Vous êtes sur la page 1sur 18

ANEXA 5 PROIECT DE ACTIVITATE PROGRAMUL ZILEI 7.30 8.00 Rutin: Primirea copiilor 8.00 8.

8. 30 Activiti de dezvoltare personal ntlnirea de diminea: a) Salutul; b) Prezena; c) Calendarul naturii. 8.30 9.40 ALA 1 a) Joc de mas: Din buci-ntregul; b) tiin: Imagini cu insecte; c) Construcii: Flori i stupi pentru albine. 9.40 9.50 Tranziie Cte unul pe crare 9.50 -10.15 Activiti pe domenii experieniale DLC (Educarea limbajului): Joc didactic Ajutm albina s-i gseasc stupul 10.50 11.00 Tranziie Dac vrem s fim voinici 11.00 11.25 Activitate pe domenii expereniale DEC (Educaie plastic): Dactilopictura Fluturele 11.25 12.00 ALA 2 Dans ritmic: Dansul insectelor Cuvntul de ncheiere al Albinuei i recompensarea copiilor de ctre Albinu.

Nivelul: I grupa mica Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl? Tema proiectului tematic: Primvara Tema sptmnii: n lumea insectelor

Tema zilei: O zi n lumea insectelor Forma de realizare: Activitate integrat ALA 1+ADE (DLC+DEC)+ALA 2 Forme de organizare: Frontal, pe grupuri mici, individual Tipul activitii: Consolidare i sistematizare Durata: 1 zi Scop: Educarea unei exprimri orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical i sintactic; Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral i activizarea vocabularului; Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia; Formarea i consolidarea tehnicilor specifice picturii; Dezvoltarea simului estetic al copiilor; Dezvoltarea capacitii de reprezentare interpretativ i coordonare psihomotric. ACTIVITI DE NVARE: 1. Activiti de dezvoltare personal: - Rutine: Singurel mi fac ordine la locul de munc deprinderi de munc gospodreasc; Singurel m spl pe mini deprinderi de a se spla pe mini; - Tranziii: Ca albinele zburm, Cte unul pe crare, Iute, iute alergm, Dac vrem s fim voinici. 2. Activiti liber alese: - ALA 1: - Joc de mas: Din buci-ntregul jocul imaginilor; Insecte i flori puzzle; - tiin: Imagini cu insecte denumire i sortare de imagini; - Construcii: Flori i stupi pentru albine - ALA 2: Dansul insectelor dans ritmic pe melodia Minunat eti, copilrie 3. Activiti pe domenii experieniale: - DLC (Educarea limbajului) Ajutm albina s-i gseasc stupul! - joc didactic - DEC (Educaie plastic) Fluturele Dactilopictura

OBIECTIVE OPERAIONALE: I. Activiti liber alese (ALA 1): Joc de mas: - reconstituirea din buci a ntregului; - mbinarea pieselor de puzzle pentru obinerea unei imagini ntreagi. tiin: - recunoasterea i denumirea insectelor; - sortarea insectelor dup anumite criterii. Construcii: - mnuirea i utilizarea corecta a materialelor puse la dispoziie; - construirea individuala sau colectiva, folosind operaiile de alturare, mbinare, suprapunere; - comunicarea libera i civilizata cu partenerii de joc. II. Activiti pe domenii experieniale: DLC (educarea limbajului) - respectarea regulilor jocului, apelnd la aciunile corespunztoare; - obtinerea rspunsurilor la ntrebrile adresate de ctre educatoare prin rostirea clara i corecta a cuvintelor i formularea propoziiilor simple corecte din punct de vedere gramatical; - obtinerea rspunsurilor corecte la ghicitorile rostite de educatoare; - recitarea expresiva a poeziilor. DEC (Educaie plastic): - obinerea efectelor plastice prin tehnici specifice picturii; - compunerea n mod original i personal a spaiului plastic; - analizarea n spirit critic a lucrarii personale i a celorlali copii. III. Activiti liber alese (ALA 2): - executarea corecta a pailor de dans; - coordonarea micrilor cu muzica; - crearea bunei dispoziii.

Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversaia, expunerea, explicaia, demonstraia, povestirea, exerciiul, Mna oarb, Turul galeriei. Resurse materiale: ecusoane cu insecte, flori confecionate din tuburi de carton, stup din cutii de carton, fie cu sarcini, jetoane, puzzle, fie individuale de lucru , creioane colorate, truse de costrucie (Lego i Mozaic), acuarele, beioare, erveele, CD, recuzit pentru dans (coronie cu antene, aripioare de fluturi, albine, costume de albine), faguri de miere. Resurse umane: grupa de prescolari Resurse informaionale: Curriculum pentru nvmntul precolar, Didactica Publishing House, 2009 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Ghid metodic: Metode interactive de grup, Editura Arves, Craiova, 2002 Revista nvmntului precolar nr. 3-4/2010 Bojneag, Maria, Educaie plastic ghid metodic pentru nvmntul precolar, Editura Tehno Art, 2007 www.didactic.ro SCENARIUL DIDACTIC Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea. Educatoarea intr n sal de grup nsoit de copii. Educatoarea le propune: Dimineaa a sosit, Toi copiii au venit. n semicerc s ne-aezm Cu toii s ne salutm. Salutul pornete de la educatoare: - Bun dimineaa, gze mici, M bucur c suntei aici! Educatoarea anun: - Astzi avem musafiri. Aceste doamne au venit s vad ct suntem noi de frumoi, de cumini i ct de multe lucruri tim, iar dac vor fi mulumite de noi, ne vor aplauda i ne vor luda. Salutm aa cum tim noi s salutm un musafir:

- Bun dimineaa i bine ai venit la noi! Noutatea zilei o voi prezenta sub form de surpriz. Atenia copiilor este ndreptat spre o floare din faa clasei, de unde se aude un bzit. Din floare apare o albinu trist (o feti de la grupa pregtitoare), care se prezint, iar apoi povestete (n versuri) c s-a pierdut de familia ei i i roag pe copii s o ajute si gseasc csua. Sunt Albinua Hrnicua! Sunt albin cltoare i zbor din floare n floare. Diminea m-am trezit, Cu surorile-am pornit, Flori frumoase s alegem Miere dulce s culegem. i spre stup noi am pornit ns eu m-am rtcit. Dragi copii, putei s m-ajutai, Spre stupul meu s m-ndrumai? Educatoarea propune copiilor ca fiecare s se salute cu Albinua Hrnicua, folosindu-se de numele insectelor pe care le au pe ecusoanele din piept: - Bun dimineaa, Albinu! Eu sunt Fluturaul i m bucur s te cunosc! - Bun dimineaa, Albinu! Eu sunt Furnicua i-mi pare bine s te vd! Pentru a beneficia de sprijinul copiilor, albinua trebuie s i ajute i ea la rndul ei n munca pe sectoare. Prezena este realizat de un copil la panoul de prezenta. Atenia copiilor este ndreptat spre Calendarul naturii. Sunt adresate urmtoarele ntrebri: - n ce zi a sptmnii suntem? - Cum este vremea astzi? - n ce anotimp suntem? - Care sunt caracteristicile anotimpului primvara? Se va executa exerciiul energizant Gndul bun: n fiecare diminea S-avem gndul bun pe fa, Ctre soare s privim Iubire s druim, De gnd ru s ne ferim, S-adunm doar bucurie i-n lume s-o rspndim!

i-atunci oriice copil, n fiecare diminea, Are gndul bun pe fa! Tranziie: Ca albinele zburm i spre centre ne-ndreptm! Li se prezint copiilor sectoarele de lucru i li se explic ceea ce are de fcut fiecare grup. - La centrul Joc de mas, copiii primesc puzzle-uri i jocul cu imagini n bucele pe care trebuie s le mbine pentru a obine imaginile corecte. - La centrul tiin, vor trebui s recunoasc insectele de pe jetoanele primite, s le denumeasc i s le sorteze dup anumite criterii (expl. insectele cele mai harnice, cele care neap, cele care zboar din floare n floare). - La centrul Construcii, vor construi flori i stupi pentru albine, din Lego i mozaic. Copiii i aleg centrul de activitate unde vor s lucreze. La bzitul Albinuei, copiii vor trece la alt centru, astfel nct, la sfritul activitii, fiecare copil s fi trecut pe la toate centrele de activitate. Dup ce au terminat, lucrrile vor fi expuse i se va face turul galeriei. Rutina: Singurel mi fac ordine la locul de munc exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc. Tranziie: Cte unul pe crare Albinua ne-a ajutat i munca am terminat. Acum noi s-o ajutm i spre stup s-o ndrumm. Albinua i va alege cte un copil i pleac cu el pe crarea din poieni s i gseasc stupul. n drum spre stup, albinua va ntlni multe flori pe care se vor gsi diferite sarcini, care trebuie rezolvate pentru a putea merge mai departe. La terminarea sarcinilor albina va ajunge la stup, dar nu poate intra deoarece intrarea este blocat de o alt sarcin. Copiii vor trebui s picteze fluturi, pentru ca Albinua s aib i mai muli prieteni. Tranziie: Dac vrem s fim voinici Facem sport nc de mici Alergm ca iepuraii i zburm ca fluturaii.

La msue ne-aezm i ncepem s lucrm. La terminarea lucrului, copiii mpreun cu educatoarea vor aeza lucrrile la expoziie. Aprecierea lucrrilor se va face prin metoda Turul galeriei. Odat terminate lucrrile, Albinua are intrarea liber n stup. Dar n semn de prietenie i bucurie pentru regsirea familiei, copiii vor primi recuzit, se vor costuma n insecte i vor dansa pentru Albinu Dansul insectelor. n ncheiere, Albinua Hrnicua va mpri recompense copiilor i le va mulumi c au ajutat-o s-i gseasc familia. V mulumesc tuturor Pentru-al vostru ajutor. Ai rspuns i ai ghicit, Familia mi-am gsit. Frumoi fluturi ai pictat, Muli prieteni am aflat. Drept rsplat, ia privii! Faguri de miere primii. Copiii vor prsi sala de grup cntnd Albinia mea.

JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA I) TEMA ZILEI: n lumea insectelor TIPUL DE ACTIVITATE: exersare i consolidare de deprinderi MODALITATEA DE REALIZARE: Jocuri la alegerea copiilor A) JOC DE MAS: Din buci-ntregul; B) TIIN: Imagini cu insecte; C) CONSTRUCII: Flori i stupi pentru albine. OBIECTIVE OPERAIONALE: Cognitive: recunoasterea i denumirea insectelor; sortarea insectelor dup anumite criterii; reconstituirea din buci a ntregului; mbinarea pieselor de puzzle obinnd imaginea ntreag; rezolvarea labirintului, urmrind perceptiv i motric un anumit traseu; colorarea corespunztoare a imaginilor; Psihomotorii: mnuirea i utilizarea corecta a materialelor puse la dispoziie;

construirea individuala sau colectiva, folosind operaiile de alturare, mbinare, suprapunere; pstrarea poziiei adecvate efecturii diferitelor aciuni; Afective: participarea cu plcere la activitate, avnd satisfacia reuitei; comunicarea libera i civilizata cu partenerii de joc; manifestarea spiritului de cooperare, ajutorare pentru rezolvarea unor sarcini; alegerea sectorului in care doresc s-i desfoare activitatea. STATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, observaia dirijat; Resurse materiale: jetoane, puzzle, fie individuale de lucru, creioane colorate, truse de costrucie (Lego i Mozaic) Resurse temporale: 70 min. Resurse umane: grupa de prescolari. Forme de organizare: pe grupe, individual. Resurse informaionale: Curriculum pentru nvmnt precolar, Didactica Publishing House, Bucureti, 2009 DOMENIUL LIMB I COMUNICARE (DLC) CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului TEMA ACTIVITII: Ajutm albina s-i gseasc stupul! MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat: DLC - educarea limbajului, n care sunt nglobate elemente din mai multe domenii expereniale TIPUL ACTIVITII: Consolidare i sistematizare OBIECTIVE OPERAIONALE: - respectarea regulilor jocului, apelnd la aciuni corespunztoare; - obtinerea rspunsurilor la ntrebrile adresate de ctre educatoare, rostind clar i corect cuvintele i formulnd propoziii simple corecte din punct de vedere gramatical; - obtinerea rspunsurilor corecte la ghicitorile rostite de educatoare; - recitarea expresiva a poeziilor. SARCINA DIDACTICA: Copiii vor rspunde corect cerinelor sau ntrebrilor adresate.

REGULILE JOCULUI: Albinua i va alege cte un copil i pleac cu el pe crarea din poieni s-i gseasc stupul. n drum vor ntlni multe flori pe care se vor gsi diferite sarcini, care trebuie rezolvate pentru a putea merge mai departe. Dac un copil nu tie s rezolve cerina, va fi ajutat de un coleg. ELEMENTE DE JOC: micare, surpriza, mnuirea materialelor, aplauze, recompense. STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: conversaia, expunerea, explicaia, demonstraia, povestirea, exerciiul. Resurse materiale: flori confecionate din tuburi de carton, stup din cutii de carton, fie cu sarcini, jetoane Resurse temporale: 25 min. Forme de organizare: frontal, individual Resurse informaionale: Curriculum pentru nvmnt precolar, Didactica Publishing House, Bucureti, 2009 Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, Bucureti, 2005 Revista nvmntul Precolar nr.3-4/2010, Editura Arlequin, Bucureti, 2010 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Ghid metodic: Metode interactive de grup, Editura Arves, Craiova, 2002

DEMERSUL DIDACTIC ADE (DLC) EVENIMENT CONINUT TINIFIC STRATEGII EVALUARE DIDACTIC DIDACTICE 1. Moment Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea Observarea organizatoric optim a activitii: comportamentului copiilor; aranjarea scunelelor n semicerc; Corectarea inutei; pregtirea materialelor necesare; intrarea ordonat a copiilor n sala de grup. 2. Captarea Se va realiza n cadrul ntlnirii de diminea, cnd din Conversaia ateniei floare apare Albinua Hrnicua, suprat c s-a pierdut de familia ei i i roag pe copii s o ajute s-i gseasc csua. Observarea comportamentului copiilor 3. Anunarea temei i a obiectivelor - Dragi copii, pentru a o putea ajuta pe prietena noastr, Albinua Hrnicua, astzi v propun un joc care se numete Ajutm albina s-i gseasc stupul!. Copiii trebuie s fie foarte ateni, s rspund corect Explicaia rezolvnd sarcinile i s respecte regulile jocului. Se reactualizeaz cunotiinele : - In ce anotimp suntem? - Ce insecte observati voi pe afara? - Ce insecte aveti voi in piept? - Ce insecta va place cel mai mult? Conversatia - Unde pleac albinele n fiecare diminea? - Ce culori au fluturasii?

4. Reactualizarea cunotiinelor

Evaluarea rspunsurilor copiilor;

- Cum se numeste grupa noastra?

Exerciiul

5. Dirijarea nvarii

6.Obinerea performanei

Explicarea i demonstrarea jocului: Educatoarea explic copiilor modul de desfurare al jocului. Albinua va lua cte un copil cu care va zbura din floare n floare. Pe fiecare floare se va afla cte o sarcin pe care copilul va trebui s o rezolve. Numai n felul acesta, Albinua va putea merge mai departe spre stup. Jocul de prob: Albinua va porni mpreun cu educatoarea. Ajungnd la prima floare, educatoarea explic copiilor c aici se gsete o sarcin pe care ei trebuie s o rezolve. Este rezolvat sarcina mpreun cu copiii. Desfurarea propriu-zis a jocului: Albinua va alege cte un copil, vor merge pe crarea i vor rezolva sarcinile gsite la fiecare floare. Se procedeaz astfel pn cnd sunt rezolvate toate sarcinile i se ajunge la stup. Pe parcursul jocului sunt antrenai s rspund toi copiii. Fiecare rspuns corect este rspltit de ctre colegi cu aplauze. Sarcini: 1. Colorat e ca o floare, Trupul fin i mic el are, Zboar vara pe cmpie, Spunei ce-ar putea s fie? (Fluturele)

Explicaia Observarea comportamentului copiilor Conversaia Exerciiul

Expunerea Conversaia Exerciiul Evaluarea rspunsurilor copiilor;

Expunerea Conversaia

Exerciiul 2. Ghici, ce gz mititic Car-ntruna i ridic Boabe de gru, ppuoi, S-aib iarna-n muuroi? (Furnica) 3. C am haine cu buline, Asta vede oriicine ns am un obicei, Cur plantele de gndcei. (Grgria) Numr bulinele de pe fiecare arip a grgriei! 4. St la stup, c-i casa ei i-i d miere dac vrei. ns, tii c de-ai tipat, Una rea te-a nepat i ipnd cu gura plin Te mai muc o... (Albin) Interpretai o strof din cntecul Albinua mea! Evaluarea rspunsurilor copiilor;

Exerciiul ncurajeaz i ajut copii;

Conversaia

Evaluarea rspunsurilor copiilor;

5. Cine cnt toat vara Prin fnee cu chitara? (Greierele)

7. ncheierea activitii

Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a activitii i a comportamentului copiilor. Tranziie: Iute, iute alergm La baie s ne splm.

Aprecieri verbale; Recompense.

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV (DEC) CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie plastic TEMA ACTIVITII: Fluturele MIJLOC DE REALIZARE: Dactilopictura TIPUL ACTIVITII: Formare de priceperi i deprinderi SCOPUL: formarea deprinderii de a reda plastic o tem dat; stimularea creativitii i expresivitii prin pictur; dezvoltarea spiritului de ordine i acuratee n efectuarea lucrrilor, educarea gustului pentru frumos i a spiritului critic n evaluarea lucrrilor proprii i ale altor copii. OBIECTIVE OPERAIONALE: - compunerea n mod original a spaiului plastic; - exprimarea libera i creativa prin limbaj plastic; - utilizarea unui limbaj plastic adecvat; - interpretarea libera si creativa a lucrrilor copiilor, innd cont de aspectul acestora. STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, Turul galeriei. Resurse materiale: foi de lucru, acuarele, beioare, erveele, CD Resurse temporale: 25 min. Resurse umane: grupa de precolari Resurse informaionale: Curriculum pentru nvmntul precolar, Didactica Publishing House, 2009 Bojneag, Maria, Educaie plastic ghid metodic pentru nvmntul precolar, Editura Tehno Art, 2007 Forme de organizare: individual

DEMERSUL DIDACTIC DEC (EDUCAIE PLASTIC) EVENIMENT DIDACTIC 1. Moment organizatoric CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE Observarea direct;

Voi asigura condiiile optime pentru desfurarea activitilor: aranjarea mobilierului; pregtirea materialului necesar pentru activitate; intrarea ordonat a copiilor n sala de grup. 2. Captarea O voi face nc din cadrul ntlnirii de diminea, cnd n ateniei sala de grup i face apariia Albinua Hrnicua. 3. Anunarea - Copii, dup cum tii, Albinua Hrnicua a ajuns la stup, temei i a dar nu poate intra fr ajutorul nostru. Pentru a o ajuta, va obiectivelor trebui s pictm fluturi, pentru ca Albinua s aib mai muli prieteni. Astzi vom picta cu ajutorul degetelelor Fluturele. Voi repeta tema activitii cu 2-3 copii, pentru fixarea ei. 4. Prezentarea Intuirea materialului: Copiii vor fi solicitai s coninutului i recunoasc i s descrie materialele de pe mese: foaia de dirijarea nvrii lucru, acuarele, erveele. Explicarea i demonstrarea modului de lucru: Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine, insistnd asupra tehnicii de lucru. Demonstrez cum trebuie lucrat i le voi atrage atenia copiilor c trebuie s fac o lucrare frumoas i curat, pentru ca Albinua s fie mulumit. - Copii, trebuie s avei mare grij cnd vei aplica culoarea, s nu depii conturul i s murdrii foaia, pentru c lucrarea nu va mai fi la fel de frumoas.

Conversaia Explicaia Expunerea Observarea focalizrii i meninerea ateniei; Evaluare oral individual;

Observaia Conversaia Explicaia

5. Obinerea performanei

6. Evaluarea performanei

Voi executa cu copiii exerciii de nclzirea muchilor mici ai minii: Ne jucm, ne jucm, Coatele noi le micm. Mna lebd o fac, Care d mereu din cap. Lebedele-n jur privesc Minile eu le rotesc. tergem tabla uite-aa S putem iar desena. Degetele-mi sunt petale Le desfac ca la o floare. Executarea lucrrilor: Urez copiilor Spor la lucru!, dup care se va trece la realizarea temei. Pe tot parcursul activitii voi urmri ndeaproape modul de executare al lucrrii (sugestii, explicaii suplimentare, corectarea poziiei la masa de lucru), voi stimula copiii n realizarea temei i i voi ndruma pe cei care ntmpin greuti. n timpul lucrului asigur climatul favorabil muncii independente prin audierea unor cntece despre primvar. La terminarea lucrului, copiii mpreun cu educatoarea vor aeza lucrrile realiznd o miniexpoziie. Aceste lucrri vor fi analizate n funcie de urmtoarele criterii: respectarea temei i a tehnicii de lucru; acurateea lucrrii; finalizarea lucrrii.

Exerciiul

Aprecierea pozitiv privind executarea micrilor;

Conversaia Explicaia Exerciiul

Evaluarea modului de lucru al copiilor;

Turul galeriei

Interpretarea lucrrilor; Aprecierea modului de lucru; Analiza produselor activitii.

7. ncheierea activitii

Se adreseaz copiilor ntrebri legate de activitatea desfurat: - Ce am pictat noi astzi? Conversaia - Pentru cine am pictat fluturaii? - La ce i ajut Albinuei aceti fluturai? Se fac aprecieri privind modul de realizare a lucrrilor i Explicaia asupra comportamentului copiilor. Albinua va lipi buline roii lucrrilor pe care le consider cele mai reuite. Activitatea se va ncheia cu cntecul Albinia mea.

Aprecieri pozitive ale rspunsurilor; Recompense

JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA 2) DANSUL INSECTELOR DANS RITMIC SCOP: Perfecionarea deprinderilor ritmice i de gimnastic artistic nvate n activitile pe domenii experieniale OBIECTIVE OPERAIONALE: Psihomotorii: - executarea corecta a micrilor specifice gimnasticii ritmice; - coordonarea micrilor cu muzica. Afective: - respectarea indicaiilor educatoarei; - colaborarea cu colegii pentru a realiza corect dansul; - manifestarea strilor afective de bucurie, admiraie, simpatie. STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul Resurse materiale: recuzit pentru dans (coronie cu antene, aripioare de fluturi, albine, costume de furnicue) Resurse de timp: 15 minute Resurse umane: grupa de precolari Forme de organizare: frontal, n perechi

Vous aimerez peut-être aussi