Vous êtes sur la page 1sur 39

Page 1 of 39

O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL


TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56

ETANK FULL REPORT - TK-2 ETIL HEXANOL


ETank2000 FV 1.9.14 (26 Oct 2010)

TABLE OF CONTENTS

PAGE 1

ETANK SETTINGS SUMMARY

PAGE 2

SUMMARY OF DESIGN DATA AND REMARKS

PAGE 3

SUMMARY OF RESULTS

PAGE 5

ROOF DESIGN

PAGE 6

SHELL COURSE DESIGN

PAGE 10

BOTTOM DESIGN

PAGE 19

SEISMIC CALCULATIONS

PAGE 24

ANCHOR BOLT DESIGN

PAGE 30

CAPACITIES AND WEIGHTS

PAGE 37

MAWP & MAWV SUMMARY

PAGE 38

Page 2 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
ETANK SETTINGS SUMMARY
To Change These ETank Settings, Go To Tools->Options, Behavior Tab.
---------------------------------------------------------------------No 650 Appendix F Calcs when Tank P = 0 -> Default : Verdadero
-> This Tank : Verdadero
Show MAWP / MAWV Calcs
: Verdadero
Enforce API Minimum thicknesses
: Verdadero
Enforce API Maximum Roof thickness
: Verdadero
Enforce Minimum Self Supp. Cone Pitch (2 in 12) : Verdadero
Force Non-Annular Btm. to Meet API-650 5.5.1
: Falso
Set t.actual to t.required Values
: Falso
Maximum 650 App. S or App. M Multiplier is 1
: Verdadero
Enforce API Maximum Nozzle Sizes
: Verdadero
Max. Self Supported Roof thickness
: 0,5 in.
Max. Tank Corr. Allowance
: 0,5 in.
External pressure calcs subtract C.A. per V.5
: Falso
Use Gauge Material for min thicknesses
: Falso
Enforce API Minimum Live Load
: Verdadero
Enforce API Minimum Anchor Chair Design Load
= Bolt Yield Load
: Verdadero

Page 3 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
SUMMARY OF DESIGN DATA and REMARKS
Job
Date of Calcs.
Mfg. or Insp. Date
Designer
Project
Tag Number
Plant
Plant Location
Site
Design Basis

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:

TK-2 ETIL HEXANOL


02/12/2013 , 06:56
12/02/2013
O.G.Y.
CARBOQUIMICA
TK2
CARBOQUIMICA
MAMONAL
CARTAGENA
API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009

---------------------------------------------------------------------- TANK NAMEPLATE INFORMATION


---------------------------------------------------------------------- Operating Ratio: 0,4
- Design Standard:
- API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009
- API-650 Appendices Used: M
- Roof : A-240 Type 304: 0,1875in.
- Shell (6): A-240 Type 304: 0,1875in.
- Shell (5): A-240 Type 304: 0,1875in.
- Shell (4): A-240 Type 304: 0,1875in.
- Shell (3): A-240 Type 304: 0,1875in.
- Shell (2): A-240 Type 304: 0,1875in.
- Shell (1): A-240 Type 304: 0,1875in.
- Bottom : A-240 Type 304: 0,25in.
---------------------------------------------------------------------Design Internal Pressure = 0 PSI or 0 IN. H2O
Design External Pressure = 0 PSI or 0 IN. H2O
MAWP = 2,5000 PSI or 69,28 IN. H2O
MAWV = -0,1510 PSI or -4,18 IN. H2O
OD of Tank = 13,123 ft
Shell Height = 26,25 ft
S.G. of Contents = 0,833
Max. Liq. Level = 26,25 ft
Design Temperature = 212 F
Tank Joint Efficiency = 0,85
Ground Snow Load = 0 lbf/ft^2
Roof Live Load = 20 lbf/ft^2
Design Roof Dead Load = 0 lbf/ft^2

Page 4 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
Basic Wind Velocity = 120 mph
Wind Importance Factor = 1
Using Seismic Method: API-650 11th Ed. - Site Specific
Seismic Use Group: III
Site Class: C
Sa0 = 1 %g
Sai = 1 %g
Sac = 1 %g
Av = 1 %g
Q = 1
Importance Factor = 1,5
Rwi = 4
Rwc = 2
DESIGN NOTES
NOTE 1 : There are tank calculation warnings.
Search for * * Warning * * notes.
NOTE 2 : Tank is not subject to API-650 Appendix F.7
** NOTE **
A Minimum Liquid Level of 1 ft. has been used for this model
as entered on the Shell Design Screen.

Page 5 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
SUMMARY OF RESULTS
Shell Material Summary (Bottom is 1)
Shell Width Material

Sd

St

Weight

(psi)

(psi)

(lbf)

CA

(ft)

1,25

A-240 Type 304

22.253 27.000

413

A-240 Type 304

22.253 27.000

1.654

A-240 Type 304

22.253 27.000

1.654

A-240 Type 304

22.253 27.000

1.654

A-240 Type 304

22.253 27.000

1.654

A-240 Type 304

22.253 27.000

1.654

(in)
0
0
0
0
0
0
Total Weight

8.683

Shell API 650 Summary (Bottom is 1)


---------------------------------------------------------------------Shell
t.design
t.test t.external t.seismic t.required t.actual
#
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
---------------------------------------------------------------------6
0,0004
0,0004
N.A.
0,0023
0,1875
0,1875
5
0,0079
0,0078
N.A.
0,0112
0,1875
0,1875
4
0,0154
0,0152
N.A.
0,0201
0,1875
0,1875
3
0,0229
0,0227
N.A.
0,029
0,1875
0,1875
2
0,0304
0,0301
N.A.
0,038
0,1875
0,1875
1
0,0379
0,0375
N.A.
0,0469
0,1875
0,1875
---------------------------------------------------------------------Self Supported Conical Roof;

Material = A-240 Type 304

t.required = 0,1615 in.


t.actual = 0,1875 in.
Roof Joint Efficiency = 0,85
Weight = 1.101 lbf
Bottom Type: Flat Bottom: Non-Annular
Bottom Floor Material = A-240 Type 304
t.required = 0,1875 in.
t.actual = 0,25 in.
Bottom Joint Efficiency = 0,85
Total Weight of Bottom = 1.523 lbf
ANCHOR BOLTS:

(6) 1in. UNC Bolts, A-479 Type 304

TOP END STIFFENER: L2-1/2x2-1/2x1/4, A-240 Type 304, 178, lbf

Page 6 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
<Roof Design Per API 650>
CONICAL ROOF:

A-240 Type 304

JEr = Roof Joint Efficiency = 0,85


Lr = Entered Roof Live Load = 20 lbf/ft^2
Lr_1 = Computed Roof Live Load, including External Pressure
S = Ground Snow Load = 0 lbf/ft^2
Sb = Balanced Design Snow Load = 0 lbf/ft^2
Su = Unbalanced Design Snow Load = 0 lbf/ft^2
Dead_Load = Insulation + Plate_Weight + Added_Dead_Load
= (0)(0/12) + 8,0325 + 0
= 8,03 lbf/ft^2
Roof Loads (per API-650 Appendix R)
Pe = PV*144 = 0*144 = 0 lbf/ft^2
e.1b = DL + MAX(Sb,Lr) + 0,4*Pe
= 8,03 + 20 + 0,4*0
= 28,03 lbf/ft^2
e.2b = DL + Pe + 0,4*MAX(Sb,Lr)
= 8,03 + 0 + 0,4*20
= 16,03 lbf/ft^2
T = Balanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)
= MAX(e.1b,e.2b)
= 28,03 lbf/ft^2
e.1u = DL + MAX(Su,Lr) + 0,4*Pe
= 8,03 + 20 + 0,4*0
= 28,03 lbf/ft^2
e.2u = DL + Pe + 0,4*MAX(Su,Lr)
= 8,03 + 0 + 0,4*20
= 16,03 lbf/ft^2
U = Unbalanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)
= MAX(e.1u,e.2u)
= 28,03 lbf/ft^2
Lr_1 = MAX(T,U) = 28,03 lbf/ft^2
pt = Roof Cone Pitch
= 2 in/ft
Theta =
=
=
Alpha =
=

Angle of Cone to the Horizontal


ATAN(pt/12) = ATAN(0,1667)
9,4623 degrees
1/2 the Included Apex Angle of Cone
80,5377 degrees

R2 = 6*OD/SIN(Theta) = 478,94 in.


Rc = ID/2 = 78,5505 in.

Page 7 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
<Weight, Surface Area, and Projected Areas of Roof>
Ap_Vert =
=
=
=

Vertical Projected Area of Roof


pt*OD^2/48
2*13,123^2/48
7,176 ft^2

Horizontal Projected Area of Roof (Per API-650 5.2.1.f)


Xw =
=
=
=
Ap =
=
=
=

Moment Arm of UPLIFT wind force on roof


0.5*OD
0.5*13,123
6,5615 ft
Projected Area of roof for wind moment
PI*R^2
PI*6,5615^2
135,256 ft^2

Roof_Area = 36*PI*OD^2/COS(Theta)
= 36*PI*(13,123)^2/COS(9,4623)
= 19.746 in^2
Weight =
=
=
=

(Density)(t)(Roof_Area)
(0,2975)(0,1875)(19.746)
1.101 lbf
(New)
1.101 lbf
(Corroded)

< Uplift on Tank >


Per designer, not using API-650 App. F since P = 0
<Minimum Thickness of Roof Plate>
ME = 28.000.000/27.304.000 = 1,0255 (per API-650 App. S.3.6.6)
<Section 5.10.5.1>
t-Calc1 = ME * SQRT[T/45]*OD/(400*SIN(Theta)) + CA
= 1,0255 * SQRT[28,03/45]*13,123/(400*SIN(9,4623)) + 0
= 0,1615 in.
t-Calc2 = ME * SQRT[U/45]*OD/(460*SIN(Theta)) + CA
= 1,0255 * SQRT[28,03/45]*13,123/(460*SIN(9,4623)) + 0
= 0,1404 in.
t-Calc = MAX(t-Calc1,t-Calc2)
= 0,1615 in.
Max_f (due to roof thickness)
= 400*SIN(Theta)*(t-CA)/ME/OD
= 400*SIN(9,4623)*(0,1875 - 0)/1,0255/13,123
= 0,9162
Max_T1 (due to roof thickness)
= Max_f^2 * 45
= 0,9162^2 * 45
= 37,774lbf/ft^2

Page 8 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
P_ext_1
=
=
=

(due to roof thickness)


-[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
-[37,774 - 8,03 - 0,4 * Max(0,20)]/144
-0,151 PSI or -4,18 IN. H2O

P_max_ext = -0,151 PSI or -4,18 IN. H2O


<Actual Participating Area of Roof-to-Shell Juncture>
(From API-650 Figure F-2)
Wc = 0,6 * SQRT[Rc * (t-CA)]
(Top Shell Course)
= 0,6 * SQRT[78,5505 * (0,1875 - 0)]
= 2,3026 in.
(From API-650 Figure F-2)
Wh = 0,3 * SQRT[R2 * (t-CA)] (or 12", whichever is less)
= 0,3 * SQRT[478,94 * (0,1875 - 0)]
= MIN(2,8429, 12)
= 2,8429 in.
Top End Stiffener: L2-1/2x2-1/2x1/4
Aa = (Cross-sectional Area of Top End Stiffener)
= 1,19 in^2
Using API-650 Fig. F-2, Detail a End Stiffener Detail
Ashell =
=
=
=
Aroof =
=
=
=
A =
=
=
=

Contributing Area due to shell plates


Wc*(t_shell - CA)
2,3026 * (0,1875 - 0)
0,432 in^2
Contributing Area due to roof plates
Wh*(t_roof - CA)
2,8429 * (0,1875 - 0)
0,533 in^2

Actual Part. Area of Roof-to-Shell Juncture (per API-650)


Aa + Aroof + Ashell
1,19 + 0,533 + 0,432
2,155 in^2

MINIMUM PARTICIPATING AREA Cone Roof ( Per API-650 Section 5.10.5.2 )


p = MAX(U,T)
Fa = Min(Fy_roof,Fy_shell,Fy_stiff)
= Min(24.700,24.700,24.700)
= 24.700 psi
A_min = Minimum Participating Area
= p*D^2/(8*Fa*TAN(Theta))
= 28,03*13,123^2/(8*24.700*TAN(9,4623))
= 0,147 in^2
MaxT_A = Max Roof Load due to Participating Area
( reversing API-650 Section 5.10.5.2 )
= 45*A*3000*SIN(Theta)/OD^2
= 45*2,155*3000*SIN(9,4623)/13,123^2)
= 277,724 lbf/ft^2

Page 9 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
P_ext_2 (Due to MaxT_A)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[277,724 - 8,03 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -1 PSI (Due to Participating Area)
P_max_ext = MAX(-0,151,-1)
= -0,151 PSI or -4,18 IN. H2O
t.required = 0,1615 in.
< ROOF DESIGN SUMMARY >
t.required = 0,1615 in.
t.actual = 0,1875 in.
P_max_internal = 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O
P_max_external = -0,151 PSI or -4,18 IN. H2O

Page 10 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
SHELL COURSE DESIGN

(Bottom Course is #1)

VDP Criteria (per API-650 5.6.4.1)


L = (6*D*(t-ca))^0,5
= (6*13,123*(0,1875-0))^0,5
= 3,8423
H = Max Liquid Level =26,25 ft
L / H <= 2
Course # 1
Material: A-240 Type 304;
Corrosion Allow. = 0 in.
Joint Efficiency = 0,85

Width = 5 ft.

API-650 ONE FOOT METHOD


Sd = 22.253 PSI

(allowable design stress per API-650 App. S

St = 27.000 PSI

(allowable test stress)

Table S-2a)
DESIGN CONDITION
G = 0,833 (per API-650)
< Design Condition G = 0,833 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 26,25 + 2.31*0/0,833 = 26,25ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 S.3.2)
= 2,6*13,123*(26,25 - 1)*0,833/(22.253*0,85) + 0
= 0,0379 in.
hMax_1 = E*Sd*(t_1 - CA_1)/(2,6*OD*G) + 1
= 0,85*22.253*(0,1875 - 0) / (2,6 * 13,123 * 0,833) + 1
= 125,7835 ft.
Pmax_1 = (hMax_1 - H) * 0,433 * G
= (125,7835 - 26,25) * 0,433 * 0,833
= 35,9007 PSI
Pmax_int_shell = Pmax_1
Pmax_int_shell = 35,9007 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 26,25 + 2.31*0/1 = 26,25ft
t.test = 2,6*13,123*(26,25 - 1)/(27.000*0,85) = 0,0375 in.

Page 11 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
Course # 2
Material: A-240 Type 304;
Corrosion Allow. = 0 in.
Joint Efficiency = 0,85

Width = 5 ft.

API-650 ONE FOOT METHOD


Sd = 22.253 PSI

(allowable design stress per API-650 App. S

St = 27.000 PSI

(allowable test stress)

Table S-2a)
DESIGN CONDITION
G = 0,833 (per API-650)
< Design Condition G = 0,833 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 21,25 + 2.31*0/0,833 = 21,25ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 S.3.2)
= 2,6*13,123*(21,25 - 1)*0,833/(22.253*0,85) + 0
= 0,0304 in.
hMax_2 = E*Sd*(t_2 - CA_2)/(2,6*OD*G) + 1
= 0,85*22.253*(0,1875 - 0) / (2,6 * 13,123 * 0,833) + 1
= 125,7835 ft.
Pmax_2 = (hMax_2 - H) * 0,433 * G
= (125,7835 - 21,25) * 0,433 * 0,833
= 37,7041 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_2)
= Min(35,9007, 37,7041)
Pmax_int_shell = 35,9007 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 21,25 + 2.31*0/1 = 21,25ft
t.test = 2,6*13,123*(21,25 - 1)/(27.000*0,85) = 0,0301 in.
Course # 3
Material: A-240 Type 304;
Corrosion Allow. = 0 in.
Joint Efficiency = 0,85

Width = 5 ft.

API-650 ONE FOOT METHOD


Sd = 22.253 PSI

(allowable design stress per API-650 App. S

St = 27.000 PSI

(allowable test stress)

Table S-2a)

Page 12 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:56
DESIGN CONDITION
G = 0,833 (per API-650)
< Design Condition G = 0,833 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 16,25 + 2.31*0/0,833 = 16,25ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 S.3.2)
= 2,6*13,123*(16,25 - 1)*0,833/(22.253*0,85) + 0
= 0,0229 in.
hMax_3 = E*Sd*(t_3 - CA_3)/(2,6*OD*G) + 1
= 0,85*22.253*(0,1875 - 0) / (2,6 * 13,123 * 0,833) + 1
= 125,7835 ft.
Pmax_3 = (hMax_3 - H) * 0,433 * G
= (125,7835 - 16,25) * 0,433 * 0,833
= 39,5075 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_3)
= Min(35,9007, 39,5075)
Pmax_int_shell = 35,9007 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 16,25 + 2.31*0/1 = 16,25ft
t.test = 2,6*13,123*(16,25 - 1)/(27.000*0,85) = 0,0227 in.
Course # 4
Material: A-240 Type 304;
Corrosion Allow. = 0 in.
Joint Efficiency = 0,85

Width = 5 ft.

API-650 ONE FOOT METHOD


Sd = 22.253 PSI

(allowable design stress per API-650 App. S

St = 27.000 PSI

(allowable test stress)

Table S-2a)
DESIGN CONDITION
G = 0,833 (per API-650)
< Design Condition G = 0,833 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 11,25 + 2.31*0/0,833 = 11,25ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 S.3.2)
= 2,6*13,123*(11,25 - 1)*0,833/(22.253*0,85) + 0
= 0,0154 in.

Page 13 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
hMax_4 = E*Sd*(t_4 - CA_4)/(2,6*OD*G) + 1
= 0,85*22.253*(0,1875 - 0) / (2,6 * 13,123 * 0,833) + 1
= 125,7835 ft.
Pmax_4 = (hMax_4 - H) * 0,433 * G
= (125,7835 - 11,25) * 0,433 * 0,833
= 41,311 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_4)
= Min(35,9007, 41,311)
Pmax_int_shell = 35,9007 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 11,25 + 2.31*0/1 = 11,25ft
t.test = 2,6*13,123*(11,25 - 1)/(27.000*0,85) = 0,0152 in.
Course # 5
Material: A-240 Type 304;
Corrosion Allow. = 0 in.
Joint Efficiency = 0,85

Width = 5 ft.

API-650 ONE FOOT METHOD


Sd = 22.253 PSI

(allowable design stress per API-650 App. S

St = 27.000 PSI

(allowable test stress)

Table S-2a)
DESIGN CONDITION
G = 0,833 (per API-650)
< Design Condition G = 0,833 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 6,25 + 2.31*0/0,833 = 6,25ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 S.3.2)
= 2,6*13,123*(6,25 - 1)*0,833/(22.253*0,85) + 0
= 0,0079 in.
hMax_5 = E*Sd*(t_5 - CA_5)/(2,6*OD*G) + 1
= 0,85*22.253*(0,1875 - 0) / (2,6 * 13,123 * 0,833) + 1
= 125,7835 ft.
Pmax_5 = (hMax_5 - H) * 0,433 * G
= (125,7835 - 6,25) * 0,433 * 0,833
= 43,1144 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_5)
= Min(35,9007, 43,1144)
Pmax_int_shell = 35,9007 PSI

Page 14 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 6,25 + 2.31*0/1 = 6,25ft
t.test = 2,6*13,123*(6,25 - 1)/(27.000*0,85) = 0,0078 in.
Course # 6
Material: A-240 Type 304;
Corrosion Allow. = 0 in.
Joint Efficiency = 0,85

Width = 1,25 ft.

API-650 ONE FOOT METHOD


Sd = 22.253 PSI

(allowable design stress per API-650 App. S

St = 27.000 PSI

(allowable test stress)

Table S-2a)
DESIGN CONDITION
G = 0,833 (per API-650)
< Design Condition G = 0,833 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 1,25 + 2.31*0/0,833 = 1,25ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 S.3.2)
= 2,6*13,123*(1,25 - 1)*0,833/(22.253*0,85) + 0
= 0,0004 in.
hMax_6 = E*Sd*(t_6 - CA_6)/(2,6*OD*G) + 1
= 0,85*22.253*(0,1875 - 0) / (2,6 * 13,123 * 0,833) + 1
= 125,7835 ft.
Pmax_6 = (hMax_6 - H) * 0,433 * G
= (125,7835 - 1,25) * 0,433 * 0,833
= 44,9179 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_6)
= Min(35,9007, 44,9179)
Pmax_int_shell = 35,9007 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 1,25 + 2.31*0/1 = 1,25ft
t.test = 2,6*13,123*(1,25 - 1)/(27.000*0,85) = 0,0004 in.
Wtr

= Transposed Width of each Shell Course


= Width*[ t_top / t_course ]^2,5

Page 15 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
Transforming Courses (1) to (6)
Wtr(1) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(2) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(3) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(4) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(5) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(6) = 1,0417*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 1,0417 ft
Hts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 26,0417 ft

INTERMEDIATE WIND GIRDERS (API 650 Section 5.9.7)


V (Wind Speed)
= 120 mph
Ve = vf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (120/120)^2 = 1
Design PV = 0 PSI, OR 0 In. H2O
<TOP END STIFFENER CALCULATIONS>
Z = Required Top Comp Ring Section Modulus (per API-650 5.1.5.9.e)
= 0 in^3
Top Comp. Ring is not required for Self-Supported Roofs
if the requirements of either Section 5.10.5
or 5.10.6 are met.
Actual Z = 0,457 in^3
Using L2-1/2x2-1/2x1/4, Wc = 2,3059
<INTERMEDIATE STIFFENER CALCULATIONS> (PER API-650 Section 5.9.7)
* * * NOTE: Using the thinnest shell course, t_thinnest,
instead of top shell course.
* * * NOTE: Not subtracting corrosion allowance per user setting.
ME = 27.304.000/28.000.000
= 0,9751
Hu =
=
=
=
Wtr

Maximum Height of Unstiffened Shell


{ME*600.000*t_thinnest*SQRT[t_thinnest/OD]^3} / Ve)
{0,9751*600.000*0,1875*SQRT[0,1875/13,123]^3} / 1
187,3583 ft
= Transposed Width of each Shell Course
= Width*[ t_top / t_course ]^2,5

Transforming Courses (1) to (6)


Wtr(1) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(2) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(3) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(4) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(5) = 5*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 5 ft
Wtr(6) = 1,0417*[ 0,1875/0,1875 ]^2.5 = 1,0417 ft
Hts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 26,0417 ft

Page 16 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
L_0 = Hts/# of Stiffeners + 1
= 26,0417/1 = 26,04 ft.
No Intermediate Wind Girders Needed Since Hu >= L_0
SHELL COURSE #1 SUMMARY
------------------------------------------t.seismic governs.

See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.

t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)


= MAX(0,0379, 0, 0,0469)
= 0,0469 in.
t-650min = 0,1875 in. (per API-650 Section 5.6.1.1, NOTE 4)
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,1875 in.
t.actual = 0,1875 in.
Weight =
=
=
=

Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2975*PI*[(12*13,123)-0,1875]*12*5*0,1875
1.654 lbf
(New)
1.654 lbf
(Corroded)

SHELL COURSE #2 SUMMARY


------------------------------------------t.seismic governs.

See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.

t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)


= MAX(0,0304, 0, 0,038)
= 0,038 in.
t-650min = 0,1875 in. (per API-650 Section 5.6.1.1, NOTE 4)
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,1875 in.
t.actual = 0,1875 in.
Weight =
=
=
=

Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2975*PI*[(12*13,123)-0,1875]*12*5*0,1875
1.654 lbf
(New)
1.654 lbf
(Corroded)

SHELL COURSE #3 SUMMARY


------------------------------------------t.seismic governs.

See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.

t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)


= MAX(0,0229, 0, 0,029)
= 0,029 in.
t-650min = 0,1875 in. (per API-650 Section 5.6.1.1, NOTE 4)

Page 17 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,1875 in.
t.actual = 0,1875 in.
Weight =
=
=
=

Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2975*PI*[(12*13,123)-0,1875]*12*5*0,1875
1.654 lbf
(New)
1.654 lbf
(Corroded)

SHELL COURSE #4 SUMMARY


------------------------------------------t.seismic governs.

See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.

t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)


= MAX(0,0154, 0, 0,0201)
= 0,0201 in.
t-650min = 0,1875 in. (per API-650 Section 5.6.1.1, NOTE 4)
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,1875 in.
t.actual = 0,1875 in.
Weight =
=
=
=

Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2975*PI*[(12*13,123)-0,1875]*12*5*0,1875
1.654 lbf
(New)
1.654 lbf
(Corroded)

SHELL COURSE #5 SUMMARY


------------------------------------------t.seismic governs.

See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.

t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)


= MAX(0,0079, 0, 0,0112)
= 0,0112 in.
t-650min = 0,1875 in. (per API-650 Section 5.6.1.1, NOTE 4)
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,1875 in.
t.actual = 0,1875 in.
Weight =
=
=
=

Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2975*PI*[(12*13,123)-0,1875]*12*5*0,1875
1.654 lbf
(New)
1.654 lbf
(Corroded)

SHELL COURSE #6 SUMMARY


------------------------------------------t.seismic governs.

See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.

t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)


= MAX(0,0004, 0, 0,0023)
= 0,0023 in.

Page 18 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
t-650min = 0,1875 in. (per API-650 Section 5.6.1.1, NOTE 4)
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,1875 in.
t.actual = 0,1875 in.
Weight =
=
=
=

Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2975*PI*[(12*13,123)-0,1875]*12*1,25*0,1875
413 lbf
(New)
413 lbf
(Corroded)

Page 19 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
FLAT BOTTOM: NON-ANNULAR PLATE DESIGN
Bottom Plate Material : A-240 Type 304
Annular Bottom Plate Material : A-36
<Weight of Bottom Plate>
Bottom_Area = PI/4*(Bottom_OD)^2
= PI/4*(161,476)^2
= 20.479 in^2
Weight =
=
=
=

Density * t.actual * Bottom_Area


0,2975 * 0,25 * 20.479
1.523 lbf
(New)
1.523 lbf
(Corroded)

< API-650 >


Calculation of Hydrostatic Test Stress & Product Design Stress
(per API-650 Section 5.5.1)
t_1 : Bottom (1st) Shell Course thickness.
H'= Max. Liq. Level + P(psi)/(0,433)
= 26,25 + (0)/(0,433) = 26,25 ft
St =
=
=
=

Hydrostatic Test Stress in Bottom (1st) Shell Course


(2,6)(OD)(H' - 1)/t_1
(2,6)(13,123)(26,25 - 1)/(0,1875)
4.595 PSI.
(Within 24900 PSI limit for Non-Annular Bottom)

Sd =
=
=
=

Product Design Stress in Bottom (1st) Shell Course


(2,6)(OD)(H' - 1)(G)/(t_1 - ca_1)
(2,6)(13,123)(26,25 - 1)(0,833)/(0,1875)
3.827 PSI.
(Within 23200 PSI limit for Non-Annular Bottom)

-------------------------<Non-Annular Bottom Plates>


t_min = 0,1875 + CA = 0,1875 + 0 = 0,1875 in. (per Section 5.4.1)
t-Calc = t_min = 0,1875 in.
t-Actual = 0,25 in.
< Vacuum Calculations >

(per ASME Section VIII Div. 1)

Weight Resisting External Vacuum (Corr. Btm. Plate + Min. Liq.


Level)
P_btm = 0,2975 * 0,25 + 0,3607
= 0,4351 PSI or 12,06 IN. H2O
P_ext = PV + P_btm = 0 + 0,4351 = 0,4351 PSI or 12,06 IN. H2O
Since P_ext > 0, P_ext = 0

Page 20 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
td_ext = (t-Calc - CA)
= (0,0469 - 0)
= 0,0469 in.
ts = (t.actual - CA)
= (0,1875 - 0)
= 0,1875 in.

(1st course)

(1st course)

C = 0,33 * td_ext / ts
= 0,33 * 0,0469 / 0,1875
= 0,0825
since C < 0,2,

set C = 0,2

t-Vac = OD*SQRT(C*P_ext/SE) + CA
= (157,48)*SQRT[(0,2)(0)/(22.253)(0,85)] + 0
= 0 in.
t-Calc = MAX(t-Calc, t-Vac)
= MAX(0,1875,0)
= 0,1875 in.
P_max_external (Vacuum limited by bottom plate thickness)
= -([(t - CA)/OD]^2*(S*E/C) + P_btm)
= -([(0,25 - 0)/157,48]^2*(22.253*0,85/0,2) + 0,4351)
= -0,6734 PSI or -18,66 IN. H2O
------------------< FLAT BOTTOM: NON-ANNULAR SUMMARY >
Bottom Plate Material :
t.required = 0,1875 in.
t.actual = 0,25 in.

A-240 Type 304

Page 21 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
NET UPLIFT DUE TO INTERNAL PRESSURE
(See roof report for calculations)
Net_Uplift = -9.784 lbf
Anchorage NOT required for internal pressure.
WIND MOMENT (Per API-650 SECTION 5.11)
vs = Wind Velocity = 120 mph
vf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (120/120)^2 = 1
Wind_Uplift = Iw * 30 * vf
= 1 * 30 * 1
= 30 lbf/ft^2
API-650 5.2.1.k Uplift Check
P_F41 = WCtoPSI(0,962*Fy*A*TAN(Theta)/D^2 + 8*t_h)
P_F41 = WCtoPSI(0,962*24.700*2,155*0,1667/13,123^2 + 8*0,1875)
= 1,8424 PSI
Limit Wind_Uplift/144+P to 1.6*P_F41
Wind_Uplift/144 + P = 0,2083 PSI
1.6*P_F41 = 2,9478 PSI
Wind_Uplift/144 + P = MIN(Wind_Uplift/144 + P, 1.6*P_F41)
Wind_Uplift/144 = MIN(Wind_Uplift/144, 1.6*P_F41 - P)
Wind_Uplift = MIN(Wind_Uplift, (1.6*P_F41 - P) * 144)
= MIN(30,424,4889)
= 30 lbf/ft^2
Ap_Vert =
=
=
=

Vertical Projected Area of Roof


pt*OD^2/48
2*13,123^2/48
7,176 ft^2

Horizontal Projected Area of Roof (Per API-650 5.2.1.f)


Xw =
=
=
=
Ap =
=
=
=

Moment Arm of UPLIFT wind force on roof


0.5*OD
0.5*13,123
6,5615 ft
Projected Area of roof for wind moment
PI*R^2
PI*6,5615^2
135,256 ft^2

M_roof (Moment Due to Wind Force on Roof)


= (Wind_Uplift)(Ap)(Xw)
= (30)(135,256)(6,5615) = 26.624 ft-lbf
Xs (Moment Arm of Wind Force on Shell)
= H/2 = (26,25)/2 = 13,125 ft
As (Projected Area of Shell)
= H*(OD + t_ins / 6)
= (26,25)(13,123 + 0/6) = 344,4788 ft^2
M_shell (Moment Due to Wind Force on Shell)
= (Iw)(vf)(18)(As)(Xs)
= (1)(1)(18)(344,4788)(13,125) = 81.383 ft-lbf

Page 22 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
Mw (Wind moment)
= M_roof + M_shell = 26.624 + 81.383
= 108.007 ft-lbf
W

= Net weight (PER API-650 5.11.3)


(Force due to corroded weight of shell and
shell-supported roof plates less
40% of F.1.2 Uplift force.)
= W_shell + W_roof - 0,4*P*(PI/4)(144)(OD^2)
= 8.683 + 1.101 - 0*(PI/4)(144)(13,123^2)
= 9.784 lbf

RESISTANCE TO OVERTURNING (per API-650 5.11.2)


An unanchored Tank must meet these two criteria:
1) 0,6*Mw + MPi < MDL/1,5
2) Mw + 0,4MPi < (MDL + MF)/2
Mw = Destabilizing Wind Moment = 108.007 ft-lbf
MPi = Destabilizing Moment about the Shell-to-Bottom Joint from
Design Pressure.
= P*(PI*OD^2/4)*(144)*(OD/2)
= 0*(3,1416*13,123^2/4)*(144)*(6,5615)
= 0 ft-lbf
MDL = Stabilizing Moment about the Shell-to-Bottom Joint from the
Shell and Roof weight supported by the Shell.
= (W_shell + W_roof)*OD/2
= (8.683 + 1.101)*6,5615
= 64.198 ft-lbf
tb = Bottom Plate thickness less C.A. = 0,25 in.
wl = Circumferential loading of contents along Shell-To-Bottom
Joint.
= 4,67*tb*SQRT(Sy_btm*H_liq)
= 4,67*0,25*SQRT(24.700*26,25)
= 940,09 lbf/ft
wl = 0.9 * H_liq * OD (lesser value than above)
= 0,9*26,25*13,123
= 310,03 lbf/ft
MF =
=
=
=

Stabilizing Moment due to Bottom Plate and Liquid Weight.


(OD/2)*wl*PI*OD
(6,5615)(310,03)(3,1416)(13,123)
83.867 ft-lbf

Criteria 1
0,6*(108.007) + 0 < 64.198/1,5
Since 64.804 >= 42.799, Tank must be anchored.
Criteria 2
108.007 + 0,4 * 0 < (64.198 + 83.867)/2
Since 108.007 >= 74.033, Tank must be anchored.
RESISTANCE TO SLIDING (per API-650 5.11.4)

Page 23 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
F_wind = vF * 18 * As
= 1 * 18 * 344,4788
= 6.201 lbf
F_friction = Maximum of 40% of Weight of Tank
= 0,4 * (W_Roof_Corroded + W_Shell_Corroded +
W_Btm_Corroded + W_min_Liquid)
= 0,4 * (1.101 + 8.683 + 1.523 + 6.994)
= 7.320 lbf
No anchorage needed to resist sliding since
F_friction > F_wind
<Anchorage Requirement>
Anchorage required since Criteria 1, Criteria 2, or Sliding
are NOT acceptable.
Bolt Spacing = 10 ft, Min # Anchor Bolts = 6

Page 24 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
SEISMIC CALCULATIONS PER API-650 11TH ED., ADDENDUM 2
< Site Specific Method >
WEIGHTS
Ws = Weight of Shell (Incl. Shell Stiffeners & Insul.)
= 8.861 lbf
Wf = Weight of Floor (Incl. Annular Ring)
= 1.523 lbf
Wr = Weight Fixed Roof, framing and 10% of Design Live Load & Insul.
= 1.375 lbf
SEISMIC VARIABLES
SUG = Seismic Use Group (Importance factor depends on SUG)
= III
Site Class = C
Sa0 = 5% damped, design spectral response acceleration parameter
at zero period based on site-specific procedures
= 0,01 Decimal %g
Sai = 5% damped, site specific MCE response spectra at the calculated
impulsive period including site soil effects
= 0,01 Decimal %g
Sac = 5% damped, site specific MCE response spectra at the calculated
convective period including site soil effects
= 0,01 Decimal %g
Av = Vertical Earthquake Acceleration Coefficient
= 0,01 Decimal %g
Q = Scaling factor from the MCE to design level spectral accelerations
= 1
I = Importance factor defined by Seismic Use Group
= 1,5
Rwi = Force reduction factor for the impulsive mode using allowable
stress design methods.
= 4
Rwc = Force reduction factor for the convective mode using allowable
stress design methods.
= 2
Ci = Coefficient for impulsive period of tank system (Fig E-1)
= 9,1
tu = Equivalent uniform thickness of tank shell
= 0,1875 in.
Density = Density of tank product. SG*62.4
= 51,979 lbf/ft^3
E = Elastic modulus of tank material (bottom shell course)
= 27.304.000 PSI

Page 25 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:57
E.4.5 STRUCTURAL PERIOD OF VIBRATION
E.4.5.1 Impulsive Natural Period
Ti = (1/27,8)*(Ci*H)/((tu/D)^0,5)*(Density^0,5/E^0,5)
= 0,1 sec.
E.4.5.2 Convective (Sloshing) Period
Ks = 0,578/SQRT(TANH(3,68*H/D))
= 0,578/SQRT(TANH(3,68/0,5))
= 0,578
Tc = Ks*SQRT(D)
= 0,578*SQRT(13,123)
= 2,09 sec.
E.4.6.1 Spectral Acceleration Coefficients
Ai = Impulsive spectral acceleration parameter
= Q*I/Rwi*Sai
= 1*1,5/4*0,01
= 0,0038 decimal %g
K = Coefficient to adjust spectral acceleration from 5% - 0.5% damping
= 1,5
Ac = Convective spectral acceleration parameter
= Q*K*I/Rwc*Sac
= 1*1,5*1,5/2*0,01
= 0,0113 decimal %g
E.6.1.1 EFFECTIVE WEIGHT OF PRODUCT
D/H = Ratio of Tank Diameter to Design Liquid Level
= 0,5
Wp = Total Weight of Tank Contents based on S.G.
= 184.598 lbf
Wi = Effective Impulsive Portion of the Liquid Weight
= [1 - 0,218*D/H]*Wp
= [1 - 0,218*0,5]*184.598
= 164.477 lbf
Wc = Effective Convective (Sloshing) Portion of the Liquid Weight
= 0,23*D/H*TANH(3,67*H/D)*Wp
= 0,23*0,5*TANH(3,67/0,5)*184.598
= 21.229 lbf
Weff = Effective Weight Contributing to Seismic Response
= Wi + Wc
= 185.706 lbf
Wrs = Roof Load Acting on Shell, including 10% of Live Load
= 1.375 lbf
E.6.1 DESIGN LOADS
Vi = Design base shear due to impulsive component from effective
weight
of tank and contents
= Ai*(Ws + Wr + Wf + Wi)
= 0,0038*(8.861 + 1.375 + 1.523 + 164.477)
= 661 lbf
Vc = Design base shear due to convective component of the effective
sloshing weight
= Ac*Wc
= 0,0113*21.229
= 239 lbf
V = Total design base shear
= SQRT(Vi^2 + Vc^2)
= SQRT(661^2 + 239^2)
= 703 lbf

Page 26 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
E.6.1.2 CENTER OF ACTION for EFFECTIVE LATERAL FORCES
Xs = Height from Bottom to the Shell's Center of Gravity
= 13,124 ft
RCG = Height from Top of Shell to Roof Center of Gravity
= 0,273 ft
Xr = Height from Bottom of Shell to Roof Center of Gravity
= h + RCG
= 26,25 + 0,273
= 26,523 ft
E.6.1.2.1 CENTER OF ACTION for RINGWALL OVERTURNING MOMENT
Xi = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related
to
the Impulsive Liquid Force for Ringwall Moment
(0,5 - 0,094*D/H)*H
(0,5 - 0,094*0,5)*26,25
11,89 ft
Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related

=
=
=
Xc =

to
the Convective Liquid Force for Ringwall Moment
= (1-(COSH(3,67*H/D)-1)/((3,67*H/D)*SINH(3,67*H/D)))*H
= (1-(COSH(7,34)-1)/((7,34)*SINH(7,34)))*26,25
= 22,68 ft
E.6.1.2.2 CENTER OF ACTION for SLAB OVERTURNING MOMENT
Xis = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force
related to
=
=
=
Xcs =

the Impulsive Liquid Force for the Slab Moment


[0,5 + 0,06*D/H]*H
[0,5 + 0,06*0,5]*26,25
13,91 ft
Height to Center of Action of the Lateral Seismic force
related to

the Convective Liquid Force for the Slab Moment


= (1-(COSH(3,67*H/D)-1,937)/((3,67*H/D)*SINH(3,67*H/D)))*H
= (1-(COSH(7,34)-1,937)/((7,34)*SINH(7,34)))*26,25
= 22,68 ft
E.6.1.4 Dynamic Liquid Hoop Forces
0,75 * D = 9,8423
D/H = 0,5
SHELL SUMMARY
Width
Y
Ni
ft
ft lbf/in
Shell #1
5
25,25
0,75
Shell #2
5
20,25
0,75
Shell #3
5
15,25
0,75
Shell #4
5
10,25
0,75
Shell #5
5
5,25
0,58
Shell #6
1,25
0,25
0,04

Nc
lbf/in
0,002
0,006
0,022
0,089
0,363
1,474

Nh
lbf
878
711
543
376
209
42

SigT+
lbf/in
4730
3830
2925
2026
1126
232

SigTlbf/in
4636
3754
2867
1985
1103
216

Page 27 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
E.6.1.5 Overturning Moment
Mrw = Ringwall momentPortion of the total overturning moment that
acts at the base of the tank shell perimeter
Mrw = ((Ai*(Wi*Xi+Ws*Xs+Wr*Xr))^2 + (Ac*Wc*Xc)^2)^0,5
= ((0,0038*(164.477*11,89+8.861*13,124+1.375*26,523))^2
+ (0,0113*21.229*22,68)^2)^0,5
= 9.584 lbf-ft
Ms = Slab moment (used for slab and pile cap design)
Ms = ((Ai*(Wi*Xis+Ws*Xs+Wr*Xr))^2 + (Ac*Wc*Xcs)^2)^0,5
= ((0,0038*(164.477*13,91+8.861*13,124+1.375*26,523))^2
+ (0,0113*21.229*22,68)^2)^0,5
= 10.635 lbf-ft
E.6.2 RESISTANCE TO DESIGN LOADS
E.6.2.1.1 Self-Anchored
Fy = Minimum yield strength of bottom plate
= 24.700 psi
Ge = Effective specific gravity including vertical seismic effects
= S.G.*(1 - 0,4*Av)
= 0,833*(1 - 0,4*0,01)
= 0,83
1,28*H*D*Ge = 366 lbf/ft
wa =
=
=
=

Force resisting uplift in annular region


7,9*ta*(Fy*H*Ge)^0,5 <= 1,28*H*D*Ge
7,9*0,25*(24.700*26,25*0,83)^0,5
1.449 lbf/ft

wa = 366 lbf/ft (reduced to 1.28*H*D*Ge because


that is the max allowable per E.6.2.1.1)
wt =
=
=
=

Shell and roof weight acting at base of shell


(Wrs + Ws)/(PI*D)
(1.375 + 8.861)/(PI*13,123)
248,2832 lbf/ft

wint =
=
=
=

Uplift Load due to design pressure acting at base of shell


0,4*P*144*(PI*D^2/4)/(PI*D)
0,4*0*144*(PI*13,123^2/4)/(PI*13,123)
0 lbf/ft

E.6.2.1.1.1 Anchorage Ratio


J = Mrw/(D^2*[wt*(1-0,4*Av)+wa-0,4*wint])
= 9.584/(13,123^2*[248,2832*(1-0,4*0,01)+366-0,4*0])
= 0,0907
The tank is self anchored.
E.6.2.2 Maximum Longitudinal Shell-Membrane Compressive Stress
E.6.2.2.1 Shell Compression in Self-Anchored Tanks
ts1 = Thickness of bottom shell course minus C.A.
= 0,1875 in.
SigC = Maximum longitudinal shell compression stress
= (Wt*(1+0,4*Av) + 1,273*Mrw/D^2)/(12*ts1)
= (248,2832*(1+0,4*0,01) + 1,273*9.584/13,123^2)/(12*0,1875)
= 142 psi

Page 28 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
E.6.2.2.3 Allowable Longitudinal Shell-Membrane Compression Stress
Fty = Minimum specified yield strength of shell course
= 24.700 psi
G*H*D^2/ts1^2 = 107.112
Fc = Allowable longitudinal shell-membrane compressive stress
= 10^6*ts1/(2,5*D) + 600*(G*H)^0,5
= 10^6*0,1875/(2,5*13,123) + 600*(0,833*26,25)^0,5
= 8.521 psi
Shell Membrane Compressive Stress OK
E.6.2.4 Hoop Stresses
Shell Summary
SigT+ Sd*1.333 Fy*.9*E Allowable
Membrane
Stress
Shell #1
4730
29663, 18896,
18896,
Shell #2
3830
29663, 18896,
18896,
Shell #3
2925
29663, 18896,
18896,
Shell #4
2026
29663, 18896,
18896,
Shell #5
1126
29663, 18896,
18896,
Shell #6
232
29663, 18896,
18896,

t-Min Shell OK
0,0469
0,038
0,029
0,0201
0,0112
0,0023

Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes

Shell Membrane Hoop Stress OK? Verdadero


Tank Adequate with No Anchors? Verdadero
E.6.2.1.2 Mechanically-Anchored
Number of Anchors = 6
Max Spacing = 10 ft
Actual Spacing = 6,87 ft
Minimum # Anchors = 4
Wab = Design Uplift Load on Anchors per unit circumferential length
= (1,273*Mrw)/D^2 - wt*(1-0,4*Av) + wint
= (1,273*9.584)/13,123^2 - 248,2832*(1-0,4*0,01) + 0
= -176 lbf/ft
Pab = Anchor seismic design load
= Wab*PI*D/Na
= -176*PI*13,123/6
= -1.209 lbf
Pa = Anchorage chair design load
= 3 * Pab
= 3*-1.209
= -3.627 lbf
E.6.2.2.2 Shell Compression in Mechanically-Anchored Tanks
SigC_anchored = Maximum longitudinal shell compression stress
= (Wt*(1+0,4*Av) + 1,273*Mrw/D^2)/(12*ts1)
= (248,2832*(1+0,4*0,01) + 1,273*9.584/13,123^2)/(12*0,1875)
= 142 psi
Fc = longitudinal shell-membrane compression stress
= 8.521 psi
Shell Membrane Compressive Stress OK
Shell Membrane Hoop Stress OK? Verdadero
Tank Adequate with Anchors? Verdadero

Page 29 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
E.7 Detailing Requirements
E.7.1 Anchorage
SUG = III
Sds = 0 decimal %g
E.7.1.1 Self Anchored
Annular plates not required per this section.
E.7.6 Sliding Resistance
mu = 0,4 Friction coefficient
V = 703 lbf
Vs = Resistance to sliding
= mu*(Ws + Wr + Wf + Wp)*(1 - 0,4*Av)
= 0,4*(8.861+1.375+1.523+184.598)*(1-0,4*0,01)
= 78.229 lbf
E.7.7 Local Shear Transfer
Vmax = 2*V/(PI*D)
= 2*703/(PI*13,123)
= 34,1038 lbf/ft

Page 30 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
ANCHOR BOLT DESIGN
Bolt Material : A-479 Type 304
Sy = 30.000 PSI
< Uplift Load Cases, per API-650 Table 5-21b >
D (tank OD) = 13,123 ft
P (design pressure) = 0 INCHES H2O
Pt (test pressure per F.4.4) = P = 0 INCHES H2O
Pf (failure pressure per F.6) = N.A. (see Uplift Case 3 below)
t_h (roof plate thickness) = 0,1875 in.
Mw (Wind Moment) = 108.007 ft-lbf
Mrw (Seismic Ringwall Moment) = 9.584 ft-lbf
W1 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. other than Roof
Plate Acting on Shell)
W2 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. including Roof
Plate minus C.A. Acting on Shell)
W3 (Dead Load of New Shell and Any
Dead Load other than Roof
Plate Acting on Shell)
For Tank with Self Supported Roof,
W1 = Corroded Shell + Shell Insulation
= 8.683 + 0
= 8.683 lbf
W2 = Corroded Shell + Shell Insulation + Corroded
Roof Plates + Roof Dead Load
= 8.683 + 0
+ 1.101 + 19.746 * -0,0025/144
= 9.784 lbf
W3 = New Shell + Shell Insulation
= 8.683 + 0
= 8.683 lbf
Uplift Case 1: Design Pressure Only
U = [(P - 8*t_h) * D^2 * 4,08] - W1
U = [(0 - 8*0,1875) * 13,123^2 * 4,08] - 8.683
= -9.737 lbf
bt = U / N = -1.623 lbf
Sd = 15.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Case 2: Test Pressure Only
U = [(Pt - 8*t_h) * D^2 * 4,08] - W1
U = [(0 - 8*0,1875) * 13,123^2 * 4,08] - 8.683
= -9.737 lbf
bt = U / N = -1.623 lbf
Sd = 20.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.

Page 31 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
Uplift Case 3: Failure Pressure Only
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
Uplift Case 4: Wind Load Only
PWR = Wind_Uplift/5,208
= 30/5,208
= 5,7604 IN. H2O
PWS = vF * 18
= 1 * 18
= 18 lbf/ft^2
MWH = PWS*(D+t_ins/6)*H^2/2
= 18*(13,123+0/6)*26,25^2/2
= 81.383 ft-lbf
U = PWR * D^2 * 4,08 + [4 * MWH/D] - W2
= 5,7604*13,123^2*4,08+[4*81.383/13,123]-9.784
= 19.070 lbf
bt = U / N = 3.178 lbf
Sd = 0,8 * 30.000 = 24.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 3.178/24.000 = 0,132 in^2
Uplift Case 5: Seismic Load Only
U = [4 * Mrw / D] - W2*(1-0,4*Av)
U = [4 * 9.584 / 13,123] - 9.784*(1-0,4*0,01)
= -6.823 lbf
bt = U / N = -1.137 lbf
Sd = 0,8 * 30.000 = 24.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Case 6: Design Pressure + Wind Load
U = [(0,4*P + PWR - 8*t_h) * D^2 * 4,08] + [4 * MWH / D] - W1
= [(0,4*0+5,7604-8*0,1875)*13,123^2 * 4,08]+[4*81.383 /
13,123] - 8.683
= 19.117 lbf
bt = U / N = 3.186 lbf
Sd = 20.000 = 20.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 3.186/20.000 = 0,159 in^2
Uplift Case 7: Design Pressure + Seismic Load
U = [(0,4*P - 8*t_h)*D^2 * 4,08] + [4*Mrw/D] - W1*(1-0,4*Av)
= -6.781 lbf
bt = U / N = -1.130 lbf
Sd = 0,8 * 30.000 = 24.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.

Page 32 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
Uplift Case 8: Frangibility Pressure
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
< ANCHOR BOLT SUMMARY >
Bolt Root Area Req'd = 0,159 in^2
d = Bolt Diameter = 1 in.
n = Threads per inch = 8
A_s = Actual Bolt Root Area
= 0,7854 * (d - 1,3 / n)^2
= 0,7854 * (1 - 1,3 / 8)^2
= 0,5509 in^2
Exclusive of Corrosion,
Bolt Diameter Req'd = 0,558 in. (per ANSI B1.1)
Actual Bolt Diameter = 1,000 in.
Bolt Diameter Meets Requirements.
<ANCHORAGE REQUIREMENTS>
Wind or Uplift calculations require anchorage,
Minimum # Anchor Bolts = 6
per API-650 5.12.3
Actual # Anchor Bolts = 6
Anchorage Meets Spacing Requirements.

Page 33 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
ANCHOR CHAIR DESIGN
(from AISI 'Steel Plate Engr Data' Dec. 92, Vol. 2, Part VII)
Entered Parameters
Chair Material:
Top Plate Type:
Chair Style:

A-240 Type 304


CIRC. RING
VERT. TAPERED

a : Top Plate Width


b : Top Plate Length
k : Verical Plate Width

= N.A.
= 2,708 in.
= 2,000 in.

m : Bottom Plate Thickness


t : Shell Course + Repad Thickness

= 0,2500 in.
= 0,3750 in.

r : Nominal Radius to Tank Centerline

= 78,738 in.

Design Load per Bolt:

P = 4,78 KIPS

(1.5 * Maximum from Uplift


Cases)

d = Bolt Diameter = 1 in.


n = Threads per unit length = 8 TPI
A_s = Computed Bolt Root Area
= 0.7854 * (d - 1.3 / n)^2
= 0.7854 * (1 - 1.3 / 8)^2
= 0,551 in^2
Bolt Yield Load = A*Sy/1000 (KIPS)
= 0,551*24.700/1000
= 13,6097 KIPS
Seismic Design Bolt Load = Pa = 3*Pab = -3,627 KIPS
Anchor Chairs will be designed to withstand
Design Load per Bolt.
Anchor Chair Design Load, P = 4,779 KIPS
For Anchor Chair material: A-240 Type 304
Per API-650 Table 5-2b, Sd_Chair = 20 KSI
Since bottom t <= 3/8 in., Seismic Zone is a Factor,
and Wind Speed is >= 100 mph,
h_min is 12 in.
For Continuous Top Plate Ring, since a = N.A.,
Max. Chair Height Recommended : N.A.
h = 12 in.
e_min = 0,886 * d + 0,572 = 1,458 in.
e = e_min = 1,458 in.
g_min = d + 1 = 2 in.
g = g_min = 2 in.

Page 34 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
f_min = d/2 + 0,125 = 0,625 in.
f = f_min = 0,625 in.
c_min = SQRT[P / Sd_Chair / f * (0,375 * g - 0,22 * d)]
= SQRT[4,779 / 20 / 0,625 * (0,375 * 2 - 0,22 * 1)]
= 0,451 in.
c >= c_min = 0,5 in.
j_min =
=
=
j =

MAX(0,5, [0,04 * (h - c)])


MAX(0,5, [0,04 * (12,000 - 0,500)])
0,5 in.
j_min = 0,5 in.

b_min = e_min + d + 1/4


= 1,458 + 1 + 1/4
= 2,708 in.
<Stress due to Top Plate Thickness>
S_actual_TopPlate = P / f / c^2 * (0,375 * g - 0,22 * d)
= 4,78/0,625/0,5^2 * (0,375 * 2 - 0,22 * 1)
= 16,21 KSI
<Repad>
ClearX =
=
=
=

Minimum Clearance of Repad from Anchor Chair


MAX(2, 6*Repad_t, 6*t_Shell_1)
MAX(2, 6*0,1875, 6*0,1875)
2 in.

Minimum Height = h + ClearX


= 14 in.
Minimum Width = a + 2*ClearX
= 4 in.
<Shell Stress due to Chair Height> (For Continuous Top Plate Ring)
S_actual_ChairHeight = F1 / F2
where F1 = P * e / h
and F2 = (b * c + c * t + 32 * t^2)
yields F1 = 4,779 * 1,458 / 12,
= 0,5806
yields F2 = (2,708 * 0,5 + 0,5 * 0,375 + 32 * 0,375^2)
= 6,0415
yields S_actual_ChairHeight = 0,5806 / 6,0415
= 0,0961
Maximum Recommended Stress is 25 KSI for the Shell
(per API-650 E.6.2.1.2)
Sd_ChairHeight = 25 KSI
< ANCHOR CHAIR SUMMARY >

Page 35 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
S_actual_TopPlate Meets Design Calculations
(within 105% of Sd_Chair)
S_actual_TopPlate/Sd_Chair
= 16,21/29,5965 = 54,8%
S_actual_ChairHeight Meets Design Calculations
(within 105% of Sd_ChairHeight)
S_actual_ChairHeight/Sd_ChairHeight
= 0,0961/25 = 0,4%

Page 36 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
NORMAL & EMERGENCY VENTING (API-2000)
Contents : 2 ETIL HEXANOL
Tank OD
= 13,123 ft
Tank Shell Height
= 26,25 ft
Tank Design Temp.
= 212 F
<INBREATHING - VACUUM RELIEF>
Q1 (Maximum Movement Out of Tank) (per Section 4.3.2.1.1)
= 5,6 CFH Air per 42 GPH outflow
= (5,6/42)*120*60
= 960 CFH, or 16 CFM free air
Q2 (Thermal Inbreathing)

(per Section 4.3.2.1.2)

= 667,381 CFH, or 11, CFM free air (Table 2A Column 2)


Total Vacuum Relief Required = Q1 + Q2 = 1.627 CFH, or 27, CFM
<OUTBREATHING - PRESSURE RELIEF>
Q1 (Maximum Movement Into Tank)

(per Section 4.3.2.2.1)

= 6 CFH Air per 42 GPH inflow


= (6/42)*120*60 = 1.029 CFH, or 17, CFM free air
Q2 (Thermal Outbreathing)

(per Section 4.3.2.2.2)

= 400 CFH, or 7 CFM free air (Table 2A Column 3)


Total Pressure Relief Required = Q1 + Q2 = 1.429 CFH, or 24, CFM
<EMERGENCY VENTING>
W = 26,25 ft.
For flat bottom tanks, only shell is considered for Wetted Area.
Wetted Area = 1.082 ft^2
(Section 4.3.3.2.2, Design Pressure <= 1 PSI)
Qe = 537.530 CFH, or 8959, CFM free air (Table 3A Column 2)
x1 = 0,5 (Environment Factor for Drainage)
x2 = 1 (Environment Factor for Insulation)
Qe = x1*x2*Qe = (0,5)(1)(537.530)
= 268.765 CFH

Page 37 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
CAPACITIES and WEIGHTS
Maximum Capacity (to upper TL)
Design Capacity (to Max Liquid Level)
Minimum Capacity (to Min Liquid Level)
NetWorking Capacity (Design - Min.)

:
:
:
:

26.434
26.433
1.007
25.426

gal
gal
gal
gal

New Condition
Corroded
----------------------------------------------------------Shell
8.683 lbf
8.683 lbf
Roof Plates
1.101 lbf
1.101 lbf
Bottom
1.523 lbf
1.523 lbf
Stiffeners
178 lbf
178 lbf
Nozzle Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Roof Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Shell Wgt
0 lbf
0 lbf
Insulation
0 lbf
0 lbf
----------------------------------------------------------Total
11.485 lbf
11.485 lbf
Weight of Tank, Empty
:
Weight of Tank, Full of Product
(SG=0,833):
Weight of Tank, Full of Water
:
Net Working Weight, Full of Product
:
Net Working Weight, Full of Water
:
Foundation Area Req'd

Foundation Loading, Empty


:
Foundation Loading, Full of Product (SG=0,833) :
Foundation Loading, Full of Water
:
SURFACE AREAS
Roof
137 ft^2
Shell 1.082 ft^2
Bottom 135 ft^2
Wind Moment
Seismic Moment

108.007 ft-lbf
10.635 ft-lbf

MISCELLANEOUS ATTACHED ROOF ITEMS


MISCELLANEOUS ATTACHED SHELL ITEMS

11.485 lbf
195.247 lbf
232.087 lbf
188.239 lbf
223.675 lbf
135 ft^2
85,07 lbf/ft^2
1.446 lbf/ft^2
1.719 lbf/ft^2

Page 38 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
MAWP & MAWV SUMMARY FOR TK-2 ETIL HEXANOL
MAXIMUM CALCULATED INTERNAL PRESSURE
MAWP = 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O (per API-650 App. F.1.3 & F.7)
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to shell)
= 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to roof)
= 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O
TANK MAWP** = 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O

Page 39 of 39
O.G. Ingenieria Ltda . - TK-2 ETIL HEXANOL
TANK REPORT: Printed - 02/12/2013 18:57:58
* This MAWP calculation assumes a minimum liquid level of 1 FT. in
the tank.
MAXIMUM CALCULATED EXTERNAL PRESSURE
MAWV = -1 PSI or -27,71 IN. H2O (per API-650 V.1)
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to shell)
= -0,4663 PSI or -12,92 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to roof)
= -0,151 PSI or -4,18 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to bottom plate)
= -0,6734 PSI or -18,66 IN. H2O
TANK MAWV = -0,151 PSI or -4,18 IN. H2O