Vous êtes sur la page 1sur 15

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e)
Klas
Stagescho
ol
Plaats

Anne van de Lisdonk


PEH15VA
OBS Brandevoort
Helmond

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Linda
15-03-2016
7C
28

Vak- vormingsgebied: Beeldende vorming - tekenen


Speelwerkthema / onderwerp: Marokkaanse tegeltjes
Persoonlijk leerdoel:
Duidelijke uitleg geven: Ik wil een duidelijke uitleg geven aan het begin van de les. Door een goede uitleg te geven over de opdracht kunnen de
leerlingen aan de slag met het maken van de Marokkaanse tegeltjes.
Orde houden: Ik wil ik ervoor zorgen dat ik meteen aangeef waar mijn grenzen liggen. Op deze manier kan ik orde houden bij de klassikale uitleg
van zowel een methode les als een vrije les. Ik wil dit gaan doen door aan het begin van de les een aantal regels te maken.
- Tijdens mijn uitleg is iedereen stil.
- Als je iets wil vertellen/vragen steek je je vinger op.
- We luisteren naar elkaar.
- We gaan netjes met de spullen om. Doe je dit niet dan is het einde crea.
Plannen: Ik wil ervoor zorgen dat ik voordat de les begint alles heb klaargezet zodat we na de uitleg meteen kunnen beginnen met de opdracht.
Samenwerken bevorderen : ik wil proberen het samenwerken in de klas te stimuleren door de leerlingen samen naar opdrachten te laten kijken.
Voor deze les heb ik gekozen om te gaan werken in groepjes van 4 personen. De leerlingen gaan samen kijken naar welk patroon ze gaan tekenen
op de tegeltjes (deze moeten samen n geheel vormen).

Lesdoel(en):
- De leerlingen hebben aan het einde van de les in een groep van
4 personen een rij tegeltjes gemaakt met Marokkaanse invloeden.
Hierbij is gebruik gemaakt van het aspect symmetrie.
(productdoel)
- De leerlingen hebben geoefend met het samenwerken, ze
hebben samen een plan gemaakt over hoe ze de opdracht gaan
aanpakken en hebben geluisterd naar elkaars ideen. (procesdoel)

Evaluatie van lesdoelen:


Aan het einde van de les hebben de leerlingen in een groepje van 4 personen
een rij tegeltjes gemaakt en bij mij voor op een rijtje gelegd. Wanneer ik alle
tegeltjes vooraan in de klas heb liggen kan ik kijken of de leerlingen de
tegeltjes goed op elkaar hebben afgestemd en of ze hebben gewerkt met het
gegeven aspect namelijk : symmetrie. Ik loop tijdens het werken rond om te
kijken of de samenwerking van de leerlingen goed gaat. Wanneer ik merk dat
het niet goed gaat bespreek ik dit met ze en kijken we naar een oplossing.

De leerlingen gaan deze les werken aan het kerndoel 56 : De


leerlingen verwerven enige kennis over en krijgen
waardering voor aspecten van cultureel erfgoed.
En kerndoel 55 : De leerlingen leren op eigen werk en dat van
anderen te reflecteren.
Beginsituatie
In klas 7C zitten 28 leerlingen, 13 meisjes en 15 jongens. Het is een vrij drukke klas, dus je moet ervoor zorgen dat je duidelijk je grenzen aangeeft
en zegt wat er van ze verwacht wordt. Iedere dinsdag middag is het crea middag. De afgelopen weken hebben we gewerkt aan het thema Afrika
en het thema vieren. Voor deze crea les gaan de leerlingen samen (groepje van 4) een rij tegeltjes maken die op elkaar zijn afgestemd. Ze zijn
vorige week aan deze opdracht begonnen, helaas kwamen Linda en ik erachter dat ze de opdracht niet goed hadden begrepen waardoor we
vandaag opnieuw beginnen. Ik moet er dus voor zorgen dat ik tijdens de inleiding de opdracht goed ga uitleggen en de eisen nog een keer goed
opnoem:
- Marokkaanse invloeden, hierbij kun je denken aan kleur
- De lijnen worden getekend met stift, inkleuren doe je met een kleurpotlood
- Het moet symmetrisch zijn
- De tegeltjes moeten per groep op elkaar zijn afgestemd
Vanuit mijn overdenking heb ik aangegeven dat ik het samenwerken tussen de leerlingen wilde bevorderen. Door samen naar de kleuren en lijnen
te kijken kunnen de leerlingen de tegeltjes op elkaar afstemmen. Ondanks dat het samenwerken in grotere groepjes vaak moeizamer gaat dan het
samenwerken in tweetallen werken we bij deze opdracht toch in een groepje van 4 leerlingen. Hier heb ik voor gekozen omdat het een
tekenopdracht is waarbij het mooier was om als eindproduct een rij van 4 tegels te hebben dan een rij van 2.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Didactische handelingen
Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen /
Organisatie

Inleiding
5-10
minuten

De opdracht nog
een keer herhalen
en goed stil staan
bij de eisen van
de opdracht.

Kern
De leerlingen
5 minuten gaan in het
groepje
overleggen over
wat ze gaan
tekenen.

Ik start de PowerPoint op die hoort bij de


opdracht, deze neem ik samen met de
leerlingen nog een keer door.
Aan het einde van de PowerPoint noem ik de
eisen van de opdracht nog een keer op.
- Marokkaanse invloeden (kleur)
- De lijnen teken je met stift, de rest
kleur je in met een kleurpotlood
- Het moet symmetrisch zijn
- De tegeltjes moeten als groep bij
elkaar passen, hier moet je dus goed
over nadenken met je groepje.
De leerlingen herhalen de eisen, zodat ik kan
horen of iedereen de eisen weet.
Ik leg desnoods nog uit wat symmetrisch
betekent.
Ik zeg dat de leerlingen 5 minuten de tijd
krijgen om samen te overleggen over wat ze
precies gaan tekenen. Wanneer ze aan het
overleggen zijn deel ik alvast de stiften en
tekenblaadjes uit.
Na 5 minuten zorg ik ervoor dat iedereen stil
is zodat we kunnen gaan beginnen aan de
opdracht.

De leerlingen luisteren goed naar de


uitleg over de opdracht (zorgen ervoor
dat de gezichten naar mij zijn gericht).
Wanneer ik klaar ben met de eisen te
benoemen noemen de leerlingen die de
beurt krijgen nog een aantal eisen op.

Materialen : digibord en
de PowerPoint
presentatie

De leerlingen gaan samen overleggen


over de opdracht. Ze gaan kijken naar
welke ontwerp ze willen tekenen op de
tegeltjes. Ze luisteren naar elkaar en
staan open voor elkaars ideen.

Organisatie: ik zorg
ervoor dat ik na 5
minuten zeg dat ze
moeten stoppen.

Kern
60
minuten

De leerlingen
beginnen aan het
maken van de
tegeltjes.

Ik vertel dat de leerlingen mogen beginnen


met het maken van de tegeltjes. Ik loop
tijdens het werken rond om te kijken of
iedereen zich houdt aan de opdracht.
Wanneer dit niet het geval is of ik het nog niet
zie herinner ik de leerling hier aan.
Ik vertel dat als ze klaar zijn met tekenen ze
ervoor zorgen dat de naam achterop staat en
dat ze de tegeltjes vooraan in de klas
neerleggen. Nadat ze deze hebben
neergelegd zorgen ze ervoor dat de tafels
worden opgeruimd en ze kunnen dan de
overige tijd besteden om eventueel de
kijkdoos af te maken.

Slot
Evalueren en
5 minuten kijken naar de
resultaten.

De leerlingen gaan samen aan het werk


om de tegeltjes te maken. Ze maken
allemaal hun eigen tegel maar houden
hierbij rekening met de eisen van de
opdracht en het afgesproken design.
Wanneer er vragen zijn kunnen ze die
stellen doormiddel van een vinger
opsteken.

Wanneer ze klaar zijn met het tegeltje


zorgen ze ervoor dat de naam erop staat.
Zodra de naam erop staat leggen ze het
tegeltje netjes vooraan in de klas neer.
ze ruimen de tafels op en kunnen verder
gaan werken aan de kijkdoos.
Ik zorg ervoor dat alle tegeltjes netjes
De leerlingen komen rustig naar voren en
vooraan in de klas liggen. Ik vertel dat de
kijken even rustig naar de tegeltjes.
leerlingen rustig naar voren mogen komen om Wanneer we gaan evalueren proberen ze
samen de tegeltjes te bekijken en te
goed mee te doen aan de les.
evalueren over de opdracht. Hierbij noemen
ze op wat ze goed vonden gaan, wat ze
minder goed vonden gaan en wat ze van het
resultaat vinden.

Literatuur:
http://tule.slo.nl/KunstzinnigeOrientatie/F-L55.html
http://tule.slo.nl/KunstzinnigeOrientatie/F-L56b.html
Schasfoort, B. (2012). Beeldonderwijs en didactiek. Groningen/Houten : Noordhoff Uitgevers,

Persoonlijke reflectie

Materialen: stiften ,
kleurpotloden, liniaal,
tekenpapier en lijm.

Materialen : de
gemaakte tegeltjes
voorzien van naam

A. Wat wilde ik?


Ik wilde tijdens deze les aan de volgende persoonlijke leerdoelen werken:
Duidelijke uitleg geven: Ik wil een duidelijke uitleg geven aan het begin van de les. Door een goede uitleg te geven over de opdracht kunnen de
leerlingen aan de slag met het maken van de Marokkaanse tegeltjes.
Orde houden: Ik wil ik ervoor zorgen dat ik meteen aangeef waar mijn grenzen liggen. Op deze manier kan ik orde houden bij de klassikale uitleg
van zowel een methode les als een vrije les. Ik wil dit gaan doen door aan het begin van de les een aantal regels te maken.
- Tijdens mijn uitleg is iedereen stil.
- Als je iets wil vertellen/vragen steek je je vinger op.
- We luisteren naar elkaar.
- We gaan netjes met de spullen om. Doe je dit niet dan is het einde crea.
Plannen: Ik wil ervoor zorgen dat ik voordat de les begint alles heb klaargezet zodat we na de uitleg meteen kunnen beginnen met de opdracht.
Samenwerken bevorderen : ik wil proberen het samenwerken in de klas te stimuleren door de leerlingen samen naar opdrachten te laten kijken.
Voor deze les heb ik gekozen om te gaan werken in groepjes van 4 personen. De leerlingen gaan samen kijken naar welk patroon ze gaan tekenen
op de tegeltjes (deze moeten samen n geheel vormen).
B. Wat deed ik?
Voordat de les begon heb ik gezorgd dat er stiften en tekenpapier klaar lagen vooraan in de klas zodat we meteen met de opdracht konden
beginnen na mijn uitleg. Ik heb aan het begin van de les aan de hand van de PowerPoint de opdracht opnieuw uitgelegd. Ik heb verteld dat
juffrouw Linda en ik heel tevreden waren over het resultaat van de vorige tegeltjes. Nadat ik de PowerPoint heb laten zien en de eisen nog een
keer heb opgenoemd heb ik aan de leerlingen gevraagd of ze de eisen nog een keer konden herhalen. Op deze manier kon ik kijken of mijn uitleg
duidelijk was. Ik heb duidelijk aan de leerlingen uitgelegd dat ze als groepje samen moesten gaan kijken wat voor soort tegeltje ze gingen maken.
Welke kleuren ze ervoor gingen gebruiken, welke lijnen/vormen ze gingen maken en wie welke vorm qua tegel ging maken. Tijdens het werken ben
ik gaan rondlopen om te kijken of iedereen goed aan het werk was en of ze echt samen besloten wat ze gingen maken. Bij de groepjes waar het
moeizaam ging heb ik samen met ze naar een oplossing gezocht. Ik heb de leerlingen aangesproken op hun positieve gedrag en de manier waarop
ze aan het samenwerken waren. Aan het einde van de les heb ik samen met de leerlingen naar de tegeltjes gekeken. Ik heb aan de leerlingen
gevraagd welke tegeltjes er echt bij elkaar pasten en waarom ze dan zo goed bij elkaar pasten. De leerlingen keken hier heel goed naar en gaven
goede argumenten. Op deze manier kon ik samen met de klas nagaan of de leerlingen goed naar mijn uitleg en de eisen hadden geluisterd.
C. Welke betekenis had dit voor mij?
Ik kijk tevreden terug naar mijn gegeven tekenles omdat de leerlingen goed mee hebben gedaan met de les en het resultaat heel mooi was. Toen
Linda aan mij vroeg of ik deze les opnieuw wilde gaan doen had ik mijn twijfels omdat ik bang was dat de leerlingen het weer niet zouden
snappen. Gelukkig hebben ze de opdracht goed gemaakt waardoor de les heel snel ging en we de les goed konden evalueren. Ik ben trots op het
feit dat ik de opdracht goed heb uitgelegd, dit kon ik terug zien in de gemaakte tegeltjes. Ik vond het belangrijk om met de klas de opdracht te
evalueren omdat ze zo hebben geleerd ook feedback te geven aan elkaar.
D. Hoe nu verder?

In de toekomst wil ik mijn lessen weer zo goed voorbereiden zoals nu. Dit keer heb ik een PowerPoint gebruikt die al was gemaakt. In de lessen die
ik nog ga ontwerpen wil ik ook gebruik maken van een PowerPoint als didactisch hulpmiddel. Ik wil me nog gaan verdiepen in de verschillende
aspecten van kunstzinnige vorming. Ik wil me vooral gaan verdiepen in de manier hoe je kunt schilderen, met welke technieken. Om me hier in te
verdiepen ga ik de theorie gebruiken en ik ga in gesprek met mijn mentor en de BVO-docent.

OGP3
Format voor toelichting lesontwerp
Domein: Taal Rekenen/ wiskunde OJW BVO*
*omcirkel wat van toepassing is

Welke keuze(s) heb je in dit


opzicht gemaakt?

Waarom heb je deze


keuze(s) gemaakt?

B1. Leerdoelen
stellen

Ik heb voor deze les de volgende


leerdoelen geformuleerd.

3.4 passend
leerinhouden vanuit
leerlijnen

- De leerlingen hebben aan het


einde van de les in een groep van
4 personen een rij tegeltjes
gemaakt met Marokkaanse
invloeden. Hierbij is gebruik
gemaakt van het aspect
symmetrie. (productdoel)

Ik ben gaan kijken naar


wat de leerlingen deze
les gingen doen. Toen ik
eenmaal wist wat ze
gingen doen ben ik op
Tule.slo gaan kijken welke
kerndoelen hierbij
hoorden. Ik ben toen bij
de kerndoelen 55 en 56
uitgekomen.

- De leerlingen hebben geoefend


met het samenwerken, ze hebben
samen een plan gemaakt over
hoe ze de opdracht gaan

Omdat ik bij deze


opdracht de leerlingen
laat samenwerken heb ik
als procesdoel het

3.11 Leerprocessen
observeren en
registreren

aanpakken en hebben geluisterd


naar elkaars ideen. (procesdoel)

B3. Leeractiviteiten
begeleiden
2.6 Samenwerking,
zelfredzaamheid

De leerlingen gaan deze les


werken aan het kerndoel 56 : De
leerlingen verwerven enige kennis
over en krijgen
waardering voor aspecten van
cultureel erfgoed.
En kerndoel 55 : De leerlingen
leren op eigen werk en dat van
anderen te reflecteren.
Ik heb aan het begin van de les
verteld wat we tijdens deze les
gingen doen. Zodra ik dit had
verteld heb ik de PowerPoint
opgestart. Ik heb de PowerPoint
met de leerlingen doorgenomen
en duidelijk de eisen benoemd
die in de tegeltjes moeten terug
komen. Dat zijn de volgende
eisen:
- de kleuren passen per groepje
bij elkaar dezelfde kleuren
worden gebruikt.
- De lijnen die getekend worden
stem je op elkaar af.
- Er moet gewerkt worden met
symmetrie.
- De lijnen trek je over met
stift, de rest kleur je in met
kleurpotlood.
Na de PowerPoint heb ik aan een
leerling gevraagd om de eisen
nog een keer op te noemen.

samenwerken benoemd.

Ik heb ervoor gekozen


om de bestaande
PowerPoint uit te
bereiden met nieuwe
beelden (beschouwing).
Ik kan op deze manier
een leeromgeving
scheppen die voor de
leerlingen betekenisvol
is. Dit stimuleert hen om
te ontdekken,
onderzoeken en te kijken
naar kunst en
vormgeving.
De eisen opnoemen was
voor mij heel belangrijk
omdat het hier de vorige
keer fout ging. Ik heb
deze eisen samen met
Linda besproken omdat
het haar opdracht is en
zij hem al vaker heeft
gedaan in groep 7. Het

A3. Leiding geven aan


het groepsproces
1.1 zicht op groepjes
leerlingen
1.3 effectieve
leerkrachtcommunicatie

A4. Interactie
aangaan met de
groep
3.13 feedback aan
leerlingen

Zodra de opdracht helemaal


duidelijk was heb ik de leerlingen
aan het werk gezet en ben ik de
blaadjes en stiften gaan uitdelen.
Ik ben tijdens het werken gaan
rondlopen in de klas om te kijken
of iedereen goed aan het werk
was, Eventuele vragen heb ik
beantwoordt. Verder heb ik
kunnen kijken of iedereen goed
aan het overleggen was over het
ontwerp van de tegeltjes. Als ik
merkte dat het in een groepje niet
lekker liep ben ik hier bij gaan
zitten en heb ik samen met ze
naar een oplossing gezocht.

Tijdens het rondlopen heb ik


telkens gezegd wat ik van de
tegeltjes vond. Zodra de
leerlingen de tegeltjes af hadden
heb ik er nog een keer goed naar
gekeken. De eventuele
aanpassingen heb ik verteld zodat
de leerlingen hiermee nog aan de
slag konden. Aan het einde van
de les hebben we klassikaal
gevalueerd over de resultaten en
over de les. Ik heb toen gezegd
dat ik het eindresultaat heel mooi
vond en dat iedereen goed had
gewerkt. Niet alleen individueel
aan de tegeltjes maar ook als
groepje bij het overleggen.

laten herhalen van de


eisen is voor mij een
manier om te kijken of
iedereen heeft opgelet.
Ik vind het belangrijk om
rond te lopen omdat je
op deze manier precies
kunt zien wat de
leerlingen aan het doen
zijn. Wanneer een
groepje er niet uitkomt
kan ik ze op deze manier
helpen zodat ze snel
verder kunnen met de
opdracht. Wanneer je
rondloopt kun je
leerlingen ook
aansporen/motiveren om
te werken.
Ik heb ervoor gekozen
om tijdens het lopen de
leerlingen feedback te
geven omdat ze op deze
manier meteen de
aandachtspuntjes kunnen
verbeteren.
Ik vond het belangrijk dat
we met heel de klas naar
de tegeltjes gingen kijken
omdat de leerlingen er
dan ook echt bij
betrokken worden. Ze
leren ook op elkaars werk
te reflecteren.

B2 Leeractiviteiten
ontwerpen
3.6 werkvormen en
groeperingsvormen
4.5 leeromgeving
inrichten

Ik heb ervoor gekozen om de


leerlingen in groepjes van 3/4 te
laten tekenen. De groepjes zaten
al in de goede opstelling omdat ik
de tafelgroepjes heb gebruikt. Op
deze manier kreeg je uiteindelijk
n rij tegeltjes die bij elkaar
pasten van ieder groepje.

Het samenwerken in
deze klas is best moeilijk.
Toch heb ik er samen met
Linda voor gekozen om
ze te laten samenwerken
in een groepje van 3/4
leerlingen. Omdat het
een vrij vak is , was het
makkelijker om ze in een
groter groepje te laten
samenwerken. Ik heb er
voor gekozen om ze als
tafelgroepje bij elkaar te
zetten omdat ze hier per
dag het meeste mee
werken.

Basisplan
Les:

Marokkaanse tegeltjes

Groep:

Bron/Methode:

Eigen ontwerp , thema Afrika

Datum:

15 maart 2016
De leerlingen bekijken verschillende
kunstwerken waarin gebruik wordt
gemaakt van symmetrie. Daarnaast
gaan ze kijken welke kleuren er bij
Marokko passen. Vervolgens gaan ze in
een groepje van 3/4 leerlingen
Marokkaanse tegeltjes maken die op
elkaar zijn afgestemd. Ze zorgen ervoor
dat zowel de kleuren als lijnen op elkaar
zijn afgestemd.

Betekenis
Wat zijn de inhouden en
associatiemogelijkheden?

De leerlingen zorgen ervoor dat ze een


tegeltje maken waarbij de lijnen worden
getekend met stift en waar wordt in
gekleurd met kleurpotlood. De vormen
die ze erop tekenen hebben te maken
met Marokko en zijn in symmetrie
getekend.
Vorm
Met behulp van welke beeldaspecten
kunnen de inhouden vorm krijgen?

Kleur Welke kleuren hebben jullie


uitgekozen voor de gezamenlijke rij
tegeltjes? De lijnen teken je met stift, je
kleurt het in met een kleurpotlood.
Vorm Wie van jullie maken de
stervormige tegels en wie maken er het
kruis tegeltje?
Compositie Hoe zorg je ervoor dat
alle tegeltjes bij elkaar horen? Zorgen
jullie ervoor dat de kleuren hetzelfde
zijn, of de kleuren en de patronen?
- kleine vouwblaadjes (6 per

Materiaal
Welk materiaal is daarvoor geschikt,
welke mogelijkheden biedt het?

Beschouwing
Vanuit welke beelden kan het kind
betrokken worden bij het onderwerp?

Onderzoek
Hoe kan het kind materialen en
beeldende aspecten verkennen?

groepje)
- scharen
- lijm
- kleurpotloden
- stiften
Aan het begin van de les laat ik een
PowerPoint zien waarbij verschillende
gebouwen, schilderijen en tekeningen
als voorbeeld dienen. Ik vraag aan de
leerlingen wat hun opvalt aan de
beelden, zijn dat de kleuren of de
vormen? Heeft het een Marokkaanse
sfeer? Wat vinden ze ervan?
Door de PowerPoint presentatie aan het
begin van de les kunnen de leerlingen
inspiratie opdoen voor het maken van
hun tegeltje.
De leerlingen gaan onderling in overleg
om samen een keuze te maken qua
kleur, vorm en symmetrie.

Werkwijze
Welke aanwijzingen over gebruik van
materiaal en gereedschap, en welke
vaardigheden?

Reflectie

De leerlingen kunnen aan mij komen


vragen of ze meerdere plaatjes mogen
opzoeken die als inspiratie kunnen
dienen.
- knip en plak het tegeltje in de
goede vorm
- Maak in overleg een vorm op het
tegeltje.
- Kies samen de kleuren uit die
jullie gaan gebruiken.
- Teken de lijnen met stift in , de
rest kleur je met kleurpotlood
Aan het einde van de les zorgen de
leerlingen ervoor dat de tegeltjes per

groep vooraan in de klas bij elkaar


liggen. Ik laat de klas rustig naar voren
komen en reflecteer samen met de
leerlingen over de resultaten. Welke
tegeltjes passen heel goed bij elkaar?
Wat valt je op? Is het Marokkaans?
Welke passen helemaal niet bij elkaar?

Lesfasenformulier
Les: Marokkaanse tegeltjes

Bron/Methode: eigen ontwerp, thema Afrika

Groep: 7

Datum: 15 maart 2016

Fase
Voorbereiding

Mijn activiteiten
Ik heb samen met mijn mentor overlegd

Activiteiten van de kinderen


De leerlingen hoefde hier nog

Doel
Context

voor een KO les. Ze vroeg toen aan mij of niks te doen.


ik de les van de Marokkaanse tegeltjes
opnieuw wilde geven en uitbreiden omdat
het resultaat van de eerste les niet goed
was. Ik ben vervolgens gaan kijken naar
de PowerPoint die al was gemaakt en naar
de gemaakte tegeltjes van de eerste les.
Ik zag toen meteen waar mijn mentor het
over had. De leerlingen hadden niks met
de symmetrie gedaan en niks qua kleuren.
Ik heb de PowerPoint en de opdracht
aangepast zodat de leerlingen in groepjes
van 3/4 tegeltjes gaan maken die op
elkaar zijn afgestemd.

Orintatie:
Introduceren
Informeren
Instrueren
(opdracht)

Ik vertel kort wat we bij deze opdracht


gaan doen en wat de bedoeling is. Ik laat
vervolgens de PowerPoint zie en ik geef ze
hierbij informatie over de aspecten : kleur
en vorm. Ik stel ze aan het einde van de
PowerPoint vragen om ze op deze manier
erbij te betrekken en om te kijken of ze
goed hebben opgelet tijdens de
PowerPoint. Ik vraag ook aan de leerlingen
of ze mij kunnen vertellen waarom de
tegeltjes van de vorige keer niet goed
waren.
Na de PowerPoint les ik stap voor stap uit
wat de bedoeling is en waar de leerlingen
zich aan moeten houden. Namelijk: de
tegeltjes moeten per groepje dezelfde
kleuren bevatten, de vormen moeten op
elkaar zijn afgestemd en ze moeten
gebruik maken van symmetrie.
Ik deel de vouwblaadjes en de stiften uit.

Uitvoering:
Observeren
Begeleiden
Afronden

De leerlingen letten goed op


tijdens mijn uitleg over de
opdracht en tijdens de
PowerPoint presentatie.
Wanneer ik vragen stel aan de
klas proberen leerlingen deze
zo goed mogelijk te
beantwoorden.
Wanneer een leerling een
vraag heeft steekt hij/zij de
vinger op en wacht tot ze de
beurt krijgen.
Tijdens mijn uitleg zorgen de
leerlingen ervoor dat ze goed
opletten wanneer ik de eisen
vertel van de opdracht.
De leerlingen zorgen ervoor
dat ze zelf een schaar, lijm en
kleurpotloden pakken.

Tijdens de opdracht loop ik door de klas


De leerlingen voeren de
heen om te kijken of iedereen goed aan
opdracht zo goed mogelijk uit.
het werk is. Wanneer ik rondloop kan ik
Ze overleggen eerst goed
leerlingen helpen en vragen
over het ontwerp van de
beantwoorden. Wanneer ik bij het lopen
tegeltjes. Welke kleuren gaan
merk dat een groepje moeite heeft om
ze gebruiken, welke vormen
samen iets te bedenken kan ik hier bij
en met wat voor symmetrie.
gaan zitten om samen tot een oplossing te
komen.
Wanneer een leerlingen klaar
zijn leggen ze het tegeltje
Wanneer ik zie dat er een aantal
voorzien van naam vooraan in

leerlingen klaar zeg ik dat ze de tegeltjes


die af zijn vooraan in de klas mogen
leggen. Deze tegeltjes moeten voorzien
zijn van een naam. Staat je naam erop
dan mag je ze als groepje bij elkaar
leggen.
Ik vertel dat als ze klaar zijn met het
tegeltje ze zorgen dat alles is opgeruimd
en dat ze iets voor zichzelf mogen gaan
doen.
Nabeschouwin
g:
Nabespreke
n
Beoordelen
Presenteren

Ik zeg tegen de leerlingen dat ze rustig


naar voren mogen komen zodat ze kunnen
kijken naar het eindresultaat. Ik praat
samen met de leerlingen over de
opdracht. Ik vraag een aantal vragen aan
ze zoals:
- welke tegeltjes passen er heel
goed bij elkaar, en waarom?
- Welke tegeltjes passen niet bij
elkaar en waarom?
- Wat valt je op aan de tegeltjes?
- Is het een beetje Marokkaans?

Als we de nabespreking hebben gehad


Evaluatie:
vraag ik aan de leerlingen wat ze van
deze les vonden. Door dit te doen
Reflecteren
Vooruitkijken reflecteren de leerlingen op mijn les. De
gegeven feedback kan ik meenemen in
een volgende les.
Ik zorg ervoor dat ik mijn zelfreflectie invul
in het lesvoorbereidingsformulier.

de klas. De leerlingen zorgen


ervoor dat de tegeltjes van de
groepjes bij elkaar liggen,
De leerlingen zorgen ervoor
dat ze alles netjes opruimen
en gaan rustig iets voor
zichzelf doen.

De leerlingen komen op het


moment dat ik het zeg rustig
naar voren toe. Ze bekijken de
gemaakte tegeltjes en zorgen
ervoor dat ze mijn vragen
goed in zich opnemen.
Wanneer ze antwoord willen
geven op een vraag die ik stel
steken ze de vinger op.
Na het bespreken van de
tegeltjes gaan de leerlingen
weer rustig op hun plaats
zitten.
De leerlingen vertellen wat ze
van de les vonden en of ze
verschil zien tussen de
tegeltjes van de eerste les en
van deze les.

Vous aimerez peut-être aussi