Vous êtes sur la page 1sur 12

Universitatea “Petru Maior”

TÂRGU-MUREŞ

DIDACTICA
Limbii şi literaturii române
-PORTOFOLIU DE EVALUARE-
Coordonator:
EVA MONICA SZEKELY
Propunător:
NISTOR ADRIANA-PETRUŢA
R-E, Anul II, Grupa a II-a
CUPRINS
Argument
Evaluare manuale alternative
Planificare pe unitate de conţinut
Proiect de activitate didactică
Tabel contrastiv: plan simplu / plan dezvoltat / rezumat
Tabel intertextual: imaginea tatălui
Anexe
Realizarea eseului
Argument
Discursul argumentativ
Tatăl – centru al familiei?
Aplicaţie: romanul Moromeţii de Marin Preda
PROGRAMA ŞCOLARĂ PENTRU Cls. a X-a
SUBIECTE MANUAL
Examenul de Editura Corint, 2000.
bacalaureat 2007 Drama conştiinţei
Varianta 39: Scrie un patriarhale
eseu, de 2-3 pagini, în
care să prezinţi Destrămarea familiei
imaginea familiei aşa Anularea autorităţii
cum se reflectă într-un paterne
roman de după al
Doilea Război
Mondial, studiat la
clasă.
Planificare pe unitate de conţinut
(12 ore)
Număr curent: 9-10 ore
Competenţe generale: 2.Folosirea instrumentelor de analiză
tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte
literare şi nonliterare.
Competenţe specifice: 2.1. Analiza principalelor componente de
structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ.
Competenţe operaţionale: 2.1.1. Să identifice corect două scene
/ situaţii semnificative care reflectă imaginea familiei în romanul
Moromeţii de Marin Preda, subliniind prin 1-2-3 argumente rolul
lor în evoluţia conflictului.
Programă/Concepte: secvenţă narativă, conflict
Practica funcţională: activităţi de învăţare (munca în grup)
evaluare (fişa de lucru nr 1 şi 2)
Proiect de activitate didactică
Etape/Timp: Realizarea sensului (30 min)
Secvenţe de conţinut: Acum, e timpul să pătrundem în casa familiei
Moromete şi să vedem ce fel de familie ne prezintă Marin Preda. Astfel, îmi puteţi
da exemple de scene / situaţii semnificative din roman în care apare familia
Moromete ? Pentru a schiţa portretul familiei Moromete vom zăbovi asupra a două
scene reprezentative : scena întoarcerii Moromeţilor de la câmp şi scena cinei
familiei Moromete.
Activităţi de învăţare: Elevii enumeră mai multe scene: - scena cinei,
scena secerişului etc.Clasa este împărţită pe grupe, iar elevilor le sunt împărţite
fişele de lucru 1 şi 2, fiind îştiinţaţi că au la dispoziţie 10 minute pentru a rezolva
cele trei cerinţe. La sfârşit, un reprezentant din fiecare grupă citeşte în faţa clasei
rezolvarea fişei de lucru 1, respectiv 2. Apoi, în urma aprecierilor clasei, se notează
pe tablă ideile importante pentru caracterizarea familiei Moromete.
Metode şi procedee / Evaluare: tehnica întrebării frontale, de
verificare, munca în grup (rezolvarea în echipă a fişelor de lucru 1 şi 2), evaluare
formativă, schimb de idei.
Tabel contrastiv:
plan simplu / plan dezvoltat / rezumat
Aplicaţie: romanul Moromeţii de Marin Preda

Plan simplu
Întoarcerea Moromeţilor de la câmp.
Plan dezvoltat
La începutul verii, familia Moromete se întoarce de la câmp,
membrii familiei retrăgându-se care încotro, doar tatăl
rămânând singur în mijlocul bătăturii.
Rezumat
Cu câţiva ani înaintea celui de-al doilea război mondial, la
începutul verii, familia unui ţăran, Ilie Moromete, dintr-un
sat din Câmpia Dunării, Siliştea-Gumeşti, se întoarce de la
câmp. Astfel, vedem că băieţii fug să se odihnească, fetele se
duc să se scalde, iar Mormete, tatăl, rămâne singur în mijlocul
bătăturii, iar apoi iese la drum cu ţigara în mână. În acest timp,
mama este nevoită să se îngrijească de ce a mai rămas din zi.
Tabel intertextual
- imaginea tatălui -
Text de bază: MOROMEŢII de Marin Preda
Text biblic: MOARTEA LUI ABSALOM
“O, fiul meu Absalom, Absalom, fiul meu ! Mai bine muream eu în locul lui !
Absalom, Absalom, fiul meu !
Texte auxiliare:
VIAŢA CA O PRADĂ de Marin Preda
„Mi-era de ajuns să-I aud glasul liniştitor: « Ce faci, mă, copile ? » şi lumea întunecată
, a cărei perdea se dăduse o clipă la o parte şi văzusem urâtul şi abjecţia, se închidea la
loc şi înceta să mai existe pentru mine.”
IMPOSIBILA ÎNTOARCERE
de Marin Preda„Scriind, totdeauna am admirat ceva, o creaţie preexistentă , care mi-a
fermecat nu numai copilăria, ci şi maturitatea: eroul preferat, Moromete care a existat
în realitate, a fost tatăl meu.”
FRAŢII KARAMAZOV de F. M. Dostoievski
« Uite-l ăsta e rivalul meu, omul care-mi otrăveşte zilele, călăul care vrea să-mi
distrugă viaţa ! »
DICŢIONAR DE SIMBOLURI :„TATĂ”
«Tatăl apare în simbolistică nu atât ca părinte egal cu mama, cât ca legiuitor »
(Paul Ricoeur)
ANEXE
Harta personajelor
Ilie
Moromete

„...stătea parcă „Rămas singur


deasupra în mijlocul
tuturor” bătăturii...”

Cei trei fraţi


Catrina
vitregi

Paraschiv Nilă Achim Niculae Ilinca Tita


Reţeaua personajului
Cina
Cina
„...„...
stătea parcă
stătea parcă
Întoarcerea
Întoarcerea dede
la la deasupra tuturor” Tăierea
Tăierea
deasupra tuturor”
câmp
câmp salcâmului
salcâmului
„Rămas
„Rămas singur
singurîn în Grădina, caii,
Grădina, caii,
mijlocul
mijlocul Moromete însuşi
Moromete însuşi
bătăturii...”
bătăturii...” arătau bicisnici.”
arătau bicisnici.”

Ilie
Ilie
„ „

Moromete
Moromete Premiul
Premiulîntâi
întâi
Bătaia
Bătaia
Atâta
cucu
timp
parul
parul
cât
TATĂL
TATĂL „...„...
prăpăditul
prăpădituldede
el el
Atâta timp cât ... ...
când l-am văzut
trăiesc eu,eu,
oriori
faceţi când l-am văzut
trăiesc faceţi pepe scena aia acolo,
cum zic eu, ori dacă scena aia acolo,
cum zic eu, ori dacă mi-a secat inima...”
nu,nu,
săsă
plecaţi.” mi-a secat inima...”
plecaţi.”

Monologul
Monologul dedepepe
„ „ piatra de hotar Secerişul
Secerişul
piatra de hotar „-N-a Paraschive,bea
S-au luat
S-au luatdupă
după lume
lume „-N-a Paraschive,bea
apăapă
(...)(...)
nunu
s-au luat după
s-au luat după Te-a ars rău?
Te-a ars rău?
mine!
mine!(...)
(...) EuEu
credeam că e rece,
credeam că e rece,
Dar
Dar i-am
i-amiertat
iertat mărturisi el naiv.”
mărturisi el naiv.”
mereu.”
mereu.”
Realizarea eseului
CERINŢĂ:
Scrie un eseu argumentativ, de 2-4 pagini, în
care să prezinţi imaginea tatălui ca centru al
familiei, ilustrată în romanul Moromeţii
(Volumul I) de Marin Preda.
Repere: porneşte de la ideea exprimată în
afirmaţia de mai jos şi
comenteaz-o pornind de la personajul principal
din opera studiată.
„Tatăl apare în simbolistică nu atât ca părinte
egal cu mama, cât ca legiuitor.” (Paul
Ricoeur).
Realizarea eseului
PLAN:

Introducere: romanul Moromeţii – roman de familie, tema


familiei în opera lui Marin Preda, romanul Moromeţii - dramă a
paternităţii (tema centrală – destrămarea familiei Moromete);
Ipoteza (formularea tezei / a punctului de vedere cu privire la
temă): Pro sau contra: „Tatăl apare în simbolistică nu atât ca
părinte egal cu mama, cât ca legiuitor.” (Paul Ricoeur). Exemplu:
Ilie Moromete = pater familias
Cuprins: familia Moromete = familia de tip tradiţional; premisele
destrămării familiei – conflictele între generaţii;
Argumentaţia: ipostaze ale tatălui;
Încheierea: alte creaţii în care întâlnim arhetipul tatălui;
Concluzia: Ilie Moromete un pater familias întârziat, anacronic
în epoca contemporană?
Redactarea eseului
Concluzia? Întrebarea-deschisă ca bază a discuţiei-reţea
Ilie Moromete = un pater familias întârziat, anacronic în epoca
contemporană?
Până la urmă, acesta este şi destinul fiilor risipitori ai lui Ilie
Moromete, care vor sfârşi înghiţiţi chiar de lumea la care tânjeau
şi de care tatăl-legiuitor s-a luptat sa-i ţină departe.
Iată de ce, în opinia mea, tatăl întruchipat de Ilie Moromete nu
trebuie privit doar ca un pater familias, întârziat, anacronic în
epoca contemporană. El este mult mai mult. El este un legiuitor
întrucât el a tronat peste o lume, crezând în lumea paradisiacă a
satului “unde s-a născut veşnicia”. Credinţa în această lume cu
care a reuşit, până la un punct, să pună în umbră lumea plină de
griji şi nevoi a oamenilor mari.
Mărturia o dă chiar fiul devenit peste timp marele scriitor:
„Mi-era de ajuns să-i aud glasul liniştitor: « Ce faci, mă,
copile ? » şi lumea întunecată , a cărei perdea se dăduse o clipă
la o parte şi văzusem urâtul şi abjecţia, se închidea la loc şi
înceta să mai existe pentru mine.”

Vous aimerez peut-être aussi