Vous êtes sur la page 1sur 8

Draft Survey: Sp

pecimen of Calcu
ulation

As I have
h
promiseed you, I wriite down this post to expplain specim
men of Calcuulation in Drraft
Survey
y. Please alsso refer to the previous post
p Draft Suurvey : Proceedures and C
Calculation.
Ok, no
ow we could
d directly go
o to the point. The vesssel has alonngside at thee wharf in poort
to disccharge the grrain cargo. The
T Ships Particulars shhown :
Name of Vessel : MV. OCEA
AN BALL, Port of Reggistry (POR)) : Panama, Lenght Ovver
All (L
LOA) : 182.0
00 M, Leng
ght Between
n Perpendicuulars (LBP) : 179.00 M, Breath (B
B) :
32.20 M, Depth (D) : 17.15 M, Gross Tonnage (G
GT) : 28,3422 MT, Net Tonnage (N
NT)
: 17,66
64 MT, Summer Draft (SD) : 12
2.163 M, S
Summer Deadweight (D
DWT) : 52,9998
MT, Light Sh
hip (LS) : 7,780 MT,, Constant (CS) : 3200 MT, F
Fore Distannce
to Perp
pendicular (Fd)
(
: 1.70 M, Afterr Distance to Perpendiccular (Ad) : 9.45 M. S
See
Picturee :

The Su
urveyor cam
me onboard and
a made Draft Survey to determinne the quantiity of cargo on
arrivall. During in
nspection, sh
hes draft marks
m
and oothers data finds as thee followingss :
Forre Draft Port
P
(FP) : 10.79 M / Fore D
Draft Starbboard (FS) : 10.81 M
M.
Mid Draft Po
ort (MP) : 10.90 M / Mid Draft Starrboard (MS
S) : 11.03 M
M.
Aft Draft Port (AP) : 11.16 M / Aft D
Draft Starbooard (AF) : 11.19 M
M.

Density

of

Sea

Water
W

S
Sample

(Den)

1.0221.

Ballast Water (BW) : 265.00 Cubic Meter at Density 1.025, Fresh Water (FW) : 183.00
MT.
Fuel Oil (FO) : 612.00 MT, Diesel Oil (DO) : 161.00 MT, Lub Oil (LO) : 29.00 MT.

The Draft Survey Calculation is described as below :Raw Draft Calculation


Fore Mean (Fm) = (FP + FS) / 2 = (10.79 + 10.81) / 2 = 21.60 / 2 = 10.800 M.
Mid Mean (Mm) = (MP + MS) / 2 = (10.90 + 11.03) / 2 = 21.93 / 2 = 10.965 M.
Aft Mean (Am) = (AP + AS) / 2 = (11.16 + 10.19) / 2 = 22.35 / 2 = 11.175 M.

Apparent

Trim

(AT)

Am

Fm

11.175

10.800

0.375

M.

Length Between Mark (LBM) = LBP (Fd + Ad) = 179.00 (1.70 + 9.45)
= 167.85 M
Draft Correction to Distance to Perpendicular.
Fore Correction (Fc) = (Fd x AT) / LBM = (1.70 x 0.375) / 167.85 = 0.003798
= 0.004 M (rounded to 3 Decimals).
Mid Correction (Mc) = (Md x AT) / LBM = (0.00 x 0.375) / 167.85
= 0.000 M (Not Available)
Aft Correction (Ac) = (Ad x AT) / LBM = (9.45 x 0.375) / 167.85 = 0.021112
= 0.021 M (rounded to 3 Decimals).
True Draft and True Trim
Fore Draft Corrected (Fcd) = Fm + Fc = 10.800 + (-0.004) = 10.796 M.
Mid Draft Corrected (Mcd) = Mm + Mc = 10.965 + 0.000 = 10.965 M.
Aft Draft Corrected (Acd) = Am + Ac = 11.175 + 0.021 = 11.196 M.
True Trim (TT) = Acm Fcm = 11.196 10.796 = 0.400 M.
Final Draft Calculation
Fore and Aft Mean (FAm) = (Fcd + Acd) / 2 = (10.796 + 11.196) / 2 = 21.992 /2 = 10.996
M.
Mean of Mean Draft (MM) = (Mcd + FAm / 2) = (10.965 + 10.996) /2 = 21.961 / 2 =
10.9805 M.
Quarter Mean (MMM) = (MM + Mcd) /2 = (10.9805 + 10.965) /2 = 21.9455 /2 =
10.97275 M.
= 10.973 M.

Or MMM = {(Fcd x 1) + (Acd x 1) + (Mcd x 6)} / 8 = {(10.796 x 1) + (11.196 x 1) +


(10.996 x 6)} / 8
= (10.796 + 11.196 + 65.790) / 8 = 87.782 / 8 = 10.97275 M = 10.973 M.

Hydrostatic Table
Refer to the Table, we could obtain :
Displacement (Disp)
Disp at 10.970 M : 54,266.860 MT (DISP. FULL).
Disp at 10.980 M : 54,321.070 MT (DISP. FULL).
Disp at 10.973 M : 54,266.860 +[ {(10.973 10.970) / (10.980 10.970)} x (54,321.070
54,266.860)]
= 54,266.860 {(0.003 /0.010) x 54.210} = 54,266.86 + (0.3 x 54.210)
= 54,266.860 + 16.263 = 54,283.123 MT
Ton Per Centimeter (TPC)
TPC at 10.970 M : 54.210 MT (Below TPC on Table).
TPC at 10.980 M : 54.220 MT (Below TPC on Table).
TPC at 10.973 M : 54.210 +[ {(10.973 10.970) / (10.980 10.970)} x (54.220
54.210)]
= 54.210 {(0.003 /0.010) x 0.010} = 54.210 + (0.3 x 0.010)
= 54.210 + 0.003 = 54.213 MT.
Longitudinal Centre Flotation (LCF)
LCF at 10.970 M : 1.180 MT (Below LCF on Table).
LCF at 10.980 M : 1.190 MT (Below LCF on Table).
LCF at 10.973 M : 1.180 +[ {(10.973 10.970) / (10.980 10.970)} x (1.190 1.180)]
= 1.180 {(0.003 /0.010) x 0.010} = 1.180 + (0.3 x 0.010) = 1.180 + 0.003 = 1.183 M.

Momeent To Chan
nge Trim (M
MTC)
MTC
C = MTC 1 MTC 2.

MTC
C 1 = MMM
M + 0.5 = 10.973 + 0.5 = 11.473 M.
MTC
C 1 at 11.47
70 M : 709.9
910 (Below Table).
MTC
C 1 at 11.480
0 M : 710.0
060 (Below Table).
T
MTC
C 1 at 11.473
3 M : 709.91
10 +[ {(11.473 11.470 ) / (11.480 11.470)} x (710.060
709.91
10)]
= 709..910 {(0.003
3 / 0.010) x 0.150}
0
= 709
9.910 + (0.3 x 0.450) = 7709.610 + 0..045 =
709.95
55.

MTC
C 2 = MMM
M 0.5 = 10.973 0.5 = 10.473 M.
MTC
C 2 at 10.47
70 M : 686.4
460 (Below MTC on Taable).
MTC
C 2 at 10.480
0 M : 686.7
770 (Below MTC
M
on Tabble).
MTC
C 2 at 10.473
3 M : 686.46
60 +[ {(10.473 10.470 ) / (10.480 10.470)} x (686.770
686.46
60)]
= 686..460 {(0.003
3 /0.010) x 0.310} = 686.460 + (0.3 x 0.310) = 6686.460 + 0.0093 =
686.55
53.

So, MTC
M
= MTC
C 1 MTC 2 = 709.955 686.553 = 23.402.

**** From
F
the ab
bove resultss, we collecteed the data as follows:
Disp
p = 54,283.123 MT, Trrue Trim (TT
T) = 0.400 M
M, LBP = 1179.00 M,
TPC
C = 54.213, LCF = 1.18
83, MCT = 23.402.
First Trim
T
Correection (FTc))
FTc = (TT x TPC
C x LCF x 100)
1
/ LBP = (0.400 x 544.213 x 1.1883 x 100) / 179.000
= 256..35916 / 179
9.00 = 14.331615 = 14.332 MT.
Secon
nd Trim Corrrection (ST
Tc)
STc = (TT x TT x MTC x 50
0) / LBP = (0
0.400 x 0.4000 x 23.402 x 50) / 179.0000
= 185..536 / 179.00
0 = 1. 04589
99 = 1.046 MT.
M
Displa
acement Corrected to Trim
T
(DispT
T)
Disp
pT = Disp + (FTc + STc)) = 54,283.123 + (14.3322 + 1.046) = 54,283.1233 + 15.378
= 54,2
298.501 MT..
Densitty Correctio
on (Denc) <
Actu
ual Density (ADen)
(
= Saample Sea Water
W
Densityy = 1.021

Denc = DispT x {(ADen 1.025) / 1.025} = 54,298.501 x {(1.021 1.025) / 1.025}


= 54,298.501 x (-0.004 / 1.025)
= 54,298.501 x (-0.0039024) = -211.89947 = -211.899 MT.
Displacement Corrected to Density (DispDenc)
DispDenc = DispT + Denc = 54,298.501 + (-211.899) = 54,086.602 MT.
Deductible Weight (Deduct)
BW = 265.00 x 1.025 = 271. 625 MT, FW = 183.000 MT, FO = 612.000 MT,
DO = 161.000 MT, LO = 29.000 MT.
Total Deduct = 1,256.625 MT.
Displacement Minus to Deductible Weight = Net Displacement (NDisp)
NDisp = DispDenc Deduct = 54,086.602 1,256.625 = 52,829.977 MT.
Estimated Cargo onboard (EstCOB)
To estimated quantity cargo onboard, we need to know about Light Ship and
Constant. Light Ship and Constant data is provided on the Ships Loading Manual. For the
new ship, we could refer to the Constant on the Manual, but for the old ship it Constant
may vary, please refer to the Chief Officer Constant Declaration or Draft Survey Previous
Port, or we could calculate it in the final survey after the Ship completing to discharge her
cargoes (empty Ship).
Light Ship (LS) = 7,780.000 MT, Constant (CS) = 320.000 MT.
EstCOB = NDisp (LS + CS) = 52,829.977 (7,780.000 + 320.00)
= 52,829.977 8,100.000 = 44,729.977 MT.

See the following Draft Survey Report Form..

We haave completeed the Initiall Draft Surveey, I hope it useful and see you in thhe next post.
Regard
ds,
Survey
yors
Posted
d By Faisal Yu
usuf