Vous êtes sur la page 1sur 5

Argoul

PROIECT DE LECIE

DATA:
CLASA: a- X-a
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
Subiectul lectiei: Argoul si jargonul
Tipul lectiei: Transmitere i nsiire de noi cunostinte
Competente generale: Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si
producerea mesajelor, in diferite situatii de comunicare
Competente specifice:
1.1.
Identificarea particularitatilor si a functiilor stilistice ale limbii in receptarea diferitelor
tipuri de texte
a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1 s defineasc argoul si jargonul;
O2 - s identifice intr-un text dat cele doua notiuni;
O3 - s exemplifice cele doua notiuni.
b) Afective: Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile limbii
romne.
Cultivarea interesului pentru studierea limbii romne.
RESURSE EDUCAIONALE:
a) Capacitile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.
METODE I PROCEDEE: conversaia euristica, exerciiul, problematizarea, expunerea,
explicaia, lectura.
MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fie de munca independenta, fise de lucru
pe grupe, laptop.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:
- Activitate frontal;
- Activitate independent.
- Activitate pe grupe
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba i literatura romana pentru clasa a X-a
- Manualul de LIMBA SI LITERATURA ROMANA , Adrian Costache, Florin Ioni,
Adrian Svoi, Editura ART, 2005
- Milica. I, Expresivitatea argoului, ed. Universitii Alexandru Ioan Cuza, 2009

D. Irimia., Introducere n stilistic, Ed. Polirim, Iai, 1999;


Cuco, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne, Ed. Polirom, Iasi,

1999
1.Organizarea colectivului de elevi (1 min.)
Se stabileste ordinea in clasa, profesorul se asigura ca fiecarui elev ii sunt la indemana cale
necesare bunei desfasurari a lectiei (caiete, fise, creioane, pixuri. etc)
2. Captarea atentiei (3 min.)
Prin joc de rol, profesorul numeste 2 elevi pentru a citi un dialog, apoi doua versuri din
poezia Satira Duhului meu, de Gr. Alexandrescu. Dupa citirea replicilor, prin coversatie
euristica si problematizare, profesorul ii intreaba pe elevi ce inseamna cuvintele gagica
(prietena) si I-o dat covrigul( l-a parasit), si apoi ii intreaba ce pot spune despre cuvantul
Ma chre.Se ajunge la concluzia ca acele cuvinte apartin limbajului argotic, dar si
jargonului.
A. Bi, (nume de familie), da aveai o gagic
B. N-o mai am.
A. N-o mai ai?
B. No, gata!
C. I-o dat covrigu.
A: Aia te scotea n lume(...)!
B: Da, da, da.
(rsete)
(Arhiva de Sociolingvistic),
Doua greseli ca asta, zau, sufletul mi-l scot,
A! Ce nenorocire! Ma chre, ce idiot!
(Gr. Alexandrescu- Satira Duhului meu)
2. Comunicarea noilor cunostinte/ Conducerea invatarii propriu-zise (expunere,
conversaie, problematizare, lucru pe echipe) (35 min.)
Prin expunere, profesorul le prezinta elevilor un material power point despre Argou si
jargon, iar elevii scriu pe caiete noile cunostinte:
Argoul este un limbaj conventional, care indeplineste functiile unei exprimari codificate,
folosit de anumite grupuri pentru a pastra secretul comunicarii. De obicei, argoul este
intrebuintat de grupuri sociale periferice (hoti, vagabonzi, raufacatori), dar circula si in
mediile scolare, studentesti, sportive, cazoane, etc.
Principalul mijloc de formare a vocabularului argotic este dezvoltarea de sensuri figurate.
De Exemplu, victima unui furt este numita husein, fraier, mireasa. Politistul este sticlete sau
gabor. A pune pleoapa, a trage oblonu inseamna a spiona. Cazierul este album, iar
inchisoarea universitate sau academie. Raufacatorii sunt numiti in functie de specializare:

gainar (hot de lucruri fara valoare), u (hot de buzunare), ploscar (ho de poete), maimuar
(ho de valize).
Jargonul este un limbaj cu o circulatie restrns, specific anumitor persoane, grupuri sau
categorii profesionale, sociale, etc. El se caracterizeaza prin abundena cuvintelor i a
expresiilor de provenien strin, n vorbirea curent: bonjour, ciao, feeling, grazie, never,
thanks etc.
Dac incepnd cu a doua jumtate a secolului al XIX-lea majoritatea elementelor de jargon
din limba romn erau de provenien francez (moner, armant), n ultimele decenii engleza
a devenit principala sursa a jargonului (bye-bye, full time, part time, time out, trend, training
etc).
Profesorul le cere elevilor s formeze 3 grupe i le mparte fie de lucru spre rezolvare.
Fia 1.
1. Precieaz care dintre cuvintele i expresiile argotice de mai jos i sunt cunoscute,
precizeaz-le sensul i mediul din care provin:
Bitari, lovele, mangoi, mlai, marafei. nseamn bani i provin din mediul
rufctorilor.
Zoi, barbison, cciul, fnar, grasnet, grazd. nseamn gini, capr, miel, cal, cal,
armsar i vin tot din mediul hoilor de animale.
A cnta, codi, iepure, a camufla. nseamn a spune lecia, corigen, iepure, a
ascunde bine fiuicile i provin din mediul colar.
Boier, caiaf, curcan, prieten, suta, gabor. nseamn magistrat, agent secret, soldat,
procuror, pazitor, poliist i provin din mediul anchetatorilor.
2. Indic mijlocul prin care au aprut urmtorii termeni argotici: codi (coringe,
derivare), cocoatul (nota 3, conversiune), Mito (frumos- conversiune), plopist (care
nu e pregatit pentru examinare- derivare), napa (urt- conversiune), barbologie
(divagaie- compunere: subst. Barb+ el compus logie (gr. Logos- tiin.))

Fia 2
1. Identific elementele de jargon din textele de mai jos i precizeaz limba din
care provin.
a. Caro; vezi c i-e rndul;
Dar ce fcui acolo, unde i este gndul?
Cnd eu am dat pe rig, bai cu alta mai mare?
Astfel de netiin e lucru de mirare!
Aa-mi zicea deunzi, cu totul suprat,
O dam ce la jocuri e foarte nvat,

Apoi optind pe tain cu cteva vecine:


Vedei, zise, ce soart, i ce pcat pe mine?

Dou greeli ca asta, zu, sufletul mi-l scot,


A! ce nenorocire! ma chere, ce idiot! (Gr. Alexandrescu)
b. Parol, chiar eu l-am cumprat! Zise tanti Mia.

2. Scrie 5 termeni de jargon folosii de cei care lucreaz la calculator i explic


sensul acestora.
Fia 3
1)Subliniaz elementele de argou din textele de mai jos:
Mnoiule, mi-ai stricat mahul, pctosule! (B. t. Delavrancea)
Nu e aa c nu m-a sluit prea tare? n dou zile n-o s mai rmn nici urm...
i atunci, iar o s poftim musafiri! Nu moare cineva de-o btaie. (Panait Istrati)
i-am spus c avem la mine academie liber cu dame foarte cumsecade i cu
ampanie. (B. t. Delavrancea)
2)Subliniaz elementele de jargon din textele de mai jos:
-Nu i-e ruine s bagi mna n nas!...ezi frumos!te vede madam Carol! (Caragiale)
-Ce citeti porcria aia, domnule?
-Pardon, zic eu... (Caragiale)
CHIRIA:Daia-n s-i fac un examen... Guli, spune nineci, cum se cheam
franuzte furculia?
GULI: Furculision.
CHIRIA:Frumos... Dar friptura?
GULI: Fripturision.
CHIRIA:Prea frumos... Dar nvrtita?
GULI: nvrtision.
CHIRIA: Bravo... Guli! Bravo... Guli!
ARL (n parte, furios): Gogomanision, va!... (V. Alecsandri)
Mersi, monsiu arl...cnd ai ti ce mulmire mi-ai fcut...Vous mavez frotte le coeur
avec du miel. (V. Alecsandri)
Mon cher ami, rspunse pripit Candian, m-am ncurcat la banc.(B. t. Delavrancea)
Zia: De cnd te-am vzut ntiai dat pentru prima oar, mi-am pierdut uzul
raiunii Te iubesc la nemurire. Je vous aime et vous adore; que pretendez-vous
encore? Inima-mi palpit de amoare.(Caragiale)
Urmrind punctele de vedere enunate de profesor, elevii vor face observaii pe fie ce
vor fi prezentate ntregii clase de ctre un lider. n cazul unor erori, profesorul i celelate
grupe corecteaz pe loc.
5. Asigurarea feedback-ului (problematizare) (10 min)
Profesorul le d elevilor o fisa individuala ce cuprinde un dialog intre doi puscariasi. Fisa va
fi citita de catre elevi. Din text vor fi selectate cuvintele din argou si din jargon.
6. Asigurarea reteniei i a transferului (conversaie euristic) (1 min.)

Elevilor li se va prezenta tema pentru acasa


Scrie o scurt compunere, pe o tem legat de viaa de elev, n care s foloseti ct mai muli
termeni argotici.

Vous aimerez peut-être aussi