Vous êtes sur la page 1sur 7

ETRE Le present (prezentul) Je suis Tu es Il (elle) est Nous sommes Vous etes Ils (elles) sont LE MODE INDICATIF(

MODUL INDICATIV) Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul) Javais ete Tu avais ete Il (elle) avait ete Nous avions ete Vous aviez ete Ils (elles) avaient ete -Eu fusesem -Tu fusesesi -El fusese -Noi fuseseram -Voi fuseserati -Ei fusesera

-Eu sunt -Tu esti -El (ea) este -Noi suntem -Voi sunteti -Ei sunt

Limparfait (imperfectul) Jetais Tu etais Il (elle) etait Nous etions Vous etiez Ils (elles) etaient -Eu eram -Tu erai -El era -Noi eram -Voi erati -Ei erau

Le passe anterieur (perfectul anterior) Jai eus ete Tu eus ete Il (elle) eut ete Nous eumes ete Vous eutes ete Ils (elles) eurent ete -Eu am fost -Tu ai fost -El a fost -Noi am fost -Voi ati fost -Ei au fost

Le pass simple (perfectul simplu) Je fus Tu fus Il (elle) fut Nous fumes Vous futes Ils (elles) furent -Eu fusei -Tu fusesi -El fuse -Noi fuseram -Voi fuserati -Ei fusera

Le future simple (viitorul) Je serai Tu seras Il (elle) sera Nous serons Vous serez Ils (elles) seront -Eu voi fi -Tu vei fi -El va fi -Noi vom fi -Voi veti fi -Ei vor fi

Le passe compose (perfectul compus) Jai ete Tu as ete Il (elle) a ete Nous avons ete Vous avez ete Ils (elles) ont ete -Eu am fost -Tu ai fost -El a fost -Noi am fost -Voi ati fost -Ei au fost

Le future anterieur (viitorul anterior) Jaurai ete Tu auras ete Il (elle) aura ete Nous aurons ete Vous eutes ete Ils (elles) auront ete -Eu voi fi fost -Tu vei fi fost -El va fi fost -Noi vom fi fost -Voi veti fi fost -Ei vor fi fost

LE MODE CONDITIONNEL(MODUL CONDITIONAL) Le present (prezentul) Le pass (perfectul 1 si a 2 a forma) Je serais Tu serais Il (elle) serait Nous serions Vous seriez Ils (elles) seraient -Eu as fi -Tu ai fi -El ar fi -Noi am fi -Voi ati fi -Ei au fost Jaurais (eusse) ete - Eu as fi fost Tu aurais (eusses) ete - Tu ai fi fost Il (elle) aurait (eut) ete - El ar fi fost Nous aurions (eussions) ete - Noi am fi fost Vous auriez (eussiez) ete - Voi ati fi fost Ils (elles) auraient (eussent) ete - Ei ar fi fost

Le present(prezentul) Sois-Fii Soyons Soyez

LE MODE IMPERATIF (MODUL IMPERATIV) Le pass (perfectul) Aie ete-Sa fi fost Ayons ete Ayez ete LE MODE SUBJONCTIF (MODUL CONJUNCTIV) Limparfait (imperfectul) -Sa fiu -Sa fii -Sa fie -Sa fim -Sa fiti -Sa fiti Que je fusseQue tu fussesQuil (elle) futQue nous fussionsQue vous fussiezQuils (elles) fussentLe plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)

Le present(prezentul) Que je sois Que tu sois Quil (elle) soit Que nous soyons Que vous soyez Quils (elles) soient Le pass (perfectul) Que jaie ete Que tu aies ete Quil (elle) ait ete Que nous ayons et Que vous ayez ete Quils (elles) aient ete

-Sa fi fost -Sa fi fost -Sa fi fost -Sa fi fost -Sa fi fost -Sa fi fost

Que jeusse ete Que tu eusses ete Quil (elle) eut ete Que nous eussions ete Que vous eussiez ete Quils (elles) eussent ete

- Sa fi fost - Sa fi fost - Sa fi fost - Sa fi fost - Sa fi fost - Sa fi fost

Le present (prezentul) Etre - A fi

LE MODE INFINITIF (MODUL INFINITIV) Le passe (perfectul) Et - Fost Ayant ete LE MODE PARTICIPE (MODUL PARTICIPIU) Le passe (perfectul) Et - Fost Ayant ete LE GERONDIF (GERUNDIVUL)

Le present (prezentul) Etant - Fiind

En etant - Fiind

avoir
Etimologie
Din lat. habere. 1. a avea Sinonime

Pronunie

verb tranzitiv: obtenir, possder

AFI: /av'wa/

Cuvinte apropiate

Verb
Verb tranzitiv 1. a avea, a poseda 2. a obine Verb auxiliar

ravoir

Cuvinte compuse il y a n'y a-t-il y a-t-il Conjugare

Infinitiv Prezent continuu Trecut continuu Persoana I j' ai

avoir ayant (avoir) eu singular II tu as avais eus auras aurais que tu aies eusses ait et a avait eut aura

III il

I nous avons avions emes aurons aurions que nous ayons eussions

plural II vous avez aviez etes aurez auriez que vous ayez eussiez ont

III ils

Prezent

Indicativ

Imperfect avais Trecut perfect Viitor eus aurai aurais que je

avaient eurent auront auraient qu'ils aient eussent

Condiional

aurait qu'il

Subjunctiv

Prezent

aie

Imperfect eusse

Imperativ

aie

tu

nous ayons

vous ayez

tre
Etimologie
Din franceza veche estre < lat. essere.

peut-tre

Paronime

Pronunie

htre

AFI: /t/

Omofone

Substantiv
tre m., tres pl. 1. fiin, fiinare, existen

atres

Expresii

Verb
1. a fi Cuvinte compuse

tre humain ainsi soit-il je suis vous il faut tre l'un ou l'autre ne pas y tre on ne peut pas tre et avoir t

Conjugare Infinitiv Prezent continuu Trecut continuu Persoana Indicativ Prezent suis I je tre tant (avoir) t singular II tu es tais est tait

III il

I nous sommes tions

plural II vous tes tiez sont

III ils

Imperfect tais

taient

Trecut perfect Viitor Condiional

fus serai serais que je

fus seras serais que tu sois fusses sois tu

fut sera serait qu'il soit ft -

fmes serons serions que nous soyons fussions nous soyons

ftes serez seriez que vous soyez fussiez vous soyez

furent seront seraient qu'ils soient fussent -

Subjunctiv

Prezent

sois

Imperfect fusse Imperativ

Verbul
Verbul este partea de vorbire care definete aciunea ntr-o propoziie. n exemplul urmtor, verbul este acheter (a cumpra): Jaques achte des pommes. (Jaques cumpr mere). Modurile verbelor din limba francez sunt: Personale: Indicativul (l'indicatif), Conjunctivul (le subjonctif), Condiionalul (le conditionnel) i Imperativul (l'impratif) i Impersonale: Infinitivul (l'infinitif), Gerunziul (le participe prsent) i Participiul (le participe pass) Verbele se conjug n funcie de mod i timp. Majoritatea verbelor sunt verbe regulate, ceea ce nseamn c se conjug n acelai fel. Exist trei categorii de verbe regulate, n funcie de terminaie: verbe -er verbe -re verbe -ir parler (a vorbi) lire (a citi) partir (a pleca) manger (a mnca) vendre (a vinde) finir (a termina) aimer (a iubi) rpondre (a rspunde) russir (a reui) travailler ( a munci) perdre (a pierde) choisir (a alege) jouer (a [se] juca) attendre (a atepta) remplir (a umple) n funcie de terminaie, verbele se conjug la timpul prezent prin adugarea urmtoarelor terminaii la rdcina lor: -er -re -ir Singular Plural Singular Plural Singular Plural Persoana I -e -ons -s -ons -is -issons Persoana a II-a -es -ez -s -ez -is -issez Persoana a III-a -e -ent -ent -it -issent

Conjugarea verbului "parler" Indicatif prsent Indicatif imparfait Indicatif pass simple je parle je parlais je parlai tu parles tu parlais tu parlas il/elle parle il/elle parlait il/elle parla nous parlons nous parlions nous parlmes vous parlez vous parliez vous parltes ils/elles parlent ils/elles parlaient ils/elles parlrent Indicatif plus-queIndicatif pass compos Indicatif pass antrieur parfait j'ai parl j'eus parl j'avais parl tu as parl tu eus parl tu avais parl il/elle a parl il/elle eut parl il/elle avait parl nous avons parl nous emes parl nous avions parl vous avez parl vous etes parl vous aviez parl ils/elles ont parl ils/elles eurent parl ils/elles avaient parl Subjonctif prsent je parle tu parles il/elle parle nous parlions vous parliez ils/elles parlent Conditionnel prsent je parlerais tu parlerais il/elle parlerait nous parlerions vous parleriez ils/elles parleraient Participe prsent parlant Participe pass parl Subjonctif imparfait je parlasse tu parlasses il/elle parlt nous parlassions vous parlassiez ils/elles parlassent Conditionnel pass 1re forme j'aurais parl tu aurais parl il/elle aurait parl nous aurions parl vous auriez parl ils/elles auraient parl Subjonctif pass j'aie parl tu aies parl il ait parl nous ayons parl vous ayez parl ils/elles aient parl Conditionnel pass 2e forme j'eusse parl tu eusses parl il/elle et parl nous eussions parl vous eussiez parl ils/elles eussent parl

Indicatif futur simple je parlerai tu parleras il/elle parlera nous parlerons vous parlerez ils/elles parleront Indicatif futur antrieur j'aurai parl tu auras parl il/elle aura parl nous aurons parl vous aurez parl ils/elles auront parl Subjonctif plus-queparfait j'eusse parl tu eusses parl il/elle et parl nous eussions parl vous eussiez parl ils/elles eussent parl Infinitif parler Impratif parle parlons parlez

Verbele auxiliare sau verbele ajuttoare sunt verbe care se combin cu verbul principal pentru a forma o fraz verbal. Exist dou tipuri de verbe auxiliare: comune i modale. Cele dou verbe auxiliare comune sunt: tre (a fi) i avoir (a avea). Jaques parle avec Maria. (Jaques vorbete cu Maria) Jaques a parl avec Maria. (Jaques a vorbit cu Maria) n prima propoziie verbul parler este la prezentul simplu. n a doua propoziie verbul este la timpul trecut compus, unde verbul auxiliar avoir se combin cu verbul principal: a parl Verbele reflexive se conjug la fel ca verbele normale, doar c naintea verbului se adaug un pronume.

Pronumele respective sunt: me (m) nous (ne) te (te) vous (v) se (se) se (se) Urmtoarele verbe sunt reflexive: se laver (a se spla) se dpcher (a se grbi) se reposer (a se odihni)