Vous êtes sur la page 1sur 9

PROIECT DIDACTIC

GRDINIA: G.P.N. Nr.15 Satu Mare


EDUCATOARE: Institutor, Daciana Rusu
GRUPA: mijlocie
CENTRUL DE INTERES: Toamna i florile
DENUMIREA ACTIVITII : Activitate matematic
FELUL ACTIVITII : JOC LOGIC
TIPUL DE ACTIVITATE: de fixare i consolidarea cunotinelor
TEMA JOCULUI : Caut cercul
DURATA: 20-25
SCOPUL ACTIVITII :
formarea reprezentrilor despre forme geometrice plane (cerc) i
construirea de mulimi pe baza nsuirilor acestora;
dezvoltarea bazei senzoriale prin recunoatere, denumire, formare
de mulimi, dirijat, dup criterii de form, culoare, dimensiune.
OBIECTIVELE OPERAIONALE :
0.1. s aleag din cutie numai obiectele care au forma rotund;
0.2. s denumeasc obiectul de form rotund ales ;
0.3. s motiveze de ce a ales obiectul respectiv;
0.4. s separe cercurile dintre celelalte piese ale trusei Dienes;
0.5. s aeze cercurile n csu i s denumeasc mulimea format
(form);
0.6. s grupeze n csu cercurile dup criteriul culorii denumind
mulimea format;
0.7. s grupeze cercurile dup criteriul mrimii, denumind mulimea
care s-a format n csu i cea din afara csuei;
0.8. s denumeasc corect mulimea format n csu i mulimea
din afara csuei;
0.9. s se grupeze n cerc, n funcie de imaginea de pe medalionul
primit (flori, fructe) denumind mulimea format.
METODE DIDACTICE: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul.
MATERIALE DIDACTICE:
o cutie cu diferite obiecte printre care i mrgele colorate, mingi, nasturi,inele,bile
i alte obiecte care nu au forma rotund; 18 piese din trusa Dienes (subiri i fr
dreptunghi); 2 csue din carton; 2 cutii; medalioane pentru copii cu flori i fructe.
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITII: frontal i pe echipe.
ORGANIZAREA ACTIVITII:
Voi aranja pe dou msue materialul meu iar pe covor voi pune csua
din carton. Voi pregti materialele pentru copii.

1
II. DESFURAREA ACTIVITII

Mijloace de
Metode i
Evenimentele instruirii Activitatea propuntoarei Activitatea copiilor Obiective evaluar
procedee
e
1. Captarea ateniei - Vrei s ne jucm mpreun ? - Da !
introducerea n joc
printr-un cntec - Privii ce am pus pe msuele cutii, (jucrii) materiale, figuri
despre toamn. acestea. Ce sunt acestea ? geometrice sau (piese) Conversaia
prezentarea i (obiecte de diferite forme). Dar
intuirea materialului
demonstrativ.
n aceast cutie ce am ?
- Cu aceste materiale ne vom
juca un joc care se numete:
Caut cercul
- Cum se numete jocul ? - Jocul se numete Caut
- Voi vedea dac recunoatei cercul
forma rotund a obiectelor, dac - ascult ce le spun eu
2. Anunarea
tii care este cercul, ce Explicaia
titlului jocului
culoare au obiectele i cercurile.
Pentru copiii care vor fi ateni,
vor rspunde corect i se vor
juca mpreun cu noi, am
pregtit la sfritul activitii o
alt surpriz.
3. Explicarea VARIANTA I Copiii ascult regula i sarcina Explicaia
jocului - O s v spun cum ne vom juca didactic pe care o au de
(reactualizarea la nceput, pentru c jocul respectat
cunotinelor) acesta l vom juca n mai multe
feluri i cu mai multe materiale.
2
- Vor veni la mine cte cinci
copii i vor alege din cutia
aceasta cte un obiect care are
forma rotund. Voi ceilali
copii trebuie s fii ateni s Evaluare
vedei dac nu greesc. Trebuie individual
s avei rbdare pentru c
fiecare dintre voi va veni i i
va alege un obiect rotund din
cutie.
De exemplu: eu voi alege un
obiect, l art i rspund: Am Copiii urmresc demonstraia Demonstraia
ales un inel pentru c are forma
rotund. De aceea l aez n
cutia aceasta.
- Ai neles cum ne vom juca ?
- S vedem dac ai neles cum
ne vom juca. S vin un copil i Copilul care dorete va veni la
s-i aleag un obiect de form masa mea i i va alege un Exerciiul 0.1.
rotund. obiect de form rotund.
- Ce obiect i-ai ales tu. ? - Eu am ales o bil . 0.2.
- De ce ? - Pentru c este rotund Explicaia
- Unde aezi bila ? - O aez n cutia aceasta 0.3.
4. Executarea VARIANTA I Vor veni cte cinci copii i vor Evaluare
jocului prob - Acum o s ne jucm cu toii alege cte un obiect. l art, individual
jocul. motiveaz alegerea dup care l Exerciiul 0.1.
- S vin cinci copii care s-i pun n cutie apoi se duc la locul
aleag cte un obiect care s lor.

3
aib forma rotund, s-l aeze n
cutia aceasta i s spun ce Evaluare
obiect i-a ales i de ce. 0.2. individual
Jocul se continu pn cnd toi 0.3.
copiii vor alege un obiect rotund
i vor verbaliza aciunea.
- Va plcut cum ne-am jucat
pn acum ? -Da ! Conversaia Evaluare
- Copii, uitai-v n aceast oral
cutie. Ce form au toate -Toate obiectele au forma
obiectele puse de voi ? rotund
- Cum putem numi aceast
mulime? -O numim mulimea obiectelor
Se va repeta cu copiii de mai rotunde ( se repet i n cor)
multe ori
5. Desfurarea - Acum s ne uitm n cealalt - Nu, cele rmase nu au forma
jocului de ctre cutie. Aceste obiecte au tot rotund
copii forma rotund ? Nu copii ele nu
(explicarea variantei au forma rotund de aceea sunt
II a jocului) n aceast cutie.
VARIANTA II
- Copii, fii ateni! Am s v Copiii ascult noua variant de
spun cum ne vom juca jocul joc i se grupeaz n funcie de Evaluare
Caut cercul cu alte ecusonul primit. oral
materiale. Acum vom organiza
un concurs. Vom forma dou
echipe: echipa florilor i echipa
fructelor. (voi mpri copiii din

4
grup n dou echipe i vor
primi medalioane cu flori i
fructe)
- Fiecare echip va primi cte o Copiii ascult explicaiile i 0.4.
trus de figuri geometrice i o particip la discuii: Evaluare n
csu din carton. 0.5. echip
Uitai-v la piesele din trus, ce
observm? 0.6.
Toate piesele au aceeai form
? - Piesele nu au aceeai form.
- Dar toate piesele au aceeai - Nu au aceeai culoare, unele Conversaia
culoare ? Ce culoare au ele ? sunt roii, galbene sau albastre.
- Dac ne uitm cu atenie ce - Unele sunt mari iar altele sunt
mai observm ? toate piesele mici.
sunt la fel de mari ?
- Da copii, piesele au form, Copiii ascult indicaiile. Explicaia
culoare i mrime diferit. Fii
ateni cum ne vom juca cu
aceste piese. Nu uitai c va fi
concurs.
- Fiecare echip va trebui s
aleag din mulimea pieselor
numai cercurile pe care le va
aeza n csu. Care echip va
termina mai repede i corect, va Demonstraia
fi ctigtoare.
De exemplu: Eu aleg din
mulimea figurilor geometrice

5
un cerc i-l aez aici n csu
.
- Ce trebuie s facei voi ? - s alegem un cerc i s-l Explicaia
- Acum atenie mare la mine. aezm n csu.
Cnd voi bate din palme Copiii ateapt semnalul.
ncepei jocul.
Voi urmri copiii cum execut Cele dou echipe vor rezolva Exerciiul
sarcina i dac respect cerina sarcina didactic alegnd toate
dat. cercurile aezndu-le apoi n
Dup ce au terminat voi declara csu. Aplaud.
echipa ctigtoare i i vom
aplauda.
- Ce mulime s-a format n -n csu s-a format mulimea
csu? ( voi repeta de mai cercurilor Conversaia
multe ori cu copiii)
- Haidei s ne jucm altfel. Copiii nregistreaz regula i
Echipa florilor va aeza n sarcina didactic a jocului. Explicaia Evaluare n
csu numai cercurile de echip
culoare roie iar echipa
fructelor va aeza n csua lor
toate cercurile de culoare Copiii din cele dou echipe vor
albastr. ncepem jocul. S rezolva sarcina cutnd s Exerciiul
vedem care echip va ctiga termine repede i corect sarcina
acum concursul. didactic.
Voi urmri copiii i vom Se aplaud echipa ctigtoare.
declara echipa ctigtoare
rspltindu-i prin aplauze.
6. Complicarea - Ce mulime avei voi n -Noi avem n csu mulimea Conversaia

6
jocului csu? (vor fi solicitai ct mai cercurilor roii.
muli copii din fiecare echip -Noi avem n csu mulimea
s rspund). cercurilor albastre
- Ce mulime a cercurilor v-a -Nou ne-a rmas afar din
rmas afar lng csu ? csu mulimea cercurilor 0.7.
(Voi scoate apoi cercurile din galbene i albastre.
csue) -Nou ne-a rmas afar din
csu mulimea cercurilor roii
i galbene.
- Acum ne vom juca n felul Explicaia
urmtor: echipa florilor va Copiii ascult i rein ce au de
alege din mulimea cercurilor fcut.
toate cercurile mari aezndu- 0.8.
le apoi n csu iar echipa Evaluare n
fructelor va alege i va aeza n echip
csu toate cercurile mici.
- Care cercuri le vei aeza n - Noi vom alege toate cercurile
csua voastr ? mari.
- Voi care cercuri le vei alege i - Noi vom alege toate cerurile
aeza n csu ? mici.
Se va da semnalul de ncepere a Copiii din cele dou echipe vor Exerciiul
jocului, voi urmri copiii i voi rezolva mpreun sarcina
declara echipa ctigtoare care primit. Vor aplauda.
va fi aplaudat.
- Ce mulime avei acum n - Noi avem n csu mulimea Conversaia
csu ? cercurilor mari
-Voi ce mulime ai aezat n - Noi am aezat n csu
csua voastr? mulimea cercurilor mici

7
- Ce mulime a rmas afar din - Nou ne-a rmas afar din
csua voastr ? csu mulimea cercurilor
- Dar vou ce mulime v-a mici.
rmas afar din csu? -Nou ne-a rmas afar din
csu mulimea cercurilor
mari.
7. ncheierea - Copii, ai lucrat foarte frumos, Copiii ascult i rein din ce 0.9.
jocului ai fost ateni i de aceea, drept echip fac parte.
recompens medalionul primit Explicaia
l vei duce acas.
- M-am gndit c i cu aceste
medalioane ne putea juca. V
prindei de mini uite aa i
formm un cerc. Copiii care au Execut ce li se cere (se prind n
medalionul cu flori vor forma cerc)
un cerc iar cei care au
medalionul cu fructe se vor
prinde de mini i vor forma un
alt cerc.
Haidei deci copii, fiecare
echip s formeze cte un cerc Copiii execut sarcina rotindu- Exerciiul
prinzndu-v de mini. se n cerc. Evaluare
- Foarte frumos copii. Cele dou frontal
cercuri se pot roti mergnd spre
dreapta sau spre stng, toi n
aceeai direcie.
Voi ajuta copiii s se roteasc n
cerc dup care voi cere s se

8
opreasc i s m asculte.
- Dac voi toi din acest cerc - Noi ne numim mulimea
avei medalioane cu flori florilor. Conversaia Evaluare
nseamn c suntei cercul oral
florilor i v putei numi
mulimea .? - Noi formm mulimea
- Dar voi care avei medalioane fructelor
cu fructe ce mulime formai ?
- Haidei s ne prindem acum Copiii se prind de mini ntr-un
toi ntr-un singur cerc mare i cerc mare, se nvrtesc cntnd.
s formm mulimea copiilor
din grupa mijlocie. S ne Conversaia
nvrtim cntnd un cntec pe
care-l vrei voi.
- Ce joc sau jocuri ne-am jucat - Ne-am jucat jocul Caut
astzi ? cercul
Voi face aprecieri generale
asupra comportamentului
copiilor i a calitii Copiii ascult aprecierile i se Explicaia
cunotinelor nsuite i voi cere bucur apoi ies din sala de
copiilor s ieim din sala de grup dup cum li se cere.
grup unul dup altul.

Vous aimerez peut-être aussi