Vous êtes sur la page 1sur 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran

: Matematik

Kelas

: 6 Kenanga

Tarikh

: 4 November 2014

Masa

: 8.10 pagi 9.10 pagi

Topik

: Pecahan

Sub topik

: Penambahan Pecahan

Bilangan Pelajar

: 30 orang

Objektif Pembelajaran: Murid dapat memahami konsep penambahan pecahan


Hasil Pembelajaran
-

: Di akhir pembelajaran, murid dapat:

Menambah nombor bercampur dengan nombor bulat


Menyelesaikan penambahan nombor bercampur dengan pecahan wajar

Kaedah

: Inkuiri penemuan

Media Pengajaran

: LCD, Laptop, lembaran kerja, papan putih

Pengetahuan sedia ada: Murid mempunyai sedikit pengetahuan tentang pecahan

Langkah/Masa

Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran

Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Guru menunjukkan beberapa


gambar piza dan kek (lampiran 1)
untuk menarik perhatian muridmurid.
2. Murid-murid kemudian ditanyakan
beberapa soalan mengenai gambargambar tersebut.
3. Murid- murid diminta untuk

Bahan bantu mengajar:


- Gambar rajah piza dan
kek
- Laptop
Nilai: memberi tumpuan,
memahami dan menghayati.
Teknik/kaedah: Penyoalan

membincangkan tentang apa yang


telah dibentangkan dihadapan kelas.
4. Murid-murid juga diminta untuk
meneka apakah tajuk yang mereka
akan belajar hari ini.
5. Guru memberitahu kepada muridmurid tentang tajuk yang akan
dipelajari iaitu Pecahan serta
pembelajaran tesebut tertentu
kepada penambahan pecahan.
Langkah 1: Tahap
Konkrit (20 minit)

1. Guru menunjukkan bahawa terdapat Bahan bantu mengajar:


- Papan putih
tiga jenis pecahan di atas papan
- Laptop
putih.
- Pen marker
- Tiga jenis pecahan iaitu pecahan
wajar, pecahan tak wajar dan
pecahan nombor bercampur.
2. Seterusnya guru menerangkan
tentang ketiga-tiga jenis pecahan
dengan contoh-contoh yang selaras
(lampiran 2).
3. Murid diperkenalkan dengan
konsep penambahan iaitu:
-

nombor bercampur dengan

nombor bulat
penambahan nombor bercampur

dengan pecahan wajar.


4. Kemudiannya murid-murid
diberikan latihan yang ringan bagi

Nilai: memberikan tumpuan


sepenuhnya serta memahami
konsep
Teknik: Perbincangan

menjanakan serta untuk lebih


memahami konsep penambahan.
Langkah 2: Tahap
Semi Konkrit
(10 minit)

1. Guru meminta murid-murid untuk


mencari pasangan masing-masing

Bahan bantu mengajar:


- Lembaran kerja

terlebih dahulu sebelum


menjalankan aktiviti seterusnya.
2. Setiap pasangan diberikan sehelai
kertas.
3. Murid-murid dikehendaki
menyelesaikan masalah
penambahan pecahan dan lorekkan

Nilai: memberikan tumpuan


sepenuhnya serta memahami
konsep
Teknik: Perbincangan antara
pasangan.

jawapan pada tempat yang


disediakan. (lampiran 3)
4. Pasangan yang berjaya
menyelesaikan masalah tersebut
akan diberikan ganjaran.
Langkah 3 : Tahap
Abstrak (10 minit)

1. Guru meneruskan pnp dengan


memberikan lembaran kerja yang

Bahan bantu mengajar:


- Lembaran kerja

mengandungi satu masalah


(lampiran 4) penambahan pecahan
yang digunakan dalam kehidupan
kita sehari-hari.
2. Murid-murid perlu menyelesaikan
soalan tersebut dan jawapan
Langkah 4: Tahap
abstrak
(10 minit)

dibincangkan dalam kelas.


1. Murid diberi lembaran kerja dan
menyelesaikan secara individu.
2. Lembaran kerja terdiri daripada
soaln-soaln yang senang supaya
murid-murid akan menakuli konsep
penambahan yang asas.
3. Guru akan menyemak jawapan
lembaran kerja pada kelas yang
akan datang.

Nilai: memberikan tumpuan


sepenuhnya serta memahami
konsep
Teknik: Perbincangan dan
pemusatan murid
Bahan bantu mengajar:
- Lembaran kerja

Nilai: memberikan tumpuan


sepenuhnya serta memahami
konsep
Teknik: Perbincangan dan
pemusatan murid

Penutup

1. Sebelum mengakhiri kelas, guru

Nilai: memberikan tumpuan

akan menanyakan soalan tentang

sepenuhnya serta memahami

apa yang murid-murid telah belajar

konsep, supaya murid-murid

(guru akan membuat recap).

lebih memahami konsep


penambahan pecahan.
Teknik: Perbincangan dan
pemusatan murid

Lampiran 1 (Gambar rajah kek dan piza)

Lampiran 2 ( Tiga jenis Pecahan )

Lampiran 3 ( Lembaran Kerja 1)

Lampiran 4 (Lembaran Kerja 2)

1. Segelas air mampu diisi sebanyak 250ml air. Aman, Adi dan Athirah masing-masing
telah menggunakan cawan tersebut untuk minum. Aman telah menghabiskan kesemua
air dan menambah sebanyak 1/2 lagi air yang dituang, Adi pula minum 1 (2/3) air
daripada cawan tersebut. Athirah pula hanya minum 1 (1/4) air. Berapakah jumlah air
dalam ml yang telah dihabiskan oleh mereka bertiga?
Jawapan:
Aman: segelas dan 1/2 lagi = 1 (1/2) x 250 ml
= 375 ml
Adi: 1 (2/3) air = 1 (2/3) x 250ml
= 416.67 ml
Athirah: 1 (1/4) air = 1 (1/4) x 250ml
= 312.5 ml
Jumlah air yang diminum:
= 375ml + 416.67ml + 312.5 ml
= 1104.17 ml

Lampiran 5 (Kerja rumah)

Vous aimerez peut-être aussi