Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
135110507111009
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah
: SMA/MA.........................................................
Mata Pelajaran
: Bahasa Inggris
Kelas/ Semester
: X/ I
Alokasi Waktu
: 2 x 45 menit
: Narrative
Ketrampilan
: Berbicara
Pertemuan ke-
A.
Standar Kompetensi
Berbicara
6.
B.
Kompetensi Dasar
6.2
C.
D.
Tujuan Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran siswa dapat :
Sofia Imania /
135110507111009
E.
Materi Pokok
NARRATIVE TEXT
THE LION AND THE MOUSE
TITLE
ORIENTATION
COMPLICATIO
RESOLUTIO
Sumber : https://www.youtube.com/watch?v=iPybpc-xuG0
Narrative text is a story with complication or problematic events and it tries to
find the resolutions to solve the problems. An important part of narrative text is the
narrative mode, the set of methods used to communicate the narrative through a
process narration.
Sofia Imania /
135110507111009
Purpose
The Purpose of Narrative Text is to amuse or to entertain the reader with a
story.
Generic Structure
1. Orientation : Sets the scene: where and when the story happened and
introduces the participants of the story: who and what is involved in the
story.
2. Complication : Tells the beginning of the problems which leads to the
crisis (climax) of the main participants.
3. Resolution : The problem (the crisis) is resolved, either in a happy ending
or in a sad (tragic) ending.
Sumber : http://duoulala.blogspot.co.id/2013/07/narrative-text-definitionpurposes.html
F.
Metode Pembelajaran/Teknik:
Three phase technique
Pre Activity
Whilst Activity
Post Activity
G.
Kegiatan Pembelajaran
Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Kegiatan Awal (10)
-
Sofia Imania /
135110507111009
Siswa diminta membahas contoh soal dalam Buku sesuai apa yang telah
diajarkan guru : Bahan Ajar Bahasa Inggris mengenai monolog berbentuk
naratif. (Students Worksheet halaman 5)
Elaborasi
Dalam kegiatan elaborasi guru:
Memfasilitasi siswa melalui pemberian tugas mengerjakan latihan soal yang ada
pada buku ajar Bahasa Inggris untuk dikerjakan secara individual.
Konfirmasi
Dalam kegiatan konfirmasi guru:
Memberikan umpan balik pada siswa dengan memberi penguatan dalam bentuk
lisan pada siswa yang telah dapat menyelesaikan tugasnya.
Memberi konfirmasi pada hasil pekerjaan yang sudah dikerjakan oleh siswa
melalui sumber buku lain.
Memberikan motivasi kepada siswa yang kurang dan belum bisa mengikuti
dalam materi monolog berbentuk naratif
Siswa dan Guru melakukan refleksi terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.
Sofia Imania /
135110507111009
H.
I.
Sumber
Doddy,Achmad.,Sugeng,Achmad, & Effendi.2008. Developing English
Competencies for Senior High School (SMA/MA) Grade 1. Jakarta : Pusat
Perbukuan Departemen Pendidikan Nasional
Sudarwati,Th.M.,Grace,Eudia.2007.Look Ahead An English Course for Senior
High School Students Year X 1.Jakarta : Penerbit Erlangga
http://duoulala.blogspot.co.id/2013/07/narrative-text-definition-purposes.html
https://www.youtube.com/watch?v=iPybpc-xuG0
https://www.youtube.com/watch?v=rZbmNyCv5Ow
J.
Penilaian
Indikator, Teknik, Bentuk, dan Contoh.
No.
1.
2.
Indikator
Merespon teks
monolog
sederhana
berbentuk
narrative
Teknik
Tes lisan
Bentuk
QuestionAnswer
Melakukan teks
monolog lisan
berbentuk
narrative
Tes lisan
Penampilan
Contoh
Read aloud the
following story.
Do a storytelling
to your friends.
Pay attention to
your intonation
and Expressions.
Find a story you
know well. It
could be a
folktale or a
legend. Retell it
in front of the
class. Use the
following steps
as your guide.
Sofia Imania /
135110507111009
Assessment Guidelines
No.
Aspect of Scoring
Scoring
1
1.
2.
3.
4.
5.
Pronunciation
Intonation
Stress
Gestures
Fluency
Total score
Sumber : http://www.sekolahoke.com/2012/03/cara-menguji-speaking skills.html
Score yang didapat
100=Nilai Ak h ir
20
Kategori
A = 90 100
C = 70 79
B = 80 89
D = 60 69
Pedoman Penilaian
4 = sempurna
2 = kurang
3 = bagus
1 = jelek
Mengetahui
....
KepalaSekolah
______________________
__________________
NIP.
NIP.