Vous êtes sur la page 1sur 6

Mata Pelajaran

Peringkat Kelas
Tajuk
Peringkat Kelas
Masa
Objektif pelajaran
Hasil Pembelajaran

RANCANGAN PELAJARAN
Sains
TAHUN 4
Hidupan Dan Proses Hidup
TAHUN 4
9.00 10.00 am
Memahami cara tumbuhan membiak
Pada akhir sesi pembelajaran ini murid-murid dapat;
i.
ii.

Konsep/Prinsip/Teori/Hukum

i.

Menyatakan 6 cara tumbuhan membiak


Memadankan tumbuhan dengan cara
pembiakannya dengan betul.
Konstruktivisme, Pembelajaran Masteri,Perbincangan

Kemahiran Proses Sains (KPS)


Berkomunikasi,mengelas,memerhati dan meramal
Bahan
Pembelajaran
& Bahan maujud (anak pokok,daun setawar,batang ubi
Pengajaran
kayu,paku-pakis) gambar tumbuhan,LCD,Laptop,kad manila
Prosedur/
LangkahLangkah
Pembukaan
(Set Induksi)
( 5 minit )

Isi
Kandungan
Menyatakan
tumbuhan
membiak

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Kolaboratif
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
1. Guru menayangkan 1. Murid menonton
video percambahan
video yang
biji benih.
ditayangkan oleh
guru.
2. Guru menyoal
murid-murid.
2. Murid menjawab
soalan.
a. Apakah yang kamu
nampak?
Contoh jawapan:
b. Apakah yang terjadi
a. Biji benih
kepada biji benih
b. Biji benih
itu?
bercambah
c. Apakah cara
menjadi
pembiakan bagi
tumbuhan baru
tumbuhan tersebut?
c. Biji benih
3. Guru mencungkil
idea murid murid
tentang pembiakan
tumbuhan yang
mereka tahu.

3. Murid
menyatakan cara
pembiakan
tumbuhan yang
mereka tahu.

Catatan
Kaedah/Teknik:S
oal jawab secara
kelas.
KPS:
Berkomunikasi
Memerhati
BBM:
Video
LCD
Laptop

Aktiviti /
Perkembangan
( 35 minit )

Meramal cara
1. Guru mengagihkan
tumbuhan
murid kepada 2
membiak.
kumpulan.
Mengenal pasti
cara tumbuhan 2. Guru mengedarkan
membiak.
kad manila dan
keratan gambar
kepada setiap
kumpulan.
Gambar bunga
matahari,tebu,
bung raya,rambutan,
cendawan,pokok
pisang,ubi kentang,
setawar, begonia.
3. Guru menayangkan
slaid untuk
menunjukkan caracara tumbuhan
membiak.
4. Guru mengarahkan
murid-murid
bergerak ke stesen
yang disediakan.
5. Guru menyuruh
setiap kumpulan
menyemak cara
pengelasan gambar.
6. Guru menyuruh
membentangkan
hasil pengelasan
kumpulan masingmasing.

1. Murid
berbincang dan
mengelaskan
gambar yang
diberikan.

KPS:
Memerhati
Membandingbeza
Berkomunikasi

2. Murid melihat
tayangan slaid
dan mendengar
penerangan guru.

Nilai Murni:
Minat dan
bersifat ingin
tahu mengenai
alam sekeliling,
Jujur,
bekerjasama

3. Murid bergerak
ke stesen
mengikut arahan
guru.
a. Stesen 1(biji
benih)
- anak pokok
rambutan
b. Stesen 2 (Spora)
- daun paku pakis
c. Stesen 3 (Sulur)
- anak pokok
buluh
d. Stesen 4 (Daun)
- daun setawar
e. Stesen 5 (Batang
bawah tanah )
- ubi kentang
f. Stesen 6 (Keratan
batang)
- ubi kayu
4. Murid
menyemak
pengelasan
gambar dalam
kumpulan.

BBM:
-Gambar
tumbuhan,kad
manila,blue tag
Marker,bahan
maujud,slaid

Applikasi Idea/
Penilaian
( 15 minit )

Penutup /
Kesimpulan
( 5 minit )

Mengenal pasti 1. Guru mengedarkan


cara-cara
latihan penilaian
pembiakan
kepada muridtumbuhan;
murid.
-biji benih
2. Guru berbincang
-spora
mengenai jawapan
-sulur
bersama murid-daun
murid.
-batang bawah
tanah
3. Guru mengukuhkan
-keratan
hasil perbincangan
batang
dengan contohcontoh yang lain.
Peta Minda

1. Guru menyuruh
murid
melengkapkan
peta minda tentang
cara pembiakan
tumbuhan.

5. Murid
membentangkan
hasil pengelasan
mengikut
kumpulan.
1. Murid-murid
menyiapkan
latihan penilaian
yang disediakan.

KPS:
Berkomunikasi
Membanding
Nilai Murni:
Jujur
BBM:
Lembaran kerja

1. Murid-murid
melengkapkan
peta minda
mengenai 6 cara
pembiakan
tumbuhan.

BBM :
Peta Minda

Rujukan
Brewer, C.B. (2007). The Effectiveness of Integrating Music In The Classroom. Muat turun pada 28
Feb 2013. http://www.newhorizons.org/strategies/arts/brewer.htm

Kemmis & McTaggart. (1988). dalam Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Dasar
Pendidikan. Manual Kajian Tindakan. Kuala Lumpur: Penerbit BPPDP,KPM

LEMBARAN KERJA ( Untuk kumpulan lemah )


Nama Murid : _________________

Tarikh : _______________

Arahan : Tandakan pada jawapan yang betul dalam ruangan yang disediakan.

Cara tumbuhan membiak


Tumbuhan
Spora
Betik
Bunga raya
Nanas
Halia
Paku pakis
Setawar

Biji
Benih

Sulur/
anak
pokok

Keratan
Batang

Keratan Daun

Batang
bawah tanah

LEMBARAN KERJA ( Untuk kumpulan sederhana )


Nama Murid : _________________

Tarikh : _______________

Arahan : Tandakan pada jawapan yang betul dalam ruangan yang disediakan.

Cara tumbuhan membiak


Tumbuhan
Spora
Betik
Bunga raya
Nanas
Halia
Paku pakis
Setawar
Pisang
Nangka
Tebu
Lumut

Biji Benih

Sulur/ anak
pokok

Keratan
Batang

Keratan Daun

Batang
bawah tanah

LEMBARAN KERJA ( Untuk kumpulan cerdas )


Nama Murid : _________________

Tarikh : _______________

Kelaskan nama tumbuhan di bawah berdasarkan cara pembiakan dengan betul.

Betik

Halia

Lumut

Lidah Buaya

Bunga raya

Paku-pakis

Pisang

Ubi Kentang

Nanas

Setawar

Durian

Tebu

Cara-cara Pembiakan Tumbuhan


Biji Benih

Spora

Sulur / Anak
Pokok

Keratan Batang

Keratan Daun

Batang Bawah
Tanah /Rizom

Kesimpulan :
1. _____________ dan ______________ membiak melalui spora.
2. _____________ dan ______________ membiak melalui biji benih.
3. _____________ dan ______________ membiak melalui keratan batang.
4. _____________ dan ______________ membiak melalui keratan daun.
5. _____________ dan ______________ membiak melalui anak pokok.
6. _____________ dan ______________ membiak melalui batang bawah tanah/rizom.

Vous aimerez peut-être aussi