Vous êtes sur la page 1sur 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28 Martie 2014


UNITATEA DE INVATAMANT: coala Gimnazial Satulung
CLASA: a V -a
PROFESOR: Herman Dora Ramona
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Numeralul
TIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizare
DURATA:50
MOTIVAIA: este o lecie de fixare i consolidare a cunotinelor, formare de priceperi
i deprinderi, valoroas prin folosirea unor procedee i metode de predare activparticipative, care le permite elevilor s devin contieni de propria gndire i de folosire
a limbajului personal.
Scopul leciei:
nsuirea unui ansamblu de cunotine, priceperi i deprinderi referitoare la numeral;
Competente generale:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii
de comunicare monologat i dialogat;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
1.4 sesizarea corectitudinii/incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor
lexicale;
1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament
comunicativ adecvat;
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;
2.4 adaptarea vorbirii la parteneri i la situaia de comunicare/ situaii de comunicare
diverse;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;
OBIECTIVE OPERAIONALE (Competene derivate) :
COGNITIVE:
s defineasc numeralul;
s recunoasc numeralul cardinal i numeralul ordinal;

s introduc n enunuri diferite numerale n funcie de cerine;


s ilustreze,prin exemple proprii, funciile sintactice pe care le poate avea
numeralul;
s utilizeze corect numeralul cardinal i numeralul ordinal ,respectnd genul;
s exemplifice valoarea substantival i adjectival a numeralului;
s-i exprime punctele de vedere i justificarea acestora n funcie de context;
AFECTIVE
s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;
s participe cu interes la activitate
PSIHO-MOTORII:
s utilizeze corect mijloacele auxiliare;
s ortografieze corect cuvintele

STRATEGIA DIDACTICA
METODE I PROCEDEE:conversaia, R.A.I , explicatia,expunerea,
exercitiul,cubul,tehnica lotus,jocul didactic
MIJLOACE: manualul, fie, rebus, desene, flipchart
RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI:
Capaciti normale de nvare a elevilor (18 elevi)
Cunotinelor lor anterioare
Timp de lucru: 50 minute

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal,pe grupe


Modaliti de evaluare:
-evaluare frontal
-evaluare formativ
-evaluare oral
-evaluare prin calificative
BIBLIOGRAFIE:
Chiri, Cornelia (coord.), Gramatic. Fie de lucru pentru clasa a V-a, Ediia
a IV-a, revzut i adugit, Editura Paralela 45, Bucureti, 2008
Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i
grade didactice, Iai, POLIROM, 1999

Craciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne in gimnaziu si


liceu,Editura Emia, Hunedoara, 2004.
Denise Chauval, Sylvie Mace, Retz, Des scenarios et de jeux pour developper
lexpression orale, 1999

Gugu, Carmen Ora de limba romn, Editura Europolis, Constana, 2004;


Padureanu,Victoria ,Cerkez,Matei,Lupu, Flori, Limba romn, manual pentru
clasa a V-a, Ed. All, Bucureti, 1998
Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice
deschise., Editura Paralela 45, Piteti, 2006.
Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i
comunicare, Bucureti, 2009
*** www.didactic.ro

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor

Metode si
procedee

1. Moment
organizatoric

Profesorul face prezenta


si asigura un climat
favorabil desfasurarii
lectiei

-se pregatesc pentru


lectie

Conversatia

Forme
de
organiz
are
Frontal

-rebusul
anexa1

Frontal

EVOCARE

2. Captarea
atentiei

Profesorul
va
solicita
elevilor s completeze un
rebus . (Anexa 1)
Precizeaza
faptul
ca
solutia reprezinta ceva la
care viseaza elevii cu
ardoare , isi doresc in
carnet.
Pe verticala A-B vor obine
cuvntul zece.
Elevii completeaz rebusul,
rspunznd la ntrebri.

conversaia
jocul didactic

Evaluare

Observarea
comportame
ntelor
elevilor

3.
Actualizarea
cunostintelor
anterioare
(idei ancor)

Se verifica cunostintele
asimilate anterior despre
numeral prin metoda
R.A.I- Ce fel de numeral -raspund la
intrebari si le
este zece ?
Exemple
:
Ce
este adreseaza colegilor
altele noi
numeralul ?
- De cte feluri este -observa
numeralul?
- Ce valori pot avea
numeralele
n
comunicare?
- Ce
funcie
sintactic
au
numeralele
cu
valoare adjectival?
Dar cele cu valoare
substantival?

Conversatia
Explicaia

Frontal
Individu
al

R.A.I

Cu ajutorul metodei se
actualizeaz noiunile de
baz privind definiia,
valorile i funciile
sintactice ale numeralelor.
Elevii rspund la ntrebri ,
adreseaz ntrebri altor
colegi i se implic activ n
desfurarea leciei.

4. Anuntarea
subiectului si
a obiectivelor

Profesorul anunta titlul lectiei


noi si competentele urmarite

-noteaza in
caiete
Expunerea

Numeralul- Consolidare
-se
- Profesorul le spune elevilor c mobilizeaza
astzi vor
actualiza noiunile legate de
numeral.
-Pn la sfritul orei va
trebui ca toi elevii s
defineasc numeralul, s indice
tipul numeralului identificat ,

Frontal

ntrirea
rspunsurilor
Aprecieri
verbale

s alctuiasc
enunuri cu numeralele date ,
s identifice cazul si funciile
sintactice ale numeralului
cardinal , ct i valorile
numeralului.
Numeralul-consolidarea si
sistematizarea cunostintelor
5.Consolidare
a
cunostintelor
REALIZARE
A
SENSULUI

Rezolva
Prin
metoda cubului, sunt exercitiul
verificate
i
sistematizate propus.
cunointele elevilor (anexa 2)
-identifica
1.ANALIZEAZA numeranumeralele
lele,notand felul lor i funcia
sintactica:
Precizeaza
Am avut n cos zece definitia
mere.Doua au fost stricate. I-am
dat trei fratelui meu i am pstrat
patru pentru prini.Pe al zecelea
l-am mncat eu. Dou zeci de
mere as vrea sa duc colegilor.
2.ARGUMENTEAZ valoarea
morfologic a cuvintelor un i o
din urmatoarele propoziii:

Desoperi
rea
inductiva

Frontal
Individual

Individual
Aprecieri
permanente

Clasific
numeralele.

Un strigt de bucurie se auzi din


ograda bunicului.
Un ap i dou capre slabe i
rioase era toat averea Irinuci.
Un biat cnt la nai.
Cumpr o revista i dou ziare.
n drum spre coal cumpr o
revist.
Pe Ana o ntlnesc adesea.
O sa merg la mare in vacanta.
O, ce frumos ati cntat !
3.

Conversa
tia
euristica

cunotinele nsuite Rostogolesc


cubul si
Alctuiete enunuri n care rezolva
numeralele
ordinale
al fisele
optulea i a zecea s aib, primite
fiecare dintre ele, valoare
substantival
i
valoare

ntrirea
rspunsurilo
r

Conversatia
Euristica
Aprecieri
verbale
Lucrul pe
grupe

APLICA

Metoda
cubului
Observa
rea

adjectival.
Numeste
funcia sintactic a fiecrui
numeral, n parantez.

ncurajarea
elevilor prin
diferite
calificative

Descoperire

4. DESCRIE
Cum s-au format urmatoarele
numerale: ( compuse )

Exercitiul

douazeci:
saptesprezece:
patruzeci si doi:
unsprezece:
aptesprezece
optsprezece
douzeci
apte+spre+zece

Analizeaza,

Concluzioneaza: c exista
numerale compuse alctuite din:
numeral +prepoziie+numeral

Metoda
cubului
Comunica
intre ei

lucrul pe
grupe
Observa
rea
corectarea

numeral+numeral.
5.COMPARA

ora douasprezece-ora
doisprezece
Raporteaza
optusprezece elevi- optsprezece
rezultatele
elevi
clasa intai- clasa intaia
douazeci si una de caiete douazeci si unu de caiete
saizeci de oameni sasezeci
oameni
treizeci si doua de mere treizeci
si doi de mere
*Alegeti forma corecta apoi
alcatuiti cu trei dintre formele
corecte enunturi dezvoltate.
6.

ASOCIAZA
( Anexa 2)

6. Obtinerea
performan
ei (asigurarea
feedback-ului)

Fiecare grupa va primi spre


rezolvare cte doua fie(tehnica
lotus,anexa 3)
Sunt discutate raspunsurile
elevilor,corectnd acolo unde
este necesar.

REFLECIA

(optional ) Dac mai


rmn resurse
temporale

Joc didactic:
Numerale i date... (anexa )

Rezolva
exercitiile
din fisa

Pe grupe

Elevii
gndesc,
lucreaz i
comunica
-stabilesc
reprezentant
ul care va
extage
biletelele
din cosulet

Exerciiul
(exerciiul
creativ i de
identificare)

Jocul
didactic

-mparte clasa in doua echipe:


albastra si verde
-cere echipelor sa isi stabileasca
cate un reprezentant care va
extrage dintr-un cosulet biletele
pe care vor fi scrise date istorice,
date cu importanta religioasa sau
sarbatori nationale si
internationale
-da semnalul cand reprezentantii
pot extrage cate un bilet din
cosulet;

reprezentant
ul extrage
biletul si il
vor duce
echipei din
care fac
parte si
impreuna
vor rescrie
in litere data
-vor fi in total cate sase date
de pe bilet
pentu fiecare echipa
-cate un
-citeste datele de pe tabla si
elev din
corecteaza eventualele greseli
apoi cere echipelor sa citeasca cu fiecare
echipa va
voce tare explicatiile pentru
merge la
fiecare data scrisa pe tabla
tabla unde
vor scrie cu
*
Se fac trimiteri la obiectivele culoarea
propuse, verificndu-se msura n reprezentati
va echipei
care acestea au fost realizate.
data in litere
Se realizeaz permanent prin
analiza rspunsurilor elevilor, prin
aprecieri i corectri.

Tehnica
lotus

-dupa
scrierea
celor sase
date elevii
se aseaza la

Explicaia

Individual

Chestiona
rea
elevilor

Aprecieri
verbale
Observare

ncurajarea
elevilor prin
diferite
calificative

locurile lor
si cand sunt
solicitati
citesc
explicatiile
8. Asigurarea
reteniei i a
transferului

Fac aprecieri asupra orei i notez


elevii care au rspuns.
( momente stea ) pentru cei care
s-au remarcat n mod deosebit.
Alcatuiti o compunere narativ
de minimum cincisprezece
rnduri cu titlul Povestea
numeralului n care s se
regseasc drept personaje
categoriile gramaticale ale
numeralului.

Elevii isi
noteaza
tema in
caiete.

individual

Anexa 1 Rebus
E
C
E

1.
2.
3.
4.

Sinonimul cuvantului nea, omt este ....


l srbtorim la 15 ianuarie 1850 pe ....
ntrebarea subiectului este ....
Figura de stil care exprim nsuiri deosebite, neateptate ale obiectelor sau
ale actiunilor ....

Anexa 2 Metoda cubului

1.ANALIZEAZA numeralele,notand

felul lor i funcia sintactic:

Am avut n cos zece mere.Doua au fost stricate. I-am dat trei fratelui meu i am pstrat
patru pentru prini.Pe al zecelea l-am mncat eu.
2.ARGUMENTEAZ valoarea morfologic a cuvintelor un i o din urmatoarele propoziii:
Un strigt de bucurie se auzi din ograda bunicului.
Un ap i dou capre slabe i rioase era toat averea Irinuci.
Un biat cnt la nai.
Cumpr o revista i dou ziare.
n drum spre coal cumpr o revist.
Pe Ana o ntlnesc adesea.
3.

APLICA

cunotinele nsuite

Alctuiete enunuri n care numeralele ordinale al optulea i a zecea s aib,


fiecare dintre ele, valoare substantival i valoare adjectival.
Numeste func ia
sintactic a fiecrui numeral, n parantez.
4. DESCRIE
Cum s-au format urmatoarele numerale: ( compuse )
douazeci:
saptesprezece:
patruzeci si doi:
unsprezece:
aptesprezece
optsprezece
douzeci
5.COMPARA

ora douasprezece-ora doisprezece


optusprezece elevi- optsprezece elevi
clasa intai- clasa intaia
douazeci si una de caiete - douazeci si unu de caiete
saizeci de oameni sasezeci oameni
treizeci si doua de mere treizeci si doi de mere
*Alegeti forma corecta apoi alcatuiti cu trei dintre formele corecte enunturi dezvoltate.

6. Asociaz
n coloana din stnga sunt texte n care apar numerale cu valori diferite. nscrie pe linia
de lng numrul de ordine al fiecrui exemplu litera corespunztoare felului numeralului
i valorii lui.

.1. Numai un elev a realizat punctajul maxim.

A. numeral cardinal
cu valoare
substantival.

.2. Douzeci de elevi se antreneaz zilnic n sal.

B. numeral cardinal
cu valoare adjectival.
C. numeral ordinal cu
valoare
substantival.
D. numeral ordinal cu
valoare adjectival.

.3. A doua era Alina.


.4. Erau prezeni aisprezece.
5. Dou compuneri au dovedit originalitatea
autorilor.
6. Pe al treilea nu l-am observat.
..7. Aceia sunt doi colegi ai Oanei.
8. A plecat n expediie cu ase colegi.
..9. Pe pagina a doua era o imagine a pdurii.

Optional ! Se va realiza daca timpul va permite !

Anexa 4
8 III

25 XII

18 I 1848

- ziua internationala a
femeii -

- nasterea Mantuitorului
Iisus Hristos -

S-a nascut Ioan


Slavici

24 I 1859

7I

21 VI 2014

24 II 2014

- infaptuirea unirii dintre


Moldova si Tara
Romaneasca -

- sarbatoarea Sfantului
Ioan -

Vine Vacana Mare

- Dragobetele, ziua
ndrgostitilor romni -

20 IV 2014
- sarbatoarea Floriilor 13 IV 2014

Pastele
- sarbatoarea Invierii
Domnului -

15 I

10 XII

6 XII

- comemorarea poetului
Mihai Eminescu -

- ziua internationala a
drepturilor omului-

- sarbatoarea Sfantului
Nicolae -

Vous aimerez peut-être aussi