de 30 W i un
frigider de 100 W ?
P = 500+30+100 = 630 W
I = P / U = 630 / 220 = 2.86A

8. S se calculeze impedana i defazajul ntre tensiune i curent ale unei bobine cu rezistena activ de
1,5 i cu o rectan de 2 .
Z = R2+X2 = 1.52+22 = 2.25+4 = 6.25 = 2.5
P = U*I*cos = 4 kW => U*I = 4/cos
Q = U*I*sin = 3 kvar
4*sin/cos = 3 => sin/cos = 3/4 => cos = 3/5 = 0.6
9. Un electromotor trifazat de 1500 W (putere nominal) absoarbe un curent de 4,9 A la un factor de
putere cos = 0,85. S se determine tensiunea la care funcioneaz electromotorul.
P = 3*U*I*cos
U = P / (3*I*cos) = 1500 / (1.73*4.9*.85) = 1500 / 7.2 = 208.33 V.

10.

S se determine curenii n reeaua din figur, cunoscnd: E 1 = 48 V, E2 = 19 V, R1 = 2, R2 = 3, R3 =


4 . S se ntocmeasc bilanul energetic.

11. Un conductor izolat , din aluminiu, avnd seciunea de 6 mm 2, strns ntr-un colac, are o rezisten
electric de 4 i = 1/32 mm2/m. S se determine lungimea conductorului din colac, fr a-l
desfura i msura.
R = / l*S => l = R*S / = 4*6*32 = 768 m.
12. Un abonat consum energie electric prin utilizarea unei plite electrice cu rezistena de 30 ce
absoarbe un curent electric de 8 A i a 4 becuri a cte 75 W, funcionnd toate timp de o or i 15
minute.
S se determine energia electric total consumat de abonat n acest interval de timp.
W = t * (P1+P2)
P1 (plita) = U*I = 30*8 = 240 W
P2 (becuri) = 4*75 = 300 W
t = 1h 15min = 1.25 h
W = 1.25*(240+300) = 1.25*540 = 675 Wh = 0.675 kWh
13. Printr-o linie electric monofazat din aluminiu, avnd lungimea de 150 m, va trece un curent
neinductiv (cos = 1) de 30 A, la tensiune de 220 V.
Ce seciune minim trebuie s aib conductoarele liniei, pierderea de tensiune considerndu-se de 3%
(U = 3x 220/100 = 6,6 V), iar = 1/34 mm2/m.
R = *l/S => S = *l/R = *l/(U/I) = *l*I/U = 20 mm2
14. Un circuit electric monofazat, n lungime de 40 m i conductoare de aluminiu cu seciunea S =2,5
mm2, avnd U = 120 V, alimenteaz un receptor cu o rezisten neinductiv (cos = 1) de 5 ; se
consider = 1/32 mm2/m.
Ce curent indic un ampermetru montat n circuit?

I = U/(2r+R)
r = *l/S = 40/(32*2.5) = 40/80 = 0.5
I = 120/(1+5) = 20 A
15. O linie electric trifazat, avnd lungimea L = 100 m i seciunea S=25 mm 2, alimenteaz un
electromotor de 15 kW, 3x380 V, cos = 0,8, randamentul = 0,9; se consider = 1/32 mm2/m.
S se determine:
a) curentul electric I n absorbit de electromotor;
b) pierderea de tensiune din linie pn la electromotor;
c) valoarea maxim a curentului la care poate fi reglat releul termic al ntreruptorului automat al
electromotorului, tiind c, conform normativelor, releul termic poate fi reglat la un curent cuprins
ntre (1,05 1,2) I n.
a) In = P/(3*U*cos) = 15000/(1.73*380*0.8*0.9) = 15000/473.32 = 31.69 A
b) U = 3I*R*cos = 3I**l*cos/S = 1.73*31.69*100*0.8/(32*25) = 4385.89/800 = 5.48 V
=> 1.44% pierdere
c) Imax = 1.2*In = 38 A
16. O linie electric monofazat, avnd conductoare de 6 mm2 din aluminiu, alimenteaz un receptor cu
o rezisten electric interioar neinductiv (cos = 1) R = 20 , situat la o distan de 192 m de
tabloul de sigurane. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se consider = 1/32 mm2/m S se
determine:
a) tensiunea la bornele receptorului;
b) energia electric consumat numai de receptor n jumtate de or;
c) energia electric consumat (pierdut) n conductoarele liniei n acelai timp.
a) Uc = 2*r*I
r = *l/S = 192/(32*6) = 1
I = U/(R+2r) = 220/(20+2) = 10 A
Uc = 2*1*10 = 20 V
Ur = U - Uc = 220-20 = 200 V
b) W = Ur*I*t = 200*10*0.5 = 1000 Wh = 1 kWh
c) W = Uc*I*t = 20*10*0.5 = 100 Wh = 0.1 kWh
17. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimenteaz, printr-un circuit separat, un reflector
aflat la distan, care are o rezisten ohmic interioar de 50 . Tensiunea la plecarea circuitului din
post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit pn la reflector este de 10%. S se
determine:
a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funioneaz 10 ore/zi;
b) energia electric pierdut n conductoarele liniei n aceeai perioad de timp.
a) Up = 230*10/100 = 23 V
Ur = 230-23 = 207 V
t = 30 zile* 10 h = 300h
W = Ur*I*t = Ur2*t/R = 2072*300/50 = 42849*300/50 = 257094 Wh = 257.094 kWh
b) W = Up*I*t
Up = 2*r*I => r = Up/2I = Up*R/(2*Ur) = 23*50/414 = 2.77
I = Ur/R = 207/50 = 4.14 A
W = 23*4.14*300 = 28566 Wh = 28.566 kWh

18. O linie electric aerian monofazat dintr-o ferm alimenteaz la captul ei lmpi incandescente la
tensiunea de 220 V, nsumnd o putere de 3300 W. Lungimea liniei, avnd conductoare din aluminiu,
este de 200 m, iar seciunea ei este de 16 mm2; = 1/32 mm2/m. S se calculeze:
a) procentul de pierdere de tensiune pe linie;
b) consumul de energie electric al lmpilor la o funcionare de 30 de minute.
a) U = 2*r*I
I = P/U = 3300/220 = 15 A
r = *l/S = 200/(34*16) = 0.36
U = 2*0.36*15 = 11V => pierdere de 11*100/200 = 5 %
b) W = P*t = 3300*0.5 = 1650 Wh = 1.65 kWh
19. Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La captul opus este
racordat un radiator avnd 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit este de 5%. S se calculeze:
a) rezistena electric a circuitului conductoarelor (R1) i separat a radiatorului (R2).
b) Consumul de energie electric al radiatorului ntr-un interval de 10 minute.
a) U = 220*5% = 11 V
Ur = U-U = 209 V
I = Pr/Ur = 3135/209 = 15 A
R1 = U/I = 11/15 = 0.73
R2 = Ur/I = 209/15 = 13.93
b) t = 10 min = 0.16 h
W = Ur*I*t = 209*15*0.16 = 501.6 Wh = 0.5 kWh
20. ntr-un atelier se nlocuiete un polizor cu un strung. tiind c circuitul care alimenteaz polizorul
are 4 conductoare izolate de aluminiu de 2,5 mm2, montate n tub, s se verifice dac prin acest circuit
se poate alimenta strungul i n caz contrar s se redimensioneze circuitul. Se verific cderea de
tensiune i densitatea de curent, n regim normal i la pornirea electromotorului strungului. Se cunosc:
puterea electromotorului strungului: 7 kW, tensiunea de alimentare 380/220 V, cos = 0,8,
randamentul = 0,9, curentul de pornire IP = 6 Inominal, lungimea circuitului 20 m, = 1/34 mm2/m,
pierderea de tensiune la pornirea electromotorului < 10% , densitatea admisibil de curent pentru Al,
n regim permanent N=6 A/mm2, n regim de pornire p=20 A/mm2.
In = P/(3*U*cos) = 7000/(1.73*380*0.8*0.9) = 7000/473.33 = 14.78 A
- in mers normal:
U = 3*In*R*cos = 3*In* cos**l/S = 1.73*14.78*0.8*20/(34*2.5) = 409.11 / 85 = 4.81 V
pierdere de 100*4.81/380 = 1.26 %
N = In / S = 14.78 / 2.5 = 5.88 A / mm2 (admisibil)
- la pornire:
Ip = 6*In = 6*14.78 = 88.68 A
U = 3*Ip*R*cos = 3*Ip* cos**l/S = 1.73*88.68*0.8*20/(34*2.5) = 2454.66/85 = 28.87V
p = Ip / S = 88.68 / 2.5 = 35.47 A/mm2 (neadmisibil)
Snou = Ip / p = 88.68/20 = 4.43 mm2

21. O coloan electric de 380/220 V de aluminiu n lungime de 25 m alimenteaz un tablou secundar de


la care pleac circuite pentru:
- un electromotor trifazat de 4 kW
- un electromotor monofazat de 2 kW
- 20 de lmpi de cte 100 W fiecare.
Electromotoarele au pornire direct i absorb la pornire de ase ori curentul nominal I n. Pierderea de
tensiune admis n coloan este de 2%, iar la pornirea electromotoarelor maximum 10%;
conductibilitatea = 34, cos = 0,7 i = 0,9, Curentul maxim admisibil n regim permanent, pentru
conductoare de Al cu seciunea de 6 mm 2 este 30 A, iar densitatea admisibil de curent pentru Al, n
regim de pornire p=20 A/mm2. inndu-se seama de ncrcarea echilibrat a fazelor i de un mers
simultan la plin sarcin a tuturor receptoarelor, s se determine seciunea coloanei. Se va face
verificarea la densitate de current n regim de pornire i la cdere de tensiune.
Indicaii
Pentru echilibrarea sarcinilor pe cele trei faze, electromotorul monofazat se conecteaz la faza R, cate 10
lmpi se conecteaz la faza S, respective la faza T. Cea mai ncrcat va rezulta, n acest caz, faza R; se va
calcula seciunea coloanei lund n considerare curentul total din faza R,unde este racordat electromotorul
monofazat.
a) sectiunea necesara pt. electromotorul trifazat:
IM = P/(3*U*cos) = 4000/(1.73*380*0.7*0.9) = 4000/414.16 = 9.65 A
U = 380*2/100 = 7.6 V
SM = 3*I*l*cos / (*U) = 1.73*25*9.6*0.7/(34*7.6) = 290.64/258.4 = 1.12 mm2
b) sectiunea necesara pt. electromotorul monofazat:
Im = P/(U*cos) = 2000/(220*0.7*0.9) = 2000/138.6 = 14.43 A
U = 220*2/100 = 4.4 V
SM = 2*I*l*cos / (*U) = 2*25*14.4*0.7/(34*4.4) = 504/149.6 = 3.36 mm2
Sectuinea necesara pt. coloana: S = SM+Sm = 1.12+3.36 = 4.48 mm2 (standardizat: 6 mm2)
I = IM+Im = 9.65+14.43 = 24.08 A (admisibil, < 30A)
Ipornire = 6*I = 144.48 A
p = Ip/S = 144.48/6 = 24.08 A/mm2 (neadmisibil, > 20A/mm2)
Snou = Ip/p = 144.48/20 = 7.24 mm2 (standardizat 8 mm2)
Pierderea de tensiune la pornire:
U = 2*Ip* cos**l/S = 2*144.48*0.7*25/(34*8) = 5056.8/272 = 18.59 V
pierdere de : 18.59*100/220 = 8.45 % (admisibil, < 10%)
22. Ce seciune este necesar pentru conductoarele unui circuit electric trifazat din cupru, montat n tub,
n lungime de 50 m, care va alimenta un electromotor de 20 kW, 3 x 380 V, cos = 0,7; = 0,9, care
admite la pornire o scdere a tensiunii de maximum 12%. Electromotorul absoarbe la pornire un
curent egal cu 6 In. Pierderea de tensiune (de durat) admis n circuit la plin sarcin va fi de 3%,
iar Cu = 57. Conform tabelelor pentru trei conductoare de cupru cu seciunea de 6 mm 2 montate n tub,
ncrcarea maxim de durat este 42 A, iar densitatea admisibil de curent la pornirea
electromotoarelor pentru conductoarele de Cu este mai mic de 35 A/mm2.
I = P/(3*U*cos) = 20000/(1.73*380*0.7*0.9) = 20000/414.16 = 48.29 A
U = 3*380/100 = 11.4 V
S = 3*I*l*cos / (*U) = 1.73*50*48.29*0.7/(57*11.4) = 2923.95/649.8 = 4.49 mm2
(standardizat la 6 mm2)
I = 48.29 (neadmisibil, pt. ca > 42 A)
Consideram:
S = 10 mm2
5

Ip = 6*In = 6*48.2 = 289.2 A


p = Ip/S = 289.2/10 = 28.92 A/mm2 (admisibil, pt. ca < 35 A/mm2)
Pierderea de tensiune la pornire:
Up = 3*Ip* cos**l/S = 1.73*289.2*0.7*50/(57*10) = 17511.06/570 = 30.72 V
pierdere de: 30.72*100/380 = 8.08 % (admisibil, pt. ca < 12%)
23. La o reea trifazat de curent alternativ este alimentat un receptor electric conectat n triunghi.
Tensiunea de linie este de 220 V. S se determine puterea consumat n circuit cunoscnd c
ncrcrile pe faze sunt neuniforme i anume: prima faz are rezistena activ de 3 i reactana
inductiv de 4 , a doua faz are o o rezisten activ de 6 i o reactan inductiv de 8 ,a treia
faz are rezistena activ de 8 i reactana inductiv de 6 .
- prima faza:
Z1 = (r12+xL12) = (32+42) = 25 = 5
I1 = U/Z1 = 220/5 = 44 A
cos1 = r1/z1 = 3/5 = 0.6
P1 = U1*I1* cos1 = 220*44*0.6 = 5808 W
- a doua faza:
Z2 = (r22+xL22) = (62+82) = (36+64) = 10
I2 = U/Z2 = 220/10 = 22 A
cos2 = r2/z2 = 6/10 = 0.6
P2 = U2*I2* cos2 = 220*22*0.6 = 2904 W
- a treia faza:
Z3 = (r32+xL32) = (82+62) = (64+36) = 10
I3 = U/Z3 = 220/10 = 22 A
cos3 = r3/z3 = 8/10 = 0.8
P3 = U3*I3* cos3 = 220*22*0.8 = 3872 W
P = P1+P2+P3 = 3808+2940+3872 = 12584 W = 12.58 kW