Vous êtes sur la page 1sur 5

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala Nr. 32, Alecsandru Macedonsky, Craiova , Dolj;


An scolar : 2016-2017;
Disciplina: Chimie;
Aria curriculara:Matematica si stiinte;
Clasa: a -VIII-a ;
Data : 23 .05.2016
Propunator: Cristina Nicu;
Titlul lectiei: Saruri Aplicatii de calcul;
Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizare;
Unitatea de invatare: SARURI;
Competente generale:
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee intalnite in viata de zi cu zi.
2. Rezolvarea de probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante, demonstrand
rationamente deductive i inductive.
3. Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme, n formularea
explicaiilor, n conducerea investigaiilor i n raportarea rezultatelor.
Competente specifice:
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee ntlnite n viaa de zi cu zi .
2. Investigarea comportrii unor substane sau sisteme chimice.
3. Rezolvarea de probleme n scopul stabilirii unor corelaii relevante,
demonstrnd raionamente deductive i inductive.
4. Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme, n
formularea explicaiilor, n conducerea investigaiilor i n raportarea
rezultatelor.
5. Evaluarea consecinelor proceselor i aciunii produselor chimice asupra
propriei persoane i asupra mediului.
Bibliografie: Manual de chimie clasa a-VIII-a, C.Gheorgiu, Ed. All, Bucuresti 2
Locul desfasurarii: sala de clasa;
Durata: 50 min

Desfasurarea lectiei:

Obiective
Obiective
operationale:

Obiective
formatorii:

La sfarsitul lectiei
- Dezvoltarea
elevii trebuie sa fie
capacitatii de a
capabili:
valorifica
1.Sa defineasca
cunostintele
sarurile;
insusite anterior;
2.Sa clasifice si sa
- Formarea
denumeasca
deprinderilor de
sarurile;
munca
3.Sa modeleze
intelectuala;
ecuatiile reactiilor
- Formarea unui
ce ilustreaza
limbaj specific
proprietati chimice
chimiei.
ale sarurilor;
4.Sa aplice
cunostintele
accumulate la saruri
in rezolvarea de
exercitii si probleme

Metode si
procedee
Conversatia
euristica,
expunerea,
explicatia,
modelarea,
metoda cubului,
rezolvarea de
exercitii si
probleme

Observatii
Materialul
didactic:
Tabla, creta, fisa
de evaluare,
manual, plansa cu
sistemul periodic
al elementelor si
cubul.

Secvenele
leciei
1. Verificarea
temei si
organizarea
conditionarii
invatarii

2. Captarea
ateniei
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor
lectiei
4. Dirijarea
nvrii

5. Realizarea
feedbackului
si a
transferului
de cunostinte
6. Tema
pentru acas

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor
Verifica temei si a cunostintele
Raspund la
teoretice necesare desfasurarii lectiei de intrebarile
rezolvare de exercitii si probleme prin adresate de
adresarea intrebarilor:
profesor
-ce sunt sarurile;
-formula chimica si clasificarea
sarurilor;
-proprietati fizice;
-principalele proprietati chimice;
Se prezinta importanta studierii
Asculta cu
sarurilor,precum si numeroasele
atentie.
aplicatii ale acestora.
Scrie pe tabla titlul lectiei: Saruri Noteaza pe
aplicatii de calcul
caiete
Anunta elevii despre metoda cubului pe
care o vor utiliza la rezolvarea
cerintelor:
-se impart elevii in 6 grupe;
-fiecare grupa alege un membru care va
invarti cubul iar cerina care se va afla
pe fata cubului o va rezolva impreuna
cu colegii din grupa; rezolvarile vor fi
prezentate de unul dintre colegi ales ca
lider.
-cele 6 fete sunt:
DESCRIE, COMPARA,
ANALIZEAZA, ARGUMENTEAZA,
ASOCIAZA, DETERMINA.
-Solicita elevilor sa rezolve exercitiile
din fisa de activitate, supravegheaza
realizarea sarcinilor de lucru, ii ajuta cu
informatii suplimentare (daca este
cazul); ANEXA 1

Asculta
indicatiile
profesorului si
se organizeaza

Propune ca fiecare elev s realizeze un


referat prin care sa prezinte importanta
carbonatului de calciu si a azotatului
de amoniu.

Noteaz tema
pentru acas

Completeaz
fiele de lucru.
Corecteaz
colegii dac
este cazul.

ANEXA 1
METODA CUBULUI-SARURI PROPRIETATI CHIMICE
DESCRIE
1. Descrieti formula generala a sarurilor.
2. Scrieti formulele sarurilor care au denumirile:
Sulfat de aluminiu;
Clorura de fier (III);
Bromura de calciu;
Azotat de potasiu.
3. Denumiti sarurile care au formulele:
a) Al2S3;
b) Ca(HCO3)2;
c) NaNO3 ;
d) K2SO4.
4. Corectati greselile din scrierea formulelor chimice:
a) Ca2I ;
b) Na(SO4)2 ;
c) S3Al2 ;
d) MgH2S2O8.
COMPARA
1) Compara urmatoarele saruri(saruri acide sau saruri neutre):
NaHCO3, CuCl2, NaNO3, CuSO4, Ca(HCO3)2, AgBr, Na2SO3, Pb(NO3)2,
NH4HNO3, NaNO2, KHSO4, NiSO4, MgS, CaCO3, Mg(HSO3)2, CaI2.

2) Subliniati cu o linie sarurile solubile si cu doua linii sarurile


insolubile in apa:
NaCl, ZnSO4, AgCl, CuSO4, CaSO4 , CaCO3, KCl, Na2SO4, BaSO4.

ASOCIAZA
Asociaza fiecarei formule din coloana A notata cu cifre (1-8) una sau mai
multe litere din coloana B:
A

CaCO3
KNO3
CuSO4
NaNO3
NaHCO3
NaCl
Na2CO3

B
conservant al carnii;
soda de rufe;
ser fiziologic;
antiacid pentru calmarea
indigestiilor;
piatra vanata;
utilizat in industria detergentilor,
dedurizarea apei;
ingrasamant;
sare de bucatarie;
calcar;
praf de pusca si dinamita;
mortar, ciment.

NH4NO3
ARGUMENTEAZA
Argumentati importanta sarii de bucatarie pentru organismul uman si a
ingrasamintelor chimice pentru agricultura.
ANALIZEAZA
Analizeaza comportarea:
a) CuSO4 fata de Fe, NaOH;
b) CaCO3 fata de HCl;
c) FeSO4, ZnSO4 fata de NaOH;
Scrieti ecuatiile reactiilor chimice si stabiliti ce substante corespund
precipitatelor.

Vous aimerez peut-être aussi