Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
ITEM I: SITEWORKS
CLEARING AREA
DESCRIPTI
L
ON (m)
LOT1 14.0
W
(m)
9.0
x
x
x
x
W
(m)
1.5
1.5
1.5
1.00
D
(m)
-
x
x
x
x
D
(m)
1.5
1.5
1.5
1.00
QTY
AREA (m2)
1
TOTA
L
126.0
126.0
EXCAVATION
DESCRIPT
L
ION (m)
C1F1 1.5
C1F2 1.5
C1F3 1.5
WF 0.40
x
x
x
x
QTY
VOL (m3)
3
4
1
9
TOT
AL
10.13
13.50
3.38
3.6
30.61
BACKFILL
DESCRIPTION
C1F1, C1F2,
C1F3
less
WF
less
L
(m.)
1.5
W
(m.)
1.5
1.5
0.4
0.40
D
(m.)
1.5
x
x
x
1.5
1.00
1.00
x
x
x
0.3
1.00
1.00
L
(m.)
1.5
W
(m.)
1.5
D
(m.)
0.10
0.4
1.00
0.1.
QTY
VOL (m3)
27.0
x
x
x
8
9
9
TOT
AL
5.40
3.38
3.6
21.38
QTY
VOL (m3)
1.80
9
TOT
AL
0.36
2.16
GRAVEL BASE
DESCRIPTION
C1F1, C1F2,
C1F3
WF
Page | 2
Page | 3
Page | 4
FOOTING
SAMPLE COMPUTATION
C1F1
CONCRETE VOLUME:
= Length x Width x Depth x No. of footing
= 1.5m x 1.5m x 0.3m x 3
= 2.025, say 2.03 m3
CEMENT RATIO:
CEMENT
= 9 x 2.03 m3 = 18.27, say 19 bags
SAND
= 0.50 x 2.03 m3 = 1.02 m3
GRAVEL
= 1.0 x 2.03 m3 = 2.03 m3
REINFORCEMENTS:
Net Length = 1.5 2(0.075)
= 1.35 m.
No. of Cuts = Rebar Length/Net Length
= 6m / 1.35m
= 4.44m, say 4 cuts, excess of 0.44m
BOTTOM
BARS
X
Y
12mm dia. x
6m
9
9
x
x
1
1
No. of
Footings
3
3
TOTAL
No. of
pcs
27
27
54
Page | 5
Convert to kilograms:
= (Total no. main bars) (Standard wt. of bars of in kgs.)
*refer to table 3 1
= 14 pcs. x 5.33 (for 12mm dia. x 6m bars)
= 74.62, say 75 kgs.
TIEWIRES:
= (No. of bars at X) (No. of bars at Y) (No. of footings)
=9x9x3
= 243 ties
Using 40cm long ties
= 243 x 0.40m
= 97.2 m. G.I. wire
Convert to kilograms
= 97.2m / 53
= 1.834, say 2 kgs. G.I. wire
C1F1
DESCRIPTION
NUMBER OF FOOTING
3
CONCRETE VOLUME
2.03
CEMENT RATIO
CEMENT
19
SAND 1.02
GRAVEL
2.03
REINFORCEMENTS
TOTAL NUMBER OF MAIN BARS
14
CONVERT TO KGS.
75
TIEWIRES
2
UNITS
m3
Bags
m3
m3
pcs.
kgs.
kgs.
Page | 6
C1F2
DESCRIPTION
NUMBER OF FOOTING
4
CONCRETE VOLUME
2.7
CEMENT RATIO
CEMENT
25
SAND 1.35
GRAVEL
2.7
REINFORCEMENTS
TOTAL NUMBER OF MAIN BARS
28
CONVERT TO KGS.
150
TIEWIRES
4
C1F3
UNI
TS
DESCRIPTION
NUMBER OF FOOTING
CONCRETE VOLUME
1
0.6
8
CEMENT RATIO
CEMENT
7
SAND 0.3
4
GRAVEL 0.6
8
REINFORCEMENTS
TOTAL NUMBER OF
7
MAIN BARS
CONVERT TO KGS. 38
TIEWIRES
1
DESCRIPTION
Pedestal
Footing 2nd
flr. Column
nd
2 flr. RFB
Column
m3
bags
m3
m3
pcs.
kgs.
kgs.
UNITS
m3
Bags
m3
m3
pcs.
kgs.
kgs.
COLUMN
SAMPLE COMPUTATION
COLUMN, 1st FLR. 2ND FLR.
CONCRETE VOLUME:
= Length x Depth x Height x
No. of Columns
= 0.4m x 0.2m x 2.8 x 8
= 1.79 m3
CEMENT RATIO:
CEMENT
= 9 x 1.79 m3 = 16.11, say
17 bags
SAND
= 0.50 x 1.79 m3 = 0.9
3
m
GRAVEL
= 1.0 x 1.79 m3 = 1.79 m3
Cement Ratio
Cement Sand Gravel
(bags)
(m3)
(m3)
5
0.272 0.544
Lengt
h (m)
Width
(m)
Heigh
t (m)
Qty.
Volum
e (m3)
0.4
0.2
0.85
0.544
0.4
0.2
2.8
1.79
17
0.895
1.79
0.4
0.2
2.7
1.728
16
0.864
1.728
TOT
AL
4.062
38
2.031
4.062
REINFORCEMENTS:
COLUMN, FOOTING 2ND FLR. MAIN BARS
Length of bar
= 5.5m
No. of cuts
= 6 / 5.5 = 1.09, use 1 6m steel bar
Page | 7
DESCRIPTI
ON
Footing
2nd flr.
Column
2nd flr.
RFB
Column
No. of
16mm
dia. bar
per
column
Say
Total
No.
(bar
bar
of
length,
length
cuts
m)
Exce
ss
(m)
No. of
Column
s
No.
of
pcs
Convert
to kgs.
(kgs.)
5.5
0.5
48
455
24
228
TOTAL
72
683
Size of Lateral
Ties (mm dia.)
Spacing
For Columns
For Pedestal
H1
H2
10
10 @ 100mm
o.c.
10
1 @50mm o.c.
rest @ 200mm
o.c.
rest @150mm
o.c.
Min. Splice
(mm)
600
-
Page | 8
= 300mm = 0.3m
Find how many 1m and 0.3m can be cut from a commercial length of steel bars
6 / 0.3 = 20
7.50 / 0.3 = 25
9 / 0.3 = 30
6/1=6
7.50 / 1 = 7.50
9/1=9
*use 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6m / 1m
= 6 cuts (outer)
= 6m / 0.3m
= 20 cuts (inner)
Pedestal Height = 0.85m
For H1
= 0.85m 0.05m
= 0.8m
For H2
= 0.8m / 0.15m
= 5.33, say 5 pcs.
Number of lateral ties per pedestal
= 5 pcs. + 1
= 6 pcs.
DESCRIP Heig
TION
ht
(m)
No. of
Colu
mns
H
1
H
2
No. of
lateral ties
per column
(pcs.)
Total
numb
er of
ties
Required
no. of
steel bars
Out Inne
er
r
Tot
al
no.
of
ste
Covert
to
kilogra
ms
(kgs.)
Page | 9
Pedestal
Ground
flr.
Column
2nd flr.
Column
0.85
48
el
bar
11
2.8
2
0
23
184
31
10
41
152
2.7
2
0
22
176
30
39
145
TOT
AL
91
338
41
No. of
intersections
per column
36
Total
no. of
ties
288
Total length of
tiewire, using 0.4cm
long tiewire (m)
116
Converted to
kilograms
(kgs.)
3
168
1344
538
11
162
1296
519
10
TOTAL
24
WALL FOOTING
P a g e | 10
TYPES
OF
WALL
FOOTI
NG
WF-1
WF-2
NO. OF
WALL
FOOTIN
G
VOLUME OF
CONCRETE
(cu.m)
NO. OF
BAGS OF
CEMENT (40
kg)
VOLUME OF
SAND
(cu.m)
VOLUME
OF
GRAVEL
(cu.m)
6
3
1.275
0.6825
12
7
0.6375
0.34125
1.275
0.6825
SAMPLE COMPUTATION:
For Wall Footing -1
V= (0.25x0.4x1)+(0.75x0.15x1.0)
V= (0.25x0.4x1)+(0.85x0.15x1.0)
V= 0.2125 m3
V= 0.2275 m3
class A mixture:
class A mixture:
bags
cu.m
cu.m
REINFORCEMENTS:
TYPE OF WALL
FOOTING
WF-1
WF-2
TOTAL
NO. OF WALL
FOOTING
6
3
NO. OF
REINFORCEMENTS
(10mmx6.0 m)
12
6
18
TIE WIRE
(kg)
WF-1 REINFORCEMENT
Length of bot bars along short direction
short direction+
L= [400-(75x2) + (9x10x2)] = 430 mm
P a g e | 11
No. of bars= 3
L= 1000-(75x2) = 850 mm
Excess= 6000-5950= 50 mm
No. of bars= 4
WF-2 REINFORCEMENT
Length of bot bars along short direction
short direction+
L= [400-(75x2) + (9x10x2)] = 430 mm
P a g e | 12
L= 600+(176X4)-40= 1264 mm
No. of bars= 3
BEAMS
SAMPLE COMPUTATION
FOOTING TIE BEAM (FTB)
CONCRETE VOLUME:
= Lengthtotal x Width x Depth
= 46.357m x 0.2m x 0.35
= 3.245 m3
CEMENT RATIO:
CEMENT
= 9 x 3.245 m3 = 29.205, say 30 bags
SAND
= 0.5 x 3.245 m3 = 1.6225 m3
GRAVEL
= 1 x 3.245 m3 = 3.245 m3
REINFORCEMENTS:
(BY DIRECT COUNTING)
P a g e | 13
MAIN BARS:
B1 = B2 = B3 = 6m
B4 = 6.016m
B5= B6 = 3.625m
B7 = B8= 4m
B9 = 4.57m
B10 = 4.125m
SPLICE:
BOTTOM BARS
TOP BARS
= 25 x bar size + 150
= 20 x bar size + 150
= 25 x 16 + 150
= 20 x 16 + 150
= 550 mm
= 470 mm
Sample solution for bottom bars:
BEND BARS = 200 mm
By direct counting:
Beam= (length/2) + bend bars + (splice/2)
For B1:
B1= 6000/2 + 200 + 275
= 3475mm
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6m / 3.475m
= 1.727, say 1 pc. of 6m x 16mm
Since the main bars for FTB is 4,
Required no. of steel bars for B1
= (no. of steel bars) (no. of main bars)
=1x4
= 4 pcs. of 6m x 16mm
Excess = 4 pcs of 2.525m
For B2 and B3:
B1 = B2 = B3
For B4:
B4= 6016/2 + 200 + 275
= 3483mm
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6m / 3.483m
= 1.723, say 1 pc. of 6m x 16mm
Since the main bars for FTB is 4,
Required no. of steel bars for B1
= (no. of steel bars)(no. of main bars)
=1x4
= 4 pcs. of 6m x 16mm
Excess = 4 pcs of 2.517m
P a g e | 14
For B5:
B5= 3625/2 + 200 + 275
= 2287.5mm
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6m / 2.298m
= 2.61, say 2 pcs. of 6m x 16mm
Used the excess from B1
Sample solution for top bars:
BEND BARS = 200 mm
By direct counting:
Beam= (length/2) + bend bars + (splice/2)
For B1:
B1= 6000/2 + 200 + 235
= 3345mm
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6m / 3.345m
= 1.845, say 1 pc. of 6m x 16mm
Since the main bars for FTB is 4,
Required no. of steel bars for B1
= (no. of steel bars)(no. of main bars)
=1x4
= 4 pcs. of 6m x 16mm
Excess = 4 pcs of 2.655m
P a g e | 15
For B5:
B5= 3625/2 + 200 + 235
= 2247.5mm
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6m / 2.248m
= 2.67, say 2 pcs. of 6m x 16mm
Used the excess from B1
BEAMS
B1
B2
B3
B4
B5
B6
B5-7
B6-8
B7-9
B8-10
B9
B10
TOTAL
P a g e | 16
SPACING:
LEFT
2@100
4@200
MID
@350
RIGHT
2@100
4@200
Length of Beams:
B1 = B2 = B3 = 5200
B4 = 5216
B5= B6 = 3325
B7 = B8 = 3800
B9 = 2270
B10 = 3825
For Beam1:
Left = (2 x 100) + (4 x 200) = 1000
Right = (2 x 100) + (4 x 200) = 1000
Mid = (length left + right) /spacing of mid = ans. + 1
Mid = 5200 2000 = 3200/350 = 9.14 9 +1 = 10
B1 = 6 + 6 + 10 = 22 pcs
BEAMS
B1
B2
B3
B4
B5
B6
B7
B8
B9
B10
TOTAL
No. of Stirrups
22
22
22
22
17
17
18
18
19
18
195
P a g e | 17
P a g e | 18
P a g e | 19
DESCRIPTION
6m long
16mm dia.
steel bars
Continuous
main bars
Total number of
extra top bars
Total number of
extra bot bars
Total
DESCRIPTION
Total number of
stirrups
Total
Convert to
kilograms
(kgs.)
7.5m long
16mm dia.
steel bars
Convert to
kilograms
(kgs.)
80
948
36
341
12
143
32
304
16
190
68
645
108
1281
Convert to kilograms
(kgs.)
419
419
P a g e | 20
B5= B6 = B7 = 3.625m
B8 = B9= B10 = 4m
B11 = B12 = 4.57m
B13 = 4.16m
B14 = 2.375m
B15 = 2.75m
B16 = 3.16m
SPLICE:
BOTTOM BARS
= 25 x bar size + 150
= 25 x 16 + 150
= 550 mm
TOP BARS
= 20 x bar size + 150
= 20 x 16 + 150
= 470 mm
P a g e | 21
For B2 and B3 :
B1 = B2 = B3
BEAMS
B1
B2
B3
B4
B5
B6
B7
B5-8
B6-9
B8-11
B9-12
B10-13
B11
B12
B13
B14
P a g e | 22
B15
B16
TOTAL
2
2
38
16
16
1
2
35
MID
@300
RIGHT
1@50
2@150
Length of Beams:
B1 = B2 = B3 = 5.2m
B4 = 5.216m
B5= B6 = B7 = 3.325m
B8 = B9= B10 = 3.8m
B11 = B12 = 4.27m
B13 = 3.825m
B14 = 3.375m
B15 = 3.75m
B16 = 4.16m
Bc1 = Bc2 = Bc3 = 0.3
Bc4 = 0.9
For Beam1:
Left = (1 x 50) + (2 x 150) = 350
Right = (1 x 50) + (2 x 150) = 350
Mid = (length left + right) /spacing of mid = ans + 1
Mid = (5200 700)/300 = 15 + 1 = 16
B1 = 3 + 3 + 16 = 22 pcs
16
16
P a g e | 23
BEAMS
B1
B2
B3
B4
B5
B6
B7
B8
B9
B10
B11
B12
B13
B14
B15
Bc1
Bc2
Bc3
Bc4
TOTAL
No. of Stirrups
22
22
22
22
16
16
16
17
17
17
19
19
17
16
19
3
3
3
5
308
P a g e | 24
= 156 ties
Intersections between beams to columns
= (No. of beams) (No. of columns)
= 16 x 8
= 120 ties
Total no. of ties
=1232 + 156 + 120
=1508
Total length of tiewire, using 0.40cm long tiewire
= 1508 ties x 0.40
= 603.2 m G.I wire
Convert to kilograms
= 603.2 / 53
= 11.38, say 12 kgs G.I. wire
SLABS
SAMPLE COMPUTATION
FOR SLAB ON FILL (SLAB ON GRADE)
CONCRETE VOLUME
= Length x Width x Thickness
= 11.75m x 6m x 0.1m
= 7.05 m3
DESCRIPTION
S1
S2
S3
S4
S5
Length (m)
11.75
2.225
1.3
1.3
0.995
Width (m)
6
6.9
0.9
0.9
0.9
Thickness (m)
0.1
TOTAL
CEMENT RATIO:
CEMENT
= 9 x 8.91m3 = 80.19, say 81 bags
SAND
= 0.5 x 8.91m3 = 4.455m3
GRAVEL
= 1 x 8.91m3 = 8.91 m3
REINFORCEMENTS
S1:
For vertical:
Number of 12mm dia. main reinforcements spaced @ 400mm
Volume (m3)
7.05
1.535
0.117
0.117
0.08955
8.91
P a g e | 25
= (Length / Spacing) + 1
= (11.75 / 0.4) + 1
= 30.375, say 31 pcs.
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6 / 6m
= 1 pc.
For horizontal:
Number of 12mm dia. main reinforcements spaced @ 400mm
= (Length / Spacing) + 1
= (6 / 0.4) + 1
= 16 pcs.
11.75/6 = 1.958, say 2
Total no. for horizontal
= 16 x 2
= 32 pcs.
P a g e | 26
S3:
For vertical:
Number of 12mm dia. main reinforcements spaced @ 400mm
= (Length / Spacing) + 1
= (1.3/ 0.4) + 1
= 4.25, say 5 pcs. Of 1.3
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6 / 1.3m
= 4.61, say 4 pcs.
Required no. of steel bars
= no. of bars / no. of cuts
= 5/ 4 cuts
= 1.25, say 2 pcs. Of 6m x 12mm
For horizontal:
Number of 12mm dia. main reinforcements spaced @ 400mm
= (Length / Spacing) + 1
= (0.9 / 0.4) + 1
= 3.25, say 4 pcs. Of 0.9
Used 6m length steel bar
No. of cuts for 6m length steel bar
= 6 / 0.9m
= 6.667, say 6 pcs.
Required no. of steel bars
= no. of bars / no. of cuts
= 4/ 6 cuts
= 0.667, say 1 pc. Of 6m x 12mm
Excess= 0.333m
P a g e | 27
P a g e | 28
= 6 / 0.995m
= 6.03, say 6 pcs.
Required no. of steel bars
= no. of bars / no. of cuts
= 4/ 6 cuts
= 0.667, say 1pc. Of 6m x 12mm
Excess= 0.333m
For horizontal:
Number of 12mm dia. main reinforcements spaced @ 400mm
= (Length / Spacing) + 1
= (0.9 / 0.4) + 1
= 3.25, say 4 pcs. Of 0.9
DESCRIPTIO
N
Lengt
h (m)
Widt
h (m)
S1
S2
S3
S4
S5
11.75
2.225
1.3
1.3
0.995
6
3.45
0.9
0.9
0.9
Lengt
h of
steel
bars
(m)
6
6
6
6
6
TOTA
L
Numbe
r of
main
bars
(pcs.)
63
5
3
3
2
76
TIEWIRES:
= (total no. of horizontal) (total no. of vertical)
= 37 x 38
P a g e | 29
= 1406 ties
Using 40cm long ties
= 1406 x 0.40m
= 562.4 m. G.I. wire
Convert to kilograms
= 562.4 / 53
= 10.611, say 11 kgs. G.I. wire
The total steel bars for slab on fill is 76 pcs. Of 6m x 12mm
Convert to kilograms
= (Total no. bars) (Standard wt. of bars of in kgs.)
*refer to table 3 1
= 76 x 5.33 (for 12mm dia. x 6m bars)
= 405.08, say 406 kgs.
FOR SUSPENDED SLAB
TWO WAY SLAB:
CONCRETE VOLUME
= Length x Width x Thickness
= 2.7 x 2.3 x 0.12
= 0.7452 m3
DESCRIPTION
S1
S2
S3
S4
S5
S6
Length (m)
2.7
2.7
2.775
2.775
2.81
2.81
Width (m)
2.3
2.3
2.7
2.7
2.7
2.7
Thickness (m)
0.12
Volume (m3)
0.7452
0.7452
0.8991
0.8991
0.91044
0.91044
5.11
TOTAL
REINFORCEMENTS
Number of 10mm dia. main reinforcements spaced @ 225mm (long direction, L1)
= (Length / Spacing) + 1
= (2.7m / 0.225m) + 1
= 13 pcs.
Number of 10mm dia. main reinforcements spaced @ 200mm (short direction, L2)
= (Length / Spacing) + 1
= (2.3m / 0.2m) + 1
= 12.5, say 13 pcs.
Total number of main bars
= 13 pcs. + 13 pcs.
= 26 pcs. 10mm dia. x 7.5m steel bars
Length of cut bars
= L1/4
= 2.7 / 4
= 0.675m
P a g e | 30
= L2 / 4
= 2.3 / 4
= 0.575m
No. of cuts from length of steel bars
From L1
=6 / 0.675 = 8.889, say 8 cut
= 7.5 / 0.675 = 11.11, say 11 cuts
= 9 / 0.675 = 13.33, say 13 cuts
= 12 / 0.675 = 17.77, say 17 cuts
*use 7.5m steel bar with 11 cuts, excess of 0.11
From L2
= 6 / 0.575 = 10.43, say 10 cuts
= 7.5 / 0.575 = 13.04, say 13 cuts
= 9 / 0.575 = 15.65, say 15 cuts
= 12 / 0.575 = 20.9, say 20 cuts
*use 7.5m steel bars with 13 cuts, excess of 0.11
Divide number of pieces by number of cuts
For L1
= 13 pcs. / 12 cuts
= 1.08, say 2 pcs.
For L2
= 13 pcs. / 13 cuts
= 1 pc.
Total number of cut bars
= 3 pcs. 10mm x 7.5m steel bars
Find the Temperature bars spaced @ 250mm
For [L1-(L1/4)]/spacing + 1
= [2.7-0.675]/0.25 + 1
= 9.1, say 10 pcs.
For [L2-(L2/4)]/spacing + 1
= [2.3-0.575]/0.25 + 1
= 7.9, say 8 pcs.
Total number of temperature bars
= 18 pcs. 10mm x 7.5m steel bars
Total number of steel bars
= Number of main bars + Number of cut bars + Number of temp. bars
= 26 + 3 + 18
= 47 pcs. 10mm x 7.5m steel bars
P a g e | 31
DESCRIP
TION
S1
S2
S3
S4
S5
S6
Len
gth
(m)
Wid
th
(m)
2.7
2.7
2.77
5
2.77
5
2.81
2.81
2.3
2.3
Len
gth
of
stee
l
bars
(m)
7.5
7.5
26
26
3
3
18
18
Total
num
ber
of
bars
(pcs.
)
47
47
2.7
7.5
29
20
53
2.7
7.5
29
20
53
2.7
2.7
7.5
7.5
TOT
29
29
168
4
4
22
20
20
116
53
53
306
Num
Num
ber
ber
of
of cut
main
bars
bars
(pcs.)
(pcs.)
Number
of
tempera
ture
bars
(pcs.)
Conve
rt to
kilogr
ams
(kgs.)
218
218
245
245
245
245
1414
Kilogr
ams of
tie
wire
(kgs.)
11
11
18
18
18
18
94
P a g e | 32
AL
ONE WAY SLAB:
CONCRETE VOLUME
= Length x Width x Thickness
= 3.325 x 0.3 x 0.12
= 0.1197 m3
DESCRIPTION
S7
S8
S9
S10
S11
S12
S13
S14
S15
S16
S17
S18
Length (m)
3.325
3.8
2.81
1.2
1.775
2.3
2.775
2.81
2.7
2.7
1.775
1.775
Width (m)
0.3
0.3
0.3
0.3
1.189
0.3
0.3
0.3
1.1
1.1
0.825
0.825
Thickness (m)
Volume (m3)
0.12
0.1197
0.1368
0.1012
0.0432
0.2533
0.0828
0.0999
0.1012
0.3564
0.3564
0.1757
0.1757
TOTAL
2.0022
REINFORCEMENTS
Number of 10mm dia. main reinforcements spaced @ 375mm (long direction, L1)
= (Length / Spacing) + 1
= (3.325 / 0.375) + 1
= 9.867, say 10 pcs.
Number of 10mm dia. main reinforcements spaced @ 300mm (short direction, L2)
= (Length / Spacing) + 1
= (0.3 / 0.3) + 1
= 2 pcs.
Total number of main bars
= 10 pcs. + 2 pcs.
= 12 pcs.
Length of cut bars
= L1/4
= 3.325 / 4
= 0.831m
= L2/4
= 0.3 / 4
= 0.075m
Number of 10mm dia. cut bars in between the bent bars
= (Length / Spacing of cut bars) + 1
= (3.325 / 0.375) + 1
= 9.867, say 10 pcs. at 0.831
P a g e | 33
P a g e | 34
Convert to kilograms
= (Total no. main bars) (Standard wt. of bars of in kgs.)
*refer to table 3 1
= 25 x 4.62 (for 10mm dia. x 7.5m bars)
= 115.5, say 116 kgs.
CEMENT RATIO
CEMENT
SAND
GRAVEL
DESCRIP
TION
S7
S8
S9
S10
S11
S12
S13
S14
S15
S16
S17
S18
Len
gth
(m)
3.32
5
3.8
2.81
1.2
1.77
5
2.3
2.77
5
2.81
2.7
2.7
1.77
5
1.77
5
Wid
th
(m)
Len
gth
of
stee
l
bars
(m)
Number
of
tempera
ture
bars
(pcs.)
Total
num
ber
of
bars
(pcs.
)
0.3
7.5
12
10
25
0.3
0.3
0.3
1.18
9
0.3
7.5
7.5
7.5
14
11
7
3
2
2
10
9
8
27
22
17
7.5
11
20
33
7.5
10
21
0.3
7.5
11
22
0.3
1.1
1.1
0.82
5
0.82
5
7.5
7.5
7.5
11
14
14
2
2
2
9
19
19
22
35
35
7.5
10
17
29
7.5
10
17
29
TOT
AL
135
26
156
317
Num
Num
ber
ber
of
of cut
main
bars
bars
(pcs.)
(pcs.)
Conve
rt to
kilogr
ams
(kgs.)
Kilogr
ams of
tie
wire
(kgs.)
116
3
4
2
1
125
102
79
153
4
2
98
102
2
2
5
5
102
162
162
134
134
3
1465
30
STAIRCASE
NO. OF
STAIRCASE
VOLUME OF
CONCRETE
(cu.m)
4.32
NO. OF
BAGS OF
CEMENT (40
kg)
39
VOLUME OF
SAND
(cu.m)
VOLUME OF
GRAVEL
(cu.m)
2.16
4.32
P a g e | 35
NO. OF
REINFORCEMENTS
(10mmx6.0m)
81
TIE WIRE
(kg)
3
L= 3600+400(2) = 4400 mm
N= 2 pcs. 10mmx6.0m
N= 6 pcs. 10mmx6.0m
Excess: 2-1170 mm
Excess: 6-1600mm
N= 6 pcs. 10mmx6.0m
N= 3 pcs. 10mmx6.0m
Excess: 6-900 mm
Excess: 2-900 mm
1-5300 mm
Length of extra bars,
L1= 250+80+200= 530 mm
N= 3 pcs.
Excess: 3-500 mm
1-2700 mm
TOTAL NO. OF
N= 27pc. 10mmx6.0m
L= 1000-75(2) = 850 mm
No. of main bars= 6
REINFORCEMENTS FOR 3 STAIRS
TOTAL NO. OF
N= 1pc. 10mmx6.0m
NT= 27X3= 81
Excess: 1-900 mm
N= 81 pcs. 10mmx6.0m
Length of stirrups
L= 210(2) +80(2) +3(5x10) +9(10x2) = 910 mm
REINFORCEMENTS
No. of stirrups = 6
By direct counting:
N= 1pc. 10mmx6.0m
Excess: 1-540 mm
L= 167x0.30x3= 150.3 m
COMPUTATION
NO. OF CHB
AREA OF WALL
(m2)
9.92
9.92 x 12.5
124
25.74
25.74 x 12.5
322
25.74
25.74 x 12.5
322
25.88
25.88 x 12.5
324
11.52
11.52 x 12.5
144
18.57
18.57 x 12.5
232
TOTAL
1468
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 9.92 m2
2. Refer to Figure 2-3
9.92 x 12.5 = 124 pcs.
WALL AREA
(m2)
9.92
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
6
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.432
25.74
14
1.12
25.74
14
1.12
25.88
14
1.126
11.52
0.5
18.57
TOTAL
10
0.808
64
5.106
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A= 9.92 m2
2. Refer to Table No. 2-2.
For Class B type of mixture
Cement: 9.92 x 0.522 = 5.18 or 6 bags
Sand: 9.92 x 0.0435 = 0.432 cu.m
ESTIMATING CEMENT MORTAR FOR PLASTERING OF WALL
(For inner and outer walls) Ground Floor
WALL
A
WALL AREA
(m2)
9.92
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
5
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.397
25.74
13
1.03
25.74
13
1.03
25.88
13
1.035
11.52
0.461
18.57
0.743
59
4.696
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 9.92 m2
NO. OF VERTICAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
NO. OF HORIZONTAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
10
TOTAL
TIE WIRE
(kg)
6 kgs.
84
COMPUTATION
NO. OF CHB
AREA OF WALL
(m2)
24.72
24.72 x 12.5
309
34.53
34.53 x 12.5
432
33.41
33.41 x 12.5
418
17.15
17.15 x 12.5
215
21.74
21.74 x 12.5
272
14.63
18.57 x 12.5
183
14.22
14.22 x 12.5
178
34.88
34.88 x 12.5
436
1.28
1.28 x 12.5
16
TOTAL
2495
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 24.72 m2
2. Refer to Figure 2-3.
24.72 x 12.5 = 309 pcs.
ESTIMATING CEMENT MORTAR FOR CHB
2nd floor
WALL AREA
(m2)
24.72
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
13
VOLUME OF
SAND(cu.m)
1.08
34.53
18
1.5
33.41
17
1.45
17.15
0.75
21.74
11
0.95
14.63
0.64
14.22
0.62
34.88
18
1.52
1.28
0.17
104
8.68
WALL
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A= 24.72 m2
2. Refer to Table No. 2-2
For Class B type of mixture
WALL AREA
(m2)
24.72
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
12
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.99
34.53
17
1.38
33.41
16
134
17.15
0.69
21.74
10
0.87
14.63
0.59
14.22
0.57
34.88
17
1.4
1.28
0.15
96
7.98
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 24.72 m2
NO. OF VERTICAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
NO. OF HORIZONTAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
A
B
C
D
E
F
9
13
11
6
8
5
9
12
12
6
8
5
13
12
WALL
TOTAL
TIE WIRE
(kg)
10 kgs.
141
AREA OF WALL
(m2)
10.625
7.65
WALL
COMPUTATION
NO. OF CHB
10.625 x 12.5
133
7.65 x 12.5
96
TOTAL
229
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 10.625 m2
2. Refer to Figure 2-3.
10.625 x 12.5 = 133 pcs.
WALL AREA
(m2)
10.625
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
6
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.46
7.65
0.33
10
0.79
WALL
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A= 10.625 m2
WALL AREA
(m2)
18.275
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
9
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.73
5.25
0.21
12
0.94
WALL
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 18.275 m2
NO. OF VERTICAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
NO. OF HORIZONTAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
WALL
TOTAL
TIE WIRE
(kg)
2 kgs.
40
COMPUTATION
NO. OF CHB
AREA OF WALL
(m2)
0.36
0.36 x 12.5
0.36
0.36 x 12.5
0.36
0.36 x 12.5
0.36
0.36 x 12.5
0.36
0.36 x 12.5
0.36
0.36 x 12.5
TOTAL
30
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 0.36 m2
2. Refer to Figure 2-3.
0.36 x 12.5 = 4.5 say 5 pcs.
WALL AREA
(m2)
0.36
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
0.18792
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.01566
0.36
0.18792
0.01566
0.36
0.18792
0.01566
0.36
0.18792
0.01566
0.36
0.18792
0.01566
0.36
0.18792
0.01566
0.09396
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A= 0.36 m2
2. Refer to Table No. 2-2
For Class B type of mixture
Cement: 0.36 x 0.522 = 0.18792 bags
Sand: 0.36 x 0.0435 = 0.46 cu.m
WALL AREA
(m2)
0.36
NO. OF BAGS OF
CEMENT (40kg)
0.1728
VOLUME OF
SAND(cu.m)
0.0144
0.36
0.1728
0.0144
0.36
0.1728
0.0144
0.36
0.1728
0.0144
0.36
0.1728
0.0144
0.36
0.1728
0.0144
0.0864
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
By Area Method
1. Area of Wall A
A = 0.36m2
2. Solve for cement and sand. Refer to Table No. 2-4
NO. OF VERTICAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
NO. OF HORIZONTAL
REINFORCEMENTS
(10mm x 6.0 m)
TIE WIRE
(kg)
1 kg
TOTAL
= 1.4m x 0.85m x 8
= 9.52 m2
Divide Area by 2.88 (area of 1 plywood form)
= 9.52 / 2.88
= 3.31, say 4 pcs.
WOOD FRAME:
Insert table 5-1 page 184
For 2 x 2 frame under 6mm (1/4) thck.
= (No. of plywood) (29.67)
= 4 x 29.67
= 118.68, say 119 board foot
PLYWOOD FORM
DESCRIPTI
ON
Pedestal
1st Flr.
Column
2nd Flr.
Column
Lateral
Perimeter
(m)
1.4
2 x 2 WOOD
FRAME (bd. ft.)
Divide by
2.88 (pcs.)
9.52
119
1.4
31.36
11
327
1.4
30.24
11
327
TOTAL
26
773
FOR FTB
PLYWOOD FORM:
Lateral Perimeter of Beam
= 2 (d) + b + 0.10
= 2 (0.35) + 0.2 + 0.10
= 1m
Total Area of the Forms
= (Lateral perimeter of beam) (Length of beam) (No. of beams)
= 1m x 46.357m x 1m
= 46.357 m2
Divide Area by 2.88 (area of 1 plywood form)
= 46.357 / 2.88
= 16.096, say 17 pcs.
WOOD FRAME:
For 2 x 2 frame lumber under 6mm (1/4) thck.
= (No. of plywood) (25.06)
= 17 x 25.06
= 426.02, say 426 board foot
2 x 2 WOOD
FRAME (bd. ft.)
PLYWOOD FORM
DESCRIPTI
ON
FTB
Lateral
Perimeter
(m)
1
Divide by
2.88 (pcs.)
46.357
17
426
2nd Flr.
Beam
RFB
1.1
105.014
37
928
0.88
49.915
TOTAL
18
72
451
1805
Lateral
Perimeter
(m)
2.5
2.5
Divide by
2.88 (pcs.)
11.25
6.375
4
3
2 x 2 WOOD
FRAME (bd. ft.)
119
89
TOTAL
7
208
SAMPLE COMPUTATION
FOR STAIRS
PLYWOOD FORM:
Area of one rise of a step
= 0.176 x 1.0
= 0.176 m2
Total area of rise
= (0.176 x 17)
= 2.992 m2
Area of slab
= (1.7 x 1.0) + (0.3 x 1.7 x2) + (4.4 x 1.0) + (0.3 x 4.4 x 2)
= 9.76 m2
Area of landing platform
= (1.0 x 1.0) + (0.150 x 1 x 2)
= 1.3 m2
Total area of the forms
= (0.176+9.76+1.3) x 3
= 33.71 m2
Divide Area by 2.88 (area of 1 plywood form)
= 33.71 / 2.88
= 11.7, say 12 pcs.
WOOD FRAME:
Insert table 5-1 page 184
For 2 x 2 frame under 6mm (1/4) thck.
= (No. of plywood) (29.67)
= 12 x 29.67
= 356 board foot
PLYWOOD FORM
DESCRIPTI
ON
STAIRS
Lateral
Perimeter
(m)
Divide by
2.88 (pcs.)
33.71
TOTAL
12
12
SUMMARY:
PLYWOOD FORM
= 129 shts. 4 x 8 marine plywood
WOOD FRAME = 4965 board foot 2 x 2 lumber
= 1809 board foot 2 x 3 lumber
2 x 2 WOOD
FRAME (bd. ft.)
356
356
ITEM V: TILEWORKS
ESTIMATING TILES and CEMENT MORTAR
Ground Floor
UNIT
FLOOR
AREA
(m2)
NO. OF
TILES
(60cm x 60
cm)
NO. OF BAGS OF
CEMENT
(40kg)
VOLUME OF
SAND(cu.m)
18.255
52
0.456
21.85
62
0.546
22.95
65
0.574
179
20
1.576
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
Tiles
By Area Method
1. Area of Unit 1
A = 18.255 m2
Cement Mortar
By Area Method
1. Area of Unit 1
A = 18.255 m2
2. Refer to Table No. 7-2
Cement: 18.255 x 0.30 = 5.48 or 6 bags
Sand: 18.255 x 0.025 = 0.456 cu.m
FLOOR
AREA
(m2)
NO. OF
TILES
(20cm x 20
cm)
NO. OF BAGS OF
CEMENT
(40kg)
VOLUME OF
SAND(cu.m)
2.08
52
0.052
2.08
52
0.052
2.56
64
0.064
168
0.168
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
Tiles
By Area Method
1. Area of CR- 1
A = 2.08 m2
2. Refer to Table No. 7-2
For 20cm x 20 cm tile
Nt = 2.08 x 25 = 52 pcs.
Cement Mortar
By Area Method
1. Area of Unit 1
A = 2.08 m2
2. Refer to Table No. 7-2
Cement: 2.08 x 0.30 = 0.624 or 1 bag
Sand: 2.08 x 0.025 = 0.052 cu.m
FLOOR
AREA
(m2)
NO. OF
TILES
(60cm x 60
cm)
NO. OF BAGS OF
CEMENT
(40kg)
VOLUME OF
SAND(cu.m)
21.09
60
0.527
19.81
56
0.495
21.8
62
0.545
179
19
1.567
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
Tiles
By Area Method
1. Area of Unit 1
A = 21.09 m2
2. Refer to Table No. 7-2
For 60cm x 60 cm tile
Nt = 21.09 x 2.8 = 59.052 or 60 pcs.
Cement Mortar
By Area Method
1. Area of Unit 1
A = 21.09 m2
2. Refer to Table No. 7-2
Cement: 21.09 x 0.30 = 6.327 or 7 bags
Sand: 21.09 x 0.025 = 0.527 cu.m
FLOOR
AREA
(m2)
NO. OF
TILES
(20cm x 20
cm)
NO. OF BAGS OF
CEMENT
(40kg)
VOLUME OF
SAND(cu.m)
2.08
52
0.052
2.08
52
0.052
2.56
64
0.064
168
0.168
TOTAL
SAMPLE COMPUTATION:
Tiles
By Area Method
1. Area of CR- 1
A = 2.08 m2
2. Refer to Table No. 7-2
For 20cm x 20 cm tile
Nt = 2.08 x 25 = 52 pcs.
Cement Mortar
By Area Method
1. Area of Unit 1
A = 2.08 m2
2. Refer to Table No. 7-2
Cement: 2.08 x 0.30 = 0.624 or 1 bag
Sand: 2.08 x 0.025 = 0.052 cu.m
QUANTITY
UNIT
UNIT
PRICE
TOTAL
pcs
112.00
336.00
pcs
180.60
361.20
pcs
250.00
1000.00
pcs
287.00
861.00
pcs
1680.00
5040.00
pcs
1830.00
5490.00
Circuit breaker
pcs
3162.00
9486.00
ACU outlet
pcs
175.00
525.00
convenience
outlet
32
pcs
180.60
5779.20
Lighting outlet
25
pcs
118.00
2950.00
pcs
118.00
354.00
25
pcs
567.00
14175.0
0
Ground rod
pcs
500.00
1500.00
1/2" Moldex
roll
1200.00
3600.00
MATERIALS
1g device
switch
2g device
switch
3g device
switch
3-way switch
Telephone Pull
box
Cable television
pull box
REF outlet
20AT
flexible hose
3/4" Moldex
flexible hose
Killowatt hour
meter
#14 electrical
wire
roll
1250.00
1250.00
pcs
2100.00
6300.00
roll
12.20
37.50
P59044.
90
TOTAL
Factor
2.18
TOTAL
FOR FLASHING
Obtain pieces of flashing
= total length of flashing / effective length in meters
*refer to table 6-6
= 7.4m / 2.30
= 3.2, say 4 pcs.
Find the number of plain sheet
Board Feet
31
16
5
1
53
Factor
2.30
TOTAL
Pieces
4
4
FOR GUTTERS
Obtain pieces of gutters
= total length of roof gutter / effective length in meters
*refer to table 6-6
= 14.182m / 2.35
= 6.03, say 6 pcs. gutter
Find the number of plain sheet
= pieces of gutter / (width of plain G.I sheet / width of gutter)
= 6 / (90cm / 108.5cm)
= 7.23, say 8 pcs. plain G.I sheet
DESCRIPT
ION
Gutter
Lineal
Length (m)
14.182
2.2
14.25
6.714
Fact
or
Piec
es
Width of
gutter (cm)
Width of
plain G.I
sheet (cm)
2.35
6
1
6
3
108.5
90
TOT
AL
16
Pieces of
plain G.I
sheet
8
2
8
4
22
FOR PURLINS
(BY DIRECT COUNTING)
Total number of purlins = 14 - 2 x 4 x 1.2mm C - purlins spaced @ 500mm
= by inspection 1 purlin must be 14.182m long
= 14.182 / 2
= 7.091, say 7.5m long steel bars
Total number of lengths of purlins
= Number of purlins x Number of cuts
= 14 pcs. x 2 cuts
= order 28 7.5m long, 2 x 4 x 1.2mm C purlins
QUANTITY
3
USE
Cleanout
3
9
6
6
3
3
3
3
9
6
Cleanout
Cleanout
Floor drain, lavatory
Water closet
Floor drain, lavatory
Water closet
Floor drain
Floor drain
Pipe
QUANTITY
6
3
9
6
6
6
3
27
6
3
6
3
6
USE
Floor drain, lavatory
Lavatory
Vent thru roof
Downspout
Downspout
Catch basin
Branch vent
Downspout
Kitchen sink
Kitchen sink
Kitchen sink
Branch vent
DESCRIPTION
set
3m x25mm
25mm
25mm
-
QUANTITY
3
19
21
18
3/4" x1296
12
3
1
1
DESCRIPTION
3m x25mm
QUANTITY
6
B. SECOND FLOOR
MATERIALS
Polypropylene (PPR)
Elbow
Tee
Faucet
solvent
Teflon tape
25mm
25mm
3/4" x1296
9
9
6
1
1
SURFAC
E AREA
(m2)
234.24
17.94
NO. OF 4L-PAINT
(4L can)
14
2
SAMPLE COMPUTATIONS:
1. Total area of wall= 234.74 m2
2. Paint to be used: Acrylic Semi-Gloss Latex
Refer to Table 10-6
Ave. area coverage= 35 sq.m/ 4liters
N= 234.74/35= 6.7 say 7 cans
For 2 coatings
N= 7x2= 14 cans
3. Total computed area of columns to be painted= 17.94 m2
Refer to Table 10-6. KINDS OF PAINT, USES AND AREA COVERAGE
Ave. area coverage= 35 sq.m/ 4liters
N= 17.94/35= 0.51 say 1 can
For 2 coatings
N= 1x2= 2 cans
ESTIMATING PAINT FOR WALLS AND COLUMNS
2nd Floor
MEMBERS
SURFAC
E AREA
(m2)
398.16
20.7
NO. OF 4L-PAINT
(4L can)
23
2
15
SAMPLE COMPUTATIONS:
1. Total area of wall= 398.16 m2
2. Paint to be used: Acrylic Semi-Gloss Latex
Refer to Table 10-6.
Ave. area coverage= 35 sq.m/ 4liters
N= 398.16/35= 11.376 cans
For 2 coatings
N= 11.376 x2= 22.752 say 23 cans
3. Total computed area of columns to be painted= 20.7m2
Refer to Table 10-6.
Ave. area coverage= 35 sq.m/ 4liters
N= 20.7/35= 0.59 say 1 can
For 2 coatings
N= 1x2= 2 cans