Vous êtes sur la page 1sur 5

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET

ONDERWIJS:
LAGER ONDERWIJS flexibel traject
LESONTWERP
UC Leuven Limburg
Departement Lerarenopleiding
Professioneel gerichte bachelor in het
onderwijs- flexibel traject: lager
onderwijs
Campus Heverlee
Hertogstraat 178 - 3001 Heverlee
Tel. 016 37 56 00 Fax 016 37 56 99

Naam: Mary Rose Andries


Studietrajectbegeleider: Nadine Bongaerts
Mentor:
Ingrid Evers
Feedback op lesvoorbereiding
in orde
kleine aanpassingen nodig
te herwerken en opnieuw indienen
Aanvraag materiaal en voortaken: .

Vul de gevraagde informatie in


school

Sint Anna School Duisburg

leergebied

: Godsdienst

klas en leerjaar

1ste leerjaar

onderdeel

: Sinterklaas

aantal leerlingen

26

lesonderwerp

: Toen Sinterklaas zelf een kleine jongen was /


Wodan VS. Sinterklaas / creatieve verwerking
Schoentje.

datum (data)

30/11/2015

lestijden

van 9.20

tot

van

tot

1. SITUERING IN EINDTERMEN EN/OF LEERPLANNEN


Vink aan.
Gemeenschapsonderwijs (georganiseerd door de Vlaamse Gemeenschap)

Gesubsidieerd Officieel Onderwijs (georganiseerd door de steden, gemeenten of provincies)


Gesubsidieerd Vrij Onderwijs (georganiseerd op priv-initiatief bijv. katholiek, joods, methode, )
Privscholen (niet erkend door de overheid bijv. Europese en internationale scholen)

2. BEGINSITUATIE

315899878

1/5

10.10

uur
uur

Algemene beginsituatie: zie infowijzer


De kinderen in deze klas zijn erg nieuwsgierig en leergierig. Daar wil ik op inspringen !
Tijdens de les wil ik hen laten kennismaken met sinterklaas die ooit ook kind geweest is. Naarmate de lessen vorderen, wil daarbij de
link leggen met Wodan, de God van de donder bij de Germanen. Sinterklaas en Wodan hebben vele gelijkenissen. Het is zo dat
Sinterklaas ook gebaseerd is op de religie van de Noord Germanen.
Specifieke beginsituatie relevant voor deze les. Wat moeten de lln. kennen en kunnen om de lesdoelen te bereiken? Op welke
manier kregen de lln. dit reeds aangereikt?
Lln. kunnen:
-

Aandachtig luisteren naar elkaar


Ongeacht het thema van de les, een rustige houding aannemen.

Lln. oefenen:
-

Op een gepaste manier de aandacht te vragen in de kring


Bepaalde tijd rustig in de kring te zitten
Aandachtig te luisteren naar een verhaal

Individuele beginsituatie van kind(eren) m.b.t. deze les

Differentiatievorm

N.I

N. heeft het moeilijk om lang stil te zitten en ook aandachtig te


luisteren in de kring.

tempo

Als motivering, kan hij op zijn eigen sok stukjes verdienen als
hij zich goed gedragen heeft.

instructie

begeleiding
materiaal
moeilijkheidsgraad
sok

N.T

N. moet je echt ondersteunen en duidelijke instructies geven.


Hij is snel afgeleid en kan ook niet zo lang luisteren naar
anderen.
Tijdens het onderzoeken van Wodan en Sinterklaas, zou ik
hem assistent willen laten zijn. Kan dit? Want eigenlijk zou dit
de taak van de bevertjes moeten zijn.

tempo
begeleiding
instructie
materiaal
moeilijkheidsgraad
een extra taakje geven.

3. BRONNEN
Welke handleidingen, naslagwerken, websites, bestaande praktijkvoorbeelden, heb je geraadpleegd om deze les voor te
bereiden? Formuleer volgens de APA-methode.
VVSKbaO, Doelenzoeker, internet, 2015, (leerplannen.vsko.be/leerplannen/app).
X., Toen Sinterklaas een kleine jongen was, internet, 2015 - 11- 10,
(www.kinderliedjes.info/html/alfabetisch/liedjesT/toen.sinterklaas.een.kleine.jongen.was.ht).
CEULEMANS, K., Van Historische Sint-Nicolaas naar moderne Sinterklaas, Gepubliceerde cursus, 2015-2016, p.66 89.
http://www-odp.tamu.edu/publications/163X_IR/103/images/03_f11.jpg
http://kids.flevoland.to/kleuren/sint/sint-paard.shtml

315899878

2/5

TIJ
D

DOELEN

LEERPROCESBEGELEIDING

Wat wil je dat de leerlingen kennen/kunnen


aan het einde van deze les/lesfase? Noteer in
observeerbaar gedrag.

(lesgang, leerinhoud, instructie, vraagstelling, verwachte antwoorden)

WERKVORM
MEDIA/MATERIAAL/ORGANISATI
E
KLASSCHIKKING

Noteer het differentiatiedoel indien je in een


lesfase differentieert.
Lln. kunnen:

Basisdoel

FASE 1: VERTELFASE
Geleidelijkheidsprincipe

Aandachtig luisteren naar het verhaal.

Juffenhulppiet

Juffenhulppiet heeft ook nog een verhaaltje meegebracht.

de aandacht vragen in de kring door middel


van het opsteken van een hand.

15

Lkr. stelt 2 vragen over het verhaal vooraf zodat kinderen gerichter kunnen
luisteren:
- Over wie gaat het verhaal?
- Wat is er aan de hand ?
Lkr. vertelt het verhaaltje.

kern LES 1

Lln. luisteren naar het verhaal.


Lkr. stelt enkele vragen over het verhaal (Globaal luisteren)
- Over wie gaat het verhaal?
- Wat is er aan de hand ?
- Wat vinden de ouders van Klaas ervan?
- Waar bewaard Klaas zijn speelgoed?
- Waarvan wordt zijn speelgoed gemaakt in het begin?
-
lln. beantwoorden de vragen en steken hun vinger op.

Differentiatiedoel

concrete differentiatie gelinkt aan individuele beginsituatie

Begeleiden van kinderen die het moeilijk


hebben.

315899878

3/5

Net zoals bij de kring:


Enkele stappen die ondernomen worden zijn indien het niet rustig is:
Tussen andere kinderen zitten,
Naast de juf zitten
Uit de kring op eigen plaats gaan zitten
Voor N.I. : consequenties voor de eigen sok.

Verhaaltje

Basisdoel:

FASE 2: VERWERKINGSFASE
-- Activeringsprincipe

zich de rol van Klaas voorstellen.

LES 1 kingverwer

KRING / KLASSIKAAL
Lkr. legt de opdracht uit:
minstens 1 goede vraag formuleren voor de
jonge Klaas.

25

in groep vragen bedenken voor de volwassen


Sinterklaas.
zich inleven in de rol van Sinterklaas.

Stel je voor dat Klaas bij ons in de klas zou zitten. Zou je hem dan geen
vragen willen stellen? Zou je het niet vreemd vinden dan er n kindje van
de klas speelgoed verzamelt voor alle kinderen op heel de wereld?
Lln. krijgt een houten blokje = Dit staat voor Klaasje
medelln. stellen vragen aan Klaas. De Klaas in kwestie geeft nadien het
blokje door aan een nieuwe Klaas.
Welke vragen zouden jullie stellen aan die jonge sinterklaas ?
- Waarom verzamel je speelgoed?
- Vind je het niet vermoeiend om al dat speelgoed te maken?
- Ben je niet bang om s nachts alle pakjes uit te delen ?
-

315899878

4/5

Verhaal
Houten blokje/ figuurtje
(Eerst mijter, maar dit is te riskant voor
luizen)

VERHAAL
Toen Sinterklaas een kleine jongen was, dacht hij aan alle kinderen
van de wereld

Heel lang geleden, in een ver land, leefde een timmerman met zijn zoon Klaas
Klaas vond het heerlijk om in de werkplaats naar zijn vader te kijken die uit de vele planken tafels
en stoelen maakte.
Mag ik ook een paar blokjes hou, vader? Vroeg Klaas dan.
Natuurlijk, jongen antwoordde zijn vader.
En klaas maakte uit de kleine blokjes allerlei stukjes speelgoed: huisjes, karretjes Soms
knutselde hij ook speelgoeddiertjes en kleine popjes, die hij nadien in mooie kleuren verfde.
Wat doe je toch met al dat speelgoed ? vroeg zijn vader.
Bijhouden, zei Klaas, en als ik genoeg heb, dan krijg ieder kind uit de hele wereld er een stukje
van.
Dan zal je nog lang en hard moeten werken! lachte zijn vader.
Zijn er dan zoveel kinderen op de wereld? vroeg Klaas.
Zoveel als er sterren aan de hemel staan, antwoordde de timmerman.
Is de wereld dan zo groot? wou Klaas weten.
Zo groot, zei zijn vader, dat als je nu te voet door de wereld gaat, je oud bent als je terugkomt!
Dat kan niet! zei Klaas, en dapper werkte hij verder.
De stukjes speelgoed bracht hij naar de stal en borg ze op in grote zaken.
Jij moet er goed over waken, zei hij tegen het paard in de stal, want als ik groot ben en genoeg
speelgoed heb, moet jij me mee om te helpen dragen.
Hihinnn hinnikte het paard, wat net zoveel wou zeggen als ja.
En klaas ging verder met speelgoed maken. Toen hij 15 jaar oud was, had hij zoveel zakken in de
stal staan dat er haast geen plaats overbleef voor het paard.
Het wordt tijd dat ik mijn eerste reis maak, zei Klaas.
Aan zijn ouders vertelde hij dat het ogenblik gekomen was om het speelgoed uit te delen. En hij
toonde hen de voorraad die hij verzameld had.
Wil je nog steeds na al de jaren het speelgoed uitdelen? vroeg zijn vader.
Morgen ga ik op weg, zei Klaas.
Kan je niet wachten tot het lente is, zei zijn moeder, het is erg koud buiten en er valt sneeuw!
Dat is juist prettig, zei Klaas, alle kinderen zijn thuis en niemand hoort mij komen. Het zal een
grote verrassing zijn.
En zo ging Klaas op stap met zijn paard. Zakken en zakken speelgoed deelde hij uit. En de
kinderen waren erg blij toen ze de volgende morgen in hun lege schoentjes een pop of een houten
huisje vonden. Maar de voorraad speelgoed was veel te vlug uitgeput.
Ik zal nog harder moeten werken, zei Klaas toen hij terug thuiskwam. Er zijn nog zoveel kinderen
in het land die niets gekregen hebben.
En ik wil in alle landen gaan, naar de kinderen van al de volken!
Intussen had het nieuws zich verspreid en het jaar daarop wachtte iedereen in spanning: Klaas
gaat komen, zeiden ze tot mekaar. Klaas gaat komen!
De nacht voordat Klaas vertrok, keek hij naar een grote ster in de hemel en vroeg aan God: Maak
alsjeblief dat mijn zakken nooit leeg geraken!
De ster begon te fonkelen en een lichtstraal schoot naar beneden. En kijk, de voorraad raakte nooit
uitgeput. Telkens het speelgoed verdeeld was, werd als bij toverslag de mand weer gevuld.
Die klaas is een heilige man, zeiden de mensen en ze noemden hem vanaf dat moment
Sinterklaas.
Nu kon Sinterklaas veel verder gaan. En hij trok met zijn paard door de hele wereld.
En toen hij terug thuiskwam, was hij oud, net zoals zijn vader had voorspeld. Maar moe was hij
niet.
Als het lente is, gaan we weer aan de slag! zei hij vrolijk tot zijn paard.
En het hele jaar werkte hij door om in de winter weer aan zijn grote reis te kunnen beginnen. Maar
hij kreeg wel helpers. Want overal ter wereld waren er mensen die net als hij kinderen wouden blij
maken. En zo wordt het grote werk verdeel d onder Sinterklaas en zijn helpers die wij Pieten zijn
gaan noemen.
En het paard? Die is erg blij dat hij mee mag gaan, want er ligt wel eens een worteltje voor hem
klaar. Denken jullie er ook aan?
Alice Toen
315899878

5/5

Vous aimerez peut-être aussi