Vous êtes sur la page 1sur 7

UNIVERSIDAD ABIERTA PARA ADULTOS

(UAPA)

ESCUELA DE PSICOLOGA
TEMA:
Food
PRESENTADO POR:
Yanelis Flix Urea
MATRCULA:
15-0419
ASIGNATURA:
English 5
FACILITADORA:
Lizardo Paniagua UNIVERSIDAD ABIERTA PARA ADULTOS
(UAPA)

ESCUELA DE PSICOLOGA
TEMA:
Lets go shopping
PRESENTADO POR:
Yanelis Flix Urea
MATRCULA:
15-0419
ASIGNATURA:
English 3
FACILITADORA:
Lizardo Paniagua

A Bubble in, underline or bold the correct words.


1. - Dave
like.)

pizza

2. - Martha

5.-We
6.-I

like

doesnt

(likes

dont like.

like.)

( like

dont likes.

doesnt like)

(doesnt like

like.

no like)

(like

likes

doesnt like)

(Dont like

likes.

no like)

roast beef.

3. - Dave and Jane


4. - Ana

(dont like

cereal.

spaghetti.
fried chicken

French fries.

7.-He eggs and toast.

(like.

dont like.

doesnt like)

8.-You

(Like

likes.

doesnt like)

peanut butter.

E). Complete the sentences about what Martha and Dave like and dont
like.
1. - Martha likes eggs and fried chicken.
2.-Dave likes eggs.
3.-Martha doesnt like roast beef.
4. - Dave and Martha like toast.
5.-Dave doesnt like fried chicken.
6.-Dave and Martha like eggs.

A). Look at the containers.


Quantity
2
1
1
3
3
3

Inventory
Item
milk
spaghetti
Peanut butter
soda
cookies
Potato chips

Container
gallon
package
jar
Six pack
box
bag

B). complete the sentences with information in Exercise A


1.-There are

two gallons

2.-There is

one package

3.-There is

one jar

of milk.
of spaghetti.

of peanut butter.

4.-There are

three Six packs

of soda.

5.-There are

three boxes of cookies.

6.-There are

three bags

of potato chips.

D). write how many or how much.


1. - How many gallons of milk are there?
2. - How many jars of mustard are there?
3. - How much yogurt is there?
4. - How many

bags of potato chips are there?

5. - How much

is the spaghetti?

6. - How many

avocados are there?

7. - How many packages of spaghetti are there?


8. - How many

are the tomatoes?

9. - How much

ground beef is there?

10. - How much water is there?


E). Write how much is or how much are.
1. - How much are the avocados?
2. - How much is the butter?
3. - How much are the oranges?
4. - How much are
5. - How much is

the carrots?
the ground beef?

6. - How much is
7. -

the milk?

How much is the sugar?

8. - How much are the cookies?


9. - How much is

the peanut butter?

10. - How much is

the potato chips?

11. - How much is

the spaghetti?

12. - How much are the tomatoes?

A) Write the correct form of the verbs. Escribe la forma correcta de los
verbos.
1. - She eats (eat) roast beef sandwiches.
2.-they

like (like) a big breakfast

3.-We need (need) two gallons of water.


4.-Vinicio and Laura want (want) tuna fish sandwiches.
5. - I make (make) a turkey sandwich every day for lunch.
6. - The students

eat (eat) pizza every week.

7. - He likes (like) tomatoes on his hamburger.


8. - Hugo and I need (need) water and soda.
9.-Pablo eats (eat) lunch at noon.
10. - Minh makes (make) sandwiches for Duong.

D) Look at exercise A. Complete the sentences with cheaper or more


expensive.
1.-Bananas are cheaper

at Vans.

2.-Oil is cheaper at Alberts.


3.-Cereal more expensive at Alberts
4.-Tuna is cheaper at Alberts
5.-Jelly is more expensive at Alberts

6.-Oil is more expensive at Vans.


E) Answer the questions. Use short answers.
1.-Does Ana want ice cream? Yes, she does.
2.-Does Andre want a soda? No, he doesnt.
3.-Do Andre and Ana want French fries? No, they dont.
4.-Does Sebastien want a sandwich and French fries? Yes, he does.
5.-Does Kim want a soda? Yes, he does.
6.-Does Kim want a sandwich? Yes, he does.
7.-Do sebastien and Kim want ice cream? Yes, they do.
8.-Does Ana want a sandwich? No, she does.
D) Look at the chart again in Exercise A. completes the sentences.
1.-By the pound, apples are cheaper than oranges.
2.-A dozen lemons are more expensive a dozen limes.
3.- An avocado is cheaper than a papaya.
4.-three pounds of tomatoes are more expensive one pound of oranges.
5.-A pound of grapes is cheaper than 4 pounds of bananas.
6.- A mango is cheaper than an avocado.
7.- Five pounds of bananas are more expensive one pound of apples.
8.-Five pounds of bananas are cheaper than one pound of oranges.
D).Circle dont or doesnt.
1.-John
(dont / doesnt)
2. - I
(dont) / doesnt)
3.-She
(dont / doesnt)
4.-We
(dont) / doesnt)
5.-Tim and Karen (dont / doesnt)
6.-Alton
(dont / doesnt)
7.-Jessica and I (dont) / doesnt)
8.-They
(Dont) / doesnt)
9.-You
(dont) / doesnt)
10.-I
(dont) / doesnt)

like turkey sandwiches.


eat turkey.
make salad.
need money for lunch.
want breakfast.
like the sandwiches.
need the menu.
make hamburgers here.
eat Caesar salads.
make coffee.

E) Complete the sentences with the negative form of the verbs in


parentheses.
1.-Matilda and Lonnie dont like (like) restaurants.
2.-I dont eat (eat) fish.
3.-We dont make (make) sandwiches.
4.-They dont serve (serve) pie.
5.-He doesnt work (work) at the restaurant.
6.-She doesnt eat (eat) beef.
7.-You dont drive (drive) to the supermarket.

8.-They dont go (go) to the supermarket on Sunday.


9. - I dont see (see) the hamburgers on the menu.
10.-She doesnt drink (drink) coffee.