Vous êtes sur la page 1sur 56

KANDUNGAN

Perkara Muka Surat

1. PENGENALAN

2. DEFINISI

3. MATLAMAT

4OBJEKTIF

5. JADUAL WAKTU

6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

11

7. SURAT SIARAN &PUNCA KUASA PELAKSANAAN


PROGRAM PEMULIHAN KHAS

13

8. PELANTIKAN GURU PEMULIHAN/ GURU PEMULIHAN LINUS NKRA

14

9. KAEDAH PELAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

16

10. KAEDAH PENTAKSIRAN/ PENILAIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

19

11 .SISTEM PENGURUSAN FAIL

21

12. SUMBER KEWANGAN PELAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

23

13. PERANAN PENTADBIR DAN FUNGSI

24

14. PROGRAM- PROGRAM KHAS

29

15. PENUTUP DAN LAMPIRAN

37 - 55

SENARAI LAMPIRAN
LAMPIRAN 1 Contoh Surat Pelantikan Guru Pemulihan
LAMPIRAN 2 Cadangan Plan Susun Atur Perabot & Peralatan Dalam KelaS
PemulihanKhas
LAMPIRAN 3 - Borang Pencalonan Kemasukan ke Program Pemulihan Khas / Program
LINUS
LAMPIRAN 4 - Profil Murid Pemulihan Khas / Program LINUS
LAMPIRAN 5 - Borang Pencalonan dan Pengumpulan Maklumat
LAMPIRAN 6 - Rekod Prestasi Ujian Diagnostik
LAMPIRAN 7 - Rekod Prestasi Individu
LAMPIRAN 8 - Borang Skor Ujian Saringan Bahasa Malaysia 28
LAMPIRAN 9 - Borang Skor Ujian Saringan Matematik (IKAM) 29
LAMPIRAN 10- Borang Latar Belakang Murid Pemulihan Khas
LAMPIRAN 11 - BorangLaporan Ringkas Murid Program Linus
LAMPIRAN 12- Borang Pelepasan Murid Ke Kelas Biasa
LAMPIRAN 13 - SuratSiaranyangberkaitanProgramPemulihan Khas

GARIS PANDUAN
2

PELAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS NEGERI PULAU PINANG

1.

PENGENALAN

Program Pemulihan Khas telah dilaksanakan oleh Kementerian Pelajaran Malaysia (KPM)
semenjak tahun 1960an bagi membantu murid-murid di sekolah rendah yang menghadapi
masalah khusus dalam pembelajaran iaitu menguasai kemahiran asas membaca, menulis
dan mengira ( 3M ).
Pada tahun 1983, sistem pendidikan Malaysia telah memperkenalkan Kurikulum Baru
Sekolah Rendah (KBSR). Kurikulum baru ini merupakan satu usaha untuk kembali semula
kepada asas pendidikan dengan memberi fokus kepada kemahiran membaca, menulis dan
mengira (3M). Murid-murid yang tidak menguasai 3M dibantu melalui aktiviti pemulihan dalam
kelas.
Fokus ke arah membasmi masalah 3M ini turut termaktub di dalam Teras Ketiga :
Memperkasakan Sekolah Kebangsaan dan Teras Keempat : Merapatkan Jurang Pendidikan;
dalam Pelan Induk Pembangunan Pendidikan (PIPP) 20062010. Melalui kedua-dua teras
ini, beberapa pelan tindakan dirancang untuk memastikan murid-murid menguasai kemahiran
asas 3M pada tahap 1. Kementerian Pelajaran Malaysia telah memperkasakan Program
Pemulihan Khas dengan menaik taraf kelas pemulihan khas dan menyediakan Guru
Pemulihan terlatih yang mencukupi termasuk di Sekolah Kurang Murid (SKM).
Melalui Transformasi Pendidikan, Program Literasi dan Numerasi (LINUS) telah
diperkenalkan pada bulan Ogos 2009. Program LINUS adalah sebahagian daripada Bidang
Keberhasilan Utama Negara (NKRA) Pendidikan dalam Program Transformasi Kerajaan
merupakan satu kesinambungan daripada program yang sedia ada bagi mengatasi masalah
penguasaan kemahiran asas 3M dengan lebih sistematik. Pelaksanaan program LINUS
mensasarkan 100% murid tahun 3menguasai kemahiran literasi dan numerasi sebelum ke
tahun 4 mulai tahun 2013 kecuali murid berkeperluan khas.

2.

DEFINISI

2.1 Program Pemulihan Khas


Satu program pendidikan disediakan untuk murid yang mengalami masalah dalam
penguasaan kemahiran asas 3M yang kompleks disebabkan oleh faktor persekitaran.
Program ini dijalankan oleh guru yang khusus, di ruang yang khusus. ( KPM 2001)
A.E. Tansley dan Gulliford

Kanak-kanak pemulihan adalah kanak-kanak yang mempunyai intelek dan kecerdasan yang
rendah dan kurang kebolehan menerima pendidikan biasa.
Sharifah Rahmah Ali
Pendidikan Pemulihan di Malaysia ialah untuk murid-murid yang gagal menerima pelajaran
dan mereka ini berkemungkinan mempunyai kecerdasan yang tinggi, sederhana dan yang di
bawah sederhana.
Koh (1984)
Murid pendidikan pemulihan sebagai murid lambat dan diberi label seperti kanak-kanak luar
biasa, kanak-kanak khas, kanak-kanak mundur, yang memiliki masalah pembelajaran dan
men derita kegagalan dalam pendidikan. Murid-murid ini memperlihatkan taraf pencapaian
yang tidak memuaskan dibandingkan dengan taraf pencapaian purata rakan-rakan sebaya
atau tidak pada taraf yang diharapkan bagi murid-murid di peringkat persekolahan itu.

2.2 Guru Pemulihan / Guru Pemulihan LINUS NKRA


2.2.1 Guru Pemulihan merupakan guru yang terlatih di institusi yang menyediakan kursuskursus pendidikan pemulihan seperti di universiti, institut perguruan mahu pun institut
pendidikan guru sama ada dalam negara atau luar negara. Hasilnya Guru Pemulihan
mempunyai kepakaran yang khusus bagi mengatasi masalah yang dihadapi oleh
murid-murid yang lemah dalam penguasaan kemahiran asas 3M (menulis, membaca
dan mengira)
2.2.2

2.3

Guru Pemulihan LINUS NKRA bermaksud individu yang dilantik untuk melaksanakan
aktiviti pengajaran dan pembelajaran khusus bagi murid yang lemah dalam
penguasaan pembelajaran literasi dan numerasi di kelas pemulihan.

MuridPemulihanKhas

PusatPerkembangan Kurikulum(1984); muridpemulihanialah mereka yangmenghadapi


masalah

pembelajaran

pembelajaran

dan

dalam

kemahiran-kemahirantertentu,bersifat

mempunyaitingkah

lakuyang

menjejaskan

kurangsikapkeyakinandiridansikap positif terhadappembelajaran.


5

negatifterhadap

pembelajaranserta

Menurutlaporanyang

bertajukAsiaand

educationInnovation

for

PasificProgramme

of

development(1987)yangdisediakanoleh

KementerianPendidikanMalaysia,sasaranpengajaranpemulihan
ialah:
Thosethat are categorised as havinglearning problems generally displaya
disabilityin

areassuch

language,mathematicsand
inlearning.Dueto

their

asreading,spoken
inskillsrelatedtoperceptual

shortcomingsinone

orwritten
processes

ormoreofthe

areas,

somechildren findlearning a difficulttask.


3.

MATLAMAT

Memastikan semua murid menguasai kemahiran asas 3M kecuali murid berkeperluan khas.

4.

OBJEKTIF

Setelah mengikuti program ini murid dapat:


4.1 menguasai kemahiran asas 3M
4.2 meneruskan pembelajaran di kelas biasa
4.3 membina keyakinan diri dan bersikap positif terhadap pembelajaran.

5.

JADUAL WAKTU
5.1Faktorpenting dalampengurusanjadual waktu
a)

Tentukanmasayang diperlukanmengikutkeperluan kelas


berpandukanjadual waktuinduk sekolah.

b)

Selaraskandengan mata pelajaranBahasaMalaysia


danMatematik.
6

c)
d)

Jadual waktumestilah dipamerkandiruang


pengurusandalam bilik darjah.
Jika perlu,dapatkankerjasamadaripada
JawatankuasaJadualWaktu Sekolah

5.2 AgihanWaktuMengajar
a)

900minitke1020minittermasukwaktupersediaan
120minit.

b)

Agihanwaktu mengajar bergantungkepada


keperluanmata pelajaranBahasaMalaysiadan
Matematiksertajumlah muridPemulihanKhas

c)

Bagi sekolahyangmempunyai 2sesipersekolahan:


I.

Jika sekolah mempunyai 2 orang Guru


Pemulihan
ataulebih
gurubolehdiagihkan
mengikutsesi persekolahanyang ditentukan oleh
pentadbirsekolah.

II.

Jikasekolahmempunyaiseorangguru,Guru
Pemulihan
hendaklahmemberikeutamaan
kepadamuridTahap1,

III.

Guru Pemulihanboleh berada di kedua-dua sesi


mengikutkesesuaian.

5.3 JumlahMuridDalamPembelajarandanPengajaran
Jumlah murid dalampembelajarandan pengajaran hendaklahtidak
melebihi15
orang.
Walau
bagaimanapun
jumlahyangpalingsesuaiadalahtidakmelebihidaripada
10 orangmuridpadasetiapsesi pembelajaran.

5.4

Contoh Model Jadual Waktu

Model 1: Program Pemulihan Khas Linus (NKRA) yang mempunyai murid Tahun 1, 2 dan 3
tidak menguasai konstruk 1- 6.
Tahun

Murid

Bahasa
Melayu

Matematik

Tahun
1

Murid
Pemulihan
Khas LINUS
(Tidak
menguasai
konstrak 1-2)
Murid
Pemulihan
Khas LINUS
(Tidak
menguasai
konstrak 1-6)
Murid
Pemulihan
Khas LINUS
(Tidak
menguasai
konstrk 1-6)

Jumlah
Waktu
Seminggu
9

Tahun
2

Tahun
3

Guru

Catatan

Guru Pemulihan
Khas LINUS

Murid
maksimum
6 orang.

Guru Pemulihan
Khas LINUS

Murid
maksimum 10
orang

Guru Pemulihan
Khas LINUS

Murid
maksimum 10
orang

12

Murid LINUS(Konstrak 1 -2) yang berada dalam Program LINUS Tahun 1, hendaklah diajar
oleh Guru Pemulihan Khas LINUS NKRA atau Guru LINUS ( Bahasa Melayu & Matematik).
Model 2 : Program Pemulihan Khas yang mempunyai jumlah murid Tahun 1, 2 dan 3
melebihi 20 orang.
Tahun

Murid

Bahasa
Melayu

Matematik

Tahun
1

Murid LINUS
(tidak
menguasai
konstrak 1&2)

Jumlah
Waktu
Seminggu
10

Tahun
2

Murid
Pemulihan
Khas (murid
LINUS Tegar)

10

Tahun
3

Murid
Pemulihan
Khas

Guru

Catatan

Guru Pemulihan
Khas

Murid
6 orang.

Guru Pemulihan
Khas

Murid
maksimum 10
orang

Guru Pemulihan
Khas

Murid
maksimum 10
orang

10

Murid LINUS (Konstrak 1-2) yang berada dalam Program LINUS Tahun 1, hendaklah diajar
oleh Guru Pemulihan Khas atau Guru LINUS ( Bahasa Melayu & Matematik).

Model 3 : Program Pemulihan Khas yang mempunyai jumlah murid Tahun 2 dan Tahun
3 antara 16 hingga 26 orang
Tahun

Murid

Bahasa
Melayu

Matematik

Tahun 1

Murid LINUS
Tegar(tidak
menguasai
konstrak 1-2)

Jumlah
Waktu
Seminggu
10

Tahun 2

Murid Pemulihan
Khas ( tidak
menguasai
konstrak 1-2)
Murid Pemulihan
Khas

10

10

Tahun 3

Guru

Catatan

Guru
Pemulihan
Khas

Murid
maksimum
6 orang.

Guru LINUS
Guru
Pemulihan
Khas

Murid
maksimum
10 orang

Guru
Pemulihan
Khas

Murid
maksimum
10 orang

Murid yang tidak menguasai konstrak 1-2 yang berada dalam Program LINUS tahun 1,
hendaklah diajar oleh Guru Pemulihan Khas , 10 waktu seminggu. Baki waktu pengajaran
hendaklah diajar oleh guru LINUS (BM / Matematik). Kaedah gabung kelas antara murid
Pemulihan Khas / murid LINUS Tegar boleh dijalankan (maksimum 15 orang murid)
Model 4 : Program Pemulihan Khas yang mempunyai jumlah murid Tahun 2 dan Tahun
3 kurang 15 orang
Tahun

Murid

Bahasa
Melayu

Matematik

Tahun 1

Murid LINUS
Tegar(tidak
menguasai
konstrak 1&2)
Murid
Pemulihan
Khas

10

Jumlah
Waktu
Seminggu
14

10

14

Tahun 2
dan 3

Guru

Catatan

Guru Pemulihan
Khas

Murid 6
orang.

Guru Pemulihan
Khas

Murid
maksimum
10 orang

Murid LINUS tegar yang berada dalam Program LINUS tahun 1, hendaklah diajar oleh Guru
Pemulihan Khas. Kaedah gabung kelas antara murid pemulihan / murid LINUS boleh
dijalankan (maksimum 15 orang murid

Model 5 : Program Pemulihan Khas di SJKC dan SJKT (Guru Melayu sebagai Guru
Pemulihan Khas)
Tahun

Murid

Bahasa
Melayu

Matematik

Tahun 1

Murid LINUS
(murid tidak
menguasai
konstrak 1-2)
Murid
LINUS(murid
tidak
menguasai
konstrak 1-6)
Murid LINUS
(murid tidak
menguasai
konstrak 1-12)

10

Diajar oleh
Guru
LINUS

10

Diajar oleh
guru
matematik

10

Diajar oleh
guru
Matematik

Tahun 2

Tahun 3

Jumlah
Waktu
Seminggu
10

Guru

Catatan

Guru Pemulihan
Khas

Murid 4 -5
orang.

10

Guru Pemulihan
Khas

Murid
maksimum
10 orang

10

Guru Pemulihan
Khas

Murid
maksimum
10 orang

Mata pelajaran Bahasa Melayu untuk LINUS (Konstrak 1-2) hendaklah diajar oleh Guru
Pemulihan Khas dan mata pelajaran Matematik akan diajar oleh Guru LINUS (Matematik).
Kaedah gabung kelas juga boleh dilaksanakan.

6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


6.1

Contoh RPH Bahasa Malaysia

Hari : Khamis
Tahun : 1 Harapan Tarikh : 27.3.2014
Subjek :Bahasa Malaysia
Tema :
Modul :LINUS Literasi Asas 1
Masa : 1.00 2.00 petang
Topik : Kumpulan 1- Perkataan KVKKumpulan 2 Perkataan V+KVK
OBJEKTIF / KEMAHIRAN

STRATEGI / AKTIVITI /BAHAN

HASIL
PEMBELAJARAN /
LEARNING OUTCOMES

Standard Kandungan (Content Standard/s)


Kumpulan 1 - 4.0 membaca perkataan KVK
Kumpulan 2 4.0 membaca perkataan VKVK.

i)Set induksi- nyanyian lagu perkataan


KVK.
Kumpulan 1
i) Permainan Bahasa (Domino)
Contoh: pen, bas, gam
ii) Latih-tubi eja dan sebut perkataan
KVK berdasarkan gambar.

Standard Pembelajaran (Learning Standard/s)

Kumpulan 1 4.6 membaca perkataan yang


mengandungi suku kata KVK.
Kumpulan 2 4.6 membaca perkataan yang
mengandungi suku kata VKVK.
Objektif (Objective/s)
Pada akhir pelajaran murid berupaya:
1. Membaca perkataan KVK.
2. Membaca perkataan yang
mengandungi suku kata tertutup V +
KVK.

Kumpulan 2
i)
Menulis semula perkataan di
papan putih mini.
ii) Permainan Bahasa ( piring bijak)
Contoh: ikan, ayam, otak
PENERAPAN NILAI / PENGISIAN
KURIKULUM
Pedagogi BBM: Roda Bestari, Domino,
papan putih mini, kad imbasan.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Kreatif dan inovatif
2. Keusahawanan
3. Teknologi Maklumat dan
Komunikasi.
Nilai dan Sikap
Bekerjasama

6.2

Contoh RPH Matematik

Hari

: Khamis

_________

(Pentaksiran
Assessment)
Kumpulan 1
Murid boleh membaca
lapan perkataan KVK
dengan betul.
Kumpulan 2
Murid boleh membaca
lapan perkataan VKVK
dengan betul.

IMPAK / REFLEKSI
Kumpulan 1.
2/3 orang murid boleh
membaca perkataan KVK
dengan betul dan lancar.
Seorang murid telah
diberi bimbingan.
Kumpulan 2.
Murid boleh menguasai
enam daripada lapan
perkataanVKVK dengan
bimbingan guru.

Tarikh : 05.10.2012______
3

Subjek :Matematik
Tahun :
Topik : Unit 1- Nombor Bulat Hingga 10
OBJEKTIF / KEMAHIRAN

1 Bestari

Masa

: 10.00 11.00 pagi

STRATEGI / AKTIVITI /BAHAN

Standard Kandungan (content


Standart/s)

i)Set induksi permainan Anak itik Tok


Dik.

Kumpulan 1 Menyebut dan mengenal


angka
Kumpulan 2 Menama dan menentukan
nilai

Kumpulan 1
i)

Murid dibekalkan satu set kad


kertas pasir kasar nombor 1
hingga 9.

ii) Murid menyentuh kad kertas


nombor melalui kaedah naluri
sentuh.

HASIL
PEMBELAJARAN /
LEARNING
OUTCOMES
(Pentaksiran
Assessment)
Kumpulan 1
Murid boleh menyebut
angka 1 hingga 9
dengan betul.
Kumpulan 2
Murid boleh menulis
angka 1 hingga 9
dengan betul.

iii) Ulang langkah (ii) untuk nombor 2


hingga 9.

Standard Pembelajaran (Learning


Standart/s)
Kumpulan 1 1.2 Mengenal pasti angka
1 hingga 9.
Kumpulan 2 1.4 Menulis angka 1 hingga
9
Objektif (Objective/s)
Pada akhir pelajaran murid berupaya:
1. Menyebut nombor daripada
1 hingga 9.
2. Menulis nombor daripada 1
hingga 9.

7.

Kumpulan 2
i)
Murid dibekalkan kad kertas pasir
nombor 1 hingga 9 dan kad papan
individu dan sebatang pen marker.
ii) Murid masukkan kad kertas pasir
nombor 1 ke dalam kad papan
individu cara menulis yang betul.
Ulang langkah untuk nombor 2 hingga 9
PENERAPAN NILAI / PENGISIAN
KURIKULUM
Pedagogi BBM: Roda Bestari, Domino,
papan putih mini, kad imbasan.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Kreatif dan inovatif
2. Keusahawanan
3. Teknologi Maklumat dan
Komunikasi.
Nilai dan Sikap
Bekerjasama

SURAT SIARAN DAN PUNCA KUASA

PELAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


4

IMPAK / REFLEKSI
Kumpulan 1.
2/3 orang murid boleh
menyebut angka 1
hingga 9 dengan betul.
Seorang murid telah
diberi bimbingan.
Kumpulan 2.
3/3 orang murid boleh
menulis angka 1
hingga 9.

Surat Siaran Kementerian Pelajaran (yang berkaitan dengan Program


Pemulihan Khas)
a. Surat Siaran Bahagian Sekolah-sekolah KPM.
Bil.KP(BS)8594/PK/Jld.11(32) bertarikh 22 Jan.1985
(Guru Khas Pendidikan Pemulihan)
b. Surat Siaran Bahagian Sekolah-sekolah KPM. Bil.KP(BS)8502/5/PK/Jld. V(26)
bertarikh
28Jan.1986 (Kelas Khas Pemulihan Di Sekolah Rendah)
c. Surat Siaran Bahagian Sekolah-sekolah KPM. Bil.KP(BS)8502/PK/Jld. V(29)
bertarikh17Mac.1986(Pengawasan dan Penyeliaan Program Pemulihan) GARIS
PANDUAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS UNIT PEMULIHAN KHAS, BPKHAS,
KPM
d.

Surat Siaran Bahagian Sekolah-sekolah


KPM. Bil.KP(BS)8502/PK/Jld.V(34)bth.30 Jun 1989
(Guru Khas Pemulihan Khas Dan Penubuhan Kelas Khas Pemulihan Di Sekolah
Rendah)
Surat Siaran Bahagian Perkembangan Kurikulum
KP(BPK)400-32/6Jld.3 (61)
[Pelaksanaan Program Literasi dan Numerasi (LINUS) Tahap 1 Di Sekolah
Rendah]

e.

Surat Siaran Bahagian Pengurusan Sekolah Harian


KP(BPSH-SPDK)201/005/02 Jld. 4(1)bth. 23 Mac 2012
[Tatacara Pelaksanaan Saringan dan Tahap Penguasaan
Literasi dan Numerasi (LINUS) Murid Tahap 1, Sekolah Rendah
Kementerian Pelajaran Malaysia (KPM)]

f.

Surat Siaran Bahagian Pengurusan Sekolah Harian


KP(BPSH-SPDK)201/005/02 Jld. 4(18)bth. 03 Julai 2012
(Guru Pemulihan DiBawah NKRA Pendidikan LINUS)

g. Surat Siaran Bahagian Pendidikan Khas


KPM.BPKHAS.300-2/2/3 (24) bth. 29 OOktober 2012
(Garis Panduan Pelaksanaan Program Pemulihan Tahun 2012)
h. Garis Panduan Pelaksanaan Kelas Pemulihan Bahasa Malaysia Untuk Tahun 4
Hingga Tahun 6 Di Sekolah Jenis Kebangsaan
i.

Surat Siaran Kementerian Pendidikan Malaysia Bilangan 6 Tahun 2014


5

KP(BPSH-SPDK)201/005/02 Jld. 5 (32) 28 Februari 2014


(Garis Panduan Perkhidmatan Guru Pemulihan Khas LINUS)
j. Surat Siaran Bahagian Pendidikan Khas
KPM.BPKHAS.300-2/2/12 4 Ogos 2010
Peranan Guru Pemulihan Khas Dalam Pelaksanaan Program Linus

8.

8.1

PELANTIKAN GURU PEMULIHAN / GURU PEMULIHAN LINUS NKRA/ GURU


PEMULIHAN TAHAP 2 (SJK)
Berikut adalah tatacara yang mesti diikuti dalam melantik Guru
Pemulihan

8.1.1 Sijil Kursus Asas Pemulihan Khas yang dianjurkan oleh KPM / JPN / PPD atau
8.1.2 Sijil Kursus Dalam Perkhidmatan (KDP) Pemulihan Khas 14 Minggu atau
8.1.3 Sijil Kursus Dalam Cuti (KDC) Pemulihan Khas 6 Bulan atau
8.1.4 Diploma Khas Pendidikan Pemulihan Khas (KDP Sijil Perguruan Khas Pendidikan
Pemulihan Khas (KSPK) 1 tahun). atau
8.1.5 Ijazah Sarjana Muda Pemulihan Khas ( KPLI ) atau GARIS PANDUAN PROGRAM
PEMULIHAN KHAS UNIT PEMULIHAN KHAS, BPKHAS, KPM 6
8.1.6 Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Khas (Pemulihan Khas)atau
8.1.7 Program Ijazah Sarjana Muda Pendidikan (PISMP) Pemulihan
8.1.8 Sekiranya seseorang guru pemulihan tidak mempunyai kelayakan seperti di atas, maka
pengalaman mengajar Kelas Pemulihan Khas sekurang-kurangnya 3 tahun boleh
diambilkira.
8.1.9 Guru Pemulihan tidak boleh memegang tugas-tugas khas di sekolah

8.2 Guru Pemulihan Khas Linus NKRA yang dilantik dikehendaki merujuk kepada
perkara-perkara berikut
8.2.1 Jabatan Pendidikan Negeri menentukan agihan waran perjawatan yang diluluskan
kepada Pejabat Pendidikan Daerah.
6

8.2.2 Surat pelantikan sebagai Guru Pemulihan Linus dikeluarkan oleh Pengarah Jabatan
Pendidikan Negeri atau mana-mana pegawai yang bertanggungjawab bagi pihak
pengarah Pendidikan Negeri.
8.2.3 Guru Pemulihan Linus NKRA tidak boleh memegang tugas-tugas khas di sekolah.

Bidang Kuasa / Agihan Tugas


(PPD- Sekolah Guru Pemulihan khas LINUS)
Perjawatan
Penempatan

PPD

Gaji & Elaun


Permohonan
Pertukaran
Buku Perkhidmatan
Kerajaan disimpan
oleh PPD
Kenaikan Pangkat

GURU
PEMULIHA
N LINUS

Anugerah
Perkhidmatan
Cemerlang (APC)
LNPT
Persaraan
Cuti (CRK/ Citi
Belajar)
Jadual bertugas/
mengajar

SEKOLAH

8.3 Guru Pemulihan Bahasa Malaysia Tahap 2 (SJK)

Buku Perkhidmatan
Kerajaan
(dikemaskini oleh
pihak sekolah)
Coachingh &
Mentoring

HRMIS
8.3.1Semua guru boleh dilantik sebagai guru Kelas Pemulihan Bahasa
Malaysia
Tahun 4 hingga Tahun 6. Guru yang dilantik mestilah berkemahiran Bahasa
7

Malaysia dengan baik.


8.3.2 Guru Pemulihan Bahasa Malaysia Tahap 2dikehendaki mengendalikan Kelas
Pemulihan Bahasa Malaysia yang merupakan inisiatif KPM bagi memastikan muridmurid dari Sekolah Jenis Kebangsaan yang mempunyai masalah berbahasa dalam
Bahasa Malaysia.

9.

KAEDAH PELAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


Proses Pelaksanaan Program Pemulihan khas adalah dalam carta aliran berikut:

CARTA ALIR PELAKSANAAN


KELAS PEMULIHAN BAHASA MALAYSIA TAHAP 2
Murid
LINUS (Saringan 2 Tahun 3)
KSSR ( TP 1 & 2)

Praujian ProTiM

Sudah menguasai

Keputusan
Praujian ProTim
Belum menguasai
Pengajaran dan
Pembelajaran
Belum Menguasai
Kemahiran
Berbahasa
Meneruskan
Pengajaran
Pemulihan Bahasa
Malaysia

Pascaujian ProTiM

Murid Belajar
seperti biasa

Keputusan Pascaujian ProTim

CARTA ALIR
KE PROGRAM PENDIDIKAN KHAS

Tahun 1
Tahun 1

Mencapai 2 atau kurang


konstruk Saringan

Perlu Melalui Proses:


IPP:InstrumenPenentu
Penempatan
Borang
Cadangan
Penempatan Murid
Berkeperluan Khas.
(Diperolehi daripada Pegawai
Khas,
Pendidikan Khas, PPD)

Saringan 1/2
Saringan 1/2
(Mac/Sept)
(Mac/Sept)

Tidak

Ya

Tidak
Pemeriksaan
Pemeriksaan
Perubatan
Perubatan

Murid
Murid
Berkeperluan
Berkeperluan
Khas
Khas
10

LINUS
LINUS

10.

KAEDAH PENTAKSIRAN / PENILAIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

10.1

Pencalonan Murid

10.1.1 Pencalonan murid adalah berdasarkan kepada pencapaian dalam


mata pelajaran Bahasa Malaysia dan Matematik.
10.1.2 Pencalonan daripada guru matapelajaran / guru kelas
10..2

Pengumpulan Maklumat Murid

10.2.1 Maklumat dan prestasi akademik murid akan menentukan murid tersebut perlu
mengikuti Program Pemulihan Khas.
10.2.2 Maklumat berkaitan murid boleh diakses melalui Aplikasi Pangkalan Data
Murid(APDM)
10.3

Penilaian

10.3.1 Saringan dan Pelepasan


a) Fungsi Saringan:
Menentukan calon yang layak untuk mengikuti Program Pemulihan Khas
Tahap Satu Saringan LINUS
Tahap Dua Instrumen Penentu Penguasaan Dua Menulis dan Membaca (IPP2M)
dan Instrumen Kemahiran Asas Matematik(IKAM)
b) Fungsi Pelepasan
Instrumen yang disediakan dari semasa ke semasa oleh
Bahagian Pendidikan Khas, KPM untuk penyelarasan danpenyeragaman ujian
pelepasan yang seragam bagikebolehpercayaan pengumpulan data.
11

c) Instrumen Tahap Dua dikeluarkan oleh Bahagian Pendidikan Khas, Kementerian


Pelajaran Malaysia.(GARIS PANDUAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS UNIT
PEMULIHAN KHAS, BPKHAS, KPM )
10.3.2 Ujian Diagnostik
a) Fungsi:
Ujian Diagnostik perlu dijalankan untuk membantu Guru Pemulihan / Guru
Pemulihan
Khas mengesan aras kelemahan dan kekuatan murid secara khusus.
b) Instrumen:
Ujian Diagnostik disediakan oleh Jabatan Pelajaran Negeri. Sebagai panduan, guru
boleh merujuk kepada Buku Panduan Pelaksanaan Program Pemulihan Khas
(Masalah Penguasaan 3M) terbitan Jabatan Pendidikan Khas, Kementerian
Pelajaran Malaysia (2000).
c) Ujian Pengamatan
Pengamatan adalah satu proses untuk mengenal maklumat daripada tindakbalas
pancaindera. Ujian ini disediakan untuk membantu mengesan murid membeza,
mengumpul dan membuat penumpuan sebagai persediaan untuk mengikuti
pembelajaran dan pengajaran. Sebagai panduan guru boleh merujuk kepada Buku
Panduan Pelaksanaan Program Pemulihan Khas (Masalah Penguasaan 3M) terbitan
Jabatan Pendidikan Khas, Kementerian Pelajaran Malaysia (2000).
d) Penyediaan Rancangan Pengajaran Harian
Guru boleh merancang pembelajaran dan pengajaran murid berdasarkan analisa ujian
diagnostik.
10.4

Penyimpanan Rekod

Bagi memastikan proses pemulihan dilaksanakan dengan berkesan, penyimpanan rekod


kemajuan setiap murid adalah sangat penting. Merekod hendaklah sejajar dengan
pembelajaran dan pengajaran serta penilaian.
GARIS PANDUAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS UNIT PEMULIHAN KHAS,BPKHAS,
KPM
10.5

Penilaian Berasaskan Sekolah (PBS)

PBS perlu dijalankan oleh Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas dengan menyimpan
semua dokumen untuk rujukan guru.
12

10.6

Tindakan Susulan

10.6.1 Murid-murid Pemulihan Khas melepasi Ujian Saringan/Pelepasan akandikembalikan


semula ke kelas arus perdana.
10.6.2 Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas sentiasa memantau perkembangan
pembelajaran murid yang telah menguasai kemahiran 3M.
10.7

Murid Berkeperluan Khas

Murid Pemulihan Khas yang telah dikenalpasti mempunyai ciri-ciri murid berkeperluan
khas dan telah disahkan oleh pengamal perubatan akan ditempatkan di Program
Pendidikan Khas.
11.

SISTEM PENGURUSAN FAIL


11.1Fail-fail seperti berikut perlu disediakan.
.11.1.1 FAIL MEJA
Butir butir peribadi guru pemihan khas
Carta organisai Priguram Pemulihan Khas
Misi/Visi
Carta alir dan proses pelaksanaan Program Pemulihan Khas
Senarai tugas guru / Deskriptif kerja
Garis panduan pelaksanaan Program Pemulihan Khas
Rancangan Pengajaran Tahunan /Harian Subjek Bahasa Melayu dan Matematik
Huraian sukatan pelajaran Tahun1 hingga Tahun 3
Jadual Waktu
Pelan Tindakan/ Jadual Kerja (PTJK)
Pelan Strategik Program Pemulihan Khas Sekolah
Senarai nama murid pemulihan khas
Kajian tindakan
11.1.2 FAIL MESYUARAT / MINIT MESYUARAT
Pekeliling / Surat pekeliling ikhtisas
Surat panggilan mesyuarat
Minit mesyuarat Jawatan kuasa pemulihan khas sekolah (Sekurang-kurangnya 3 kali
Setahun)
Minit mesyuarat Daerah / Negeri / Pusat
11.1.3 FAIL BANK SOALAN
Subjek Bahasa Melayu
Latihan kemahiran1 hingga 30
Bahan bantu mengajar
Contoh
13

Kad huruf
Kad suku kata
Kad perkataan
Kad ayat
Kad gambar
Carta abjad

Ujian kemahiran
Soalan ujian IPP 3M
Buku Panduan Pelaksanaan Program Pemulihan Khas

Subjek Matematik
Latihan Kemahiran
Latihan untuk latih tubi
Kad pengamatan
Ujian Kemahiran
Soalan Ujian - IMA (Indicator for Mastery in Arithmetic) /e- reEM
(Educational Remedial For Elementary Mathematic)
SoAlan Ujian LINUS (NUMERASI)
Soalan Prestasi / Kemahiran / Pencapaian

11.1.4 FAIL MAKLUMAT MURID PEMULIHAN KHAS


Latar belakang murid / Profil murid pemulihan khas- (SILA RUJUK
PANDUAN PERLAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS 2008)
11.1.5 REKOD PENCALONAN MURID
Rekod Ujian Saringan Linus
Borang rujukan(Garis Panduan Pelaksanaan Program Pemulihan Khas )
Borang pencalonan kemasukan ke Program Pemulihan Khas(GARIS PANDUAN
PERLAKSANAAN PEMULIHAN KHAS )
11.1.6 DATA MURID PEMULIHAN KHAS
Data bulanan murid pemulihan khasBulan Januari-November
Enrolmen murid yang tidak menguasai Bahasa Melayu

Enrolmen murid yang tidak menguasai Matematik


Data murid linus tegar (Bahasa Melayu dan Matematik)
11.1.7 REKOD UJIAN SARINGAN
Instrumen Ujian Saringan Linus dimasuukan dalam fail
(Instrumen yangdiguna pakai terdapat di dalam Buku Panduan Pelaksanaan Program
Pemulihan Khas 2003)
11.1.8 REKOD UJIAN DIAGNOSTIK
14

Instrumen Ujian Diagnostik dimasukkan dalam(Instrumen yangdiguna pakai terdapat


di dalam Buku Panduan Pelaksanaan Program Pemulihan Khas 2003)
(Analisis keputusan dan kemahiran yang dikuasai murid
11.1.9 REKOD PELEPASAN MURID
Rekod ujian pelepasan subjek Bahasa Melayu
Analisa keputusan Ujian Pelepasan
11.1.10REKOD PELEPASAN MURID SUBJEK MATEMATIK
Rekod ujian pelepasan subjek Matematik
Analisa keputusan Ujian Pelepasan
11.1.11REKOD KEMAJUAN BACAAN/ UJIAN SUBJEK BAHASA MELAYU MURID
Rekod bacaan Kemahiran 1 hingga 25
Analisa keputusan Ujian Penilaian,Ujian PKSR/ UPdan lain-lain ujian di (Kelas Biasa)
11.1.12REKOD KEMAJUAN SUBJEK MATEMATIK
Rekod kemahiran asas Matematik
Analisa keputusan Ujian Penilaian,Ujian PKSR/ UPdan lain-lain ujian di (Kelas Biasa)
11.1.13FAIL STOK PEMULIHAN
Salinan Invois
Rekod stok pemulihan khas di dalam kad stok KEW- PA 3 (Daftar Inventori)
Sijil Akuan Penerimaan (SAP)
11.1.14REKOD PROGRAM PEMULIHAN LINUS(LITERASI DAN NUMERASI)
Pekeliling Pelaksanaan Program Literasi dan Numerasi (LINUS Tahap 1 di sekolah
rendah.(RUJ -JPNNPP LPK100-5/2(02) BERTARIKH 12 OGOS 2010)
11.1.15FAIL LEMBARAN MURID
Kertas lembaran kerja murid disimpan di dalam fail kerja murid yang meliputi subjek
Bahasa Melayu dan Subjek Matematik
Set-set ujian serta lembaran kerja
11.2

RekodKedatanganMurid

11.2.1 RekodKedatanganMurid di kelas PemulihanKhas


hendaklahdisediakanbagimerekodkehadiranmurid setiaphari.
11.2.2 Rekodini boleh dijadikan rujukan kekerapan kehadiranmuridkekelas
PemulihanKhas.

12.

SUMBERKEWANGAN PELAKSANAAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


15

12.1.1 Dasar Sedia Ada:


Di bawah Bantuan Perkhidmatan Bimbingan dan Kaunseling(Pekeliling Kewangan
Bil:2/91 KP1573/17/jld.8(78)bth.11 Feb.1991). Bertujuan untuk bimbingan
pendidikanbagi membolehkan kanak-kanak menerima pendidikan yang sesuai
dengan bakat,tahap kecerdasan dan kebolehannya.
12.1.2 Pihak pentadbir sekolah perlu memastikan peruntukan PCG bagi Bahasa Malaysia
danMatematik digunasama oleh Guru Pemulihan untuk penyediaan bahan bantu
mengajar untuk Kelas Pemulihan Khas.
12.2

Naik tarafkelasdanPeralatan
12.2.1 ProgramPemulihanKhas telahmenerima peruntukannaik taraf
danperalatanmelalui [RMK9/High-ImpactProject- (HIPs)].
12.2.2 Peralatanyangditerimaoleh Program pemulihanKhas perlu
direkodkaninventorinya danperalatantersebut
hendaklahberadadi dalamkelaspemulihankhas.
12.2.3 KelasPemulihan Khas yangtelahdinaiktarafmelaluiRMK9/ HIPs
perlu
dikekalkan
walaupun
sekolah
mendapat
bangunan baru yang
mempunyai
bilik pemulihan khas
kecualidengan mendapat
kebenaran
Pengarah
Pelajaran
Negeri.

13.

PERANAN PENTADBIR DAN FUNGSI

13.1

Peranan Jabatan Pelajaran Negeri (JPN)

13.1.1 Memastikan semua sekolah rendah yang diperuntukkan Guru Pemulihan / Guru
Pemulihan Khas mengikut keperluan dipatuhi. Jawatan tersebut adalah di luar norma.
13.1.2 Memastikan semua Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas di negeri melaksanakan
Program Pemulihan Khas dengan berkesan.
13.1.3 Bekerjasama dengan Sektor Pengurusan sekolah yang menguruskan penempatan
danpertukaran Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas.
13.1.4 Menjadikan Program Pemulihan Khas sebagai Sasaran Kerja Tahunan (SKT)
PengarahJPN.

16

13.1.5 Memastikan semua Guru Besar / pentadbir memahami prosedur pelaksanaan


ProgramPemulihan Khas.
13.1.6 Mengumpul, menyemak dan membuat analisa data berkaitan Program Pemulihan
Khas.
13.1.7 Membuat unjuran untuk mengurangkan murid yang belum menguasai kemahiran 3M
diperingkat negeri.
13.1.8 Memberi penekanan agar Guru Besar memastikan
pengajaran dan pembelajaran pemulihan dalam kelas biasa dijalankan di sekolah
masing-masing.
13.1.9 Memastikan semua guru Pemulihan / Pemulihan Khas dilantik oleh Pengarah
PelajaranNegeri.
13.1.10 Melakukan pemantauan Program Pemulihan Khas secara berkala.
13.1.11 Merancang dan melaksanakan kursus/bengkel untuk Guru Pemulihan / Guru
Pemulihan Khas.
13.1.12 Merancang dan melaksanakan aktiviti yang berkaitan
dengan Program Pemulihan Khas.
13.1.13 Menyediakan laporan berkala pencapaian Program Pemulihan Khas untuk dihantar
ke Bahagian Pendidikan Khas, KPM

13.2

Peranan Pejabat Pelajaran Daerah (PPD)

13.2.1 Menubuhkan Jawatankuasa Program Pemulihan Khas dan memastikan ia berfungsi


sepenuhnya.
13.2.2 Memastikan semua Guru Pemulihan/ Guru Pemulihan
Khas melaksanakan Program Pemulihan Khas dengan berkesan.
13.2.3 Menjadikan Program Pemulihan Khas sebagai Sasaran Kerja Tahunan (SKT) PPD.
13.2.4 Memastikan semua Guru Besar memahami prosedur pelaksanaan Program
Pemulihan Khas.

17

13.2.5 Membuat unjuran untuk mengurangkan murid yang belum menguasai kemahiran 3M
di peringkat daerah.
13.2.6 Memberi penekanan agar Guru Besar memastikan pengajaran dan pembelajaran
pemulihan di dalam kelas biasa dijalankan di sekolah masing-masing.
13.2.7 Menjalankan pemantauan secara berkala di Program Pemulihan Khas.
13.2.8 Menyediakan laporan berkala pencapaian Program Pemulihan Khas kepada JPN.
13.3

Peranan Guru Besar

13.3.1 Memastikan Program Pemulihan Khas dijalankan mengikut garis panduan yang
dikeluarkan oleh Kementerian Pelajaran Malaysia.
13.3.2 Memastikan Jawatankuasa Pemulihan Khas sekolah di tubuhkan dan
mempengerusikanJawatankuasa tersebut.
13.3.3 Mengenalpasti dan mencalonkan guru yang berkelayakan sebagai Guru Pemulihan /
Guru Pemulihan Khas.
13.3.4 Memastikan Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas dilantik oleh Jabatan Pelajaran
Negeri.
13.3.5 Sekiranya Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas cuti bersalin, cuti sakit
berpanjangan, berkursus atau menunaikan haji, Guru Besar perlu melantik seorang guru
ganti dan memastikan kelas pemulihan khas dilaksanakan.
13.3.6 Guru bermasalah kesihatan, guru bermasalah disiplin, guru kontrak, guru jawatan
dalam kumpulan (pool) tidak boleh dilantik sebagai Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas.
13.3.7 Guru Besar hendaklah menentukan Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas tidak
dibebani dengan tugas-tugas yang boleh menjejaskan pengendalian kelas Pemulihan
Khas (seperti Pengerusi Buku Teks, Pengerusi RMT, Setiausaha Sukan, Setiausaha
Peperiksaan, Ketua Panitia Mata Pelajaran dan Guru Data, Guru Kelas, Guru Disiplin,
Setiausaha PIBG)
13.3.8 Kelas Pemulihan Khas TIDAK BOLEH DITUTUP oleh pihak sekolah tanpa mendapat
kebenaran daripada pihak Jabatan Pelajaran Negeri atau Kementerian Pelajaran
Malaysia [Surat Siaran KP(BS)8502/5/PK/Jld.V(34)].
GARIS PANDUAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS UNIT PEMULIHAN KHAS
BPKHAS.KPM 16

18

13.3.9 Program Pemulihan Khas sebagai salah satu Sasaran Kerja Tahunan (SKT) Guru
Besar.
13.3.10 Memastikan semua guru memahami prosedur pelaksanaan Program Pemulihan
Khas.
13.3.11 Memastikan data dikemukakan ke Pejabat Pelajaran Daerah pada waktu yang
ditetapkan.
13.3.12 Memastikan semua peralatan/bahan yang dibekalkan untuk Kelas Pemulihan Khas
ditempatkan di dalam Kelas Pemulihan Khas.
13.3.13 Memantau dan mencerap pelaksanaan Program Pemulihan Khas secara berkala.
13.3.14 Menyediakan kemudahan fizikal untuk Program Pemulihan Khas seperti:
i) Sebuah bilik darjah yang kondusif dengankeluasan 3 bay
ii) Sekolah-sekolah yang tiada kemudahan seperti dalam perkara (i) di atas hendaklah
mengadakan ruang yang bersesuaian
13.3.15 Memastikan peruntukan kewangan daripada PCG Bahasa Malaysia, Matematik dan
Bimbingan dan Kaunseling kepada Program Pemulihan Khas.
13.3.16 Memastikan Kelas Pemulihan Khas tidak DITUTUP, dan mengarah Guru Pemulihan /
Guru Pemulihan Khas menggantikan guru yang tidak hadir / berkursus / bersalin / sakit
berpanjangan dan sebagainya ke sekolah pada tempoh yang panjang.

13.4

Peranan Guru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas

13.4.1 Merancang dan melaksanakan Program Pemulihan Khas mengikut prosedur yang
telah
ditetapkan.
13.4.2 Memastikan murid tahap 1 dan tahap 2 menguasai kemahiran asas 3M sebagai
sasarankerja tahunan (SKT) GARIS PANDUAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS
UNITPEMULIHAN KHAS, BPKHAS, KPM 17
13.4.3 Menjalankan (IPMBDP) dan ISD kepada murid yang kebarangkalian mempunyai ciriciriberkeperluan khas
13.4.4 Membantu guru-guru mata pelajaran dala mengenalpasti murid-murid yang perlu
mengikuti program pemulihan khas.
13.4.5 Berjumpa dan berbincang dengan guru mata pelajaran, guru bimbingan, ibubapa dan
19

pihak-pihak lain untuk mendapatkan maklumat lanjut tentang tingkah laku, tahap
kesihatan dan lain-lain keterangan mengenai latar belakang murid.
13.4.6 Bertindak sebagai Setiausaha Jawatankuasa Program Pemulihan Khas serta menjadi
ahli Jawatankuasa Kurikulum Sekolah.
13.4.7 Mengadakan latihan perkembangan staf mengenai Program Pemulihan Khas di
peringkat sekolah.
13.4.8 Menghadiri kursus/bengkel/taklimat yang dianjurkan oleh KPM/JPN/PPD.
CARTA ORGANISASI JAWATANKUASA
PEMULIHAN KHAS

PENGERUSI
GURU BESAR

NAIB PENGERUSI
PEOLONG KANAN / PENYELIA PETANG

PENYELARAS
GURU PEMULIHAN KHAS LINUS NKRA

SETIAUSAHA
GURU PEMULIHAN KHAS

AJK
KETUA PANITIA BAHASA MALAYSIA
KETUA PANITIA MATEMATIK
GURU BIMBINGAN DAN KAUNSELING
PENYELARAS LINUS
20LINUS
GURU
GURU PROTIM
GURU B.MALAYSIA / MATEMATIK MURID
PEMULIHAN KHAS

14.

PROGRAM-PROGRAM KHAS

14.1

PROGRAM OUTREACH

14.1.1 PENGENALAN / LATAR BELAKANG


Program Outreach merupakan satu bentuk gerakan mencari dan mengesan muridmurid Linus Tegar ( Kohort 1 )Saringan 6 yang masih belum menjalani proses screening.
Melalui program ini pasukan outreach akan ditubuhkan dan mereka akan menjelajah ke
sekolah-sekolah pedalaman untuk menjalankan proses screening. Pasukan yang terlibat
terdiri daripada Jabatan Pelajaran Negeri Pulau Pinang, PPD Seluruh Pulau Pinang, Jabatan
Kesihatan Pulau Pinang, Jabatan Kebajikan Pulau Pinang dan Bank Simpanan Nasional.
14.1.2 TUJUAN
i. Menyelesaikan status murid yang tidak melepasi Ujian Saringan LINUS selepas saringan
ketiga bagi Kohort 1.
ii. Mengenalpasti murid yang mempunyai ciri-ciri berkeperluan khas.
iii. Membuat pengesahan murid berkeperluan khas.

21

Carta Alir Proses Pengesahan Murid LINUS Tegar


1.Murid dibawa oleh ibu bapa / penjaga
PROSES PENGESAHAN DI HOSPITAL
/ guru untuk pemeriksaan oleh
DAN KLINIK KESIHATAN
Pegawai Perubatan di hospital/ klinik
dengan membawa bersama
keputusan saringan IPMBDP, ISD,
borang BPKh01 kebenaran
1.
ibubapa/penjaga, Borang BPKh02
RUJUKAN/PENDAFTAR
permohonan menjalani pemeriksaan
AN HOSPITAL/KLINIK
perubatan serta hasil kerja murid dan
bag sekolah murid.

2.Diagnosis dan pengesahan


dilaksanakan oleh pegawai perubatan
serta dibantu oleh pegawai
professional kesihatan yang lain.

2. DIAGNOSIS &
PENGESAHAN

3.Hasil diagnosis akan menentukan


samada murid disahkan bekeperluan
khas atau tidak. Murid yang disahkan
tidak bekeperluan khas akan terus
ditempatkan di Kelas Pemulihan Khas.

3. MURID
BERKEPERLUA
N KHAS
Ya
PEMULIHAN
KHAS

4. Nama murid yang telah disahkan


bekeperluan khas akan diserahkan
kepada Pejabat Pelajaran Daerah
(PPD) yang berkenaan untuk proses
penempatan.

Tidak
4. RUJUK PPD
(Pengurusan &
Penempatan)

22

5. Murid ditempatkan ke Program


Pendidikan Khas di sekolah yang
bersesuaian.

5. PROGRAM
PENDIDIKAN
KHAS
14.1.3 SEKITAR PROGRAM OUTREACH

Ujian Pendengaran

Ujian IQ

23

Sesi Terapi dan Kaunseling bersama Waris dan Guru Pemulihan

14.2

PROGRAM KO AKADEMIK

KEM SERLAH MINDA


14.2.1 PENGENALAN
Kem Serlah Minda Pemulihan Khas telah dilaksanakan bagi membantu murid-murid
di sekolah rendah yang menghadapi masalah menguasai kemahiran asas membaca, menulis
dan mengira (3M). Masalah ini wujud disebabkan oleh faktor persekitaran seperti kurang
motivasi diri, taraf sosio ekonomi keluarga yang rendah, kekangan penguasaan bahasa yang
standard dan sebagainya. Ia juga merupakan siri program tahunan yang berterusan dan telah
diadakan pertama kalinya di negeri Melaka pada tahun 2008.
14.2.2 MATLAMAT
Program ini bermatlamat memberi peluang kepada murid-murid Pemulihan Khas
menonjolkan potensi diri mereka dalam aktiviti berbentuk gabungan kurikulum, kokurikulum
dan motivasi bagi memperkasakan modal insan.
14.2.3 OBJEKTIF
i.

Membuka peluang kepada murid Pemulihan Khas memepertingkatkan

ii.

penguasaan kemahiran bahasa, mengira dan pengurusan diri murid.


Memberi peluang kepada murid-murid Pemulihan Khas bergiat aktif dan
merasai diri mereka dihargai.
24

iii.

Menjalinkan integrasi antara murid-murid Pemulihan Khas yang datang dari

iv.

seluruh Malaysia.
Memupuk kemahiran belajar kepada murid-murid Pemulihan Khas melibatkan

v.

persekitaran luar bilik darjah atau alam sekitar.


Mempertingkatkan kemahiran diri murid-murid Pemulihan Khas dalam
melakukan aktiviti latihan dalam kumpulan (LDK).

14.2.4 IMPAK
i.

Murid-murid dapat diberikan bimbingan terkawal menerusi pelbagai teknik


pengajaran dan pembelajaran bagi menguasai kemahiran asas membaca,

ii.

menulis dan mengira.


Melalui kem ini juga dapat mengubah minda murid-murid Pemulihan Khas
terhadap kepentingan pembelajaran, membina keyakinan diri dan sebagai satu

iii.

penghargaan terhadap potensi diri mereka.


Murid dapat bersosialisasi melalui pergaulan bersama rakan sebaya dari
pelbagai negeri. Potensi diri murid seperti bakat dan kebolehan sebenar juga

iv.

boleh dicungkil dan diketengahkan menerusi kem ini.


Murid-murid juga diberikan peluang belajar melalui kaedah inkuiri penemuan
menerusi aktiviti yang disediakan.

Minda kreatif (Robotik)

25

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran (Bahasa Melayu & Matematik)


14.3

KEM LINUS PROGRAM PERINGKAT DAERAH

GILAP PERMATA (PPD SPS) . PECUT LINUS (PPD SPT) .


14.3.1 PENGENALAN
Program Kem LINUS ialah program yang dirangka khas oleh FasiLINUS bersama
Guru Pemulihan Khas mengikut PPD Daerah masing-masing. Program ini di adakan bagi
memberi tumpuan kepada murid-murid yang tidak menguasai (Konstruk 5 -12) dalam Literasi
Dan Numerasi berdasarkan keputusan Saringan yang telah dilakukan.
14.3.2 MATLAMAT
Program ini mempunyai matlamat tersendiri iaitu sentiasa memberi bimbingan
berterusan dan tidak membiarkan murid-murid yang tidak menguasai dalam Literasi mahupun
Numerasi setelah Ujian Saringan dilakukan terus tercicir tanpa sokongan dan bimbingan
guru.
14.3.3 OBJEKTIF
i.

Ia bertujuan memberi bimbingan secara dekat kepada setiap murid yang


tersenarai dalam kategori

tidak menguasai khususnya dalam konstruk-

konstruk yang belum dikuasai.


ii.

Membimbing murid kategori tidak menguasai sehingga mampu menjalankan


Saringan seterusnya dengan jayanya dan dimasukkan ke dalam kategori
menguasai.

26

iii.

Memastikan setiap murid yang tidak menguasai dapat berfikiran positif dan
tidak merasakan diri sentiasa kekurangan di kalangan kawan-kawan mereka.

14.3.4 IMPAK
i.

Murid-murid dapat diberikan bimbingan menerusi pelbagai teknik pengajaran


dan pembelajaran bagi menguasai kemahiran asas membaca, menulis dan

ii.

mengira.
Melalui program ini juga dapat mengurangkan murid-murid Pemulihan Khas
tidak menguasai kepada menguasai di dalam Literasi dan Numerasi.

14.3.5 SEKITAR PROGRAM GILAP PERMATA

27

PROGRAM PECUT LINUS PPD SPT

28

15.

PENUTUP

GarisPanduanini mencadangkantatacara danamalanyang patutdiikuti oleh


semua Guru Pemulihan dan juga
semua pihak yang
terlibat
denganpelaksanaanProgramPemulihanKhas dan akan dikemaskinikan
dari semasa ke semasa. Diharapkan ianya dapat memberi manfaat
kepadasemua pihak demimembantu murid-muridyang menghadapi
masalahpenguasaanasas 3M.

29

LAMPIRAN1
LETTER-HEADJPN

Ruj.JPN:
Tarikh:
Tuan/Puan/Encik/Cik
---------------------------------(No.KP:..........................)
Melaluidan Salinan:
GuruBesar
......................................
......................................
Tuan/Puan,
PERLANTIKANGURUPEMULIHAN
Sayadengansegalahormatnyamerujukkepadaperkaradiatas.
2.
SukacitadimaklumkanbahawaTuan/Puan/Encik/Cik........................................(No.KP
:.............................) telah dilantik sebagai Guru Pemulihan di SK.............................mulai
.................................
3.
Sehubunganitu,tuan/puandikehendakimelaksanakan pengajarandanpembelajarandi
KelasPemulihanKhassecarasepenuh
masaagarmatlamat
ProgramPemulihanKhasuntuk
membasmimasalahpenguasaankemahiranasas3M (menulis,membacadanmengira)tercapai.
4.
Komitmendankerjasamadiantaratuan/puandanpihaksekolahadalahdimintaagar
kelicinandankejayaanProgramPemulihanKhasdisekolahinisentiasadapatdipertingkatkan.
5.
Pelantikan inihendaklahdipatuhi. Sebarangpertukaran GuruPemulihan,mestilah
dirujukkepadaUnitPendidikan
Khas,SektorPendidikan
SwastadanPendidikanKhas,Jabatan
PelajaranNegeriuntukkelulusan.
Sekian,terimakasih.
BERKHIDMATUNTUKNEGARA
Sayayangmenurutperintah,
..................................................
(
)
JPN.................

30

LAMPIRAN2
CADANGAN PELANSUSUNATURPERABOT DAN
PERALATANDALAMKELAS PEMULIHANKHAS

15

19

1&2
5
20

21

16
6&7

11

12

917

13
17
8
10

20

21

17
3& 4

18

18

14

31

1. Meja Guru
2. Kerusi Guru
3. Kerusi Komputer
4. Meja Komputer
5. Meja Bulat/Meja Jepun
6. MejaMurid
7. Kerusi Murid
8. Meja Kerel
9. Rak Multipurpose:
10.Rak Buku
11.Rak Fail
12.White Board
13.White Board Esel Adjustable
14.RakTV &VCD
15.Cermin Muka/Sinki
17.Softboard
18.Rak Carta
19.Rak Manipulatif
20.Carpet
21.Display Board

LAMPIRAN3
BORANG PENCALONAN KEMASUKAN
KEPROGRAM PEMULIHANKHAS SESI(20....)
1.

NamaSekolah

2.

NamaMurid

3.

Kelas

4.

Umur

5.

Jantina

6.

JumlahKedatangan:

7.

..........................................................................
.
..........................................................................
.
..........................................................................
.
..........................................................................
.
..........................................................................
.
..........................................................................
.

Sebab-sebabdicalonkankeProgram PemulihanKhas
(Tandakan padakotak yangsesuai)
7.1. Gagal IPP2M

MarkahpelepasanII
(Nyatakanskornya)

7.2. Tidakmelepasi Saringan

Konstruk
(Nyatakankonstruk)

7.3. Masalah Kesihatan

Nyatakan:......................

......................................................................................................................
......................................................................................................................
7.4 Cadangan guru mata pelajaran
7.5. Permintaanibubapa
7.6. CadanganGuruBesar
7.7. Lain-lain

...........................................
TandaTanganGuruKelas:

Nyatakan:.............................

Tarikh

:..............................

LAMPIRAN4
PROFIL MURID PEMULIHAN KHAS
A.

Latarbelakang Umum
1. Nama:..............................................................................
2. Umur:.......... tahun...........bulan. Tarikh Lahir:...............
3. Tempat dilahirkan:...........................................................
4. Jantina:............................................................................
5. Agama:............................................................................
6. TarikhMasukSekolah:...............................No. Tel ....................
7. AlamatRumah:................................................................
8. Bandar/Luar Bandar:................Jauh dari sekolah:..........
9. Carakesekolah:..............................................................
10.PekerjaanBapa/Penjaga:................................................
11.Latarbelakang Pendidikan:.............................................
(SekolahRendah, Menengah,Maktab, Universiti)
12.Duduk DenganSiapa:.....................................................
13.Bahasa Ibunda:...............................................................
14.Bahasayangdigunakandi rumah:..................................
15.Bilangankanak-kanakdirumah:.....................................
16.Laki-laki:.......................Perempuan:................................
17.Bilanganpenghuni dalam rumah:....................................
18.Kedudukandalam keluarga:............................................
(Sulung,Tunggal, Bungsu dan sebagainya)
19.Bilangananakke sekolahdalam keluarga:.....................
20.Bantuan belajardirumah:...............................................
21.Pengalaman Prasekolah:................................................
22.SejarahKelahiran:..........................................................
.........................................................................................
(Pramatang,overdew, demam panas,songsang,
kecederaan,lemas, penyakitkronik, dll )

B. Makanan DiRumah
1. Sarapan

Ada/Tiada

2. MakanTengahari

Ada/Tiada

3. MakanMalam

Ada/Tiada

C. PenggunaanMasaLapang SertaPendidikan Umum Di Rumah


Permainan:

1)

LuarRumah: ................................
........................................................
........................................................
........................................................
........................................................
DalamRumah: ...............................
........................................................
........................................................
........................................................
........................................................

1. TV

: Ada/Tiada

Video

:Ada/Tiada

2. Radio

: Ada/Tiada

Perakam

:Ada/Tiada

3. Komputer

: Ada/Tiada

Astro

:Ada/Tiada

4. SuratKhabar : Ada/Tiada

Bahasa:..........................

5. Majalah

: Ada/Tiada

Bahasa:..........................

6. Buku-Buku

: Ada/Tiada

Bahasa:..........................

D. Rumah/Perabot
1. Kuasa elektrik:
2. BekalanAir

3. Kerusi
4. Meja

Paip/Telaga/Taliair/Sungai/Lombong
:

Ada/Tiada
Ada/Tiada
Ada/Tiada

5. Jumlah Bilik :...............................................................


6. JenisRumah :...............................................................
TandatanganGuru Pemulihan Khas:............................
(Potongmanayangtidakberkenaan)

LAMPIRAN5

KELAS PEMULIHANKHAS BORANG


PENGUMPULAN MAKLUMAT
TAHUN:-........................
NAMA MURID

:..............................................................................

KELAS

: ..............................................................................

Maklumat dari:1. REKOD-REKOD SEKOLAH


i.Peribadi
ii.Prestasi
iii.Kesihatan
2. PERBINCANGAN DENGAN GURUBESAR

3. PERBINCANGAN DENGAN GURUKELAS

4. PERBINCANGAN DENGAN IBU BAPA

5. BORANG RUJUKAN

6. PEMERHATIAN GURU PEMULIHAN

CATATAN

TERIMA

TIDAKTERIMA

(Padakotakyangsesuaitandakandengan/)

TandatanganGuru Pemulihan / Guru Pemulihan Khas:NamaGuru Pemulihan/ Guru Pemulihan Khas


Tarikh :-

:-

LAMPIRAN6
KELASPEMULIHANKHAS
REKODPRESTASIUJIANDIAGNOSTIK
MATAPELAJARAN

TAHUN

BAHASAMALAYSIA/MATEMATIK

KEMAHIRANYANGDIUJI
BIL
NAMAMURID

KUMPULAN 2

KUMPULAN 1
BIL

NAMAMURID

BIL

NAMAMURID

BIL

NamaGuruPemulihan/GuruPemulihanKhas:Tandatangan:-

Disahkanoleh:(GuruBesar)

BIL

KUMPULAN 2

KUMPULAN 1
BIL

NAMAMURID

KUMPULAN 3

NAMAMURID

NAMAMURID

KUMPULAN 3
BIL

NAMAMURID

LAMPIRAN7
KELAS PEMULIHANKHAS
REKOD PRESTASIINDIVIDU
NAMA:TAHUN:MATAPELAJARAN
BIL

:-BAHASAMALAYSIA/MATEMATIK

KEMAHIRAN YANGDIUJI

NamaGuruPemulihan/GuruPemulihanKhas:_
Tandatangan:
Disahkanoleh:
(GuruBesar)

TARIKH

MARKAH

CATATAN

LAMPIRAN8
BorangSkorUSBM(SR)

SKOR UJIAN SARINGAN BAHASAMELAYU


PROGRAM PEMULIHAN KHAS SEKOLAHRENDAH
(MENGGUNAKANIPP2M)

KodSekolah :......................

Daerah:..................................

NamaSekolah:................................................................. No. Tel.:..................................

Bil

Nama Murid
(Susunikut rangkingmarkah
Tertinggidi atas)

Jantina

Kaum

Thn.
L

DisediakanOleh:

Jumlah
Kehadiran
Tahun
Lepas
BagiSkor
0-9

Skor (Tanda/ )
0-9

10-45

46-60

DisahkanOleh:

...........................................
Nama:

........................................

GuruPemulihan

GuruBesar
CopJawatan:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- NOTA:
SKOR 09 ......DICADANGKANKEPROGRAMPENDIDIKANKHAS
SKOR10 45......MASUKKEPROGRAMPEMULIHANKHAS
SKOR46 60...... KELASBIASA

28

LAMPIRAN9
SKOR UJIAN SARINGAN MATEMATIK
PROGRAMPEMULIHAN KHAS SEKOLAH RENDAH
(MENGGUNAKANIKAM)
NAMA:
TARIKHLAHIR:_UMUR:TAHUN:
SEKOLAH:

Bil

Nama Murid
(Susunmengikut markah
tertinggi)

Jantina
L

MARKAH LULUS MENGIKUTTOPIK

Kaum
M

DisediakanOleh:

1
B

2
E

3
G

DisahkanOleh:

...........................................
Nama:

........................................

GuruPemulihan

GuruBesar

CopJawatan:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------NOTA:
Muriddianggapmenguasaikemahiranasasmatematiksekiranyalulussemuaitem yangdiuji

29

4
H

LAMPIRAN10

SEKOLAH ..
PULAU PINANG

LATAR BELAKANG MURID PEMULIHAN (SIMPANAN GURU KELAS)


NAMA
UMUR
TEMPAT DILAHIRKAN
JANTINA
AGAMA
TARIKH MASUK
SEKOLAH
ALAMAT RUMAH
BANDAR/LUAR BANDAR
CARA KE SEKOLAH
DUDUK DENGAN SIAPA
BAHASA IBUNDA
BAHASA YANG
DIGUNAKAN DIRUMAH
BILANGAN KANAK
-KANAK DIRUMAH
BILANGAN PENGHUNI
DALAM RUMAH
KEDUDUKAN DALAM
KELUARGA:
BILANGAN ANAK KE
SEKOLAH DALAM
KELUARGA
BANTUAN BELAJAR DI
RUMAH
PENGALAMAN
PRA SEKOLAH

(SULUNG,TUNGGAL, BONGSU DAN SEBAGAINYA)

30

LAMPIRAN11
LAPORAN RINGKAS MURID PROGRAM LINUS
Nama Murid

: ________________________________

Umur

: ________________________________

Kelas

: ________________________________
Baik

Sederha
na

YA

TIDAK

1 Tahap kesendikarian dalam pengurusan


) aktiviti seharian
(makan/minum,pemakaian,pengurusan
tandas)
2 Pencapaian
) Prestasi Pelajaran

3 Kemahiran
) kefungsian
sekolah

Menulis
Membaca
Mengira
Mewarna
Mengunting

4
)

Kefungsian
kognitif

Ikut arahan
Konsentrasi
Ingatan

5 Personaliti /
) tingkahlaku

Pendiam

Hyperactive
mengasingkan

diri
Tempertantrum

6 Kemahiran
) komunikasi &
interaksi

Tidak bercakap
Banyak guna

bahasa isyarat
Guna ayat

pendek &
ringkas
31

Bermasal
ah

7
) Lain-lain

Tandatangan Guru Kelas :


______________________
Cop Sekolah

32

LAMPIRAN12
SEKOLAH ____________________________________

BORANG PELEPASAN MURID KE KELAS BIASA


NAMA
JANTINA
BANGSA
TAHUN
SUBJEK
TARIKH / BULAN
MASUK
TARIKH KELUAR
TEMPOH BERADA
DI DALAM KELAS
PEMULIHAN
SEBAB MASUK
KEPUTUSAN
UJIAN

DIAGNOSTIK

SARINGAN

PELEPASAN 1

PELEPASAN
2

PELEPASAN
3

UP
1
PEM

UP
2
PEN

PEM

PEN

MARKAH
GRED
CATATAN GURU
PEMULIHAN

Murid ini telah berjaya dalam ujian Pelepasan 1,2,3 serta Peperiksaan Kelayakan
tahap penguasaan aras telah dapat dicapai seperti murid biasa.

GURU PEMULIHAN
KHAS
PENGESAHAN
GURU KELAS
NAMA
KELAS

GURU

PENGESAHAN
GURU
BESAR/
P.KANAN PETANG

33

UP 1 dan UP 2 dan

LAMPIRAN13

1. SuratSiaranBahagianSekolah-sekolahKPM.Bil.KP(BS)8594/PK/Jld.11 (32)
bertarikh22Jan.1985
(Guru Khas PendidikanPemulihan)
2. SuratSiaranBahagianSekolah-sekolahKPM.Bil.KP(BS)8502/5/PK/Jld.
V(26) bertarikh28Jan.1986
(KelasKhas PemulihanDi Sekolah Rendah)
3. Surat Siaran Bahagian Sekolah-sekolah KPM. Bil.KP(BS)8502/PK/Jld.
V(29) bertarikh17Mac.1986
(Pengawasan danPenyeliaan ProgramPemulihan)
4.Surat Siaran Bahagian Sekolah-sekolah KPM. Bil.KP(BS)8502/PK /
Jld.V(34)bth.30Jun1989
(GuruKhasPemulihanKhasDanPenubuhanKelasKhasPemulihan
Di Sekolah Rendah)
5 .Surat Siaran Bahagian Pendidikan Khas KP/BPK/CPPK/03/02/001/(90)
bth.18November 2008
(Status Kelas Pemulihan Khas Yang Telah Dinaiktaraf Dan
PenerimaanPeralatan PPSMIPemulihanKhas)
6.SuratSiaranBahagian Perkembangan KurikulumKP(BPK)400-32/6Jld.3
(61) bth.22 April 2010
[Pelaksanaan ProgramLiterasidanNumerasi(LINUS) Tahap1
Di Sekolah Rendah]
7.Surat Siaran Pejabat Timbalan Ketua Pengarah Pelajaran
KPM.BPKHAS.300-2/3/13bth.17Ogos 2011
(Pengesahan Murid Berkeperluan Khas Program LINUS Oleh
PegawaiPerubatan)
8 .Surat Siaran Bahagian Pendidikan Khas KPM>BPKHAS.300-2/2/3(10)
bth.08Ogos 2011
(Pelaksanaan Instrumen SenaraiSemakDisleksia)
9 .Surat Siaran Bahagian Pengurusan Sekolah Harian KP(BPSH-SPDK)
201/005/02Jld.4(1)bth.23Mac2012
[TatacaraPelaksanaan Saringan danTahap Penguasaan Literasidan
Numerasi(LINUS)MuridTahap
1,Sekolah
Rendah
Kementerian
34

Pelajaran Malaysia(KPM)]

10.Surat Siaran Bahagian Pengurusan Sekolah Harian KP(BPSH-SPDK)


201/005/02Jld.4(18)bth.03Julai 2012
(Guru PemulihanDiBawah NKRAPendidikanLINUS)
11.Surat Siaran Bahagian Pendidikan Khas KPM.BPKHAS.300-2/2/3 (24)
bth.29 Oktober 2012
(GarisPanduan Pelaksanaan ProgramPemulihanTahun 2012)
12. Surat Siaran Kementerian Pendidikan Malaysia Bilangan 6 Tahun 2014
KP(BPSH-SPDK)201/005/02 Jld. 5 (32) 28 Februari 2014
(Garis Panduan Perkhidmatan Guru Pemulihan Khas LINUS)
13. Surat Siaran Bahagian Pendidikan Khas
KPM.BPKHAS.300-2/2/12 4 Ogos 2010
(Peranan Guru Pemulihan Khas Dalam Pelaksanaan Program Linus)

35

32

36

Vous aimerez peut-être aussi