Vous êtes sur la page 1sur 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Wouter van Rooij
Klas
B
Stageschool Bloktempel
Plaats
Son
Vak- vormingsgebied: kring + lezen
Speelwerkthema / onderwerp: mmmkm- en mkmmm-woorden

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Wendy Adriaans
29-03-2016
3
24

Persoonlijk leerdoel: Aan het eind van kwartaal 3 beheers ik het bespreken van en omgaan met de regels.
Lesdoel(en) wat wil je aanleren?
Evaluatie van lesdoelen hoe ga je dit controleren?
Om te controleren of ik mijn lesdoelen behaald heb ga ik de werkboeken en
Productdoelen:
dicteeschriften nakijken. Ook neem ik tijdens het verwerken van de stof even een
moment voor mijzelf om te observeren hoe de klas werkt.
Aan het eind van de les kunnen de kinderen mmmkm- en mkmmm- Aan het eind van de les evalueer ik ook of de kinderen de procesdoelen bereikt hebben.
Dit doe ik door een klassikale reflectie. Deze stuur ik dusdanig dat de kinderen zichzelf
woorden correct spellen.
feedback geven met de sandwich methode.
Aan het eind van de les kennen de leerlingen de betekenis en het
gebruik van de voornaamwoorden.
Procesdoelen:

De kinderen werken aan hun samenwerkingsvaardigheden met


betrekking op omgang met klasgenootjes. Dit doen zij door de
regels toe te passen.

De kinderen werken aan een band met hun klasgenootjes door


elkaar te helpen gedurende coperatieve werkvormen.

Beginsituatie, wat kunnen ze al? Wat ga ik doen om net een stapje verder te gaan? ( groep, voorkennis, actualiteit, instrumentarium, didactische werkvormen.)
Groep:
De groep is erg ijverig en gedurende uitleg vaak betrokken. Wanneer ze te lang moeten luisteren raken ze afgeleid. Verder zijn ze tijdens activiteiten erg betrokken bij
de les en nemen een actieve participerende rol in de les.
Voorkennis:
De kinderen hebben de mmmkm en mkmmm woorden al vaker gelezen. Maar vandaag zoeken we de zone van naastenontwikkeling op door deze woorden ook te
leren schrijven.
Actualiteit:
De kinderen zijn op dit moment bezig met de mmkm en mkmmm woorden. De les sluit dus geheel aan op de voorgaande lessen.
Instrumentarium:
Ik gebruik het digibord om de opdracht te laten zien en uit te leggen. Ook bij het woorden dictee worden de woorden geprojecteerd nadat de leerlingen ze
opgeschreven hebben. Een leerling mag dan naar voren komen om de leerkracht te helpen en te klikken op het volgende woord.
Didactische werkvormen:
We gaan deze woorden klassikaal leren schrijven en verwerken vervolgens de stof individueel. Dit geldt echter niet voor het leesgroepje. Dit groepje neem ik apart en
begeleid ik bij de verwerking van de opdrachten met betrekking op de voornaamwoorden. Hierbij leert het leesgroepje samen (coperatief). De kinderen leren de
doelen bereiken doormiddel van hun werkboek en het gebruik van het stappenplan. Ook maken we een woordendictee wat wel individueel gebeurt. Achteraf
bespreken de leerlingen hoe het samenwerken gegaan is gedurende het verwerken van de opdrachten.
Lesverloop
Tijd
8.30-9.00

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Kring
Ik leg aan de kinderen uit hoe ze hun weekend
gesprek
mogen vertellen: je loopt rond en wanneer ik
stop zeg, vertel je je weekend aan het kind dat
het dichtste bij staat. Dit doen we 3 keer. Elke
keer krijgen ze ongeveer 7 minuten. Dit zet ik
op het bord, zodat ze inzicht hebben in de tijd
die ze nog hebben. Vervolgens mag er n
iemand nog aan de hele klas vertellen wat hij of
zij gedaan heeft in het weekend. Hierna kies ik
de hulpjes. De kinderen moeten weer op hun
plek gaan zitten en klaar zitten voor de uitleg
van lezen.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en), reactie
De kinderen vertellen wat ze in hun weekend gedaan
hebben. Waarschijnlijk zullen de vriendjes en vriendinnetjes
elkaar opzoeken, of bij elkaar in de buurt blijven. Ik moet
hier alert op zijn want dit is niet de bedoeling.

Materialen / Organisatie
De kinderen lopen rond.

9.00-9.05

9.05-9.10
9.10-9.15

9.15-9.25
9.25-9.40

9.40-9.45

Introductie

Ik leg uit dat we het bij lezen gaan hebben over


moeilijke woorden. Namelijk woorden als straat
& kunst. Ik vraag de kinderen wat er moeilijk is
aan deze woorden.
Hoe +
Als we deze woorden gaan schrijven. Hoe moet
stappenplan dat dan? Ik verwijs naar het stappenplan en we
lezen deze nog een keer door.
Instructie
Ik denk hardop, volgens het stappenplan, hoe je
nieuwe
de woorden met mmmkm of mkmmm schrijft.
woordtypen Dit doe ik aan de hand van de woorden die op
de LA-VLL staan. De laatste 2/3 woorden
mogen de kinderen met mij mee doen.
Kort
Ik neem het woordendictee af. Er mag n
woorden
leerling mij komen helpen. Dit zal een leerling
dictee
zijn die nog niet aan de beurt is geweest.
Instructie
Bij de instructie van de voornaamwoorden moet
voornaamw ik mijn tijd nemen. Dit is namelijk erg lastig voor
oorden
veel kinderen. Ik projecteer op de LA-VLL het
eerste blad en vraag een leerling de woorden
die bovenaan staan voor te lezen. Ik zeg dan:
Kan jij mij helpen? Hey, hoorden jullie dat? Jij
en mij, dat zijn ook voornaam woorden. Nadat
deze woorden zijn voorgelezen pak ik de zin
weer terug. Wel gek he? Ik zeg jij maar ik
bedoel pietje. Wat doen deze woorden dan? Ik
probeer hierdoor duidelijk te maken dat de
voornaamwoorden verwijzen naar personen.
Werk
Ik projecteer met de LA-VLL de les. Eerst leg ik
instructie
maan 7 uit, dan maan 8, vervolgens zon 9 en
tot slot zon 10. De kinderen kunnen zelfstandig
aan de slag, maar mogen van mij met een
liniaalstem overleggen.

De kinderen luisteren naar de uitleg en denken na over de


moeilijkheid in deze woorden.

De kinderen zitten aan hun


tafeltje

De kinderen zeggen dat we het stappenplan moeten


gebruiken. Deze gaan we dan ook een keertje doorlezen.

De kinderen zitten aan hun


tafeltje

De kinderen luisteren naar mijn hardop denken. Vervolgens


denken de kinderen hardop met mij mee.

De kinderen zitten aan hun


tafeltje

De kinderen maken het dictee

De kinderen zitten aan hun


tafeltje

De kinderen luisteren naar de uitleg. Ik heb al veel verteld


De kinderen zitten aan hun
en deze uitleg is ook niet heel kort dus de aandacht zal
tafeltje.
deels wegvallen, vandaar dat ik de hele klas erbij betrek met
de vraag die ik stel: Hey, hoorden jullie dat?

De kinderen kijken mee met wat ze moeten maken, dit gaan


ze dan ook doen nadat ze hun vragen gesteld hebben

De kinderen zitten aan hun


tafeltje.

9.45-10.00

Verwerking

10.0010.10

Einde van
de les ( VV)

10.10
10.15

Reflectie op
samenwerki
ng

Ik neem eerst het leesgroepje apart. Wij maken


dan blad m8. Vervolgens kunnen de kinderen
weer verder met blad m7. Als de kinderen klaar
zijn mogen ze in hun veilig en vlot gaan lezen.
Dit is voor de maan kinderen blz 2,3,4 en 5 en
voor de zon kinderen blz 2,3,4,5,6 en 7.
De laatste tien minuten van de les gaan de
kinderen rondlopen door de klas. Wanneer ze
een maatje gevonden hebben (wanneer de
muziek stopt) lezen ze samen het eerste rijtje
van hun veilig en vlot. Alleen de rijtjes.
Aan het eind van de les reflecteer je met de
kinderen hoe het samenwerken gegaan is.
Hierbij moet je letten op het productdoel, maar
besteed de meeste aandacht aan de
procesdoelen. Je kunt deze niet zien, maar laat
de kinderen vertellen hoe het samenwerken is
gegaan. Dit kan je sturen door vragen te stellen
als: hoe is het samenwerken gegaan? En heb
je gelet op de regels? Heb je iemand geholpen?
Hoe ging dat? En vervolgens kan je hierop
ingrijpen en ze feedback geven. Geef dan bij
gewenst gedrag een compliment en bij
ongewenst gedrag een tip.

De klas zal beginnen in liniaalstem te overleggen, maar


langzamerhand wordt het luidruchtiger. Ik moet er dan
consequent op letten dat dit niet te luid wordt.

Het leesgroepje zit met mij


achterin. De rest van de
kinderen zit aan hun
tafeltje.

De kinderen lopen rond. Wederom zullen de vriendjes elkaar De kinderen lopen rond.
opzoeken. En weer moet ik erop gaan letten dat ze dit niet
doen want dit is niet de bedoeling.
De kinderen reflecteren op een door jou gestuurde manier
op hun samenwerking. Doe dit consequent. Stel eerst
positieve vragen, bijvoorbeeld wat ging er goed. Vervolgens
vraag je wat ze niet zo goed vonden gaan en geef je tips en
je eindigt met een compliment. Op deze manier hebben de
kinderen op zichzelf gereflecteerd met een
sandwichmethode in de feedback die ze zowel van zichzelf
als van jou krijgen.

De kinderen zitten weer


aan hun tafeltje en kijken
naar jou.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

Vous aimerez peut-être aussi