Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
20 Dec 2009
Rev. No. 1
Page 2 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 3
= 25
kN/m3
= 0
RL.
= 18
kN/m3
= 0.3
RL.
= 9.81
kN/m3
= -1.5
RL.
= 25
mm
= 0.3
= 50
mm
= 3.7
RL.
Grade of RCC
= 25
N/mm2
= 415
N/mm2
= 10
Surcharge on Wall
KN/m
= 0.5
Sketch
Hinged
TOC. 3.7
Calculations
FGL. 0
a = width / 2
= 1.5
b = depth
= 4.9
= 0.31
Therefore, (a / b)
Case 1:
4.9 m
RL. -1.5
p1
= 2.633
d1
= 1.35
= 48.069
kN/m
= 0.5 x 48.069
p2
= 24.035
kN/m2
d2
= 0.675
3 m
mm
= 9.81 x 3.4
Fixed
= 0.5 x 18 x 1.35
p3
= 12.15
kN/m2
d3
= 0.45
= 60.163
kN/m2
For the above equivalent pressure the wall is analysed as per Moody's chart
Refer Figure 13 - Plate fixed along three edges - Hinged along one edge, Load IV of Moody's chart
Moment,
= coeff. p b2
Depth reqd.,
Permissible stress,
cbt
= 1.8
Vertical Moment ( My )
y/b
Coeff.
0.8
-0.001
Liquid pressure
( 6 M ) / (cbt b)
kN/m2
N/mm2
My
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00
300
-1.48
70
300
My
1.35 m
3.4 m
48.069
kN/m2
0.6
-0.0024
-3.46
107
300
0.4
-0.0041
-5.95
141
300
0.2
-0.0041
-5.93
141
300
24.035
300
kN/m2
0.0152
21.90
270
12.15
kN/m2
Page 3 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Horizontal Moment ( Mx )
y/b
Mx
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00
300
Coeff.
0.8
0.0066
9.46
178
300
0.6
0.0124
17.95
245
300
0.4
0.0159
22.92
276
300
0.2
0.0123
17.72
243
300
& for (y / b) =
0.00
300
= M / (st j d)
on liquid face
Ast vertical at 0.4 H from
bottom on earth face
Ast horizontal at 0
0.4
4 H from
bottom on liquid face
Ast horizontal at 0.4 H from
bottom on earth face
Case 2:
Liquid face,
st
mm2
= 632
mm
N/mm2
= 0.872
Earth face,
872 x 245)
= 22915764 / (150 x 0
0.872
st
= 190
= 0.89
mm2
= 715
= 150
2
N/
N/mm
= 298
Height of earth
= ( 0 ) - ( -1.5 ) - 0.3
= 1.2
= 0.5 x 18 x 1.2
= 10.8
KN/m2
= 0.5 x 10
= 5
KN/m2
Therefore,
Vertical Moment ( My )
KN/m2
(mm)
FGL
(mm)
0.000
0.00
300
0.8
0.000
0.00
300
0.6
0.000
0.01
300
0.4
0.000
-0.01
300
0.2
-0.002
-0.08
17
300
0.007
0.25
29
300
1.2
m
10.8
My
Page 4 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Horizontal Moment ( Mx )
Equivalent Pressure
FGL
1.2
m
0.00
300
0.8
0.0001
0.01
300
0.6
0.0006
0.02
300
0.4
0.0021
0.08
16
300
0.2
0.0045
0.17
24
300
& for (y / b) =
0.00
300
300
25.8
mm at bottom
KN/m2
&
300
= -0.0687 KNm
mm at top
st
= 150
N/mm
= 0.872
Earth face,
st
= 190
N/mm2
= 0.89
Ast
= M / (st j d)
At 0.8H
300
At 0.6H
300
At 0.4H
300
At 0.2H
300
= 6
on earth face
Ast vertical at 0.2 H from
= 2
= 5
mm
300
= 0.0376
Ry at bottom
= 0.1806
(W1)
= 0.2285
WALL SECTION
= Rx p b
= 53.241
KN/m
= Ry p b
= 11.084
KN/m
= Ry p b
= 67.362
KN/m
= 22.916
KNm / m
= 65.209
KN / m
d =
T
2 ct b
2 ct b
6M
ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
e = M / T = 22.916 / 65.209
= 291
mm
= 0.3514
= 351.42
mm
<
300
mm
>
300
mm
= 150
N//mm2
My
Page 5 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
d1
= 300 - 25 - (12 / 2)
= 269
= e - d1 + (d / 2)
= 232
Liquid face,
M1
= TxE
mm
mm
st
= 65.209 x 0.232
= 15.13
KNm
M1
st j d1
j
T
dia of bar
st
= 865
= 432.5
Min. Ast
= 582
mm2
= 291
mm2
= 582
mm2
= 291
mm2
Y 10
120
Y 10
240
Y 10
Y 10
mm c/c
654
mm2 )
mm
(Ast prov. =
327
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
327
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
327
mm2 )
= 291
mm c/c
= 291
240
mm2
(Ast prov. =
= 632
240
mm c/c
= 291
mm c/c
Horizontal reinforcement
Ast at 0.2H from bottom on liquid face at middle of wall
Provide
Y 12
150
mm c/c
(Ast prov. =
Y 12
150
mm c/c
Y 10
240
mm c/c
Provide
Y 10
240
mm c/c
754
= 298
(Ast prov. =
754
= 715
(Ast prov. =
= 291
327
= 291
(Ast prov. =
327
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
= 150
N/mm2
= 0.872
= 12
mm
Page 6 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 4
= 25
kN/m3
= 0
RL.
= 18
kN/m3
= 0.3
RL.
= 9.81
kN/m3
= -1.5
RL.
= 25
mm
= 0.3
= 50
mm
= 3.7
RL.
Grade of RCC
= 25
N/mm2
= 415
N/mm2
= 10
Surcharge on Wall
KN/m
= 0.5
Sketch
Hinged
TOC. 3.7
Calculations
FGL. 0
a = width / 2
= 2
b = depth
= 4.9
= 0.41
Therefore, (a / b)
Case 1:
4.9 m
RL. -1.5
p1
= 2.633
d1
= 1.35
= 48.069
kN/m
= 0.5 x 48.069
p2
= 24.035
kN/m2
d2
= 0.675
4 m
mm
= 9.81 x 3.4
Fixed
= 0.5 x 18 x 1.35
p3
= 12.15
kN/m2
d3
= 0.45
= 60.163
kN/m2
For the above equivalent pressure the wall is analysed as per Moody's chart
Refer Figure 13 - Plate fixed along three edges - Hinged along one edge, Load IV of Moody's chart
Moment,
= coeff. p b2
Depth reqd.,
Permissible stress,
cbt
= 1.8
Vertical Moment ( My )
kN/m2
N/mm2
My
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00
350
-3.44
107
350
My
-0.0052
-7.55
159
350
1.35 m
0.0078
0078
-0
11.24
24
-11
194
350
-0.0052
-7.51
158
350
24.035
350
kN/m2
y/b
Coeff.
0.8
-0.0024
0.6
04
0.4
0.2
0
Liquid pressure
( 6 M ) / (cbt b)
0.0234
33.74
335
3.4 m
48.069
kN/m2
12.15
kN/m2
Page 7 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Horizontal Moment ( Mx )
y/b
Mx
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
Coeff.
0.00
350
0.8
0.0104
15.09
224
350
0.6
0.0191
27.59
303
350
0.4
0.0224
32.41
329
350
0.2
0.0149
21.51
268
350
& for (y / b) =
0.00
350
= M / (st j d)
on liquid face
Ast vertical at 0.2 H from
bottom on earth face
h i
t l att 0.4
0 4 H ffrom
Ast horizontal
bottom on liquid face
Ast horizontal at 0.4 H from
bottom on earth face
Case 2:
Liquid face,
st
mm2
= 819
mm
N/mm2
= 0.872
Earth face,
872 x 295)
0.872
= 32409108 / (150 x 0
st
= 190
= 0.89
mm2
= 840
= 150
N/mm2
= 329
Height of earth
= ( 0 ) - ( -1.5 ) - 0.3
= 1.2
= 0.5 x 18 x 1.2
= 10.8
KN/m2
= 0.5 x 10
= 5
KN/m2
Therefore,
Vertical Moment ( My )
KN/m2
(KNm)
(mm)
FGL
GWT
0.000
0.00
350
0.8
0.000
0.01
350
0.6
0.000
0.00
350
0.4
-0.001
-0.03
350
0.2
-0.003
-0.11
19
350
0.008
0.31
32
350
1.2
m
10.8
My
Page 8 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Horizontal Moment ( Mx )
Equivalent Pressure
FGL
1.2
m
0.00
350
0.8
0.0004
0.02
350
0.6
0.0012
0.05
12
350
0.4
0.003
0.11
19
350
0.2
0.0051
0.19
25
350
& for (y / b) =
0.00
350
350
25.8
mm at bottom
KN/m2
&
350
= -0.0664 KNm
mm at top
st
= 150
N/mm
= 0.872
Earth face,
st
= 190
N/mm2
= 0.89
Ast
= M / (st j d)
At 0.8H
350
At 0.6H
350
At 0.4H
350
At 0.2H
350
= 6
on earth face
Ast vertical at 0.2 H from
= 3
= 4
mm
350
= 0.0576
= 0.2212
Ry at bottom
= 0.2809
WALL SECTION
= Rx p b
= 65.209
KN/m
= Ry p b
= 16.98
KN/m
= Ry p b
= 82.809
KN/m
= 32.409
KNm / m
= 53.241
KN / m
d =
T
2 ct b
2 ct b
6M
ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
e = M / T = 32.409 / 53.241
= 350
mm
= 0.6087
= 608.72
mm
350
mm
>
350
mm
= 150
N//mm2
My
Page 9 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
d1
= 350 - 25 - (12 / 2)
= 319
= e - d1 + (d / 2)
= 465
Liquid face,
M1
= TxE
mm
mm
st
= 53.241 x 0.465
= 24.76
KNm
M1
st j d1
j
T
dia of bar
st
= 948
= 474
Min. Ast
= 641
mm2
= 320.5
mm2
= 641
mm2
= 320.5
mm2
Y 12
125
Y 12
250
Y 10
Y 10
mm c/c
905
mm2 )
mm
(Ast prov. =
452
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
357
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
357
mm2 )
= 320.5
mm c/c
= 320.5
220
mm2
(Ast prov. =
= 819
220
mm c/c
= 320.5
mm c/c
Horizontal reinforcement
Ast at 0.2H from bottom on liquid face at middle of wall
Provide
Y 12
125
mm c/c
(Ast prov. =
Y 12
125
mm c/c
Y 10
220
mm c/c
Provide
Y 10
220
mm c/c
905
= 329
(Ast prov. =
905
= 840
(Ast prov. =
= 320.5
357
= 320.5
(Ast prov. =
357
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
= 150
N/mm2
= 0.872
= 12
mm
Page 10 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 4.3
= 25
kN/m3
= 0
RL.
= 18
kN/m3
= 0.3
RL.
= 9.81
kN/m3
= -1.5
RL.
= 25
mm
= 0.3
= 50
mm
= 3.7
RL.
Grade of RCC
= 25
N/mm2
= 415
N/mm2
= 10
Surcharge on Wall
KN/m
= 0.5
Sketch
Hinged
TOC. 3.7
Calculations
FGL. 0
a = width / 2
= 2.15
b = depth
= 4.9
= 0.44
Therefore, (a / b)
Case 1:
4.9 m
RL. -1.5
p1
= 2.633
d1
= 1.35
= 48.069
kN/m
= 0.5 x 48.069
p2
= 24.035
kN/m2
d2
= 0.675
4.3 m
mm
= 9.81 x 3.4
Fixed
= 0.5 x 18 x 1.35
p3
= 12.15
kN/m2
d3
= 0.45
= 60.163
kN/m2
For the above equivalent pressure the wall is analysed as per Moody's chart
Refer Figure 13 - Plate fixed along three edges - Hinged along one edge, Load IV of Moody's chart
Moment,
= coeff. p b2
Depth reqd.,
Permissible stress,
cbt
= 1.8
Vertical Moment ( My )
y/b
Coeff.
0.8
-0.0031
Liquid pressure
( 6 M ) / (cbt b)
kN/m2
N/mm2
My
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00
375
-4.41
121
375
My
1.35 m
3.4 m
48.069
kN/m2
0.6
-0.0065
-9.32
176
375
0.4
-0.0091
-13.08
209
375
0.2
-0.0052
-7.51
158
375
24.035
375
kN/m2
0.0262
37.90
355
12.15
kN/m2
Page 11 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Horizontal Moment ( Mx )
y/b
Mx
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
Coeff.
0.00
375
0.8
0.0116
16.75
236
375
0.6
0.0209
30.19
317
375
0.4
0.0239
34.56
339
375
0.2
0.0152
22.00
271
375
& for (y / b) =
0.00
375
= M / (st j d)
on liquid face
Ast vertical at 0.4H from
bottom on earth face
Ast horizontal at 0
0.4H
4H from
bottom on liquid face
Ast horizontal at 0.4 H from
bottom on earth face
Case 2:
Liquid face,
st
mm2
= 852
= 150
= 0.872
Earth face,
= 246
mm
872 x 320)
= 34558544 / (150 x 0
0.872
st
= 190
= 0.89
mm2
= 826
N/mm2
N/
N/mm2
= 315
Height of earth
= ( 0 ) - ( -1.5 ) - 0.3
= 1.2
= 0.5 x 18 x 1.2
= 10.8
KN/m2
= 0.5 x 10
= 5
KN/m2
Therefore,
Vertical Moment ( My )
KN/m2
(mm)
(mm)
0.000
0.00
375
0.8
0.000
0.01
375
0.6
0.000
0.00
375
0.4
-0.001
-0.03
11
375
0.2
-0.003
-0.12
20
375
0.009
0.33
33
375
FGL
1.2
m
10.8
My
Page 12 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Horizontal Moment ( Mx )
Equivalent Pressure
FGL
1.2
m
0.00
375
0.8
0.0005
0.02
375
0.6
0.0014
0.05
13
375
0.4
0.0032
0.12
20
375
0.2
0.005
0.19
25
375
& for (y / b) =
0.00
375
375
25.8
mm at bottom
KN/m2
&
375
= -0.0629 KNm
mm at top
st
= 150
N/mm
= 0.872
Earth face,
st
= 190
N/mm2
= 0.89
Ast
= M / (st j d)
At 0.8H
375
At 0.6H
375
At 0.4H
375
At 0.2H
375
= 6
on earth face
Ast vertical at 0.2 H from
= 3
= 4
mm
375
= 0.064
Ry at bottom
= 0.2292
(W1)
= 0.2948
WALL SECTION
= Rx p b
= 67.568
KN/m
= Ry p b
= 18.867
KN/m
= Ry p b
= 86.907
KN/m
= 34.559
KNm / m
= 53.241
KN / m
d =
T
2 ct b
2 ct b
6M
ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
e = M / T = 34.559 / 53.241
= 361
mm
= 0.6491
= 649.11
mm
<
375
mm
>
375
mm
= 150
N//mm2
My
Page 13 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
d1
= 375 - 25 - (12 / 2)
= 344
= e - d1 + (d / 2)
= 493
Liquid face,
M1
= TxE
mm
mm
st
= 53.241 x 0.493
= 26.25
KNm
M1
st j d1
j
T
dia of bar
st
= 938
= 469
Min. Ast
= 664
mm2
= 332
mm2
= 664
mm2
= 332
mm2
Y 12
125
Y 12
250
Y 10
Y 10
mm c/c
905
mm2 )
mm
(Ast prov. =
452
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
357
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
357
mm2 )
= 332
mm c/c
= 332
220
mm2
(Ast prov. =
= 852
220
mm c/c
= 332
mm c/c
Horizontal reinforcement
Ast at 0.2H from bottom on liquid face at middle of wall
Provide
Y 12
125
mm c/c
(Ast prov. =
Y 12
125
mm c/c
Y 10
220
mm c/c
Provide
Y 10
220
mm c/c
905
= 332
(Ast prov. =
905
= 826
(Ast prov. =
= 332
357
= 332
(Ast prov. =
357
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
= 150
N/mm2
= 0.872
= 12
mm
Page 14 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 3
= 25
KN/m3
Ground Level
= 1.8
RL.
= 18
KN/m3
= 0.3
RL.
= 9.81
KN/m3
= 3.7
RL.
Grade of RCC
= 25
N/mm2
Founding Depth
= 0
RL.
= 415
N/mm2
Surcharge on Wall
= 10
KN/m2
= 25
mm
= 40
mm
TOC. 3.7
Hinged
= 0.33
3.5 m
Calculations
Calculations done as per Moody's Chart
Here,
a = width / 2
= 1.5
b = depth
= 3.5
IL. 0.3
Fixed
= 0.43
Therefore, (a / b)
Case 1:
34
3.4
Height of water
= (9.81x3.4)
KN/m2
33.35
Refer Figure 13 - Plate fixed along three edges - Hinged along one edge, Load IV of Moody's chart
Moment,
= coeff. p b2
Depth reqd.,
Permissible stress,
cbt
= 2 N/mm2
Vertical Moment ( My )
y/b
Coeff.
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00000
0.00
225
0.8
-0.00283
-1.16
62
225
0.6
-0.00604
-2.47
91
225
0.4
-0.00863
-3.53
108
225
0.2
-0.00520
-2.12
84
225
0.02528
10.33
186
225
y/b
Coeff.
Mx
(KNm)
0.00000
0.8
0.01121
0.6
0.02030
0.4
0.02343
0.2
0.01512
0.00000
3.5
My
Horizontal Moment ( Mx )
( 6 M ) / (cbt b)
My
33.354
(mm)
0
225
4.58
124
225
8.29
166
225
9.57
179
225
6.18
143
225
& for (y / b) =
0.00
225
0.00
KN/m2
Provide depth =
= -4.3817 KNm
120.85365 Provide
225
mm
Page 15 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details for liquid pressure
Ast
= M / (st j d)
on liquid face
Ast vertical at 0.2 H from
mm
Liquid face,
st
mm
Earth face,
mm
= 0.872
N/mm2
= 150
st
= 190
= 0.89
N/mm2
= 150
Case 2:
= ( 1.8 ) - ( 0 )
= 1.8
= 0.33 x 18 x 1.8
= 10.692
KN/m2
= 0.33 x 10
= 3.3
KN/m2
Height of earth
p = 20.592
Therefore,
Vertical Moment ( My )
My
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
y/b
Coeff.
0.00000
0.00
225
0.8
-0.00283
-0.19
25
225
0.6
-0.00604
-0.40
37
225
0.4
-0.00863
-0.58
44
225
0.2
-0.03141
-2.10
84
225
0.02528
1.69
75
225
1.8
m
3.3
10.692
My
Equivalent Pressure
FGL
Horizontal Moment ( Mx )
y/b
Coeff.
Mx
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
1.8
m
0.00000
0.00
225
0.8
0.01121
0.75
50
225
0.6
0.02030
1.35
67
225
0.4
0.02343
1.56
72
225
0.2
0.01512
1.01
58
225
& for (y / b) =
0.00000
0.00
225
20.592
0.4 ,Coeff.= -0.0107
Provide depth =
Provide
wall
of thickness
225
KN/m2
48.836
= -0.7155 KNm
Provide
mm throughout
225
mm
My
Page 16 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details for earth pressure
225
st
= 150
Earth face,
st
= 190
Ast
N/mm
= 0.872
N/mm
= 0.89
= M / (st j d)
At 0.8H
225
At 0.6H
225
At 0.4H
225
At 0.2H
225
= 55
= 82
= 53
mm
Rx
= 0.2265
Ry at bottom
Ry at top
= 0.2901
= 0.0619
= Rx p b
= 16.324
KN/m
= Ry p b
= 20.908
KN/m
= Ry p b
= 4.461
KN/m
WALL SECTION
= 9.572
KNm / m
= 21.122
KN / m
d =
T
2 ct b
6M
2 ct b
ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
e = M / T = 9.572 / 21.122
= 187
mm
= 0.4532
= 453.18
mm
<
225
= 150
N//mm2
mm
= 225 - 25 - (10 / 2)
= 195
= e - d1 + (d / 2)
= 371
Liquid face,
M1
= TxE
mm
mm
= 7.84
Ast (horizontal steel) reqd.,
st
= 21.122 x 0.371
=
KNm
M1
st j d1
= 448
j
T
st
Reinforcement Details to p
provide
Min. Ast for 225 mm thick wall Xn = (0.211/100) x 1000 x 225
Min. Ast on each face
= 475
mm2
= 237.5
mm2
= 150
= 0.872
N/mm2
Page 17 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details to provide
Vertical Reinforcement
Ast at bottom on liquid face
Provide
Y8
= 403
100
Y8
200
Y8
Y8
= 237.5
mm c/c
= 237.5
200
mm c/c
200
mm c/c
= 237.5
mm c/c
mm2
(Ast prov. =
503
mm2 )
mm
(Ast prov. =
251
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
251
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
251
mm2 )
Horizontal reinforcement
Ast at 1 H from bottom on liquid face at middle of wall
Provide
Y 10
170
mm c/c
Y 10
170
mm c/c
/
170
= 237.5
(Ast prov.
prov = 462
= 448
170
= 237.5
= 448
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
Page 18 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 4
= 25
KN/m3
Ground Level
= 1.8
RL.
= 18
KN/m3
= 0.3
RL.
= 9.81
KN/m3
= 3.7
RL.
Grade of RCC
= 25
N/mm2
Founding Depth
= 0
RL.
= 415
N/mm2
Surcharge on Wall
= 10
KN/m2
= 25
mm
= 40
mm
TOC. 3.7
Hinged
= 0.33
3.5 m
Calculations
Calculations done as per Moody's Chart
Here,
a = width / 2
= 2
b = depth
= 3.5
IL. 0.3
Fixed
= 0.57
Therefore, (a / b)
Case 1:
34
3.4
Height of water
= (9.81x3.4)
KN/m2
33.35
Refer Figure 13 - Plate fixed along three edges - Hinged along one edge, Load IV of Moody's chart
Moment,
= coeff. p b2
Depth reqd.,
Permissible stress,
cbt
= 1.8
Vertical Moment ( My )
y/b
Coeff.
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00000
0.00
250
0.8
-0.00633
-2.59
93
250
0.6
-0.01190
-4.86
127
250
0.4
-0.01390
-5.68
138
250
0.2
-0.00433
-1.77
77
250
0.03718
15.19
225
250
y/b
Coeff.
Mx
(KNm)
N/mm2
3.5
My
Horizontal Moment ( Mx )
( 6 M ) / (cbt b)
My
33.354
KN/m2
(mm)
0.00000
0.00
250
0.8
0.01508
6.16
143
250
0.6
0.02607
10.65
188
250
0.4
0.02782
11.37
195
250
0.2
0.01579
6.45
147
250
& for (y / b) =
0.00000
0.00
250
Provide depth =
= -4.7478 KNm
125.8011 Provide
250
mm
Page 19 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details for liquid pressure
Ast
= M / (st j d)
on liquid face
Ast vertical at 0.2 H from
mm
Liquid face,
st
mm
Earth face,
mm
= 0.872
N/mm2
= 150
st
= 190
= 0.89
N/mm2
= 142
Case 2:
= ( 1.8 ) - ( 0 )
= 1.8
= 0.33 x 18 x 1.8
= 10.692
KN/m2
= 0.33 x 10
= 3.3
KN/m2
Height of earth
p = 20.592
Therefore,
Vertical Moment ( My )
My
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
y/b
Coeff.
0.00000
0.00
250
0.8
-0.00633
-0.42
38
250
0.6
-0.01190
-0.79
51
250
0.4
-0.01390
-0.93
56
250
0.2
-0.00433
-0.29
31
250
0.03718
2.48
91
250
1.8
m
10.692
3.3
My
Equivalent Pressure
FGL
Horizontal Moment ( Mx )
y/b
Coeff.
Mx
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
1.8
m
0.00000
0.00
250
0.8
0.01508
1.01
58
250
0.6
0.02607
1.74
76
250
0.4
0.02782
1.86
79
250
0.2
0.01579
1.05
59
250
& for (y / b) =
0.00000
0.00
250
20.592
0.4 ,Coeff.= -0.0116
Provide depth =
Provide
wall
of thickness
250
KN/m2
50.835
= -0.7753 KNm
Provide
mm throughout
250
mm
My
Page 20 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details for earth pressure
250
st
= 150
Earth face,
st
= 190
Ast
N/mm
= 0.872
N/mm
= 0.89
= M / (st j d)
At 0.8H
250
At 0.6H
250
At 0.4H
250
At 0.2H
250
= 71
on earth face
Ast vertical at 0.2 H from
= 10
= 55
mm
= 0.2496
Ry at bottom
Ry at top
= 0.3394
= 0.0849
= Rx p b
= 17.989
KN/m
= Ry p b
= 24.461
KN/m
= Ry p b
= 6.119
KN/m
WALL SECTION
= 11.369
KNm / m
= 16.324
KN / m
d =
T
2 ct b
6M
2 ct b
ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
e = M / T = 11.369 / 16.324
= 201
mm
= 0.6965
= 696.46
mm
<
250
= 150
N//mm2
mm
= 250 - 25 - (10 / 2)
= 220
= e - d1 + (d / 2)
= 601
Liquid face,
M1
= TxE
mm
mm
= 9.81
Ast (horizontal steel) reqd.,
st
= 16.324 x 0.601
=
KNm
M1
st j d1
= 450
j
T
st
Reinforcement Details to p
provide
Min. Ast for 250 mm thick wall Xn = (0.206/100) x 1000 x 250
Min. Ast on each face
= 515
mm2
= 257.5
mm2
= 150
= 0.872
N/mm2
Page 21 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details to provide
Vertical Reinforcement
Ast at bottom on liquid face
Provide
Y 10
= 526
125
Y 10
250
Y 10
Y 10
= 257.5
mm c/c
= 257.5
280
mm c/c
280
mm c/c
= 257.5
mm c/c
mm2
(Ast prov. =
628
mm2 )
mm
(Ast prov. =
314
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
280
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
280
mm2 )
Horizontal reinforcement
Ast at 1 H from bottom on liquid face at middle of wall
Provide
Y 10
150
mm c/c
150
mm c/c
Y 10
150
mm c/c
/
150
mm c/c
= 257.5
(Ast prov.
prov = 524
= 450
= 257.5
= 450
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
Page 22 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 4.3
= 25
KN/m3
Ground Level
= 1.8
RL.
= 18
KN/m3
= 0.3
RL.
= 9.81
KN/m3
= 3.7
RL.
Grade of RCC
= 25
N/mm2
Founding Depth
= 0
RL.
= 415
N/mm2
Surcharge on Wall
= 10
KN/m2
= 25
mm
= 40
mm
TOC. 3.7
Hinged
= 0.33
3.5 m
Calculations
Calculations done as per Moody's Chart
Here,
a = width / 2
= 2.15
b = depth
= 3.5
IL. 0.3
Fixed
= 0.61
Therefore, (a / b)
4.3
Case 1:
34
3.4
Height of water
= (9.81x3.4)
KN/m2
33.35
Refer Figure 13 - Plate fixed along three edges - Hinged along one edge, Load IV of Moody's chart
Moment,
= coeff. p b2
Depth reqd.,
Permissible stress,
cbt
= 1.8
Vertical Moment ( My )
y/b
Coeff.
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
0.00000
0.00
250
0.8
-0.00744
-3.04
101
250
0.6
-0.01361
-5.56
136
250
0.4
-0.01521
-6.21
144
250
0.2
-0.00384
-1.57
72
250
0.04014
16.40
234
250
y/b
Coeff.
Mx
(KNm)
N/mm2
3.5
My
Horizontal Moment ( Mx )
( 6 M ) / (cbt b)
My
33.354
KN/m2
(mm)
0.00000
0.00
250
0.8
0.01575
6.43
146
250
0.6
0.02696
11.02
192
250
0.4
0.02835
11.58
197
250
0.2
0.01572
6.42
146
250
& for (y / b) =
0.00000
0.00
250
Provide depth =
= -4.7478 KNm
125.8011 Provide
250
mm
Page 23 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details for liquid pressure
Ast
= M / (st j d)
on liquid face
Ast vertical at 0.2 H from
mm
Liquid face,
st
mm
Earth face,
mm
= 0.872
N/mm2
= 150
st
= 190
= 0.89
N/mm2
= 142
Case 2:
= ( 1.8 ) - ( 0 )
= 1.8
= 0.33 x 18 x 1.8
= 10.692
KN/m2
= 0.33 x 10
= 3.3
KN/m2
Height of earth
p = 20.592
Therefore,
Vertical Moment ( My )
My
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
y/b
Coeff.
0.00000
0.00
250
0.8
-0.00744
-0.50
41
250
0.6
-0.01361
-0.91
55
250
0.4
-0.01521
-1.01
58
250
0.2
-0.00384
-0.26
29
250
0.04014
2.68
94
250
1.8
m
3.3
10.692
My
Equivalent Pressure
FGL
Horizontal Moment ( Mx )
y/b
Coeff.
Mx
Depth
reqd.
Depth
prov.
(KNm)
(mm)
(mm)
1.8
m
0.00000
0.00
250
0.8
0.01575
1.05
59
250
0.6
0.02696
1.80
77
250
0.4
0.02835
1.89
79
250
0.2
0.01572
1.05
59
250
& for (y / b) =
0.00000
0.00
250
20.592
0.4 ,Coeff.= -0.0116
Provide depth =
Provide
wall
of thickness
250
KN/m2
50.835
= -0.7753 KNm
Provide
mm throughout
250
mm
My
Page 24 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details for earth pressure
250
st
= 150
Earth face,
st
= 190
Ast
N/mm
= 0.872
N/mm
= 0.89
= M / (st j d)
At 0.8H
250
At 0.6H
250
At 0.4H
250
At 0.2H
250
= 77
on earth face
Ast vertical at 0.2 H from
= 9
= 56
mm
= 0.2523
Ry at bottom
Ry at top
= 0.349
= 0.0896
= Rx p b
= 18.184
KN/m
= Ry p b
= 25.153
KN/m
= Ry p b
= 6.458
KN/m
WALL SECTION
= 11.584
KNm / m
= 16.324
KN / m
d =
T
2 ct b
6M
2 ct b
ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
e = M / T = 11.584 / 16.324
= 203
mm
= 0.7096
= 709.63
mm
<
250
= 150
N//mm2
mm
= 250 - 25 - (10 / 2)
= 220
= e - d1 + (d / 2)
= 615
Liquid face,
M1
= TxE
mm
mm
= 10.04
Ast (horizontal steel) reqd.,
st
= 16.324 x 0.615
=
KNm
M1
st j d1
= 458
j
T
st
Reinforcement Details to p
provide
Min. Ast for 250 mm thick wall Xn = (0.206/100) x 1000 x 250
Min. Ast on each face
= 515
mm2
= 257.5
mm2
= 150
= 0.872
N/mm2
Page 25 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement Details to provide
Vertical Reinforcement
Ast at bottom on liquid face
Provide
Y 10
= 567
125
Y 10
250
Y 10
Y 10
= 257.5
mm c/c
= 257.5
280
mm c/c
280
mm c/c
= 257.5
mm c/c
mm2
(Ast prov. =
628
mm2 )
mm
(Ast prov. =
314
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
280
mm2 )
mm2
(Ast prov. =
280
mm2 )
Horizontal reinforcement
Ast at 1 H from bottom on liquid face at middle of wall
Provide
Y 10
150
mm c/c
Y 10
150
mm c/c
/
150
= 257.5
(Ast prov.
prov = 524
= 458
150
= 257.5
= 458
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
mm2
mm2 )
Page 26 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Design Data
Ly
= 4.3
fck
= 25
N/mm
fy
= 415
N/mm2
Ly = 4.3 m
= 400
mm
= 20
mm
= 10
mm
Calculations
175
d = 150
mm
lx = 3.15
ly = 4.05
mm ;
Effective depth,
1.29 < 2 ; Here, (ly / lx ) is less than 2, Hence design the slab as two way slab
Load Calculations
Dead Load of slab
= 0.175 x 25
= 4.38 KN/m2
= 2.3 KN/m2
= 0.5
KN/m2
= 0
KN/m2
Total Design
g Load
= 7.93 KN/m2
= 0.75 KN/m
KN/m2
w = 7.93
Design Load
Support Condition
1.29,
x =
0.0565
y =
0.037
x =
0.0435
y =
0.028
Moment Calculation
Max. BM per unit width,
Mx
Mu
KNm
= x w l x 2
Dreqd.
N/mm
My
&
Ast, req
2
mm
= y w l x 2
Ast , min
= (0.223/100)x175x1000
cbt
Permissible stress,
At mid span,
3.42
107
174
At supports,
4.45
122
227
At mid span,
2.20
86
112
At supports,
2.91
98
148
390
mm2
195
mm2
1.8
N/mm2
st
= 150
= 0.872
N/mm2
= 4.45
KNm / m
Tw2
= 18.867
KN / m
d =
Tw2
2 ct b
= 129
Assume total depth of section as
e = M / T = 4.45 / 18.867
175
Tw2
2 ct b
6M
ct b
mm
mm
= 0.2359
= 235.86
mm
>
175
mm
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
Page 27 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
The line of action of force lies outside the effective depth
d1
= 175 - 20 - (10 / 2)
= 150
= e - d1 + (d / 2)
= 173
Liquid face,
M1
= TxE
= 18.867 x 0.173
mm
mm
= 3.26
Ast reqd.,
KNm
M1
st
st j d1
= 150
N/mm2
= 0.872
st
= 292
Design for Direct Tension along long span
Maximum bending moment,
= 2.91
KNm / m
Tw1
= 11.084
KN / m
d =
Tw2
2 ct b
= 103
175
Tw2
6M
2 ct b
ct
= 1.3
N//mm2
cbt
= 1.8
N//mm2
= 10.98
ct b
mm
mm
= 0.2625
= 262.54
mm
>
175
mm
= 175 - 20 - (10 / 2)
= e - d1 + (d / 2)
M1
= TxE
= 150
mm
= 200
Liquid face,
mm
st
= 11.084 x 0.2
= 2.22
Ast reqd.,
M1
st j d1
= 187
KNm
= 150
= 0.872
st
2
mm / metre length
Reinforcement details
Provide
Y8
(Ast pro. =
Provide
Y8
(Ast pro. =
335 mm2 )
251 mm2 )
N/mm2
Page 28 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Design Data
N/mm
= 415
N/mm2
Ly
= 3.375
= 101
Lx=3.375m
= 25
fy
fck
= 375
mm
= 375
mm
= 20
mm
= 8
mm
Calculations
125
mm ;
lx = clear span
mm
lx = 1.5
ly = 3
(ly / lx) = 2
ly = clear span
m
>
Here, (ly / lx) is greater than 2, Hence design the slab as one way slab
Load Calculations
kN/m2
= 0.125 x 25 = 3.125
= 0
kN/m
= 0
kN/m2
= 15.11
kN/m
Design Load
= 18.235
kN/m
= 18.235
kN/m
Depth reqd.,
( 6 M ) / (cbt b)
= 107
BM Coeff. In mid-span
Design BM,
= Wl / 8
KN m
= (18.235 x 1.5) /
= 3.42
1 / 8
8
KN m
= 1.8
N//mm2
mm
125
mm
Reinforcement Details
Liquid face,
st j d
= 259
st
mm2 / metre length
= 150
N/mm2
= 0.872
mm
= 293
= 293
mm2
= 293
mm2
Provide
Y8
(Ast pro. =
Provide
Y8
(Ast pro. =
mm2
335 mm2 )
335 mm2 )
Page 29 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
-1.5
1.8
3.875
0.3
=
=
=
=
=
=
=
=
m RL.
m RL.
m RL.
m RL.
0.3
0.3
0.15
0.175
1.175
0.4375
0.4375
0.3
m
m
m
m
m
m
m
m
EL. 3.875
300
EL. 1.8
150
EL. 0.3
300
EL. -1.5
437.5
Point O
300
1175
C/S OF WALL FOOTING
Page 30 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
S.No.
Component
Leverarm in m
Load in kN/m
3.58 x 0.3 x 25 =
Weight of base
slab
Moment in kNm/m
about O
26.81
0.588
15.751
0.4375 x 0.15 x 25 =
1.64
0.956
1.568
Weight of cover
slab
0.4375 x 0.175 x 25 =
1.91
0.956
1.826
1.5 x 0.3 x 25 =
11.25
0.588
6.609
Footing
1.175 x 0.3 x 25 =
8.81
0.588
5.177
1.5 x 0.4375 x 18 =
11.81
0.956
11.293
3 x 0.4375 x 18 =
23.63
0.219
5.169
15.34
0.956
14.669
7
8
9
10
Case 1
Weight of earth
inside footing
projection
Weight of earth
outside footing
projection
Weight of water
inside the tank
Moment due to
water inside the
tank
Moment due to
earth outside the
tank
-21.9
0.25
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
26.81+1.64+1.91+11.25+8.8125+11.81+15.34
77.57 kN
15.75+1.57+1.83+6.61+5.18+11.29 + 14.67-21.9
34.99 kNm
1.18
m
M / P = 34.99 / 77.57
= 0.45
m
| (L / 2) - x | = 0.1365 m
136.5 mm
< (L/6) = 196 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
20
kN/m
112.03
2
kN/m2
54.266
kN/m
77.764
2
kN/m2
Page 31 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Case 2
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
26.81+1.64+1.91+11.25+8.8125+11.81+23.63
85.86 kN
15.75+1.57+1.83+6.61+5.18+11.29 + 5.17 + 0.25
47.64 kNm
1.18
m
M / P = 47.64 / 85.86
= 0.56
m
| (L / 2) - x | = 0.0325 m
32.5
mm
< (L/6) = 196 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
j
i
60.95
85.2
kN/m
kN/m2
69.979
kN/m2
76.171
kN/m2
Case 3
Vertical load,
L
x
e
e
= 26.81+1.64+1.91+11.25+8.8125+11.81+23.63+15.34
101.20 kN
= 15.8+1.6+1.8+6.6+5.2+11.3 + 5.2+14.7+-21.9 + 0.25
40.41 kNm
= 1.18
m
= M / P = 40.41 / 101.2
= 0.40
m
= | (L / 2) - x | = 0.1885 m
= 188.5 mm
< (L/6) = 196 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
169.03
kN/m
3.23
2
kN/m2
64 964
64.964
107.3
kN/m2
kN/m2
Page 32 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
=
=
=
=
0.3
m
0.4375 m
3
m
1.5
Calculations
Case 1
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
5 61
= 5.61
Case 2
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
= 2.97
Case 3
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
= 12.48
Design Bending Moment, Mu
let diameter of reinf.steel be
pt
0 21
= 0.21
;
Mu / bd2
pt, min
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
w1
w2
+
77.764 kN/m2
112.03 kN/m2
{1.5 x (77.7635106382979 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
24.4
kN/m2
{1.5 x (112.03 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
75.8
kN/m2
(w 2 - w 1) l 2
3
kNm
w2
+
(w 2 - w 1) l 2
w1
w2
0.4375
22.01
35.55
kN/m
=
=
=
=
=
=
kN/m2
107.3 kN/m2
169.03 kN/m2
{1.5 x (107.3 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
68.7
kN/m2
{1.5 x (169.03 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
161.3 kN/m2
(w 2 - w 1) l 2
3
kNm
kN/m2
kNm
12.48
10
0 0488
0.0488
0.12
24.4
2
76.171 kN/m2
85.2
kN/m2
{1.5 x (76.1707446808511 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
22.01 kN/m2
75.8
kN/m
=
=
=
=
=
=
w1
0.4375
0.4375
68.7
161.3
kN/m
kNm
mm ; Eff. Depth,
d = 245
%
% of overall c/s area i.e. bD
kN/m2
mm
Page 33 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement details
Ast
Ast
= 360
= 360
mm2
mm2
at bottom
at top face
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
0.1925 X1
75.8
kN/m
53.18
2
kN/m2
0.1925 X1
Case 2
Pressure, w 1 = 29.59 kN/m2 ; w 2 = 35.55 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 6.27
kN / metre length
35.55
kN/m
29.59
2
kN/m2
0.1925 X1
Case 3
Pressure, w 1 = 120.56 kN/m2 ; w 2 = 161.3 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
161.3
120.56
= 27.13 kN / metre length
2
Vu = 27.13 kN / metre length
kN/m
kN/m2
Design shear,
pt
Percentage of reinf.steel prov.
= 0.16
%
c
= 0.297 N/mm2
Shear strength of concrete,
v
Shear stress developed,
= Vu / bd
= 0.11
< 0.297 N/mm2 ; Hence OK
N/mm2
Sketch showing reinforcement in footing
Page 34 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
10.0.
Design Data
Founding depth of wall footing
=
FGL
=
Top of wall level
=
IL. of tank
=
Calculations
Thickness of wall above base slab
Thickness of wall below base slab
Thickness of base slab
Thickness of cover slab
Width of footing
Outside projection of footing
Inside projection of footing
Thickness of footing
-1.5
1.8
3.875
0.3
=
=
=
=
=
=
=
=
m RL.
m RL.
m RL.
m RL.
0.35
0.35
0.15
0.175
1.45
0.55
0.55
0.3
m
m
m
m
m
m
m
m
EL. 3.875
350
150
EL. 0.3
EL. 1.8
350
EL. -1.5
Point O
550
300
1450
C/S OF WALL FOOTING
Page 35 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
S.No.
Component
Load in kN/m
Leverarm in m
Moment in kNm/m
about O
3.58 x 0.35 x 25 =
31.28
0.725
22.678
Weight of base
slab
0.55 x 0.15 x 25 =
2.06
1.175
2.421
Weight of cover
slab
0.55 x 0.175 x 25 =
2.41
1.175
2.832
1.5 x 0.35 x 25 =
13.13
0.725
9.519
Footing
1.45 x 0.3 x 25 =
10.88
0.725
7.884
1.5 x 0.55 x 18 =
14.85
1.175
17.449
3 x 0.55 x 18 =
29.70
0.275
8.168
19.29
1.175
22.666
7
8
9
10
Case 1
Weight of earth
inside footing
projection
Weight of earth
outside footing
projection
Weight of water
inside the tank
Moment due to
water inside the
tank
Moment due to
earth outside the
tank
-33.74
0.31
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
31.28+2.06+2.41+13.13+10.875+14.85+19.29
93.90 kN
22.68+2.42+2.83+9.52+7.88+17.45 + 22.67-33.74
51.71 kNm
1.45
m
M / P = 51.71 / 93.9
= 0.55
m
| (L / 2) - x | = 0.174 m
174
mm
< (L/6) = 242 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
18.13
kN/m
111.38
2
kN/m2
53.501
kN/m
76.009
2
kN/m2
Page 36 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Case 2
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
31.28+2.06+2.41+13.13+10.875+14.85+29.7
104.31 kN
22.68+2.42+2.83+9.52+7.88+17.45 + 8.17 + 0.31
71.26 kNm
1.45
m
M / P = 71.26 / 104.31
= 0.68
m
| (L / 2) - x | = 0.042 m
42
mm
< (L/6) = 242 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
84.44
kN/m
59.44
2
kN/m2
68.923
kN/m2
74.957
kN/m2
Case 3
Vertical load,
L
x
e
e
= 31.28+2.06+2.41+13.13+10.875+14.85+29.7+19.29
123.60 kN
= 22.7+2.4+2.8+9.5+7.9+17.4 + 8.2+22.7+-33.7 + 0.31
60.19 kNm
= 1.45
m
= M / P = 60.19 / 123.6
= 0.49
m
= | (L / 2) - x | = 0.238 m
= 238
mm
< (L/6) = 242 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
169.19
kN/m
1.29
2
kN/m2
64 976
64.976
105.5
kN/m2
kN/m2
Page 37 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
=
=
=
=
0.3
0.55
3
1.5
Calculations
Case 1
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
8 64
= 8.64
Case 2
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
= 4.49
Case 3
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
= 19.62
Design Bending Moment, Mu
let diameter of reinf.steel be
pt
0 33
= 0.33
;
Mu / bd2
pt, min
=
=
=
=
m
m
m
=
=
=
=
=
=
w1
w2
+
76.009 kN/m2
111.38 kN/m2
{1.5 x (76.0093103448276 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
21.76 kN/m2
{1.5 x (111.38 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
74.82 kN/m2
(w 2 - w 1) l 2
3
kNm
w2
+
(w 2 - w 1) l 2
w1
w2
0.55
20.19
34.41
kN/m
=
=
=
=
=
=
kN/m2
105.5 kN/m2
169.19 kN/m2
{1.5 x (105.5 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
66
kN/m2
{1.5 x (169.19 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
161.54 kN/m2
(w 2 - w 1) l 2
3
kNm
2
kN/m
kNm
19.62
10
0 0771
0.0771
0.12
21.76
2
74.957 kN/m2
84.44 kN/m2
{1.5 x (74.9572413793103 - (25 x 0.3) - (18 x 3))}
20.19 kN/m2
74.82
kN/m
=
=
=
=
=
=
w1
0.55
0.55
66
161.54
kN/m
kNm
mm ; Eff. Depth,
d = 245
%
% of overall c/s area i.e. bD
kN/m2
mm
Page 38 of 55
04 Jan 2010
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement details
Ast
Ast
= 360
= 360
mm2
mm2
at bottom
at top face
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
0.305 X1
74.82
kN/m
45.4
2
kN/m2
0.305 X1
Case 2
Pressure, w 1 = 26.52 kN/m2 ; w 2 = 34.41 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 9.29
kN / metre length
34.41
kN/m
26.52
2
kN/m2
0.305 X1
Case 3
Pressure, w 1 = 108.56 kN/m2 ; w 2 = 161.54 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
161.54
108.56
= 41.19 kN / metre length
2
Vu = 41.19 kN / metre length
kN/m
kN/m2
Design shear,
pt
Percentage of reinf.steel prov.
= 0.16
%
c
= 0.297 N/mm2
Shear strength of concrete,
v
Shear stress developed,
= Vu / bd
= 0.17
< 0.297 N/mm2 ; Hence OK
N/mm2
Sketch showing reinforcement in footing
Page 39 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
11.0.
Design Data
Founding depth of wall footing
=
FGL
=
Top of wall level
=
IL. of tank
=
Calculations
Thickness of wall above base slab
Thickness of wall below base slab
Thickness of base slab
Thickness of cover slab
Width of footing
Outside projection of footing
Inside projection of footing
Thickness of footing
-1.5
0
3.875
0.3
=
=
=
=
=
=
=
=
m RL.
m RL.
m RL.
m RL.
0.375
0.375
0.15
0.175
1.45
0.5375
0.5375
0.3
m
m
m
m
m
m
m
m
EL. 3.875
375
150
EL. 0.3
EL. 0
375
EL. -1.5
537.5
Point O
300
1450
C/S OF WALL FOOTING
Page 40 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
S.No.
Load in kN/m
Component
Leverarm in m
Moment in kNm/m
about O
3.58 x 0.375 x 25 =
33.52
0.725
24.302
Weight of base
slab
0.5375 x 0.15 x 25 =
2.02
1.181
2.386
Weight of cover
slab
0.5375 x 0.175 x 25 =
2.35
1.181
2.776
1.5 x 0.375 x 25 =
14.06
0.725
10.194
Footing
1.45 x 0.3 x 25 =
10.88
0.725
7.884
1.5 x 0.5375 x 18 =
14.51
1.181
17.14
1.2 x 0.5375 x 18 =
11.61
0.269
3.12
18.85
1.181
22.267
7
8
9
10
Case 1
Weight of earth
inside footing
projection
Weight of earth
outside footing
projection
Weight of water
inside the tank
Moment due to
water inside the
tank
Moment due to
earth outside the
tank
-37.9
0.33
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
33.52+2.02+2.35+14.06+10.875+14.51+18.85
96.19 kN
24.3+2.39+2.78+10.19+7.88+17.14 + 22.27-37.9
49.05 kNm
1.45
m
M / P = 49.05 / 96.19
= 0.51
m
| (L / 2) - x | = 0.215 m
215
mm
< (L/6) = 242 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
125.36
7.32
kN/m
kN/m2
51.076
kN/m
81.604
2
kN/m2
Page 41 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Case 2
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
33.52+2.02+2.35+14.06+10.875+14.51+11.61
88.95 kN
24.3+2.39+2.78+10.19+7.88+17.14 + 3.12 + 0.33
68.13 kNm
1.45
m
M / P = 68.13 / 88.95
= 0.77
m
| (L / 2) - x | = 0.041 m
41
mm
< (L/6) = 242 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
71.75
kN/m
50.94
2
kN/m2
58.654
kN/m2
64.036
kN/m
Case 3
Vertical load,
L
x
e
e
= 33.52+2.02+2.35+14.06+10.875+14.51+11.61+18.85
107.80 kN
= 24.3+2.4+2.8+10.2+7.9+17.1 + 3.1+22.3+-37.9 + 0.33
52.50 kNm
= 1.45
m
= M / P = 52.5 / 107.8
= 0.49
m
= | (L / 2) - x | = 0.238 m
= 238
mm
< (L/6) = 242 mm ; No Tension
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Min. soil pressure, pmin = (P/L)(1 - (6e/L))
= 1.13
kN/m2
147.56
kN/m
1.13
2
kN/m2
55 41
55.41
93.28
kN/m2
kN/m2
Page 42 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
=
=
=
=
0.3
m
0.5375 m
1.2
m
1.5
Calculations
Case 1
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
17 7
= 17.7
Case 2
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
= 8.68
Case 3
Gross soil pressure at face of footing
Gross soil pressure at edge of footing
Net soil pressure for design
at the face of the footing
Net soil pressure for design
at the edge of the footing
BM at the face of wall,
w1 l2
2
= 21.75
Design Bending Moment, Mu
let diameter of reinf.steel be
pt
0 36
= 0.36
;
Mu / bd2
pt, min
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
w1
w2
+
81.604 kN/m2
125.36 kN/m2
{1.5 x (81.6037931034483 - (25 x 0.3) - (18 x 1.2))}
78.76 kN/m2
{1.5 x (125.36 - (25 x 0.3) - (18 x 1.2))}
144.39 kN/m2
(w 2 - w 1) l 2
3
kNm
w2
+
(w 2 - w 1) l 2
w1
w2
0.5375
52.4
63.98
kN/m
=
=
=
=
=
=
kN/m2
93.28 kN/m2
147.56 kN/m2
{1.5 x (93.28 - (25 x 0.3) - (18 x 1.2))}
96.27 kN/m2
{1.5 x (147.56 - (25 x 0.3) - (18 x 1.2))}
177.69 kN/m2
(w 2 - w 1) l 2
3
kNm
kN/m2
kNm
21.75
10
0 0842
0.0842
0.12
78.76
2
64.036 kN/m2
71.75 kN/m2
{1.5 x (64.0359482758621 - (25 x 0.3) - (18 x 1.2))}
52.4
kN/m2
144.39
kN/m
=
=
=
=
=
=
w1
0.5375
0.5375
96.27
177.69
kN/m
kNm
mm ; Eff. Depth,
d = 245
%
% of overall c/s area i.e. bD
kN/m2
mm
Page 43 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
Reinforcement details
Ast
Ast
= 360
= 360
mm2
mm2
at bottom
at top face
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
Provide Y 10
200
(Ast pro. =
393
mm2 )
0.2925 X1
144.39
kN/m
108.68
2
kN/m2
0.2925 X1
Case 2
Pressure, w 1 = 57.68 kN/m2 ; w 2 = 63.98 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 17.79 kN / metre length
63.98
kN/m
57.68
2
kN/m2
0.2925 X1
Case 3
Pressure, w 1 = 133.38 kN/m2 ; w 2 = 177.69 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
177.69
133.38
= 45.49 kN / metre length
2
Vu = 45.49 kN / metre length
kN/m
kN/m2
Design shear,
pt
Percentage of reinf.steel prov.
= 0.16
%
c
= 0.297 N/mm2
Shear strength of concrete,
v
Shear stress developed,
= Vu / bd
= 0.19
< 0.297 N/mm2 ; Hence OK
N/mm2
Sketch showing reinforcement in footing
Page 44 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
m RL.
m RL.
m RL.
0.225
0.25
0.25
0.65
1.125
RL. 3.875
RL. 1.8
m
m
m
m
m
225
RL. 0.3
250
250
Point O
1125
Calculation of Eccentricity
S.No.
Component
Load in kN/m
Leverarm in m
Moment in kNm/m
about O
Wall
3.575 x 0.225 x 25 =
20.11
0.363
7.290
Footing
1.125 x 0.25 x 25 =
7.03
0.563
3.955
6.75
0.125
0.844
22.80
0.800
18.240
6
Case 1
Weight of earth on
outside base slab 1.5 x 0.25 x 18 =
projection
Weight of water on
3.58 x 0.65 x 9.81 =
inside base slab
projection
Moment due to
earth outside the
tank
Moment due to
water inside the
tank
1.690
-10.330
Vertical load,
L
x
e
e
= 20.11+7.03125+22.8
= 49.94 kN
= 7.29+3.96 + 18.24-10.33
19.16 kNm
= 1.13
m
0.38
= M / P = 19.16 / 49.94
=
m
= | (L / 2) - x | = 0.1785 m
= 178.5 mm
< (L/6) = 188 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Page 45 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
86.65
kN/m
2.13
2
kN/m2
67.868
kN/m
Case 2
50.964
2
kN/m2
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
20.11+7.03125+6.75
33.89 kN
7.29+3.96 + 0.84--1.69
13.78 kNm
1.13
m
M / P = 13.78 / 33.89
= 0.41
m
| (L / 2) - x | = 0.1555 m
155.5 mm
< (L/6) = 188 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
55.11
kN/m
5.14
2
kN/m2
44.006
kN/m
Case 3
34.012
2
kN/m2
Vertical load,
L
x
e
e
= 20.11+7.03125+6.75+22.8
56.69 kN
= 7.29+3.96+0.84+18.24+1.69-10.33
= 21.69 kNm
= 1.13
m
= M / P = 21.69 / 56.69
= 0.38
m
0.1795
= | (L / 2) - x | =
m
= 179.5 mm
< (L/6) = 188 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Page 46 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
98.63
kN/m
2.15
2
kN/m2
77.19
kN/m
57.894
2
Design Data
Thickness of footing,
Projection of footing,
D
l
= 0.25
= 0.65
Calculations
Case 1
Gross soil pressure at face of footing
footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
Mu
w2
w1
50.964
964 kN/m2
= 50
= 2.13
kN/m2
6 25
w = 25 x 0
0.25
25 = 6.25
w1 l2
(w 2 - w 1) l 2
+
2
6
= 3.89
kNm
=
w l2
2
= 1.32
w2
w1
50.964
kNm
= 34.012 kN/m2
= 5.14
kN/m2
= 1.32
w = 25 x 0.25 = 6.25
w2
w1
kN/m2
kN/m2
kNm
kNm
= 57.894 kN/m2
= 2.15
kN/m2
w = 25 x 0.25 = 6.25
(w 2 - w 1) l 2
w1 l2
+
2
6
= 4.38
kNm
w l
2
5.14
34.012
57.894
kN/m
2.15
2
kN/m2
= 1.32
Mu
Net BM for Design
= 4.38 - 1.32
kNm
Design Bending Moment, Mu = 3.06
dreq. = ((6 M)/(b cbt))
Depth required,
kN/m2
0.65
kN/m2
0.65
= 1.8
= 3.12 - 1.32
kN/m2
kNm
w1 l2
(w 2 - w 1) l 2
+
2
6
3.12
=
kNm
w l2
2
2.13
kN/m2
kN/m2
0.65
= 2.57
= 3.89 - 1.32
Case 3
Gross soil pressure at face of footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
m
m
Case 2
Gross soil pressure at face of footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
kN/m2
kNm
= 3.06
kNm
where, cbt
= 1.8
N/mm2
Page 47 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 101
let bar diameter = 8
mm
Eff. Depth, d = 206
mm
Ast, req = M / (st j d)
= 88
mm2
Ast, min = 257.5 mm2
Reinforcement details
Ast
= 257.5 mm2
at bottom ;
mm
<
250
mm
; Hence OK
Ast
= 0.206
= 0.103
mm2
= 257.5
st
= 190
= 0.89
N/mm2
% on both face
% on each face
at top
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
X1 0.444
35.49
kN/m
Case 2
Pressure, w 1 = 5.14
kN/m2 ; w 2 = 24.86 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 6.66
kN / metre length
2.13
2
kN/m2
X1 0.444
24.86
kN/m
Case 3
Pressure, w 1 = 2.15
kN/m2 ; w 2 = 40.23 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 9.41
kN / metre length
5.14
2
X1 0.444
40.23
kN/m
Vu
Design shear,
Shear strength of concrete,
Shear stress developed,
= 9.41
kN / metre length
c
= 1.8639 N/mm2
v
= Vu / bd
= 0.05
N/mm2
< 1.8639
kN/m2
2.15
2
N/mm2 ; Hence OK
kN/m2
Page 48 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
m RL.
m RL.
m RL.
0.25
0.25
0.3
0.9
1.45
RL. 3.875
RL. 1.8
m
m
m
m
m
250
RL. 0.3
300
250
Point O
1450
Calculation of Eccentricity
S.No.
Load in kN/m
Component
Leverarm in m
Moment in kNm/m
about O
Wall
3.575 x 0.25 x 25 =
22.34
0.425
9.495
Footing
1.45 x 0.25 x 25 =
9.06
0.725
6.570
8.10
0.150
1.215
31.56
1.000
31.560
6
Case 1
Weight of earth on
outside base slab 1.5 x 0.3 x 18 =
projection
Weight of water on
inside base slab
3.58 x 0.9 x 9.81 =
projection
Moment due to
earth outside the
tank
Moment due to
water inside the
tank
2.480
-15.190
Vertical load,
L
x
e
e
= 22.34+9.0625+31.56
= 62.96 kN
= 9.5+6.57 + 31.56-15.19
32.44 kNm
= 1.45
m
0.52
= M / P = 32.44 / 62.96
=
m
= | (L / 2) - x | = 0.21
m
= 210
mm
< (L/6) = 242 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Page 49 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
81.15
kN/m
5.69
2
kN/m2
65.538
kN/m
Case 2
52.527
2
kN/m2
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
22.34+9.0625+8.1
39.50 kN
9.5+6.57 + 1.22--2.48
19.76 kNm
1.45
m
M / P = 19.76 / 39.5
= 0.50
m
| (L / 2) - x | = 0.225 m
225
mm
< (L/6) = 242 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
52.6
kN/m
1.88
2
kN/m2
42.106
kN/m
Case 3
33.361
2
kN/m2
Vertical load,
L
x
e
e
= 22.34+9.0625+8.1+31.56
71.06 kN
= 9.5+6.57+1.22+31.56+2.48-15.19
= 36.13 kNm
= 1.45
m
= M / P = 36.13 / 71.06
= 0.51
m
0.217
= | (L / 2) - x | =
m
= 217
mm
< (L/6) = 242 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Page 50 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
93.01
kN/m
5
2
kN/m2
59.627
74.801
kN/m
kN/m2
D
l
= 0.25
= 0.9
Calculations
Case 1
Gross soil pressure at face of footing
footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
Net BM for Design
Mu
w2
w1
52.527
527 kN/m2
= 52
= 5.69
kN/m2
6 25
w = 25 x 0
0.25
25 = 6.25
(w 2 - w 1) l 2
w1 l2
+
2
6
= 8.63
kNm
=
w l2
2
= 2.53
w2
w1
52.527
kNm
= 33.361 kN/m2
= 1.88
kN/m2
= 2.53
w = 25 x 0.25 = 6.25
w2
w1
33.361
kN/m2
kNm
kNm
= 59.627 kN/m2
= 5
kN/m2
w = 25 x 0.25 = 6.25
w1 l2
(w 2 - w 1) l 2
+
2
6
= 9.4
kNm
w l
2
1.88
kN/m2
59.627
kN/m
5
2
kN/m2
= 2.53
Mu
Net BM for Design
= 9.4 - 2.53
kNm
Design Bending Moment, Mu = 6.87
dreq. = ((6 M)/(b cbt))
Depth required,
kN/m2
0.9
kN/m2
0.9
= 2.48
= 5.01 - 2.53
kN/m2
kNm
w1 l2
(w 2 - w 1) l 2
+
6
2
5.01
=
kNm
w l2
2
5.69
kN/m2
kN/m2
0.9
= 6.1
= 8.63 - 2.53
Case 3
Gross soil pressure at face of footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
m
m
Case 2
Gross soil pressure at face of footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
kNm
= 6.87
kNm
where, cbt
= 1.8
N/mm2
Page 51 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 151
let bar diameter = 8
mm
Eff. Depth, d = 206
mm
Ast, req = M / (st j d)
= 197
mm2
Ast, min = 257.5 mm2
Reinforcement details
Ast
= 257.5 mm2
at bottom ;
mm
<
250
mm
; Hence OK
Ast
= 0.206
= 0.103
mm2
= 257.5
st
= 190
= 0.89
N/mm2
% on both face
% on each face
at top
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
X1 0.694
41.81
kN/m
Case 2
Pressure, w 1 = 1.88
kN/m2 ; w 2 = 26.16 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 9.73
kN / metre length
5.69
2
kN/m2
X1 0.694
1.88
26.16
kN/m
Case 3
Pressure, w 1 = 5
kN/m2 ; w 2 = 47.12 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 18.09 kN / metre length
kN/m2
X1 0.694
47.12
kN/m
Vu
Design shear,
Shear strength of concrete,
Shear stress developed,
= 18.09
c
=
v
=
=
kN / metre length
1.8639 N/mm2
Vu / bd
0.09
N/mm2
< 1.8639
N/mm2 ; Hence OK
kN/m2
Page 52 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
m RL.
m RL.
m RL.
0.25
0.25
0.3
0.9
1.45
RL. 3.875
RL. 1.8
m
m
m
m
m
250
RL. 0.3
300
250
Point O
1450
Calculation of Eccentricity
S.No.
Load in kN/m
Component
Leverarm in m
Moment in kNm/m
about O
Wall
3.575 x 0.25 x 25 =
22.34
0.425
9.495
Footing
1.45 x 0.25 x 25 =
9.06
0.725
6.570
8.10
0.150
1.215
31.56
1.000
31.560
6
Case 1
Weight of earth on
outside base slab 1.5 x 0.3 x 18 =
projection
Weight of water on
inside base slab
3.58 x 0.9 x 9.81 =
projection
Moment due to
earth outside the
tank
Moment due to
water inside the
tank
2.680
-16.400
Vertical load,
L
x
e
e
= 22.34+9.0625+31.56
= 62.96 kN
= 9.5+6.57 + 31.56-16.4
31.23 kNm
= 1.45
m
0.50
= M / P = 31.23 / 62.96
=
m
= | (L / 2) - x | = 0.229 m
= 229
mm
< (L/6) = 242 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Page 53 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
84.57
kN/m
2.28
2
kN/m2
67.544
kN/m
Case 2
53.357
2
kN/m2
Vertical load,
L
x
e
e
=
=
=
=
=
=
=
=
22.34+9.0625+8.1
39.50 kN
9.5+6.57 + 1.22--2.68
19.96 kNm
1.45
m
M / P = 19.96 / 39.5
= 0.51
m
| (L / 2) - x | = 0.22
m
220
mm
< (L/6) = 242 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
52.04
kN/m
2.44
2
kN/m2
41.778
kN/m
Case 3
33.226
2
kN/m2
Vertical load,
L
x
e
e
= 22.34+9.0625+8.1+31.56
71.06 kN
= 9.5+6.57+1.22+31.56+2.68-16.4
= 35.12 kNm
= 1.45
m
= M / P = 35.12 / 71.06
= 0.49
m
0.231
= | (L / 2) - x | =
m
= 231
mm
< (L/6) = 242 mm
; Hence OK
Soil pressure,
= (P/L)(1 (6e/L))
Page 54 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
95.85
kN/m
2.16
2
kN/m2
60.312
76.466
kN/m
Design Data
Thickness of footing,
Projection of footing,
D
l
= 0.25
= 0.9
Calculations
Case 1
Gross soil pressure at face of footing
footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
Mu
w2
w1
53.357
357 kN/m2
= 53
= 2.28
kN/m2
6 25
w = 25 x 0
0.25
25 = 6.25
(w 2 - w 1) l 2
w1 l2
+
2
6
= 7.82
kNm
=
w l2
2
= 2.53
w2
w1
53.357
kNm
= 33.226 kN/m2
= 2.44
kN/m2
= 2.53
w = 25 x 0.25 = 6.25
w2
w1
33.226
kN/m2
kNm
kNm
= 60.312 kN/m2
= 2.16
kN/m2
w = 25 x 0.25 = 6.25
w1 l2
(w 2 - w 1) l 2
+
2
6
= 8.73
kNm
w l
2
2.44
kN/m2
60.312
kN/m
2.16
2
kN/m2
= 2.53
Mu
Net BM for Design
= 8.73 - 2.53
kNm
Design Bending Moment, Mu = 6.2
dreq. = ((6 M)/(b cbt))
Depth required,
kN/m2
0.9
kN/m2
0.9
= 2.61
= 5.14 - 2.53
kN/m2
kNm
w1 l2
(w 2 - w 1) l 2
+
6
2
5.14
=
kNm
w l2
2
2.28
kN/m2
kN/m2
0.9
= 5.29
= 7.82 - 2.53
Case 3
Gross soil pressure at face of footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
BM at face of wall due to
M
gross soil pressure,
m
m
Case 2
Gross soil pressure at face of footing,
Gross soil pressure at edge of footing,
kN/m2
kNm
= 6.2
kNm
where, cbt
= 1.8
N/mm2
Page 55 of 55
20 Dec 2009
Design of Anaerobic Baffle Reactor & Filter
Rev. No. 1
= 144
let bar diameter = 8
mm
Eff. Depth, d = 206
mm
Ast, req = M / (st j d)
= 178
mm2
Ast, min = 257.5 mm2
Reinforcement details
Ast
= 257.5 mm2
at bottom ;
mm
<
250
mm
; Hence OK
Ast
= 0.206
= 0.103
mm2
= 257.5
st
= 190
= 0.89
N/mm2
% on both face
% on each face
at top
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
Provide Y 8
175
(Ast pro. =
302
mm2 )
X1 0.694
41.67
kN/m
Case 2
Pressure, w 1 = 2.44
kN/m2 ; w 2 = 26.18 kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 9.93
kN / metre length
2.28
2
kN/m2
X1 0.694
2.44
26.18
kN/m
Case 3
Pressure, w 1 = 2.16
kN/m2 ; w 2 = 47
kN/m2
Total shear at section X1-X1 = w 1 l 1 + (1/2) (w 2 - w 1) l 1
= 17.06 kN / metre length
X1 0.694
2.16
47
kN/m
Vu
Design shear,
Shear strength of concrete,
Shear stress developed,
= 17.06
c
=
v
=
=
kN / metre length
1.8639 N/mm2
Vu / bd
0.08
N/mm2
< 1.8639
kN/m2
N/mm2 ; Hence OK
kN/m2