Vous êtes sur la page 1sur 8

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Jasper Smits
Klas
3a
Stageschool De Bloktempel
Plaats
Son
Vak- vormingsgebied: Dans
Speelwerkthema / onderwerp: Kermis

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Sanne Vervoort
8-10-2015
2b
20

Persoonlijk leerdoel:

- Aan het einde van semester 1 kan ik zorgen voor een efficinte overgang, zodat de leerlingen op een gestructureerde manier overgaan van de ene
naar de andere les
- Aan het einde van het semester kan ik een meer coachende rol hebben tijdens het leerproces. Dit wil ik bereiken door homogene groepjes te maken
tijdens het werken en zo opzoek gaan naar de 'zone van naaste ontwikkeling' bij leerlingen. Dit kan ik combinatie met het directe instructiemodel en ICT
gebruik.
- Aan het einde van het semester kan ik de 21 eeuwse vaardigheden gebruikelijk toe te passen in mijn lessen.
Lesdoel(en):
De leerlingen kunnen aan het einde van de les, op verschillende manieren,
zoals balancerend, synchroon, en sluipen zich verplaatsen in de ruimte.
De leerlingen kunnen aan het einde van de les tegenstellingen zien van
dansen en stil staan en kunnen dit toepassen.
De leerlingen kunnen in verschillende richtingen te dansen, zoals cirkels,
voor, links, rechts

Evaluatie van lesdoelen:


Dit kan ik zien tijdens het leerproces. Ik kijk naar verschillende leerlingen hoe zij zich
verplaatsen in de ruimte. Ik kan dit ook kijken tijdens de beschouwing.
Dit kan ik zien hoe snel de leerlingen stil kunnen staan en hoe ze dat doen. Dit ziek ik in
het leerproces en door de beschouwing.
Dit kan ik zien hoe de leerlingen dansen. Gaan ze naar de goede richting, draaien ze in
de goede richting.

Beginsituatie:
Over de groep
De klas kan goed fluisterend te werk gaan. Dit heb ik gezien tijdens de dagen stage die ik heb gelopen. Soms werd het geluidsniveau te hoog. Wanneer je hier als
leerkracht iets van zei, dan werd het gelijk weer rustig. Je kan dus redelijk eenvoudig de rust oppakken, dit beaamt ook mijn mentor. Ik zie geen kinderen die buiten het
bootje vallen. Ik heb ook niet gehoord dat er een leerling wordt gepest. De sfeer in de groep, vooral binnen het werkgroepje, is goed.
Niveau
Kijkende naar de leerlijn kunnen de leerlingen al redelijk veel met betrekking tot dans. In de voorgaande jaren zijn ze al bezig geweest met bewegingen maken door het
hele lokaal. Ze kunnen zich dus verplaatsen in de ruimte. Ze zijn ook gewend om te dansen met kleine groepjes. Ik ga nu 5 groepjes van 4 mensen maken. Hierdoor is
de groep niet te groot en kan ik het overzicht behouden.
De vorige les gingen een aantal aspecten vrij goed. Ze kunnen zich goed verplaatsen in de ruimte. Ze kijken naar de tekeningen en lopen een goede route. Ze
gebruikte de ruimte goed in het lokaal en op verschillende manieren. Het was alleen vrij moeilijk om binnen je groepje op hetzelfde tempo te lopen. De achtbanen
'ontspoorde een beetje'. Als energizer ga ik dus zorgen voor samenwerking en door de eerste les moeten ze hetzelfde tempo volgen als de ander.
Organisatie
De vorige keer heb ik het in de klas gedaan. De ruimte was iets te klein dus nu wil ik een andere ruimte zoeken. Naar alle waarschijnlijkheid is de blokzaal vrij en dat is
een groter lokaal. Hierdoor hebben de leerlingen meer bewegingsvrijheid. Ze kunnen dus beter/makkelijker bewegen.
Betekenis
De leerlingen vonden het de vorige keer erg leuk. Sommige leerlingen waren druk en heb ik uit de situatie gehaald. Zij vonden dit vervelend. Dit moet ik nog meer
doen, dus ik moet meer controle hebben, waardoor de leerlingen weten wat ze wel en niet mogen.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

57
minuten

Opwarmen+ Ik begin met uitleggen als het helemaal stil is.


introductie
De leerlingen moeten in deze les goed naar elkaar kijken en
samen werken. Daarom wil ik daar al mee beginnen. Er zijn vijf
groepjes. Ze gaan in een rijtje staan. Leerling 1 doet iets en de
andere leerlingen in dat rijtje doen het na. Wanneer de voorste
leerling zijn rechterhand omhoog steekt, dan doen de andere
dat ook. Wanneer leerlingen 1 gaat lopen doet de rest dat ook.
Na 1 minuut wisselen we van de volgorde. Heb ik het duidelijk
uitgelegd? Wanneer ik in mijn handen klap bevriezen de
leerlingen en zo oefenen we ook voor de tweede dansopdracht.
Ik geef aan dat de leerlingen beginnen.

De leerlingen luisteren naar de uitleg van


de opdracht. Ze weten dat ik pas begin als
het rustig is. Wanneer ik klaar ben met de
uitleg mogen ze vragen stellen. Wanneer
het helemaal duidelijk is gaan we
beginnen.

De leerlingen zitten op de
grond. Ze zitten achter in het
lokaal. Wanneer de vier
leerlingen naar voren komen
kan iedereen hen zien.
Inbreng is vrij. Enthousiasme
wil ik in deze fase van de les
gaan tolereren. Tijdens mijn
uitleg wil ik wel dat het
helemaal stil is.
Materialen:
Gynzy
Spotify (kermis)
Blokzaal

15 minuten Dansen
gedeelte 1

We gaan vandaag naar de kermis. Wat zie je allemaal op de


kermis? Op deze kermis gaan we als eerste in de draaimolen.
Deze draaimolen staat vol met fietsen. Wat voor soorten fietsen
kennen jullie? Hoe kun je laten zien wat het verschil is?
Op deze draaimolen staat een nwieler (zie plaatje gynzy).
Hoe laat ik zien dat het een nwieler is? Je moet vaak
balanceren. Je ziet ook een tandem (zie gynzy). Hoeveel
mensen zitten er op een tandem? Wat valt je op als je naar de
bewegingen kijkt? De derde fiets is een mountainbike(zie
gynzy). Hoe fiets je op een mountainbike?

Een leerling vertelt wat hij allemaal ziet op


de kermis. De leerlingen mogen aanvullen.
De leerlingen vertellen wat voor fietsen ze
kennen. De leerlingen mogen laat zien of
vertellen hoe je het verschil ziet.
de leerlingen vertelt/laat zien hoe je op een
nwieler zit. Ze doen dit door te
balanceren.
De leerling vertelt hoeveel mensen er op
een tandem zitten. Ze laten zien hoe je
moet zitten op een tandem en benoemen
Hoe beweegt een draaimolen?Hoe moeten wij dadelijk gaan
dat de bewegingen hetzelfde(synchroon)
bewegen in de draaimolen? Kunnen we wisselen van fiets in de zijn.
draaimolen? Kan een fiets op een draaimolen een andere fiets De leerlingen vertellen laten zien hoe ze
inhalen?
op een mountainbike zitten.
Ik heb 4 vrijwilligers nodig. Wie willen er komen?
We zitten in een draaimolen. We hebben net gezegd dat we in
een rondje moeten bewegen. Ga maar in een rondje lopen en
probeer even hard te lopen. Ik vraag de 4 leerlingen te stoppen.
Hoe kan ik nu zien wie in welke fiets zit. Leerling 1 zit in de
nwieler (aan de klas: wat moet je dan ook alweer doen =
balanceren) Leerling 2&3 zitten in de tandem (aan de klas: Wat
moet je dan ook alweer doen = allebei dezelfde bewegingen
maken). Leerling 4 zit op de mountainbike (aan de klas: Wat
moet je dan ook alweer doen? = beetje voorover buigen en
handen aan het stuur)
Probeer maar eens. Na 10 seconden vraag ik ze te stoppen. Ik
geef positieve feedback en laat die aanvullen door de klas.
Misschien zien de kleine verbeterpuntjes die ze zelf kunnen
gebruiken.
Ik zet nu alle groepjes aan het werk(zonder muziek). Ze kiezen
in welke fiets ze zitten. Na enkele minuten geef ik feedback aan
de leerlingen. Dan zet ik de muziek aan op Spotify. Elke keer
wanneer de muziek is afgelopen wisselen ze van fiets.
Ik zorg voor positieve feedback tussendoor.
Na 15 minuten sluit ik dit gedeelte af!

De leerlingen zitten op de
grond. Ze zitten achter in het
lokaal. Wanneer de vier
leerlingen naar voren komen
kan iedereen hen zien.
Bij het oefenen kiest ieder
groepje een plek waar ze
rustig kunnen oefenen. Ze
mogen bewegen binnen hun
eigen groepje. Het is niet de
bedoeling dat ze naar
andere groepjes gaan.
Ze mogen naar de wc tijdens
het oefenen.

De leerlingen vertellen hoe een draaimolen


beweegt. Dit vertellen ze of dat doen ze
voor. Ze zeggen hoe wij dat moeten gaan
doen in de draaimolen. Ze vertellen of je
een fiets op een draaimolen kunt inhalen.

Inbreng is vrij. Enthousiasme


wil ik in deze fase van de les
gaan tolereren. Tijdens mijn
uitleg wil ik wel dat het
helemaal stil is.

4 leerlingen komen voor de klas staan. De


leerlingen gaan rondjes lopen. Ze krijgen
een nummer en gaan bewegen zoals we
hebben gesproken(De klas herhaalt hoe
we ook alweer op elke fiets moeten gaan
bewegen). Na 10 seconden stoppen ze.
Nu gaan alle groepjes aan het werk. Ze
moeten ervoor zorgen dat ze dezelfde
snelheid aanhouden, want de fietsen
kunnen elkaar op een draaimolen niet
inhalen.
De leerlingen doen dit daarna met muziek
en hebben hieraan misschien
ondersteuning.

Materialen:
Gynzy
Spotify (kermis)
Blokzaal

15 minuten Dansen
gedeelte 2

Nu gaan we in het spookhuis en alle spoken slapen(zie gynzy)


Slapende spoken kun je beter niet wakker maken. Dus we gaan
heel stil en sluipend het spookhuis in. Hoe kunnen we ervoor
zorgen dat we het spookhuis ingaan en er geen spoken wakker
worden? We kunnen sluipen, op onze tenen lopen etc.
Een spookhuis staat vol met obstakels waar je over, langs,
onderdoor of omheen moet. Af en toe draaien de spoken zich
om in hun slaap(dat hoor je aan het geritsel in de muziek), dan
moeten we stil staan anders worden ze wakker.
Ik zet de muziek aan en de leerlingen mogen beginnen. Na de
muziek geef ik feedback en gaan ze daarna weer beginnen.
Ik geef aan dat de leerlingen mogen stoppen en ze gaan

De leerlingen vertellen op welke manieren


we ervoor kunnen zorgen dat we het
spookhuis binnengaan, maar we de
spoken niet storen. De leerlingen luisteren
naar de uitleg van de opdracht.
De leerlingen gaan beginnen met het
dansen.
Na het dansen zijn de leerlingen stil en
luisteren ze even naar de feedback.
Daarna mogen ze weer binnen hun
groepje bewegen.

De leerlingen zitten op de
grond. Ze zitten achter in het
lokaal. Wanneer de vier
leerlingen naar voren komen
kan iedereen hen zien.
Bij het oefenen kiest ieder
groepje een plek waar ze
rustig kunnen oefenen. Ze
mogen bewegen binnen hun
eigen groepje. Het is niet de
bedoeling dat ze naar
andere groepjes gaan.
Ze mogen naar de wc tijdens
het oefenen.
Inbreng is vrij. Enthousiasme
wil ik in deze fase van de les
gaan tolereren. Tijdens mijn
uitleg wil ik wel dat het
helemaal stil is.
Materialen:
Gynzy
Spotify (kermis)
Blokzaal

10 minuten Bekijken
dansen van
anderen

Er zijn 5 groepjes. Groepje 1 komt voor de klas staan. Je gaat


dadelijk binnen je groepje dansen. Ik zet de muziek dadelijk aan
en dan hoor je eerst de draaimolen. Spreek goed af wie welke
fiets is. Daarna komt het spookhuis. Je gaat allebei de dansen
voordoen voor de klas.
Na het dansen geef ik twee leerlingen het woord en zeggen ze
wat ze van de dans vinden. Daarna komt groepje 2,3,4 en 5.
Na het bekijken ga ik aan drie leerlingen vragen wat ze van de
les vinden.

De leerlingen luisteren even wat ze


moeten doen. Groepje 1 begint met
dansen voor de klas. Ze dansen de
draaimolen en het spookhuis. Daarna komt
groepje 2,3,4 3 en 5. De leerlingen
vertellen wat ze vinden van de dans van
het groepje.
Na de les vertellen leerlingen wat ze
vinden van de les en vertellen waarom ze
dat vinden.

De leerlingen zitten op de
stoelen aan de rand van het
lokaal. n groepje mag
dansen voor de klas. De rest
van de klas is stil tijdens het
dansen. We luisteren naar
elkaar.
De leerlingen mogen niet
naar de wc. Enthousiasme
wil ik gaan belonen, maar de
leerlingen moeten hun
vinger opsteken.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor
Datum:
Dansles 2: de kermis
Je maakt duidelijke afspraken voor op de gang. Houd dat vast in je les.
Goede locatie in de blokzaal. Je merkt dat de kinderen de ruimte nodig hebben.
Waarom laat je de kinderen wederom werken in de groepjes van de klas? Een doel van je is om lln. meer te laten samenwerken. Wissel regelmatig de
groepjes.
Orde, wat wil je? Grenzen aangeven en consequent zijn. Meteen ingrijpen wanneer ongewenst gedrag wordt getoond. Wat wil je wel zien? Dit ging al
veel beter dan de vorige les.
Het is een leuke les met veel afwisseling.
Gebruik je stem en houd tempo in de les. De les werd vaak stilgelegd waardoor er toch iets 'negatiefs'/'chagrijnig' over de les kwam.
Door het spannend te maken merk je echter wel weer dat het lukt. Je weet ze te pakken. De betrokkenheid is hoog. Lln. zijn betrokken en willen graag
meedoen. Houd dat enthousiasme vast.
Goede oplossing 5 kinderen in de draaimolen. Snel nagedacht.
Goed om groepjes/kinderen te wisselen wanneer het niet gaat. Of andere plek in de rij.

Het is een kleine interventie met grote positieve gevolgen en je hoeft niet boos te worden.
Prima afronding. Goed georganiseerd! Je merkt wederom de hoge betrokkenheid.
Verdiep je in de achtergrond van de leerlingen. Wees voorbereid op hoe zij op bepaalde situaties kunnen reageren en bedenk van te voren hoe je daarop in
gaat spelen.

Vous aimerez peut-être aussi