Vous êtes sur la page 1sur 4

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Zahorneanu Valentin


Data: 29. 04. 2014
Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic Petre P. Carp, ibneti, Iai
Clasa: I A
Disciplina: Religie ortodox
Subiectul leciei: Sfinii Apostoli sunt model de credin
Tipul leciei: Lecie de comunicare- nsuire de cunotine

Durata: 45 de minute
Competene specifice vizate:
1.1. Descrierea unor aspecte de baz ale credinei religioase, prin apelul la experiena proprie
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui cretin, pe baza valorificrii unor situaii din viaa de zi cu zi i a exemplelor unor persoane din Biblie
3.1. Explicarea semnificaiei unor evenimente religioase din viaa comunitii36
3.2. Prezentarea unor srbtori i evenimente cu coninuturi i semnificaii religioase, cu inciden asupra vieii familiei i a comunitii

Scopul leciei: sistematizarea cunotinelor anterioare despre Sfinii Apostoli, pentru a le urma exemplul i pentru a-i cinsti; educarea elevilor n spiritul aprecierii valorilor
cretinismului

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
01 - s realizeze propoziii cu noiunile ucenic, apostol, credin;
02 - s numeasc cel puin trei dintre Apostolii Mntuitorului.
03 - s enumere modaliti de cultivare a vieii spirituale n zilele noastre, plecnd de la exemplul Sfinilor Apostoli.

Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, observaia dirijat, exerciiu.
2. Mijloace de nvmnt: fia de lucru, plane didactice ale Editurii Sf. Mina.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual.

Resurse bibliografice:
1. "* Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti
1982. 2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", Iai, 1999.
3. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, Editura Polirom", Iai, 1998. 5. ebu,
Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.

1
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob.
Metode Mijloace
Forme de


Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului i de nv- Evaluare

crt. Leciei op. organizare


procedee mnt



1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul 2' - prof. salut elevii, rostete rugciunea cu ei (Hristos a nviat);

organizatoric
- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii



didactice care urmeaz s se desfoare;
Exerciiul

Activitate



frontal

- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii

didactice.


2. Verificarea 8' Organizarea unui dialog legat de numele Apostolilor

unor mai cunoscui, de numele personajelor crii i de Observaia Plane Activitate

cunotine i
motivul propunerii acestor nume pentru cei doi copii.
dirijat didactice frontal


pregtirea


- Ci ucenici a avut Mntuitorul nostru Iisus Hristos?"


pentru lecia

Conver-

Activitate Aprecieri


- ... 12 ucenici ...


nou

saia

frontal verbale

,- Ce a fcut ucenicul Iuda dup Cina cea de tain?"

- ...l-a trdat pe Iisus...

Voi numi 2-3 elevi pentru a povesti evenimentul biblic.

- Elevii nominalizai povestesc.


3. Pregtirea 3' Voi adresa elevilor urmtoarele ntrebri:

elevilor pentru
- Ce nseamn pentru voi credina?"



receptarea


Elevii dau vatiante de rspuns.


noilor

conversaia

Activitate Aprecieri


cunotine Care este cea dinti calitate a ucenicilor lui Iisus Hristos?" frontal verbale

- ...credina...


4. Anunarea 2' Voi anuna titlului leciei noi Sfinii Apostoli sunt conversaia Activitate

titlului i a
modele de credin. .
frontal


obiectivelor


Voi prezenta obiectivelor propuse


leciei


5. Comunicarea 10' Voi mpri elevilor fiele de lucru. Conversa- Fie de lucru Activitate

nsuirea Citesc cu glas tare definiiile pentru ucenic i apostol din rubrica Dicionar. Subliniez ia frontal

noilor importana credinei ucenicilor n urmarea lui Hristos.

cunotine Stabilesc mpreun cu elevii numrul ucenicilor lui Iisus Hristos, folosind plana didactic Observarea plana Activitate Aprecieri

Cina cea de tain. dirijat didactic frontal verbale

Cina cea de

tain.







2
6. Fixarea i 17' Cer elevilor s citeasc Ghicitoarea de pe fia de lucru i s dea soluii pentru rezolvarea ei.

sistematizarea Cer elevilor s completeze rubrica Recunoate personajul de pe fia de lucru. Fia de lucru Activitate Aprecieri

cunotinelor O1 Numesc 2 elevi care vor realiza propoziii cu cuvintele ucernic, apostol, credin. Exerciiu frontal verbale

O2 Cer acestora s numeasc trei Apostoli ai lui Iisus Hristos. Exerciiul

Numesc un elev care va citi rubrica tiai c... din fia de lucru.

Cer aceastuia s descrie ce ar simi el n calitate de ucenic al lui Hristos. Activitate Aprecieri

,- Ce caliti crezi tu c ar trebui s aib un ucenic al Mntuitorului?" frontal verbale

Elevul ofer variante de rspuns.
Conversa-



,- Cea mai important calitate a ucenicilor este credina, manifestat n dragostea


ia


fa de Dumnezeu i fa de aproapele".

O3 Cer elevilor s rostim mpreun rugciunea ctre ngerul pzitor. Cer elevilor s Exerciiul Activitate Aprecieri


rezolve labirintul de pe pagina a doua a fiei de lucru. Ofer sprijin celor care nu au
frontal verbale


neles sarcina de lucru.

Numesc doi trei elevi pentru a verifica rezolvarea corect a labirintului.


Aprecierea Se fac aprecieri generale i individuale, privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i Activitate Aprecieri

7. activitii 2' implicarea lor n predarea noilor cunotine. Se noteaz elevii care au participat la lecie. conversaia frontal verbale

elevilor - Elevii ascult aprecierile fcute de profesor.



9. ncheierea 1' Profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal; exerciiul Activitate

leciei - elevii rostesc rugciunea i rspund la salut. frontal





Oglinda tablei

29. 04. 2014

Sfinii Apostli sunt model de credin

Ucenic- persoan care petrece o vreme sub ndrumarea unui nvtor.
Apostol- ucenicul care a fost trimis de nvtor s arate i altora ceea ce a nvat.
Credina- puterea sufletului prin care omul l simte aproape pe Dumnezeu.























3

Vous aimerez peut-être aussi