Vous êtes sur la page 1sur 6

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PERDAGANGAN TINGKATAN 5

Mata pelajaran

Perdagangan

Tingkatan

5 PD1

Tarikh/Hari

21 Januari 2010 (Khamis)

Bilangan Pelajar

50 orang

Masa

10.40 pagi-11.20 pagi (40 minit)

Tajuk

Komunikasi
4.1b Perkhidmatan Komunikasi
iii) Perkhidmatan Telekomunikasi

Objektif

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:


i.

Menerangkan jenis-jenis perkhidmatan


telekomunikasi

ii.

Menjelaskan ciri-ciri setiap jenis perkhidmatan


telekomunikasi

iii.

Menerangkan agensi yang terlibat dalam


perkhidmatan telekomunikasi

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar telah didedahkan dengan maksud dan peranan


komunikasi

Alat Bantu Mengajar

Slide Power Point, komputer,LCD Projektor, buku


teks, buku rujukan dan kertas soalan latihan

Nilai Murni

Menghormati guru, keyakinan, kerjasama, ketelitian,


rasional, patuh

Strategi

Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah

Penerangan, soal jawab, dan perbincangan

KBKK

Mengenal pasti, berfikir untuk menjana idea, merumus


idea

Langkah/
Masa
Set Induksi

Isi
Kandungan
Pengenalan

(5 minit)

Aktiviti Guru
Dan Pelajar
Aktiviti Guru:
i.

Guru memberikan dua situasi iaitu:

a) Jika bapa kamu terlambat datang untuk menjemput kamu,


apakah yang kamu lakukan?
b) Bayangkan kamu sedang belajar diluar negara, kamu rindukan
ii.
iii.

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK
Strategi:
Pemusatan guru dan pelajar
Kaedah:
Penerangan dan soal jawab
Nilai:

ibubapa kamu dikampung, apakah yang kamu lakukan?

Menghormati guru, rasional

Guru bertanya apakah tindakan pelajar berdasarkan situasi yang

KBKK:

diberi.

Mengenal pasti, berfikir

Guru mengaitkan situasi tersebut dengan tajuk pembelajaran

untuk menjana idea

Aktiviti Pelajar:
i.

Pelajar memberi perhatian terhadap apa yang disampaikan oleh


guru.

ii.

Pelajar memberi tindakbalas yang rasional terhadap persoalan


yang dikemukakan oleh guru.

iii.

Langkah 1

Menerangkan:

Pelajar bersedia untuk belajar.

Aktiviti Guru:

Strategi:

(10 minit)

i.
i.

Maksud
perkhidmatan
telekomunikasi

ii.

Dengan berbantukan slide power point, guru menyatakan

Pemusatan guru

maksud perkhidmatan telekomunikasi.

Kaedah:

ii.

Guru meminta pelajar untuk membacakan slide power point.

Penerangan

iii.

Guru meminta pelajar untuk menyalin nota.

ABM:

iv.

Guru menerangkan jenis-jenis perkhidmatan telekomunikasi

Slide power point dan

lisan iaitu:

komputer

Jenis
Perkhidmatan

a) Telefon

Nilai:

Telekomunikasi

b) Panggilan tanpa tol

Menghormati guru,

Lisan

c) Sidang Audio

penumpuan

d) Telefon bimbit

KBKK:

e) Videofon

Mengenal pasti

f) Radio maritim
g) Telestok
v.
vi.

Guru menunjukkan gambar contoh perkhidmatan lisan.


Guru bertanyakan kefahaman pelajar.

Aktiviti Pelajar:
i.

Pelajar mendengar penerangan yang diberikan oleh guru sambil


menyalin nota.

ii.
Langkah 2

Menerangkan jenis
Perkhidmatan

Pelajar menjawab soalan guru berdasarkan kefahaman.

iii.
Pelajar bertanyakan soalan kepada guru jika kurang faham.
Aktiviti Guru:
i.

Guru meminta pelajar membacakan slide power point.

Strategi:
Pemusatan guru

(7 minit)

Telekomunikasi

ii.

Bercetak

iii.
iv.

Guru menerangkan jenis-jenis perkhidmatan telekomunikasi

Kaedah:

bercetak iaitu:

Penerangan, soal jawab

a) Teleks

ABM:

b) Telegram

Slide power point dan

c) Telefaks

komputer

d) Panduan telefon

Nilai:

Guru memaparkan gambar contoh perkhidmatan telekomunikasi

Menghormati guru,

bercetak.

penumpuan

Guru bertanya soalan kepada pelajar.

KBKK:

Aktiviti Pelajar:
i.

Mengenal pasti

Pelajar memberi tumpuan kepada penerangan guru sambil


menyalin nota.

Langkah 3

Menerangkan jenis

(7 minit)

Perkhidmatan

ii. Pelajar menjawab soalan guru dan bertanya jika kurang faham.
Aktiviti Guru:
i.

Telekomunikasi Audio
Visual

ii.

Strategi:

Dengan berbantukan slaid power point, guru menerangkan jenis-

Pemusatan guru

jenis perkhidmatan telekomunikasi audio visual iaitu:

Kaedah:

a) Sidang video

Penerangan, soal jawab

b) Internet

ABM:

c) Mel elektronik (E-mel)

Slide power point dan

d) MAYPAC

komputer

Setiap penerangan disertakan dengan contoh dan soalan kepada

Nilai:

pelajar.

Menghormati guru,

Aktiviti Pelajar:

Langkah 4

Aktiviti pengukuhan

(6 minit)

penumpuan

i.

Pelajar memberi tumpuan kepada penerangan guru.

KBKK:

ii.

Pelajar menyalin nota.

Mengenal pasti

iii.

Pelajar bertanya apa yang kurang jelas dan meminta guru

mengulang semula sekiranya kurang faham.


Aktiviti Guru:
i.
ii.
iii.

Strategi:

Guru memberikan kertas soalan latihan pengukuhan kepada

Pemusatan guru dan pelajar

pelajar. (Lampiran)

Kaedah:

Guru meminta pelajar menjawab soalan latihan dalam masa 3

Soal jawab

minit.

ABM:

Guru berbincang jawapan dengan pelajar.

Kertas soalan, slide power

Aktiviti Pelajar:

point, komputer

i.

Pelajar menyelesaikan soalan latihan yang diberikan oleh guru.

Nilai:

ii.

Pelajar berbincang jawapan dengan guru.

Menghormati guru,
ketelitian
KBKK:
Mengenal pasti

Penutup
(5 minit)

Kesimpulan

Aktiviti Guru:
i.

Strategi:

Guru terlebih dahulu meminta pelajar untuk membuat

Pemusatan guru dan pelajar

kesimpulan tentang pembelajaran hari ini.

Kaedah:

ii.

Guru membuat kesimpulan penuh bagi topik ini.

Soal jawab

iii.

Guru meminta pelajar untuk menyiapkan nota dan bersedia untuk ABM:

topik seterusnya dengan membuat rujukan awal.


Aktiviti Pelajar:

Slide power point, komputer


Nilai:

i.

Pelajar membuat kesimpulan tentang apa yang telah dipelajari.

Menghormati guru, patuh

ii.

Pelajar mendengar kesimpulan yang diberikan oleh guru.

KBKK:

iii.

Pelajar patuh arahan guru untuk menyiapkan nota dan bersedia

Berfikir untuk merumus

untuk topik yang seterusnya.

idea

Vous aimerez peut-être aussi