Vous êtes sur la page 1sur 7

ETRE

LE MODE INDICATIF( MODUL INDICATIV)


Le present (prezentul) Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)

Je suis -Eu sunt J’avais ete -Eu fusesem


Tu es -Tu esti Tu avais ete -Tu fusesesi
Il (elle) est -El (ea) este Il (elle) avait ete -El fusese
Nous sommes -Noi suntem Nous avions ete -Noi fuseseram
Vous etes -Voi sunteti Vous aviez ete -Voi fuseserati
Ils (elles) sont -Ei sunt Ils (elles) avaient ete -Ei fusesera

L’imparfait (imperfectul) Le passe anterieur (perfectul anterior)

J’etais -Eu eram J’ai eus ete -Eu am fost


Tu etais -Tu erai Tu eus ete -Tu ai fost
Il (elle) etait -El era Il (elle) eut ete -El a fost
Nous etions -Noi eram Nous eumes ete -Noi am fost
Vous etiez -Voi erati Vous eutes ete -Voi ati fost
Ils (elles) etaient -Ei erau Ils (elles) eurent ete -Ei au fost

Le passé simple (perfectul simplu) Le future simple (viitorul)

Je fus -Eu fusei Je serai -Eu voi fi


Tu fus -Tu fusesi Tu seras -Tu vei fi
Il (elle) fut -El fuse Il (elle) sera -El va fi
Nous fumes -Noi fuseram Nous serons -Noi vom fi
Vous futes -Voi fuserati Vous serez -Voi veti fi
Ils (elles) furent -Ei fusera Ils (elles) seront -Ei vor fi

Le passe compose (perfectul compus) Le future anterieur (viitorul anterior)

J’ai ete -Eu am fost J’aurai ete -Eu voi fi fost


Tu as ete -Tu ai fost Tu auras ete -Tu vei fi fost
Il (elle) a ete -El a fost Il (elle) aura ete -El va fi fost
Nous avons ete -Noi am fost Nous aurons ete -Noi vom fi fost
Vous avez ete -Voi ati fost Vous eutes ete -Voi veti fi fost
Ils (elles) ont ete -Ei au fost Ils (elles) auront ete -Ei vor fi fost

LE MODE CONDITIONNEL(MODUL CONDITIONAL)


Le present (prezentul) Le passé (perfectul 1 si a 2 –a forma)

Je serais -Eu as fi J’aurais (eusse) ete - Eu as fi fost


Tu serais -Tu ai fi Tu aurais (eusses) ete - Tu ai fi fost
Il (elle) serait -El ar fi Il (elle) aurait (eut) ete - El ar fi fost
Nous serions -Noi am fi Nous aurions (eussions) ete - Noi am fi fost
Vous seriez -Voi ati fi Vous auriez (eussiez) ete - Voi ati fi fost
Ils (elles) seraient -Ei au fost Ils (elles) auraient (eussent) ete - Ei ar fi fost
LE MODE IMPERATIF (MODUL IMPERATIV)
Le present(prezentul) Le passé (perfectul)

Sois-Fii Aie ete-Sa fi fost


Soyons Ayons ete
Soyez Ayez ete

LE MODE SUBJONCTIF (MODUL CONJUNCTIV)


Le present(prezentul) L’imparfait (imperfectul)

Que je sois -Sa fiu Que je fusse-


Que tu sois -Sa fii Que tu fusses-
Qu’il (elle) soit -Sa fie Qu’il (elle) fut-
Que nous soyons -Sa fim Que nous fussions-
Que vous soyez -Sa fiti Que vous fussiez-
Qu’ils (elles) soient -Sa fiti Qu’ils (elles) fussent-

Le passé (perfectul)
Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)
Que j’aie ete -Sa fi fost
Que tu aies ete -Sa fi fost Que j’eusse ete - Sa fi fost
Qu’il (elle) ait ete -Sa fi fost Que tu eusses ete - Sa fi fost
Que nous ayons et -Sa fi fost Qu’il (elle) eut ete - Sa fi fost
Que vous ayez ete -Sa fi fost Que nous eussions ete - Sa fi fost
Qu’ils (elles) aient ete -Sa fi fost Que vous eussiez ete - Sa fi fost
Qu’ils (elles) eussent ete - Sa fi fost

LE MODE INFINITIF (MODUL INFINITIV)


Le present (prezentul) Le passe (perfectul)

Etre - A fi Eté - Fost


Ayant ete

LE MODE PARTICIPE (MODUL PARTICIPIU)


Le present (prezentul) Le passe (perfectul)

Etant - Fiind Eté - Fost


Ayant ete

LE GERONDIF (GERUNDIVUL)

En etant - Fiind
avoir
Etimologie 1. a avea

Din lat. habere. Sinonime

Pronunţie • verb tranzitiv: obtenir, posséder

• AFI: /av'waʁ/ Cuvinte apropiate

Verb • ravoir

Verb tranzitiv Cuvinte compuse

1. a avea, a poseda il y a
2. a obţine
n'y a-t-il
Verb auxiliar
y a-t-il

Conjugare

Infinitiv avoir
Prezent continuu ayant
Trecut continuu (avoir) eu
singular plural
Persoana
I II III I II III
j' tu il nous vous ils

Prezent ai as a avons avez ont

Imperfect avais avais avait avions aviez avaient


Indicativ
Trecut
eus eus eut eûmes eûtes eurent
perfect

Viitor aurai auras aura aurons aurez auront

Condiţional aurais aurais aurait aurions auriez auraient

que je que tu qu'il que nous que vous qu'ils

Prezent aie aies ait ayons ayez aient


Subjunctiv

Imperfect eusse eusses eût eussions eussiez eussent


- tu - nous vous -
Imperativ
aie ayons ayez

être
Etimologie • peut-être

Din franceza veche estre < lat. essere. Paronime

Pronunţie • hêtre

• AFI: /ɛtʁ/ Omofone

Substantiv • aîtres

être m., êtres pl. Expresii

1. fiinţă, fiinţare, existenţă • être humain


• ainsi soit-il
• je suis à vous
Verb • il faut être l'un ou l'autre
• ne pas y être
1. a fi
• on ne peut pas être et avoir été
Cuvinte compuse

Conjugare

Infinitiv être
Prezent continuu étant
Trecut continuu (avoir) été
singular plural
Persoana
I II III I II III
Indicativ je tu il nous vous ils

Prezent suis es est sommes êtes sont

Imperfect étais étais était étions étiez étaient


Trecut
fus fus fut fûmes fûtes furent
perfect

Viitor serai seras sera serons serez seront

Condiţional serais serais serait serions seriez seraient

que je que tu qu'il que nous que vous qu'ils

Prezent sois sois soit soyons soyez soient


Subjunctiv

Imperfect fusse fusses fût fussions fussiez fussent

- tu - nous vous -
Imperativ
sois soyons soyez

Verbul
Verbul este partea de vorbire care defineşte acţiunea într-o propoziţie.
În exemplul următor, verbul este acheter (a cumpăra):
Jaques achète des pommes. (Jaques cumpără mere).

Modurile verbelor din limba franceză sunt:


Personale: Indicativul (l'indicatif), Conjunctivul (le subjonctif), Condiţionalul (le conditionnel) şi
Imperativul (l'impératif) şi

Impersonale: Infinitivul (l'infinitif), Gerunziul (le participe présent) şi Participiul (le participe passé)

Verbele se conjugă în funcţie de mod şi timp. Majoritatea verbelor sunt verbe regulate, ceea ce înseamnă
că se conjugă în acelaşi fel. Există trei categorii de verbe regulate, în funcţie de terminaţie:
verbe -er verbe -re verbe -ir
parler (a vorbi) lire (a citi) partir (a pleca)
manger (a mânca) vendre (a vinde) finir (a termina)
aimer (a iubi) répondre (a răspunde) réussir (a reuşi)
travailler ( a munci) perdre (a pierde) choisir (a alege)
jouer (a [se] juca) attendre (a aştepta) remplir (a umple)

În funcţie de terminaţie, verbele se conjugă la timpul prezent prin adăugarea următoarelor terminaţii la
rădăcina lor:
-er -re -ir
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Persoana I -e -ons -s -ons -is -issons
Persoana a II-a -es -ez -s -ez -is -issez
Persoana a III-a -e -ent - -ent -it -issent
Conjugarea verbului "parler"
Indicatif présent Indicatif imparfait Indicatif passé simple Indicatif futur simple
je parle je parlais je parlai je parlerai
tu parles tu parlais tu parlas tu parleras
il/elle parle il/elle parlait il/elle parla il/elle parlera
nous parlons nous parlions nous parlâmes nous parlerons
vous parlez vous parliez vous parlâtes vous parlerez
ils/elles parlent ils/elles parlaient ils/elles parlèrent ils/elles parleront
Indicatif plus-que-
Indicatif passé composé Indicatif passé antérieur Indicatif futur antérieur
parfait
j'ai parlé j'eus parlé j'aurai parlé
j'avais parlé
tu as parlé tu eus parlé tu auras parlé
tu avais parlé
il/elle a parlé il/elle eut parlé il/elle aura parlé
il/elle avait parlé
nous avons parlé nous eûmes parlé nous aurons parlé
nous avions parlé
vous avez parlé vous eûtes parlé vous aurez parlé
vous aviez parlé
ils/elles ont parlé ils/elles eurent parlé ils/elles auront parlé
ils/elles avaient parlé
Subjonctif plus-que-
Subjonctif présent Subjonctif imparfait Subjonctif passé
parfait
je parle je parlasse j'aie parlé
j'eusse parlé
tu parles tu parlasses tu aies parlé
tu eusses parlé
il/elle parle il/elle parlât il ait parlé
il/elle eût parlé
nous parlions nous parlassions nous ayons parlé
nous eussions parlé
vous parliez vous parlassiez vous ayez parlé
vous eussiez parlé
ils/elles parlent ils/elles parlassent ils/elles aient parlé
ils/elles eussent parlé
Conditionnel passé 1re Conditionnel passé 2e Infinitif
Conditionnel présent
forme forme parler
je parlerais
j'aurais parlé j'eusse parlé
tu parlerais
tu aurais parlé tu eusses parlé Impératif
il/elle parlerait
il/elle aurait parlé il/elle eût parlé parle
nous parlerions
nous aurions parlé nous eussions parlé parlons
vous parleriez
vous auriez parlé vous eussiez parlé parlez
ils/elles parleraient
ils/elles auraient parlé ils/elles eussent parlé
Participe présent
parlant

Participe passé
parlé

Verbele auxiliare sau verbele ajutătoare sunt verbe care se combină cu verbul principal pentru a forma o
frază verbală. Există două tipuri de verbe auxiliare: comune şi modale. Cele două verbe auxiliare comune
sunt: être (a fi) şi avoir (a avea).

Jaques parle avec Maria. (Jaques vorbeşte cu Maria)


Jaques a parlé avec Maria. (Jaques a vorbit cu Maria)

În prima propoziţie verbul parler este la prezentul simplu. În a doua propoziţie verbul este la timpul trecut
compus, unde verbul auxiliar avoir se combină cu verbul principal: a parlé

Verbele reflexive se conjugă la fel ca verbele normale, doar că înaintea verbului se adaugă un pronume.
Pronumele respective sunt:
me (mă)
nous (ne)
te (te)
vous (vă)
se (se)
se (se)

Următoarele verbe sunt reflexive:


se laver (a se spăla)
se dépêcher (a se grăbi)
se reposer (a se odihni)