Vous êtes sur la page 1sur 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22. 05. 2014 Prof. Consilier Scolar Mihaila Ionelia


CLASA: a VII-a A
ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientare
MODUL TEMATIC: Managementul carierei
SUBCOMPONENTA: Explorarea si planiicarea carierei
TEMA LECIE: CV-ul personal
SCOPUL LECIEI
!o"#n$irea a"ilit%&ilor $e explorare i planiicare a carierei
OBIECTIE:
O!: s% $eineasc% un CV'
O": s% enun&e elementele o"ligatorii ale unui CV'
O#: s% explice greelile (n re$actarea unui CV'
O$: s% $escopere necesitatea i importan&a elementelor $e mar)eting personal pentru g%sirea
unui loc $e munc%.
RESURSE
Res%rse &a'eriale: g*em $e a&%+ coli + creioane+ mar)ere+ scoci+ lipc*art
Res%rse (roce)%rale*&e'o)e: con,ersa&ia+ o"ser,a&ia+ explica&ia+ $emonstra&ia+ exerci&iul+ -ocul $e rol+
pro"lemati.area
BIBLIO+RA,IE:
Lemeni G., Mihalcea L., Mih C. (2005), Consiliere i orientare Ghid de
educaie pentru carier, Ed. ASCR, Cluj-Napoca Mi!o"an #., Ene A. (2005),
Ne jucm nvnd nvm jucndu-ne!, Ed. S$ER, %ucu!e&i
,ORME DE OR+ANI-ARE: /rontal+ in$i,i$ual+ pe grupe.
1
Scenari%l )i)ac'ic
E.eni&en'e
)i)ac'ice
Ac'i.i'a'ea consilier%l%i /colar Ac'i.i'a'ea
ele.ilor
Ti&( Me'o)e Res%rse E.al%are
Organizarea clasei 0eali.ea.% o scurt% anali.% a acti,it%&ii
trecute'
1e preg%tete sala (mpreun% cu ele,ii.
A$uc o"ser,a&ii i
pun (ntre"%ri.
22 Con,ersa&ia
Captarea ateniei Voi reali.a captarea atentiei printr-un
exercitiu $e spargere a g*etii si anume
34an.a $e paian-en3 mo$alitate prin care
ele,ii se ,or pre.enta.
1e (mparte colecti,ul clasei (n 4 grupe i
iecare grup% ,a primi o i% $e lucru
care s% cuprin$% 5 imagini $espre 5
persoane 6(n imagine apare numai a&a
persoanelor7 i o sarcin% care ,a tre"ui
anali.at% i solu&ionat%.
Cerin0e:
1. s% i$entiice persoana cea mai
(nalt%'
2. s% i$entiice persoana cea mai (n
,#rst%'
5. s% i$entiice sexul persoanelor'
4. s% i$entiice care $intre persoane
este clasa a-II-a.
Ce con$i&ii tre"uie s% (n$eplineasc% o
persoan% ca s% ie clasa a II-a 8
Pro1le&a'i2are:
Ce se (nt#mpl% $ac% po.a cu copilul nu
este recent%8 Ce se int#mpl% $ac% po.a a
ost %cut% (n urm% cu 20 $e ani 8
Concl%2ie: 4entru a lua $eci.ii "une+
/iecare ele,
participa la
exercitiul $e
spargere a g*etii
Ele,ii reali.ea.a
sarcina $ata si
pre.inta re.ol,area
ei.
52
103
Con,ersatia
9"ser,atia
Con,ersatia
Explicatia
Exercitiul
:*em $e ata
Imagini
Mar)ere
/oi lipc*art
;n&elegerea mesa-ului+
(n ,e$erea recept%rii
noilor concepte.
2
inorma&iile tre"uie s% ie actuale<
Ce con$i&ii tre"uie s% in$eplineasc% o
persoan% care ,rea s% se anga-e.e ca
oer8
Concl%2ie:
4entru ocuparea unui post+ anga-atorul
are ne,oie $e un minimum $e inorma&ii
$espre persoana (n cau.%+ $e aceea+
oricine se ala (n cautarea unui loc $e
munc% ,a tre"ui s% (n,ete s%-i re$acte.e
o scurt% "iograie+ $enumit% Curriculum
,itae 6lat. =cursul ,ie&ii=7.
Anunarea temei i a
obiectivelor
Anun& tema propus% spre $e."atere+ apoi
o"iecti,ele i clariic+ (mpreun% cu
ele,ii+ conceptele c*eie.
Voi sta"ili cu ele,ii regulile grupului.
- Ele,ii ascult% cu
aten&ie o"iecti,ele
i particip% la
clariicarea
conceptelor.
22
Con,ersa&ia
Explica&ia
0%spunsurile $ate $e
ele,i reeritoare la
con&inutul aspectelor
,i.ate.
Desfurarea
activitii
Voi reali.a cu ele,ii un "rainstorming
pornin$ $e la intre"area:
Ce cre$e&i c% ar tre"ui s% con&in%
aceast% >"iograie3+ acest CV8
Voi a-uta ele,ii la corectarea i?sau la
conceperea r%spunsului inal.
Voi imparti ele,ii in grupe .
Ei ,or a,ea ca sarcina i$entiicarea
structurii $e "a.a a unui c, pe "a.a
mo$elelor pre.entate.
Voi scrie pe lipc*art structura c,-ului+
$ar si greselile intalnite in reali.area
unui c,+ apoi le ,oi $a ele,ilor o isa $e
lucru in care ei ,or a,ea ca sarcina
-Ele,ii i$entiica
structura c,-ului
Ele,ii re.ol,%
exerci&iul
5 Con,ersatia
Explica&ia
9"ser,atia
!emonstratia c,-uri
Capacitatea $e
anali.% $in
perspecti,a cerin&elor
ormulate
Aprecierea ele,ilor
5
reali.area unui c,-ului personal.
/iecare ele, isi ,a pre.enta c,-ul. Vom
i$entiica greselile in re$actare si ,om
ace recomn$ari.
10
Exercitiul
/ise $e lucru
care au $at r%spunsuri
corecte $o,e$in$
(nsuirea no&iunilor
Asigurarea
transferului
Voi inc*eia acti,itatea printr-un -oc
31alata $e ructe3
Ele,ii participa la
-oc
102 Con,ersa&ia
!emonstra&ia
Anali.a situa&iei
create+ corectitu$inea
po.i&iei a$optate
ncheierea activitii Voi aprecia comportamentul ele,ilor in
ca$rul acti,itatii si ,oi o"tine ee$"ac)
$in partea lor.
Ele,ii asculta
recoman$arile
@2 Con,ersa&ia
!emonstra&ia
Veriicarea gra$ului
$e implicare a
ele,ilor (n propria
ormare.
4
,ISA DE LUCRU
C..3UL PERSONAL
Da'e (ersonale
E)%ca'ie
A1ili'a'i si )e(rin)eri
Reali2ari si (re&ii s(eciale
A1ili'a'i )e o(erare (c
Li&1i s'raine c%nosc%'e
In'erese (ersonale
5

Vous aimerez peut-être aussi