Vous êtes sur la page 1sur 9

INSTITUT PENDIDIKAN GURU MALAYSIA

KAMPUS INSTITUT PERGURUAN PERLIS


______________________________________________
LNP2202W
PENDEKATAN PENGAJARAN LITERASI
& NUMERASI
____________________________________








NAMA PELAJAR : NOR LIYANA BINTI MOHMAD
KUMPULAN : DPLI j-QAF (PI) KUMPULAN F
PROGRAM : DPLI j-QAF AMBILAN DISEMBER 2012
SEMESTER : 1 / 2014

NAMA PENSYARAH : PUAN MOZLINA BINTI OSMAN


Rancangan Pelajaran Harian ( LINUS )

Tarikh / Hari : 9 . 10 . 2014 (Rabu)
Masa : 10. 35 11.05 ( 30 minit )
Kelas : 2 gemilang
Bil. Pelajar : 15 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Literasi ( LINUS )
Tema : Certa Rakyat
Tajuk : Si Tanggang
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan dapat.
i. Memadankan 5 perkataan berimbuhan dengan kata dasar .
ii. Menyebut 5 perkataan berimbuhan awalan dan akhiran dengan betul.

Pengetahuan Sedia ada
i. Murid pernah dengar cerita rakyat
ii. Murid pernah melihat cerita Si Tanggang dalam filem
iii Murid tahu maksud imbuhan
Konsep : Memahami cerita Si Tanggang
Bahan : Radio, kad perkataan, petikan dialog, lembaran kerja
Nilai : Menghargai , berterima kasih
Kemahiran / Unit : 5.0 Membaca dan memahami ayat
5.8 Membaca dan memahami ayat tunggal yang mengandungi kata
imbuhan awalan dan akhiran.

Sistem bahasa : a) Tatabahasa - imbuhan awalan .imbuhan akhiran
b) kosa kata - ampun , maaf , sayang
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu - Pendidikan Agama / Moral
b) Nilai - kasih sayang
c ) KBT - konstektual
d) KB - membuat kesimpulan



LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

Set induksi
( 5 minit )

Memperdengar sedutan cerita


1.Guru memperdengarkan
sedutan cerita Si
Tanggang .
2.Guru meminta murid
meneka cerita tersebut

1.Mendengar sedutan cerita
yang perdengarkan
2.Murid meneka cerita tersebut.

BBM -radio

Perkembangan

Langkah 1

( 10 minit )

Membaca dialog
Si Tanggang anak yang dilahirkan
dan disusuinya telah melukakan
hatinya. Dia memandang ke langit
sambil mengangkat kedua-dua belah
tangan dan berseru,"Oh,Tuhan!
Tunjukkanlah kepada Si Tanggang
bahawa akulah ibu kandungannya."
Tiba-tiba petir berdentum dan angin
bertiup dengan kencang. Kapal yang

1.Guru mengedarkan
petikan dialog
2. Guru mengarahkan
murid membaca senyap
dan menggariskan
perkataan yang ada
imbuhan awalan dan
akhiran.

1.Murid mengambil petikan
dialog.

2.Murid membaca senyap
petikan dialog dan menggaris
perkataan yang ada imbuhan
awalan dan akhiran..


Petikan dialog





sedang berlabuh itu terumbang-
ambing dipukul ribut.

Perkataan berimbuhan awalan
dan akhiran

DILAHIRKAN
DISUSUINYA
MELUKAKAN

3. Guru membaca dan
murid mengajuk bacaan
guru.
4..Kemudian guru
meminta dua orang
murid membaca kuat
dialog tersebut dengan
sebutan dan intonasi
yang betul .
5 Guru meminta murid
menyebut perkataan
berimbuhan yang telah
digariskan secara lisan.
6. Guru meminta murid
memilih perkataan
berimbuhan dan
menampal pada papan
tulis.
7.Guru meminta murid
menyebut perkataan yang
telah siap ditampal oleh

3. Murid mengajuk bacaan guru

4. Dua orang murid membaca
petikan dialog di hadapan kelas.
5. Murid menyebut perkataan
berimbuhan yang telah mereka
digariskan itu.
6.Murid memilih kad perkataan
berimbuhan awalan dan akhiran
serta menampal di papan tulis..
7. Murid menyebut perkataan
berimbuhan yang telah murid
tampal.








BBM
Kad perkataan

murid.

Langkah 2
( 9 minit )


Pertandingan lakonan



1.Guru mengadakan
pertandingan lakonan .
2. Murid melakonkan
watak secara berpasangan
dasarkan petikan dialog
tersebut.
3.Guru menyampaikan
hadiah kepada tiga
pemenang terbaik.



1.Murid memilih pasangan
masing-masing..
2. Murid melakonkan watak
berdasarkan petikan dialog yang
diberi.
3. Kumpulan yang menang
menerima hadiah daripada guru.


Hadiah
disediakan guru

Langkah 3
( 5 minit )

Membuat latihan

1. Guru mengedarkan
lembaran kerja
2.Murid diminta

1.Murid mengambil lembaran
kerja dan menulis nama masing-
masing.

BBM kad
perkataan


memadankan kata dasar
dengan kata berimbuhan.
3.Guru meminta murid
memberi yang telah
mereka jawab.
2. Murid memadankan kata
dasar dengan kata berimbuhan .
3,Membincang jawapan
bersama-sama guru.





Penutup

( 5 minit )

Menyanyi lagu Dengar Pesanan

1. Murid diperdengarkan
lagu Dengar Pesanan
2.Murid menyanyikan lagu
tersebut.
3.Murid menyatakan
perkataan berimbuhan
yang telah dipelajari.


1.Murid mendengar lagu.

2. Murid menyanyi lagu.

3.Murid menyebut perkataan
berimbuhan yang telah dpelajri


Carta seni kata
lagu

Radio

REFLEKSI
Tajuk tugasan yang diberi iaitu Pendekatan Pengajaran Literasi Dan Numerasi , diteliti
dan untuk memastikan semua aspek yang diperlukan dalam kerja projek ini menepati dengan
kehendak soalan. Saya memilih cerita rakyat Si Tenggang Anak Derhaka yang disediakan
dalam bentuk grafik video. Cerita ini merupakan aktiviti pemulihan bagi kemahiran bacaan
murid murid tahun 2. Jenis bacaan yang saya pilih ialah bacaan mekanis. Bacaan mekanis
merupakan bacaan bersuara yang menyuarakan tulisan dengan sebutan yang jelas dan terang,
dengan intonasi dan irama mengikut gaya membaca yang betul. Ia juga harus boleh
mengelompokkan kata- kata dengan baik dan tepat agar jelas maknanya bagi para
pendengar. Jalan cerita yang menarik, tulisan yang diwarnakan mengikut suku kata dan
grafik yang menarik, pastinya murid murid akan berminat untuk membaca.
.Golongan pendidik seperti saya amat perlu menitikberatkan minat dan kebolehan
murid dalam menguasai kemahiran membaca. Saya percaya melalui kreativiti guru,seperti
penyediaan bahan bacaan cerita rakyat menerusi video grafik amat pratikal dan berfaedah
untuk perkembangan murid murid agar keupayaan kognitif mereka dapat dipertingkatkan
serta masalah buta huruf dapat diatasi. Cerita rakyat si tanggang merupakan cerita yang
banyak mengandungi nilai moral. malah ia juga telah difilemkan untuk tujuan hiburan yang telah
dimasukkan unsur unsur pengajaran.Ini akan menambahkan pengetahuan sedia ada murid.
Aktiviti yang dirancang oleh saya menitikberatkan aspek penglihatan dan pendedagaran
murid dimana mereka dapat melihat dan mendengar dengan baik setiap sebutan perkataan yang
dilontarkan oleh saya sepanjang sesi pembelajaran dan pengajaran dijalankan. Objektif
sepanjang pembelajaran saya ialah untuk menjadikan sesi pembelajaran ini satu sesi yang
mampu membantu dalam merelisasikan objektif pengajaran literasi di Malaysia.

BAHAN BANTU BELAJAR

1) DIALOG
2) PERKATAAN BERIMBUHAN

Vous aimerez peut-être aussi