Vous êtes sur la page 1sur 6

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA
CLASA V
PROFESOR Isar Constantin
OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA
EDITURA - Teora
SUBIECTUL LECTIEI Asezarile urbane
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice.
2. Utilizarea corect a numelor proprii i a termenilor n limbi strine
4. Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic

7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent.


COMPETENTE SPECIFICE:

1.2. Precizarea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz


2.1 Recunoaterea denumirilor i termenilor geografici n limbi strine
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe un suport cartografic
4.3 Poziionarea corect a elementelor geografice pe reprezentrile cartografice specifice

7.5 Ordonarea elementelor, fenomenelor i proceselor folosind diferite criterii de clasificare: cantitative, calitative
i territoriale

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :


O1 -sa defineasca notiunea de asezare urbana pe baza informatiilor primite in timpul lectiei ;
O2- sa enumere partile componente ale unei asezari urbane pe baza informatiilor din manual
O3sa numeasca 2 factorii care au dus la aparitia oraselor pe baza textului din manual
O4 sa clasifice orasele dupa anumite criterii ( nr de locuitori si functii )
O5 - sa localizezela harta 2 orase mari din fiecare continent analizand harta din manual si harta
murala
O6 -sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si
manualul.
MATERIALUL DIDACTIC - reprezentari grafice,
manualul,
fisa de lucru.
Plansa cu profilul de sol
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografie generala cls. V,
autori D. Strat, C. Furtuna
- Didactica geografiei N. Ilinca
- Geografie fizica generala M. Ielenicz

DESFASURAREA LECTIEI
O
b.
O
pe
rt.

D
oz
ar
e

O2

Activ. de predare - invatare


Actv. prof.

Organiz.
clasei

10

Verif. orala a
cunostint. din
lectia anter.
cu titlul
Asezarile
omenestiasezarile
rurale prin
intreb. scurte
Pregatirea
aperceptiva

1 -2

O1

Momentele
lectiei

Anuntarea
temei

20
25

Dirijarea
predarii invatarii

Strategii
didactice

Evaluare

Actv. elevilor

- verif. prezentei
elevilor
- aranj. materialului
necesar lectiei
Adreseaza interogatii de
control privitoare la
continuturile predade si
invatate anterior
Se desfasoara frontal pe
baza unor ntrebari care
viza asezarile omenesti
satele

Pregatirea caietelor
si a docum. scolare
Asculta, analizeaza,
gandesc si
formuleaza
raspunsurile
asteptate, fiind
indrumati de prof.

Dialogul

Analiza
raspunsuril
or,
stimularea
elevilor si
evaluarea
rezultatelor
invatarii

Care este cea mai


frumoasa localitate
vizitata de voi ?

Reflecteaza si
raspund- orasul
Predeal, Sinaia.

Conversat
ia
euristica

Precizeaz obiectivele i
strategia de rezolvare,
condiiile de lucru.
Scrie
titlul leciei pe tabl
Asezarile urbane
Profesorul expune pe
tabla notiune de asezare
urbana
Care este diferenta dintre
o asezare rurala ( sat ) si
asezarea urbana ?

Ascult, accept, se
mobilizeaz,
particip,
scriu titlul leciei n
caiet

Expunere,
lucrul la
tabl

Observarea
comportam
entului
elevilor,
stimularea
participarii
elevilor la
formularea
raspunsulu
i
Observarea
comportam
entului
elevilor;

Elevii sunt atenti si


noteaza
Elevii gandesc si
raspund sub
indrumarea
profesorului :
- numarul de
locuitori,
- lipsa terenurilor
cultivate ( mosiei )
-Elevii gandesc si
dau raspunsul
solicitat: - vatr,
mosia si populatia
( nr locuitorilor )
Elevii sunt atenti si
noteaza in caiete

Descoperi
rea

Profesorul le cere
elevilor sa ii
reaminteasca din lectiia
anterioara care sunt
partile componente ale
unei asezari rurale ?
Profesorul le expune pe

Observare Atentionar
a
e
Aprecieri

Provoaca
participare
a tuturor
elevilor si
Observare ii
a
determina
sa
dialogheze
Conversat
ia
Idem
Explicatia

tabla elementele
componente ale orasului:
-Populaia sau nr. de
locuitori
-Teritoriul
construit=intravilan
-Spaiul
nconjurtor=periurban
sau extravilan
-Activitile economice
i urbane industrie,
comert, transporturi,etc
Sa numim 2 factorii care
au contribuit la aparitia si
dezvoltarii oraselor
analizand textul din
manual

O3

Elevii citesc textul


din manual si
indentifica factori
care au contribuit la
dezvoltarea oraselorrelieful ,clima,
importanta
economica

Descoperi
rae
Lucru cu
manualul

Idem

O4

Profesorul intreaba in
care ar fi criteriile de
clasificare ale oraselor
- orasul Bucuresti are
acelasi nr de locuitori ca
Voluntari ?
Acest otras are aceeasi
functie( activitate ) ?
Profesorul le noteaza pe
tabla clasificarea orselor

O5

3 4

Atingerea
feedbackului

Sa indentificam pe harta
din manual cate 2
orasele mari de pe
fiecare continent si sa le
notam in caiete
Care sunt orasele vizitate
de voi in ultima
excursie ?
Sa localizam pe harta
Romaniei aceste orase .

Elevii sunt atenti si


raspund la
interogatiile adresate
de profesor .
Orasul bucuresti nu
are acelasi nr. de
locuitori si nu are
nici aceeasi
activitate. Elevii
completeaza schita
lectiei de pe tabla in
caiete.
Elevi anlizeaza harta
din manual si
indentifica orasele
notandule in caiete
Elevii gandesc si
reactualizeaza
informatiile si le
aplica in situati noi
Un elev iese la harta.

10

Asigurarea si

Completati fisa de lucru

Selecteaza

Conversat
ia
euristica
Explicatia

Provoaca
participare
a tuturor
elevilor si
ii
determina
sa
dialogheze,
sa se
autoevalue
ze sau sa
evalueze
raspunsuril
e date de
alti colegi.
Idem

Lucru cu
manualul
si harta
Stimularea
participarii
elevilor,
analiza
raspunsuril
or si
evaluarea
prin note.
Interogatii Evaluarea

Conversat
ia
Lucru cu
harta

O6

1 2

intensificarea
retentiei si
transferului
cunostintelor

cu informatiile
corespunzatoare.

informatiile pentru
completarea schitei
si formularea corecta
a raspunsurilor.

le de
control si
dialogul.

Precizarea
activitatilor
pe care elevii
le vor
desfasura
acasa

Comunica sugestiile si
continuturile ce vor fi
parcurse spre studiu.
Tema pentru acasa.

Asculta si noteza.

Explicarea

finala

SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla
ASEZARILE URBANE
1. Aezarea urban sau orasul ( definitie )
- este o concentrare uman (de locuitori),
- de mrime mai mare dect aezarea rural(att ca numar de locuitori ct i ca suprafa),
- ce desfoar predominant activiti diverse in comparatie cu satul ( comert, industrie,
transport, etc)
2. Componentele oraului:
-poziia i localizarea geografic

-Populaia sau nr. de locuitori


-Teritoriul construit=intravilan
-Spaiul nconjurtor=periurban sau extravilan
-Activitile economice i urbane (predominant din sectorul secundar i teriar)
3. Factorii care au influentat aparitia si evolutia oraselor sunt:
a) Factorii naturali relieful primele orase au cautat sa fie asezate pe mari inaltimi
pentru a fi mai usor de aparat
- clima cele mai numeroase orase suntin zona de clima temperata,
subtropicala si tropicala .
b) Factorii economici: marile orase de azi au aparut datorita importantei lor economice , in
regiuni bogate in materii prime ( petrol, carbune )
c) Factorii politici aceste orase au aparut datorita hotararii conduceri tarilor; astfel a aparut
Washinton in SUA, Sankt Petersburg in Rusia, Brasil in Brasilia.
4. Aparitia si evolutia oraselor
- Primele orase au aparut acum cca. 7000 ani in orientul apropiat
- Acum 4000 ani esista numeroase orase in Meopotamia, Egipt, sau China
- In Europa primele orase au aparut in mileniul 1 ien
Orasele in antichitate erau inconjurate de de ziduri puternice
- aveau o pozitie usor de aparat ( marile inaltimi )
- aveau strazi inguste si cladiri foarte dese
- partea centrala juca un rol deosebit aici erau templele si cladirile
administrative
-Atena si Roma.
Orasele medievale sunt asemanatoare celor din antichitate
Orasul modern
-se renunta la zidurile de aparare

orasele cresc in suprafata


astazi multi oameni sunt atrasi de orase ex acum 30 ani Sao Paolo avea 5mil
loc acumare 18 mil loc

La periferie sunt cartiere sarace ( de tranzit )


5. Raspandirea oraselor pe glob
In prezent 40% din populatia planetei traieste la oras. Orasele sunt raspandite inegal pe suprafata
Terrei. Existand zone cu o mare concentrare de orase dar si regiuni unde acestea lipsesc.
In Europa
cele mai multe orase sunt in V

Orasul tipic european si-a pastrat in partea centrala strazile inguste si


intortocheate ( orasul vechi) dar in au stazi largi si drepte si cladiri impozante
in orasul nou .
In America de N orasul este format dintr-un centru cu cladiri foarte inalte si zonele marginale cu
case de locuit pentru o singura familie.
In America latina se aseamana cu cele din America de N dar cu deosebirea ca la periferie sunt
cartierele sarace.
In lumea islamica in partea centrala orasul vechi cu case albe si strazi labirintice si orasul nou
asemanator celui european.
In Asia de sud sau dezvoltat in ultima perioada au constructii dese si inalte dar si strazi foarte
aglomerate.
6 Clasificarea oraselor
Orasele se clasifica in functie de:
- orase mici sub 20 000 loc
a) Numarul de locuitori - orase mijlocii 20 000 100 000 loc
- orase mari peste 100 000 loc.
- orase foarte mari sau milionare Astazi sunt 20 de astfel de orase )
b) orase administrativ- politice ( capitalele tarilor)

c) orase porturi ( Constanta )


d) orase industriale ( Resita )
e) orase turistice ( Sinaia )
f) orase culturale ( Oxford )

Fisa de evaluare

Vous aimerez peut-être aussi