Vous êtes sur la page 1sur 4

Patch 3

RANCANGAN MENGAJAR
( LESSON PLAN)
KAEDAH DEMONSTRASI
1.

Tema Pelajaran / Topik


( Lesson Theme / Topic )

Fisiologi kehidupan / Pengangkutan


1. Di akhir pengajaran pelajar dapat membezakan antara
sistem peredaran darah manusia dengan sistem
peredaran darah haiwan.

2.

Objektif Pembelajaran
( Learning Objectives )

2. Menerangkan penghasilan daya yang menyebabkan


peredaran darah dalam manusia dari segi pengepaman
oleh jantung.
Di akhir pengajaran pelajar dapat:
Aras 2
1. Membandingkan dan membezakan antara sistem
peredaran darah manusia dengan sistem peredaran
darah haiwan.
2. Menerangkan penghasilan daya yang menyebabkan
peredaran darah dalam manusia.

3.

Hasil Pembelajaran
( Learning Outcomes )

3. Mengkonsepsikan peredaran darah dalam manusia.


4. Dapat memahirkan pelajar melayari pelayan tempatan
tentang struktur jantung manusia.
5. Memuat turun data-data ke dalam fail MS Word.
6. Menggunakan persembahan slaid dalam kaedah belajar
sendiri menjawab soalan dalam lembaran kerja MS
Excel.
1. Adakah perancangan yang melibatkan
pengintegrasi-an TMK telah dibina dengan
baik?

4. Penilaian
( Evaluation )

2. Soalan-soalan dalam perisian MS Excel boleh


menunjukkan keberkesanan pengajaran dan
pembelajaran secara berkumpulan
3. Soalan-soalan dalam lembaran kerja boleh menunjukkan
keberkesanan dalam pengajaran dan pembelajaran
secara individu

5. Peruntukan Masa

80 minit

Patch 3

( Time Allocation )

6. Ciri-Ciri Kelas
(Class Characteristics)
a) Tingkatan / Tahun
( Form / Year )
b) Pengetahuan Sedia Ada
( Prior Knowledge )

7.

8.

9.

Liputan Kurikulum
( Curriculum Coverage )

Persediaan Guru Bukan TMK


( Teachers preparation )

Penerapan TMK
( ICT Integration )

10. Persediaan TMK


( ICT Preparation )

11. Aktiviti Pelajaran


( Learning Activities )

5 Sains 2 / 2006 pelajar sederhana


1. Pelajar berkebolehan menggunakan perisian MS
Office dan melayari internet dengan bimbingan guru.
2. Pelajar berkebolehan membuka dan menyimpan fail
Topik ini terkandung dalam tema Menyiasat Fisiologi
Kehidupan. Topik ini bertujuan untuk memberi kefahaman
tentang proses fisiologi yang berlaku dalam hidupan. Topik ini
memberi penekanan supaya pelajar dapat memahami
perkembangan struktur dalam setiap proses fisiologi tersebut.
Kefahaman tentang pengangkutan turut menyumbang
kepada perkembangan bidang sains dan teknologi.

1. Menyediakan model jantung yang menunjukkan


struktur jantung.
2. Lembaran kerja/Penilaian bercetak
3. Nota berkaitan topik
1. Pelajar mendapat pengetahuan tentang
persembahan MS PowerPoint, URL terpilih dan muat
turun data ke dalam MS Word
2. Pelajar dapat mengintegrasikan MS Word, URL
terpilih dan MS PowerPoint
3. Pelajar dapat mengedit bahan dari pelayan tempatan
menggunakan perisian MS Word
1. Menyediakan video struktur jantung untuk digunakan
dalam demonstrasi
2. Menyediakan slaid Menggunakan MS Powerpoint
3. Menyediakan soalan-soalan interaktif menggunakan MS
Excel
4. Menyediakan senarai URL yang berkaitan
1.Sebagai set induksi guru menunjukkan model jantung dan
video struktur jantung.
2.Membincangkan semua sub topik menggunakan perisian
seperti MS PowerPoint.
3.Guru menunjukkan bagaimana membuat Copy dan Paste
data-data dari pelayan tempatan ke dalam fail MS Word.

Patch 3

4.Pelajar menjawab soalan Interaktif menggunakan perisian


MS Excel.
5.Guru mengedarkan lembaran kerja bercetak sebagai
kerja rumah.
12. Aktiviti Guru
( Teachers Activity )

13. Aktiviti Pelajar


( Students Activity )

1. Guru mengingatkan pelajar tentang


peraturan dan langkah-langkah
keselamatan dalam makmal komputer.
2. Sebagai set induksi guru menunjukkan
model jantung dan video struktur jantung.
3. Guru menunjukkan sistem peredaran
darah berserta nota menggunakan slaid
MS PowerPoint.
4. Guru menunjukkan bagaimana membuat
Copy dan Paste data-data dari pelayan
tempatan ke dalam fail MS Word ( aktiviti
kumpulan 4 pelajar )
5. Guru mengedarkan lembaran kerja
bercetak sebagai kerja rumah ( aktiviti
individu)
6. Guru menghendaki pelajar menjawab
soalan kuiz dalam laman web.
14.

Keperluan Khusus
( Special Needs )

1. Pelajar membuat Copy dan Paste datadata dari pelayan tempatan ke dalam fail
MS Word mengikut kumpulan 4 pelajar
2. Pelajar menjawab soalan interaktif
menggunakan perisian MS Excel
mengikut kumpulan 4 pelajar
3. Pelajar menjawab soalan dalam lembaran
kerja bercetak sebagai kerja rumah
aktiviti individu
4. Pelajar menjawab soalab kuiz dalam
kumpulan.

Tidak berkaitan

http://www.tutor.com.my/
http://www.klbschool.org.uk/interactive/science/heart.htm
15.

Laman Web
( Web Sites )

http://en.wikipedia.org/wiki/Heart
http://www.3dscience.com/Anatomy_Heart_Main.asp

16.

Literasi
( Literacy )

17.

Numerasi
( Numeracy )

18.

Bahan Rujukan TMK dan


bukan TMK
( ICT and Non-ICT Referals )

Penggunaan istilah atrium, ventrikel, sistem pulmonari, sistem


sistemik, aorta, vena, kapilari

Tidak berkaitan

Bahan rujukan TMK:


URL terpilih, video, BDSN

Patch 3

Bahan bukan TMK:


Model jantung manusia, buku teks, buku rujukan, lembaran
kerja.
19. Penerapan Nilai Murni
( Integration of Good Values )

Bekerjasama dalam kumpulan, bertanggung jawab


menyiapkan kerja rumah, mematuhi peraturan, bersabar dan
mensyukuri.

20.

Perbezaan dan perbandingan, kemahiran menjawab soalan,


menghubungkaitkan.

Kemahiran Berfikir
( Thinking Skills )

NOTA: Jika anda membina Rancangan Mengajar dalam Bahasa Inggeris, sila gunakan Ciri-ciri
yang ada di dalam tanda kurungan (
)

Vous aimerez peut-être aussi