Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
Division
A
22,500
20,000
$4.50
$110,000
?
?
?
Division
B
?
?
$5.00
?
$90,000
$86,000
$6,500
Division B:
Actual Machine Hours = 86000 / 5 = 17,200
Estimated Machine Hours = 90000 / 5 = 18,000
Actual Overhead = 86000 6500 = $79,500
Chapter 4 Problem 2
2. Computations using a job order system
General Corporation employs a job order cost system. On May 1 the following balances were extracted
from the general ledger;
Work in process
$ 35,200
Finished goods
Cost of goods sold
86,900
128,700
Work in Process consisted of two jobs, no. 101 ($20,400) and no. 103 ($14,800). During May, direct
materials requisitioned from the storeroom amounted to $96,500, and direct labor incurred totaled
$114,500. These figures are subdivided as follows:
Direct Materials
Direct
Labor
Job No.
101
115
116
Other
Amount
$5,000
19,500
36,200
35,800
$96,500
Job No.
101
103
115
116
Other
Amount
$7,800
20,800
42,000
18,000
25,900
$114,500
Job no. 115 was the only job in process at the end of the month. Job no. 101 and three "other" jobs were
sold during May at a profit of 20% of cost. The "other" jobs contained material and labor charges of
$21,000 and $17,400, respectively.
General applies overhead daily at the rate of 150% of direct labor cost as labor summaries are posted to
job orders. The firm's fiscal year ends on May 31.
Instructions:
a. Compute the total overhead applied to production during May.
Solution: Computation of the total overhead applied to production during May
Total overhead applied = 114500 x 1.50 = $171,750
b. Compute the cost of the ending work in process inventory.
Solution: Computation of the cost of the ending work in process inventory
Cost of ending work in process inventory = 21000 + 17400 + (17400 x 1.50)
Cost of ending work in process inventory = 21000 + 17400 + 26100 = $64,500
c. Compute the cost of jobs completed during May.
Solution: Computation of the cost of jobs completed during May
Cost of jobs completed during May = 35200 + 96500 + 114500 + 171750 64500
Cost of jobs completed during May = $353,450
d. Compute the cost of goods sold for the year ended May 31.
Solution: Computation of the following
Cost of goods sold year ended May 31 = 353450 + 128700
Cost of goods sold year ended May 31 = $482,150
Chapter 5 Exercise 1
1. High-low method
The following cost data pertain to 20X6 operations of Heritage Products:
Quarter 1
Shipping costs
Orders shipped
Quarter 2
$58,200
120
Quarter 3
$58,620
140
$60,125
175
Quarter 4
$59,400
150
c. If present cost behavior patterns continue, determine total shipping costs for 20X7 if activity
Chapter 5 Exercise 2
The treasurer anticipates the following costs for the event, which will be held at the Regency Hotel:
Room rental
$300
25
Chartered buses
500
Band
900
Each person would pay $40 to attend; 200 attendees are expected.
a. Will the event be profitable for the sorority? Show computations.
Solution: Computation of the following
Yes, the event will be profitable in the total amount of $300. See computations below :
Total revenues = 40 x 200 = $8,000
Total variable costs = (25 + 5) x 200 = $6,000
Total fixed costs = 300 + 500 + 900 = $1,700
Net Income/Profit = 8000 6000 1700 = $300
b. How many people must attend for the sorority to break even?
Solution: Computation of the following
Number of people must attend to BREAK-EVEN = 1700 / (40 -25-5)
Number of people must attend to Break-even = 1700 / 10 = 170
c. Suppose the sorority encouraged its members to drive to the hotel and did not charter the buses.
Further, a planned menu change will reduce the cost per meal by $2. If each member will still be
charged $40, compute the contribution margin per person.
Solution: Computation of the following
Contribution margin per person = 40 (25 2 +5)
Contribution margin per person = 40 28 = $12
Chapter 5 Exercise 3
24,000 units
80,000
82,000
? units
$3 per unit
$5 per unit
$9 per unit
$280,000
$2 per unit
$136,000
The unit selling price is $26. Assume that costs have been stable in recent years.
Instructions:
$
1,394,000
164,000
1,558,000
280,000
136,000
416,000
Contribution Margin
Fixed Costs:
Factory overhead
Selling & administrative
Net Income
Working notes:
Sales = 82000 x $
Cost of goods sold = 82000 x 17 = 1394000
Variable selling & admin = 2 x 82000 = 164000
Total variable cost = 1394000 + 164000 = 1558000
d. Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using absorption
costing.
Solution: Computation of the following
Important Note: The Problem No Selling Price Given, hence Sales, Contribution Margin, & Net Income
Cannot Be Computed
Consumer Products
Income Statement - Absorption Costing
For the Year Ended December 31, 19X6
Sales
Cost of goods sold
Gross Profit
Selling & administrative expenses:
Variable
Fixed
$
1,681,000
164,000
136,000
Net Income
Working notes:
Sales = 82000 x $
Cost of goods sold = 82000 x $20.50 = 1,681,000
Variable selling expense = 82000 x $2 = 164,000
Total selling & admin. expenses = 164000 + 136000 = 300,000
300,000