Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
Answer Key
1. (4)
2. (2)
3. (1)
4. (3)
5. (4)
6. (2)
7. (1)
8. (2)
9. (3)
10. (1)
11. (2)
12. (2)
13. (2)
14. (3)
15. (3)
16. (3)
17. (4)
18. (1)
19. (2)
20. (1)
21. (2)
22. (3)
23. (1)
24. (3)
25. (2)
26. (1)
27. (4)
28. (4)
29. (4)
30. (2)
31. (4)
32. (4)
33. (1)
34. (1)
35. (4)
36. (3)
37. (2)
38. (3)
39. (2)
40. (3)
41. (3)
42. (2)
43. (4)
44. (4)
45. (3)
46. (1)
47. (1)
48. (4)
49. (1)
50. (3)
51. (1)
52. (4)
53. (1)
54. (1)
55. (1)
56. (1)
57. (1)
58. (4)
59. (2)
60. (3)
61. (1)
62. (1)
63. (4)
64. (2)
65. (1)
66. (3)
67. (4)
68. (1)
69. (1)
70. (3)
71. (3)
72. (4)
73. (1)
74. (1)
75. (2)
76. (4)
77. (2)
78. (1)
79. (3)
80. (2)
81. (4)
82. (1)
83. (2)
84. (1)
85. (2)
86. (3)
87. (1)
88. (3)
89. (1)
90. (4)
91. (3)
92. (4)
93. (2)
94. (3)
95. (3)
96. (4)
97. (2)
98. (3)
99. (1)
100. (1)
101. (3)
102.(4)
103. (2)
104. (3)
105. (1)
106. (3)
107. (3)
108. (1)
109. (1)
110.(3)
111. (3)
112. (1)
113. (4)
114. (3)
115. (4)
116. (3)
117. (3)
118. (3)
119. (3)
120. (1)
121. (3)
122. (1)
123. (3)
124. (3)
125. (3)
126. (1)
127. (1)
128. (1)
129. (4)
130. (3)
131. (3)
132. (4)
133. (2)
134. (3)
135. (4)
136. (2)
137. (1)
138. (2)
139. (4)
140. (2)
141. (1)
142. (1)
143. (1)
144. (1)
145. (4)
146. (1)
147. (1)
148. (1)
149. (3)
150. (4)
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
2.
3.
4.
5.
(7 (4 1))
T= 3 7
= 30.8 minutes.
49 60
6.
7.
f = a +bx + c x
where x is distance traveled we have,
400 = a + 25b + 5c
(1)
680 = a + 49b + 7c
(2)
1480= a + 121b + 11c
(3)
280= 24b + 2c
800 = 72b + 4c
b = 10,c =20
Substituting in (1) a = 50
9 8 7 6 5 4 3 2 1 a
1
11 10 9 8 7 6 5 4 3
8.
50 + 10x + 20 x = 6800
From here you can see that x has to be a
perfect square and a multiple of 25. Only
625 satisfies both these conditions.
Let them meet at x m from the beginning
after say time t.
Let their speed be r and s.
For the first 500m, r = 3s
Later r = s/2
600 x 600 x 100
+
=
3s
s/2
s
200 + 2x 1200 = x -100
x = 900
They will meet 100m from the end.
Alternately :
Since Ram is thrice as fast as Shyam, when
Ram covers 600 m, Shyam ran only 200 m,
i.e. Shyam is at 200 + 100 (lead) = 300 m
from start. From now Ram is half as fast as
Shyam, so Shyam gains back the 300 m
(that he is behind) in another 600 m.
Totally, Shyam covered 300 + 600 = 900 m
by the time they meet for the second time.
They are 1000 - 900 = 100 m short of
finish line.
Let the three consecutive even numbers be
2n - 2, 2n, 2n + 2
Sum of their squares. = (2n 2)2 + (2n)2 +
(2n + 2)2 = 12n2 + 8
This number when divided by 12 leaves a
remainder 8.
The other two statements may or may not
be true.
a1 = 1 and a1 + a2 + ....... + an = n2an .
(1)
a1 + a2 ++ an-1 = an(n2-1) .(2)
From (1), which holds for all n N, by
taking n - 1 instead of n, we get
a1 + a2+ ...... + an-1 = (n-1)2 = (n-1)2 an-1 or an =
n 1
for all n >1.
n+1
9
a10 =
a9 =
11
9 8
= a8 = ...........
11 10
(2 )(1) (1) = 1
(11)(10 )
55
9.
2a
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
62
Fast
train
Number of
halts to be
considered
Time taken
for traveling
+ halts
Slow train
Number of
halts to be
considered
Time taken
for traveling
+ halts
10.
11.
a 2
6
12 2
12 2a = a
12 = 3a
a = 4 cm
Volume of cube = 64 cm3
Volume of cone = 1/3
2
( (6 2 ) 6 = 144
Volume of the remaining portion = 144 64
((1 x 7) + 4) x 11 + 7 = 128
When 128 is successively divided by 4, 7 and
11, the remainder are 0, 4 and 4.
when 128 is divided successively by 4, 7,
11 the remainder in the division by 7 is 4,
For the slow train.
There are 19 halts there are 20 stretches
on which the journey is undertaken. Since
total distance is 60km, each stretch is 3 km
long.
For the fast trains
There are 4 halts 5 stretches of journey
each stretch is 12 km long,
Since the speed is 60 kmph, in one minute a
distance of 1 km is covered.
Now it is to check from answer choices.
Distance
42km
39km
40km
42 + 3 = 45 39 + 3 = 42 min 40 + 3 = 43 min
min
13 or 14
12 or 13
13
42 + 13 = 55 39 + 12 = 51 or 40 + 13 = 53
or
39 + 13 = 52 min min
42 + 14 = 56
S
Given,
AB = 13cm; QR = 12cm; QS = 6cm ----- (1)
Let AG be perpendicular to RB,
Then, AQRG is a rectangle and, QR = AG =
12----- (2)
and AQ = GR = 3 -- - - (3)
In the right angled triangle AGB, AG = 12,
AB = 13; hence GB=5 and RB = RG + GB
RB = 3 + 5 = 8 - - - - (4)
ABG is similar to PBR;
PB RB 8
=
= - - - - - (5)
AB GB 5
12.
Choice
PE = PB - EB = PB 8 - - - -(1)
From the proportion mentioned above,
PB 8
= ,
AB 5
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
PB =
13.
18.
AB 8
5
PB = 104 /5 = 20.8 - - - - (2)
Hence, PE = PB - 8 = 20.8 - 8 = 12.8 cm.
Area of triangles PAR and PBQ are to be
compound.
1
.PR AQ
PAR
PR AQ
2
=
=
1
PQ BR
PBQ
.PQ BR
2
8 3
= =1
3 8
The two triangles are equal.
19.
tx =
1 (3x + 5) (3x + 2)
=
1 1
1
=
(3)
3 3x + 2 3x + 5
Sum of the given series
1 1
1 1 1
1
1
+ ....... +
3 5 8 8 11
242 245
1 1
1 1 1
1
=
= 1
3 5 245 3 5 49
=
20.
48
16
15 49 245
V1
V1
Q1
4
5
Q2
1
2
Q3
7
11
4/9
1/3
7/18
1/18
1: 1
21.
1/18
15 liters
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
22.
23.
27.
28.
29.
19.5
19.5
30.
F
6.5
A
24.
25.
26.
31.
32.
33.
34.
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
35.
Given that
(x + 5)(x 2)
x + 3x 10
x 5x 14
x + y + z
3. = & (x + y + z, 3)
2
is positive
& # 2,
>0
(x 7)(x + 2)
Case 1:
(x + 5) (x - 2) > 0 and (x - 7) (x + 2) > 0
3
Solutions for questions 40 to 43:
40.
In the first stage, each group has 8 teams
and in each group a total of 8C2 games are
played.
In the first stage, the total games are
2x8C2 = 56.
In the second round there are a total of 8
teams. The number of games played are
8
4
4 - - - - - 4 games
Case 2:
(x + 5) (x - 2) < 0 and (x - 7) (x + 2) < 0
Case 1:
(x + 5) (x - 2) > 0 and (x - 7) (x + 2) > 0
x< - 5 or x > 2 and x < -2 or x >7
x < - 5 or x > 7
However, |x|< 4, therefore, none of the
above two solutions is admissible.
36.
37.
1
2
3
4
A B
Case 2:
(x + 5) (x - 2) < 0 and (x - 7) (x + 2) < 0
-5 < x < 2 and then |x| < 4 is also satisfied
by the above range.
Hence, range of real values of x, with |x| <
4 is 2 < x < 2
Let the man buys x trees & let the length of
the side of his house be L
L
x=
+1
10
L
L
x= + 1 6 = 5
8
8
10(x 1) = 8(x + 5) 2x = 50 x = 25
L = 240.
4
A
1
2
3
B
1
4
A
2
3
B
2
1
4
A
3
B
3
2
1
4
A
2 - - - - --2 games
41.
3
2
1
4
B
5 steps.
Solutions for questions 38 and 39:
(x, y) = x/y
x+y
$(x, y) =
2
x
& (x, y) =
2
x+y
38.
2x $ (x, y) = 2x
=x+y
2
39.
Simplifying choice (2) we get
x+y+z
1 - - - - - 1 game
-----------7 games
Total number of games are 56 + 7 = 63
games.
To ensure that a team goes through to the
second round let us assume the most
possible scenario.
(1)
Let five teams get 6 points each.
i.e. 5 x 6 = 30 points, but only 8C2 =
28 points are possible in 28
matches.
(2)
Let five teams get 5 points each.
This is a possible case, since 5 x 5 =
25 and 25 < 28 Consider the table
of outcomes given below: Let the
teams in a group be A, B, C, D, E,
F, G and H:
A B C D
E F
G H
A X
B
A X
C A B X
D D B C X
E
E E C D
X
F
A B C D
E X
G A B C D
E F
X
H A B C D
E H G X
In the above scenario, A, B, C, D and E all
have 5 points each and it is hence uncertain
for any team to make it into the next round
even after winning 5 points.
minimum 6 points can guarantee a place
in the next round.
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
42.
43.
49.
=
PN =
4 = 8 cm
MN LM
18
We have to find the number of co-primes of
21600, which are less than 21600 excluding 1.
21600 = 63 x 102 = 23 x 33 x 22 x 52
Number of co - primes = 21600 x (1 - 1/2)
x (1 - 1/3) x (1 - 1/5)
= 21600 x 1/2 X 2/3 x 4/5 = 5760
1 is to be excluded = 5759
Statements 2, 3 and 4 are possible solutions
to the culture of dominance.
The answer is in para 8.
Statement A is from para 5, B is from para
6, C is from para 7. Statement D is not
mentioned at all.
The question is from para 8.
It is from para 4.
The question is from para 2.
The question is from para 8.
Choice (1) is from para 6, (2) is from para 7,
(3) is from para 4. so (4) is wrong as per
para 3.
Para l
Para 3.
45.
46.
47.
50.
51.
52.
53.
54.
55.
56.
57.
58.
59.
60.
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
61.
62.
63.
75.
76.
65.
66.
67.
68.
69.
70.
71.
72.
73.
74.
77.
78.
79.
80.
81.
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
83.
84.
85.
86.
88.
89.
90.
91.
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
97.
99.
100.
10
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
102.
103.
104.
1.5 +
105.
1.5
3.2
2
1.5 3
107.
108.
109.
11
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
110.
111.
D
G
A
L
P
B
J
O
E
H
F
M
12
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
Solid
Sphere
Cube
Pyramid
Cone
Colour
Yellow
White
Green
Black
115.
Material
Diamond
Kryptonite
Glass
Wood
Process
Forging
Cutting
Moulding
Casting
Weight
4kg
2kg
3kg
1kg
Cost
1 trillion
1000/1 million
1 billion
119.
117.
Intended
Received
B
S
S
C
M
N
G
P
P
13
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
120.
121.
127.
122.
123.
124.
125.
126.
128.
129.
130.
No. Shares
EPS
PAT
PBT
Expenditure
Revenue
131.
This Year
(TY)
75000
7(40%
increase)
5.25 lakhs
5.25/0.6 =
8.75 lakhs
15 8.75 =
6.25 lakhs
15 lakhs
14
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
133.
134.
135.
136.
137.
160(30 4 + 40)
80 (15 4 +20)
15 (0 4 +15)
80 (20 4 +0)
1300
100
9200
13
100 14%
91
1994 95, percentage increase=
13250 10500
100
10500
139.
2750
100
10500
275
100 25%
1050
1995 96 cannot be found.
In 1993 94, percentage increase =
9500 7870
100
7870
1
195(40 4 + 35)
2
155 (30 4 +35)
3
135 (25 4 +35)
4
155 (30 4 +35)
least is 135 for M3. Checking capacity of
M3 and P1 to supply to D3 we see that they
are adequate.
For the steel stored at D4, we need the
details regarding the plants and mines
from where the requirements are met,
without which we cannot find the required
answer.
The initial glance at the table shows that all
plants expect P1 can potentially get ore at
zero transportation cost, but since the
complete capacity has to be met at all the
plants (at zero cost) we see that M2 cannot
fully meet P3's requirement.
1630
7870
100
16
100 20%
79
In 1994 95, percentage increase=
10925 9500
100
9500
1425
9500
100
14
100 15%
95
In 1995 96 , percentage increase =
13500 10925
100
10925
15
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow
140.
141.
142.
2575
100
25
100 25%
10925
100
In 1994-95 budgeted, required ratio = 12480
: 10925 124 : 110 1.14
In 1994 - 95 revised, required ratio = 13250:
11000
132: 110 1.2
In 1995 - 96, budgeted required ratio =
15500: 13500 155: 135
10 : 9 1.11
In 1993 - 94 revised, required ratio = 10500 :
9500
105 : 95 21 : 19 1.1
The graphs clearly show an increasing
trend.
Required ratio = (13500 - 7870) : (15500 8125) = 5630: 7375
56 : 74
28 : 37
149.
150.
16
MANYACAT
PreparIng You For Tomorrow