Vous êtes sur la page 1sur 6

COLLIN LEE K.H.

(PISMP PJ)

TAHUN 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

Tarikh 25 Februari 2011 (Jumaat)


Masa 1030 -1130 (1 Jam)
Tahun / Kelas 5K
Bilangan murid 23 orang

TEMA 1. SAYANGI DIRI


Tajuk a. Masa Amat Berharga
Aktiviti (Buku Teks) Aktiviti 2C – Bijak Menggunakan Masa

Hasil Pembelajaran (HP) Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Menyenaraikan perkara yang boleh dilakukan pada waktu


senggang
2. Menggunakan masa senggang dengan aktiviti yang berfaedah
3. Menghargai masa senggang.

Isi Pelajaran Lihat Lampiran 1

Strategi Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif

Elemen Pengurusan MI : Muzik, visual-ruang, intrapersonal & verbal-linguistik


Pembelajaran Bestari / KBF : Menjana idea, meramal dan menghubungkaitkan
Kemahiran Generik KB : Mendengar, komunikasi dan mencatat nota
EIC : Kesedaran sosial dan kemahiran sosial

Nilai Murni (NM) Menepati masa, menghargai masa dan bertanggungjawab


Nilai Alam Sekitar (NAS) -
Unsur Patriotisme (UP) Menghargai masa senggang

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah menjalankan aktiviti pada waktu lapang

Bil Bahan Sumber Pengajaran Pembelajaran (BSPP) Kuantiti


1 Lagu “Demi Masa” 1
2 Lirik lagu “Demi Masa” 1
3 Speaker 1
4 Borang Pengurusan Grafik ”Menyenaraikan” 4
5 Kertas A4 23
6 Lembaran kerja 23
7 Kad Isi pelajaran (ABM) -
8 Jam tangan dan jam loceng 1
9 Pen ”Marker” 2 kotak
10 Kertas Berbingkai

1
COLLIN LEE K.H. (PISMP PJ)

Elemen Pengurusan Catatan


Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari / (NM / NAS /
Pengajaran Dan Pembelajaran Kemahiran Generik UP/ BSPP)

Set Induksi (5 minit) MI: Muzik BSPP


Laptop
1. Guru menunjukkan jam tangan dan jam loceng KBF: Menjana Idea Lirik Lagu ‘Demi
kepada murid. Masa”
KB: Mentafsir Jam
2. Murid mendengar lirik dan lagu ‘Demi Masa” maklumat
yang dimainkan melalui laptop . NM
Menghargai masa
3. Murid menyanyikan lagu ‘Demi Masa” dengan Bekerjasama
iringan muzik.

4. Guru dan murid bersoal jawab mengenai lirik


lagu dan seterusnya mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran.

Langkah 1 (15 minit) KB: Mendengar BSPP


Mencatat nota Isi Pelajaran (ABM)
HP1 : Menyenaraikan perkara yang boleh dilakukan Kertas berbingkai
pada waktu senggang KBF: Pen Marker

1. Guru menerangkan maksud waktu MI: Verbal-linguistik NM


senggang kepada murid. Kerjasama
Strategi: Kolaboratif &
2. Murid dibahagikan secara Koperatif (Rally table)
berpasangan. Setiap pasangan diminta untuk
menyenaraikan 1 aktiviti yang berfaedah dan 1 EIC : Kemahiran sosial
aktiviti yang tidak berfaedah.

3. Murid diminta untuk mengkategorikan


aktiviti aktiviti yang berfaedah dan aktiviti aktiviti
yang tidak berfaedah dengan cara melabel di
papan tulis.

4. Guru merumuskan aktiviti murid dan


menerapkan nilai murni dalam kehidupan murid.

Langkah 2 (15 minit) KB: Mendengar BSPP


Isi Pelajaran (ABM)
HP2: Menggunakan masa senggang dengan aktiviti MI: Visual-ruang Borang PG
yang berfaedah Menyenaraikan
Strategi: Marker
1. Guru menerangkan maksud aktiviti yang Perbincangan,
berfaedah kepada murid. Kolaboratif& NM
Koperatif (Rally Table) Hormat-
2. Murid diminta untuk berkongsi pengalaman menghormati
tentang aktiviti yang dilakukan pada waktu
senggang kepada rakan sekelas.

3. Guru berbincang dengan murid tentang aktiviti


yang sepatutnya dilakukan pada waktu

2
COLLIN LEE K.H. (PISMP PJ)
senggang.

4. Murid dibahagikan secara berkumpulan. Setiap


kumpulan dibekalkan dengan borang
pengurusan grafik. (borang PG
Menyenaraikan).

5. Murid membuat perbincangan secara round


table (koperatif) untuk menyenaraikan aktiviti
berfaedah yang boleh dilakukan pada waktu
senggang.

6. Murid melengkapkan borang dengan jawapan


hasil perbincangan bersama ahli kumpulan.

7. Murid diminta untuk membentangkan jawapan


kumpulan masing-masing di dalam kelas.

8. Guru merumuskan aktiviti murid dan


menerapkan nilai murni dalam kehidupan
murid.

Langkah 3 (20 minit) Strategi: BSPP


Koperatif (Roam The Laptop
HP3 : Menghargai masa senggang. Room) Muzik
Kertas A4
1. Beberapa orang murid diminta menyatakan KBF: Menjana idea Pensel Warna
apakah hobi mereka pada waktu senggang.
Contoh jawapan murid; NM
Melukis, membaca, memancing, menonton Menghargai
televisyen dan sebagainya. masa

2. Murid memerhatikan contoh lukisan poster yang


disediakan oleh guru.

3. Berdasarkan contoh dan penerangan guru,


murid-murid diminta secara individu untuk
melukis dan menghasilkan poster bertemakan
kepentingan masa.

4. Dengan isyarat guru , murid Roam The Room


untuk melihat poster yang telah dihasilkan oleh
rakan-rakan sekelas. Apabila guru beri isyarat
kedua, semua balik ke tempat asal dan kongsi
dalam pasukan apa yang diketahui poster dan
kata kata hikmat dalam poster rakan-rakan
mereka.

Contoh kata-kata hikmat berkaitan kepentingan


masa;
a) Masa Itu Emas
b) Masa Tidak Boleh Dijual Beli
c) Hargai Masa
d) Sesal Dahulu Pendapatan, Sesal Kemudian
Tidak Berguna.

3
COLLIN LEE K.H. (PISMP PJ)
e) Masa Tidak Menunggu Sesiapa

5. Guru membuat rumusan bahawa masa sangat


penting dan perlu dimanfaatkan, dan
seterusnya menerapkan unsur patriotisme.

Penutup (5 minit) KB : Mendengar BSPP


Laptop
1. Guru merumuskan keseluruhan isi pelajaran, Lagu ‘Demi Masa”
nilai murni dan unsur patriotisme dengan Isi Pelajaran (ABM)
menggunakan alat bantu mengajar yang telah Lembaran Kerja
disediakan dan ditampal di papan tulis.
NM
2. Murid menyanyi bersama-sama lagu Demi Masa’ Bertanggungjawab
yang mana liriknya mengandungi kata-kata untuk Menghargai masa
menunjukkan kepentingan menghargai masa.

3. Murid diminta menyiapkan lembaran kerja


sebagai aktiviti susulan / kerja rumah dan
dihantar kepada guru pada hari Isnin
(28.02.2011) untuk disemak.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH


(Diserahkan kepada guru / pensyarah pembimbing sebelum malaksanakan sesi p-p)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing Disahkan oleh Guru Besar


Catatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :

4
COLLIN LEE K.H. (PISMP PJ)

Lampiran 1

HP 2. Menggunakan masa senggang dengan aktiviti yang berfaedah

BORANG PENGURUSAN GRAFIK MENYENARAIKAN

Membaca buku cerita Mengulangkaji pelajaran

Aktiviti Berfaedah Ysng Boleh


Saya Lakukan Pada Waktu
Senggang

Membersihkan kelas
Melukis

Bersedia untuk pembelajaran


yang seterusnya

5
COLLIN LEE K.H. (PISMP PJ)

HP 1. Menyenaraikan perkara yang boleh dilakukan pada waktu senggang

Aktiviti Yang Berfaedah Aktiviti Yang Tidak Berfaedah

Membaca Menonton televisyen

Mengulangkaji pelajaran Bermain permainan video

Melukis Melayari internet hingga lewat malam

Menolong ibu Melepak

Menjaga adik Berbual kosong

Memancing Merokok

Bersukan Berjudi

Bersenam Lumba haram

HP 3. : Menghargai masa senggang.

Melukis poster berkenaan dengan cara untuk menghargai masa bertemakan kata-
kata hikmah yang telah diberikan.

Contoh kata-kata hikmat berkaitan kepentingan masa;


a) Masa Itu Emas
b) Masa Tidak Boleh Dijual Beli
c) Hargai Masa
d) Sesal Dahulu Pendapatan, Sesal Kemudian Tidak Berguna.
e) Masa Tidak Menunggu Sesiapa

Vous aimerez peut-être aussi