Vous êtes sur la page 1sur 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT(Durata: o zi)

Propuntoare: Elena Lupan


GRDINIA cu P.N.i PP nr. 242 SECTOR 5 BUCURETI
Grupa mare
Tema de studiu:Cnd , cum i de ce se ntmpl?
Tema proiectului: Animalele pdurii
Subtema : Iepurele
Tema sptmnal:Din lumea celor care nu cuvnt
Forma de realizare: Activitate integrat (ADP+ALA+ DOS+DPM).
Forma de organizare: frontal, pe grupe i individual
Tipul de activitate: mixt.
Scopul: Stimularea calitilor intelectuale de voin, afective i motrice n
vederea aplicrii acestora n diferse contexte de nvare.
Elemente component ale activitii integrate:
-I-ADP(Activiti de dezvoltare personal):
-D(ntlnirea de Diminea): Dac a avea un iepura;
-R(Rutine): :Ordine n toate, dup fiecare activitate;
Suntem mici, dar voinici/i mergem s-l cunoatem mai bine pe iepurici(copiii se ndreapt
spre scunele unde vor audia povestirea)
-T(Tranziie): Jocul: Iepuraul urecheat!
-s-i dezvolte activitile de dezvoltare personal: s-i exprime o dorin,
s fie ordonai, s manifeste dorin de cunoatere;
-II-Centre de interes-Activiti liber alese(ALA1) :
Biblioteca: s citeasc imagini din cri, reviste, atlas despre iepuri.
Art: Chipul iepurelui; s scrie, traseze pe linia punctat (linia curb
nchis) chipul iepurelui;
tiin: Puzzle s rezolve puzzle-uri cu imagini reprezentnd iepuri.
s redea chipul iepurelui folosind boabe de fasole .
III-Activiti pe domenii expereniale: ADE
DOS-Povestirea educatoarei: upa-up de Irimie Stru
DPM:1)Sritur liber cu deplasare i desprindere de pe ambele picioare
2)-Joc: Cursa iepurelui
3)-Joc linititor:Plimb iepuraul.
-IV-ALA II-Sceneta-n pdure-s participle la activitatea de grup; s recite
corect i expresiv.
Obiective operaionale:
O1-s dobndeasc informaii prin: ascultarea cu atenie a povestirii, citire de imagini;
O2- s neleag i s transmit mesajul textului audiat i s exprime prin cuvinte strile
emoionale provocate de ntmplrile povestite;
O3- s acioneze prompt i eficient n condiiile respectrii sarcinilor asumate i comenzilor
date .
O4-s execute corect sritura cu deplasare, cu desprindere de pe ambele picioare, pe baza
explicaiilor educatoarei.
O5-s-i exprime stri afective i comportamente pe parcursul ntregii activiti integrate.
Durata: o zi
Strategii didactice:
a) metode de predare: expunerea, conversaia, explicaia, demonstraia, explozia stelar,
brainstor-ming-ul, problematizarea, power point, jocul, turul galeriei.
b) mijloace didactice: imagini din povestire, mti de iepurai, medalioane recompense cu
chipul lui upa-up, mti pentru scenet.
c) forme i metode de evaluare: frontal i individual.
Biblografie:
1.Curriculum pentru nvmntul precolar, MECT-2009.
2.Caietul profesional al educatoarei/Editura Omfal Esenial/Bucureti /2006
3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactic, 2008.
6-Antologie pentru proiecte tematice pentru activiti integrate/Editura Diana/2008.
7.Proiecte didactice i management european n spaiul romnesc, Editura Edu
/Trgu-Mure/2013.
8.Ghid de educaie fizic, Coordonator prof.dr. Conona Petrescu,autori: Alina Ilie, Mihaela
Axente/Editura Diana/2008
Scenariul zilei:
-Activitatea ncepe cu ntlnirea de diminea(D).
Copiii vin n jurul educatoarei, apoi se aeaz n semicerc pentru a avea
contact vizual unii cu alii.
-Salutul pornete de la educatoare prin recitarea unor versuri:
Diminea e din nou,
Venii toi n jurul meu!
n semicerc ne adunm
Cu toi ne salutm
Bun dimineaa...
M bucur c suntei aici
A-nceput o nou zi
Bun dimineaa, copii!
-mprtirea cu ceilali: Prezena copiilor, completarea calendarului naturii,
schimb de impresii, aducerea n prim- plan a experienelor proprii, ntmplri,
evenimente recente trite de copii.
-Activitate de grup-cntec: La plimbare prin pdure.
-Noutile zilei- prezentarea unor eventuali oaspei; ziua de natere a unui
copil din grup, etc
-Prezint copiilor programul zilei, centrele de interes, dup care acetia iau loc
la mese(la alegere), ateptnd sarcinile ce le revin. La semnalul a venit
iepuraul, se va face rotaia grupurilor, cunoscnd dorinele copiilor de a
participa i la celelalte centre dect cel ales iniial.
-Activitile propuse urmresc obiectivele stabilite, copiii fiind sprijinii n
realizarea acestora.
Tranziii-Jocul: Iepuraul urecheat!
Sare, sare speriat sritura pe loc, cu genunchii uor ndoii.
Uite-l, iute s-a ascuns! ghemuire
De sub tufa el privete,
Dac nimeni nu-l pndete.
Cnd s-l prindem, hop, el sare sritura cu deplasare nainte.
i o ia din nou la vale.
Rutine:Ordine n toate, dup fiecare activitate;
Suntem mici, dar voinici/i mergem s-l cunoatem mai bine pe iepurici(copiii se
ndreapt spre scunele unde vor audia povestirea)
Desfurarea activitii

Coninutul Obiective Forma-ii Strategii Evaluarea


Evenimen-tul tiinific /Dozare didactice
didactic
1.Moment pregtirea 1-3 min conversaia -evaluarea
organiza- climatului psiho-afectiv necesar -explicaia implicrii
toric desfurrii/activiti -exerciiul copiilor
2.Captarea -Copiii sunt invitai s participe la 1 min. -semi- -expunerea -se
ateniei ntlnirea de diminea, moment n cerc -conversaia observ
care vor descoperi elementul -explicaia capaci-
surpriz-A venit iepuraul! -descoperirea tatea de
concen-
trare a
copiilor
3.Anuna- -Precizez copiilor, c astzi ne vom 1 min. -semi- -expunerea -se
rea temei reaminti ce tim despre animalele cerc -conversaia observ
i a obiecti- pdurii i n special despre iepurele -explicaia comporta
velor upa-up. mentul
nonverbal
al copiilor
4.Prezen- -Activiti pe centre 35-40 min.. -semi-
tarea de interes:(ALA- I-) cerc -expunerea -Capa-
coninu- -Biblioteca:s citeasc imagini din -explicaia citatea
cri reviste, atlas despre iepure.
tului copiilor de
-Art:s scrie, traseze pe linia
punctat(linia curb nchis) chipul -la a se
iepureleui; centre exprima,
- Dirijarea -tiin: s rezolve puzzle-uri cu de a lucra
nvrii imagini reprezentnd iepuri. individual
-s redea chipul iepurelui i n grup
folosind boabe de fasole.
Tranziii-Jocul: Iepuraul
urecheat!
Sare, sare speriat saritura pe loc, cu
genunchii uor ndoii.
Uite-l, iute s-a ascuns! ghemuire -explicaia Capacitate
De sub tufa el privete, demonstraia a copiilor
Dac nimeni nu-l pndete. -pe o -exerciiul de a
Cnd s-l prindem, hop, el sare
sritura cu deplasare nainte. linie respecta
i o ia din nou la vale. regulile
-Rutine:Ordine n toate, dup fiecare jocului.
activitate(tranziiile i rutinele
realizeaz trecerea de la o secven
didactic la alta);
-ADE (DOS+DPM)
1.Povestirea:upa-up!,

25-30 min. a)-expunerea


-DOS -n povestirii se
-se expune dup urmtorul plan de semi- realizeaz prin: - evalu-
idei, sau se prezint textul simultan cu cerc modularea area
imaginile prin power point. -O1 vocii, capacitii
1-upa-up, la ntoarecera de la coal -O2 schimbarea de concen-
i pierde tocul de scris, find speriat de ritmului trare a
un dulu... vorbirii, copiilor de
2-upa-up, ntlnete ciocnitoarea... -pauzele logice, a asculta
3-ntlnirea cu iepuraul Laud-goal psihologice i povestirea
4- upa up l ntlnete, apoi pe gramaticale
Doru-cpriorul -mijloace
5-Apre n calea lui upa-up imitative i
Bursucul-nucul... intuitive
6-Nici, Mo Martin, nu-i gsete tocul b) Expunerea
de scris... trebuie adaptat
7.Ria-veveria, colega lui de coal, nivelului de
i-a gsit tocul de scris... nelegere al
-Fixarea coninutului : copiilor - evalu-
1)-Cine era upa-up? De unde venea (explicarea area
el? Cine l-a speriat? Ce face? cuvintelor),. rspunsuri
- Se stabilete: Dulul este primul -conversaia lor
personaj cu care se ntlnete!Cu cine -n -explicaia copiilor
se ntlnete apoi? Se stabilete c, semi- -exerciiul prin
ciconitoarea este al doilea personaj! cerc redarea
Se continu irul ntrebrilor conform momen-
planului de idei.Se stabilete ordinea telor
n care ntlnete animalele prin principale
pdure. i a
2)-Metoda exploziei stelare-fiecare utilizrii
grup adresaez celuilalt grup cuvintelor
ntrebrile: i
-CINE-Cine este upa-up? expresiilor
-CE-Ce face upa-up, la ntoarcerea -metoda , a unei
de la coal? exploziei stelare exprimri
-UNDE-Unde se petrece aciunea? -problema- corecte.
(ntmplarea) tizarea -copiii
-CND-Cnd se ntmpl? desprind
-DE CE De ce a scris upa-up, pe cu ajutorul
hrtie, ntmplarea?. educa-
-Desprinderea mesajului etic i toarei
transpunerea n viaa copiilor. mesajul
(Dup activitatea de povestire-pauz- etic.
10-15 min.)
2.DPM
-1)Sritur liber cu deplasare i
desprindere de pe ambele picioare
2)-Joc: Cursa iepurelui
3)-Joc linititor:Plimb
-DPM iepuraul. (-20-30 min).
1.Organizarea grupei -O3 --conversaia --capa-
-alinierea -O4 -explicaia citatea
-verificarea echipamentului i a strii -O5 copilului de
de sntate ; a urmri i
-raportul ; reine
-comunicarea temei i a obiectivelor explica-
iile date i
n funcie de puterea de nelegere a
a executa
copiilor. .

-Pregtirea organis-mului pentru efort


-Alinierea n linie pe un rnd:
Drepi !.
ncepem activitatea de educaie
fizic:Bun ziua!
-Variante de mers i variante de - n -atenie drepi-
alergare coloan conversaia
-mers obinuit:Mergem la plimbare! cte -explicaia
-mers n caden Ca soldaii unu, n -demonstraia
mergem! linie -exerciiul
-mers pe vrfuri cu braele sus: Pe dreapt -atenie drepi!
vrfuri cu minile sus mergem! cu faa -mic braele
-mers obinuit: Atenie mergem de ctre pe lng corp!
voie! educa- -capul sus!
-alergare uoar:Atenie alergm! toare -privirea
-alergare de vitez: Accelerm nainte!
alergarea!;Pornii! -spatele drept!
-mers obinuit cu exerciii de Atenie, mers
respiraie obinuit,
-mers n caden, 4 timpi cu braele -n ir pornii! -evaluarea
sus, 4 timpi cu braele jos Mergem cu cte Atenie, ndoim contiun.
braele sus!(1-4); Mergem cu unul pe braele i
braele jos!(1-4) margi- alergm usor,
-alergare uoar:Atenie alergm!; nea ncepei !
-alergare cu genunchii sus slii Atenie alergm
-alergare cu lovirea ezutei -Pe cu genunchii
-mers obinuit cu exerciii de vrfuri sus, executa!
respiraie: Mirosim floarea!; mergem sus genunchii,
-mers ca piticii:Ca piticii mergem; ! spatele drept,
-mers ca uriaii: Ca uriaii mergem! -Pe privirea n fa,
-mers n caden:Ca soldaii, clcie nu te nghesui!
mergem; mergem -variantele de
Formarea coloanei de gimnastic pe 4 ! mers i de
iruri. -Ca alergare prin
Ne-adunm, ne-adunm piticii alternare i
Haidei s ne-ncolonm mergem pauze:Atenie
Haidei s ne-ncolonm ! stm(1-2)!
Toi n graba mare -respi-
Cte doi ne aezm ca la defilare raie
Ne-adunmCte patru ne- ampl
aezm
Ca la la defilare -coloa-
na de - conversaia
-Prelucrarea selectiv a aparatului gimnas -explicaia
locomotor-coloana de gimnastic tic (4 -demonstraia
rnduri -exerciiul
- Exerciiul nr.1 ) -educatoarea va
Privim cerul, privim pmntul!. demonstra
Stnd deprtat, braele ntinse pe lng -O4 fiecare exerciiu
corp: -O5. i va executa
T1- lsarea capului pe spate; (7-10 min). alturi de copii
T3- aplecarea capului nainte; -4x4 dnd totodata i
T2-T4 revenire unele indicaii
- metodice
coloana -atenie,
Exerciiul nr. 2 de 4 ncepem!
"Brae scurte, brae lungi" rnduri -spatele drept!
-stnd deprtat, palmele pe umeri -ntindem
T1,3-ndoirea braelor cu palmele pe braele!
umeri -atenie stm
T2,4-ridicarea braelor -4x4

-piciorul ntins!
Ex. 3.Ceasul -spatele drept!
-Stnd deprtat cu braele ndoite,
minile pe olduri:
T1 ndoirea trunchiului la stnga;
T2 revenire ;
T 3 ndoirea trunchiului la dreapta; -braele cu
T4 revenire. 4x4 coatele ntinse,
Exerciiul nr. 4 privirea
"Uriaii i piticii" urmrete
-stnd, picioarele apropiate, braele braele,n
ntinse pe lng corp ghemuit cu
T1,3-ridicarea braelor i ridicare pe spatele drept
vrfuri -2x4
T2,4-ndoirea genunchilor i trecere n
sprijin ghemuit

Exerciiul nr. 5
"Srituri ca mingea"
-stnd, picioarele apropiate, palmele
pe olduri
T1-4-srituri elastice, pe vrfurile
picioarelor -4x4 -sritur uoar
pe vrfuri, cu o
-Exerciii de respiraie-inspirm pe uoar flexare a -se
nas cu ridicarea braelor sus i genunchilor apreciaz
expirm pe gur execuia
-II-Partea fundamental Educarea corect a
calitiii motrice: rezistena, fora sriturii.
-Explicaia i demonstraia-executarea
sriturii libere cu deplasare i -Atenie
desprindere de pe ambele picioare de inspirm!...
ctre copii(de 2 ori) -O3 -Expirm
-Consolidarea deprinderii motrice sub (-15-20 min).
form de competiie prin jocul:Cursa - explicaia i
iepurelui. demonstraia
-Copiii sunt mprii n echipe egale -exerciiul
ca numr, aezate n iruri napoia -jocul
-pe
liniei de plecare. La 6-8m de aceasta -copiii
dou
se traseaz linia de sosire. Primii copii desfoar jocul
coloane
din fiecare echipa ateapt semnalul ndrumai de -evaluarea
de plecare n poziia ghemuit. La educatoare continu.
semnal, ei pornesc cu sritura - demonstraia
iepurelui pn la linia de sosire, este efectuat
nconjoar n alergare un ursule care din profil i cu
marcheaz locul ntoarcerii i revin n faa spre copii
alergare la echipele lor, dup ce au i precedat de
atins cu mna pe umr urmtorul explicaie.-
coleg. Ctig echipa care a terminat Atenie start!
prima cursa. -Se d semnalul
de ncetare a
jocului i se
III-Revenirea organismului dup efort anun echipa
ctigtoare.
Mers linititor -Atenie stm!
- exerciii de respiraie dirijat din
mers
- exerciii de relaxare a braelor i (-1-2 min).
picioarelor
-Joc linititor:Plimb iepuraul. -O5.
-Copiii sunt n poziia seznd.
Un iepura- jucrie, este plimbat de la 1-2 ori
un copil la altul.La semnalul
educatoarei: Stop!, copilul care are
ieruraul, va spune ceva despre acesta --explicaia
(ex. Iepuraul este un animal..., -demonstraia
-n cerc.
Iepuraul mnnc morcovi,etc) -exerciiul -evaluarea
Incheierea activitii -jocul individu-
-adunarea-salutul- evidenierea al i
copiilor care au executat corect global
exerciiile i ncurajarea celor care au -plimb
executat mai puin bine
- evidenierea aspectelor pozitive i iepuraul!
negative din activitatea depus de
copii n timpul activitii.. -atenie stop!

-evaluarea
ALA-II--Sceneta-n pdure
ntregii
-Se anun tema , copiii i aleg
activiti.
mtile corespunztoare. -O5
(-1-3 min).

-ALA-II-
ncheierea activitii -conversaia
- adunarea-salutul- evidenierea -explicaia
copiilor care au executat corect -1-2 min. -exerciiul
exerciiile i ncurajarea celor care au
executat mai puin bine

-ncheierea - evidenierea aspectelor pozitive i -n


activitii negative din activitatea depus de -O5 semi- -conversaia
integrate copii n timpul activitii integrate. -(1-2 min.) cerc -explicaia
(pe o zi)

-pe o
-copiii vor
linie
primi
recompense

UPA-UP, de Irimia Stru

upa-up un iepura mic i neastmprat, cu urechea dreapt ciulit i cu stnga pleotit, se


ntorcea de la coal cu ghiozdanul sub subioar... Trecnd printr-o pdure de brazi deas pe
unde-i umbra mai deas, gsi o frunz lat de brusture, de un verde fr cusur... i zise vznd
frunza cea mare :
-Asta o s m apere de soare, cnd o s ies din desi, n larg, la lumini...
i rupse brusturele, fcndu-i din el umbrel...
Ajuns n lumini, i scoase tocul de scris, un toc mic-mititel, frumos-frumuel, cioplit din
os, la un capt ros, i ncepu s scrie, ca pe hrtie, pe noua-i umbrel : Pe mine m cheam
upa-up, i de la coal acas m duc"...
Dar nu apuc s scrie mai mult, c dinspre pdure auzi, deprtat, rzbtnd pn la el un
ltrat. upa-up sri n picioare, speriindu-se foarte tare, i att se speriase, c acum i avea
ciulit i urechea cea pleotit...
-Unde s m duc, ncotro s-o apuc ?" i spuse upa-up, tiind c cel ce a ltrat e un dulu,
care dac-1 va prinde l va muca foarte ru...
i fr a mai sta la ndoial o tuli din lumini. Trecu vi i dealuri, sri prpstioase maluri,
goni prin pduri de fagi i poiene largi i nu se opri pn ce ltratul nu-1 mai auzi.
Apoi, obosit, sub un btrn fag s-a oprit i, cutndu-i tocul n ghiozdan, nu-1 mai afl.
Vznd aceasta, upa-up se ntrist, fiindc tocul pierdut era un toc att de frumuel, c nu se
mai afla altul ca el.
O ciocnitoare, mbrcat n haine de srbtoare, cu pardesiu negru, or rou i bluz alb, l
vzu :
-upa-up, de ce eti trist ?
-Cum s nu fiu, sughi el ntr-un trziu, pleotindu-i i urechea ciulit... Am avut un toc
mic-mititel, frumo-frumuel, cioplit din os, la un capt ros, pe care, dup ce-am scris pe-o foaie
de brusture, nu l-am mai vzut, fiindc l-am pierdut, fugind de un dulu mare i ru.
-Linitete-te, i spuse ciocnitoarea, eu o s pornesc la drum s te-ajut s-1 caui, uite, chiar
acum...
i ciocnitoarea ncepu s bat la uile csuelor gzelor de sub scoara fagului, ntrebndu-
le :
-Toc-toc-toc ! Gzelor, n-ai gsit un toc ?...Dar gzele, rutcioase, nu voir s-i rspund,
fugind din calea psrii, s se ascund.
Atunci, ciocnitoarea trecu la alt copac, s ntrebe un gndac, dar i acesta se art la fel de
rutcios, ferindu-se din calea ei, fr s-i dea un rspuns frumos... i tot aa, din copac n copac,
c-o hrnicie fr leac, pn n ziua de azi caut tocul pierdut de iepura, ntrebind, la uile
gzelor, fr a ti c de atunci upa-up i-a aflat tocul, i uite cum...
Dup plecarea ciocnitoarei se ivi plin de fal vrul lui upa-up, Laud-goal. Acesta era un
iepure cam ntr-o ureche, cruia nu-i plcea s nvee, vnturnd lumea fr rost, parc prins de
streche... i cumprase o puc pe care-o purta cu atta fereal, ntr-un fel de sac lunguie, de
piele, de ziceai c muc... Deodat i vzu vrul...
-Ei, upa-up, de unde-ai rsrit ? Ce bine c te-am ntlnit... Uite-aici, ce puc grozav am,
o s fac praf cu ea orice duman ! Eee... dar ce i s-au pleotit aa urechile ?
-Cum s nu mi se pleoteasc, vruane, dac am avut un toc fr seamn i l-am prpdit n
vreme ce eram fugrit de-un dulu foarte ru.
-Dac eti necjit numai de asta, iac-i dau tocul meu i... basta ! Spunnd aa, Laud-goal
i desprinse de dup cap tocul de piele n care-i inea puca i i-1 ntinse.
-Nu, n-am trebuin de un astfel de toc... Tocul meu era un toc de scris, mic-mititel, frumos-
frumuel, cioplit din os, la un capt ros, fr de care, drag Laud-goal nu mai pot merge la
coal...
- Dac-i aa, spune Laud-goal, eu o s zbor ca vntul, rscolind Pmntul, i fr tocul tu
n-o s m-n-torc, zu...
i aceasta spunnd, vrul lui upa-up i lu picioarele la spinare pierzndu-se curnd n
zare...
Dar nici Laud-goal, orict colind, tocul pierdut nu-1 mai afl.
Se-ntmpl atunci s ajung-n preajma lui upa-up, Doru-cprioru, meter pantofar i venic
hoinar. Era mbrcat ntr-un costum negru-rocat, cu o cravat alb abia zrit i pantofi cu faa
frumos lustruit.
-De ce eti nnegurat, codi alburie ?
-Spune-mi, altul de-ar fi n locul meu cum ar putea s fie ? ! Cci mi-am pierdut tocul...
-Tocul de la pantof ? Asta i-i focul ? Nu-i bai ! Ct ai zice ioc, i bat altu-n loc...
-Nu, nu pe acela l-am pierdut, ci tocul cu care mi scriu temele... Un toc mic-militel, frumos-
frumuel cum nu se mai afl altul ca el...
-Eee... Dac-i aa... nu tiu cum te-a putea ajuta... Dar s dau fuga pentru a-1 cuta...
i fr a mai atepta, el zvcni sgeat, din arc aruncata. Dar orict umbl, nici cpriorul
tocul nu-1 afl...
Trecu pc acolo un bursuc nuc, mbrcat ntr-un surtuc dungat. Vzndu-l singur pe iepura
se rsti la el :
-Ce eti aa morocnos ?
-Nu-s morocnos, sunt doar amrt, nu gsesc un toc...
-Un toc spui ca e ?... Poate-un toc de btaie... Stai c-ai s primeti unul s m pomeneti !
i se repezi la upa-up.
Dar nu ajunse a-1 lovi, fiindc tocmai atunci se nimeri s cad pe acolo Mo Martin, cruia i
se mai spunea i Mo Lab-grea. i chiar aa era.
- Bursuc urcios, ce-ai cu bieelul sta mic i sperios ? Nu-i este ruine s-1 repezi cnd,
vezi, bine, e mai slab ca tine ?
Bursucul auzi vorbele ursului i se crbni cu codia ntre picioare, tiind c ursul nu
glumete cu oriicare. Iar Mo Martin Lab-grea, punnd jos dou rame de lemn pe care n crc
le avea, se aplec asupra iepurelui.
-Las' c-i art eu lui... Spune, biea, te-ai speriat ?
-Nu ! cltin dintr-o ureche cel ntrebat i-i povesti apoi toat trenia cu tocul.
Lab-grea, btrn cum era, n-auzise despre ce toc i se vorbise, aa c cerc s-1 liniteasc,
artndu-i ramele de lemn, groase pe care le crase.
-Uite, chiar acui terminai nite tocuri de ui pentru casa ce mi-o cldesc ca iarna s-o
primesc... Dar din ele, cu bucurie, unul i-1 dau ie...
-Mulumesc, dar nu pot primi ; tocul meu era un toc de scris, un toc subirel, mic-mititel,
cioplit din os, la un capt ros, fr de care nu mai pot merge la coal...
-Eee.. un aa toc eu nu am deloc, c la vremea mea n-am putut nva, i apoi laba mea tii
doar c e grea, nu vd cum ar ine un toc aa subirel... Dar s n-o lungim ! Eu zic s grbim -
amndoi de-acuma s-i dibuim urma...
-Vrei s-1 cutm mpreun ? Asta-i treab bun, pentru care-i mulumesc, c mi-i fric, zu,
s nu mai ntlnesc dulul cel ru...
-S plecm atunci...
Dar nu fcur dect puini pai i auzir un glas subirel strignd :
-Ctinel, stai, unde plecai, unde plecai ?
Era Ria-veveria, o coleg de coal a iepuraului. Vorbea dintre crengile frunzoase ale
fagului de sub care upa-up tocmai plecase.
-Nu v mai ostenii, tocul pierdut s-1 gsii ! up,. frioare, i-am auzit pania de la
ciocnitoare, apoi ntr-o doar de la Laud-goal, mi-au mai povestit i Doru-cprioru, i chiar
neprietenosul Bursucu-nucu... Iar eu, fuga-fuga, vestea auzind am pornit colind... i cu vai, cu
chiu, mai ntr-un trziu, prin flori i pi, de urm i-am dat, colo-n lumini...
-L-ai aflat ? S-1 vd ! spuse iepuraul... Poate nu e tocul meu de scris, ci e un toc de puc
sau de vioar, ori un toc de pern, ori un toc de u sau de fereastr, ori chiar un toc... de btaie...
Veveria Ria cobor din fag i-i art tocul :
-Acesta-i, l tiu, tocul mititel, frumos-frumuel, cioplit din os, i cu un capt ros.
-ntr-adevr, el e, spuse upa-up, i de bucurie, scoase din ghiozdan o foaie de hrtie,
ncepnd s scrie tot ce eu, mai sus, pn acum v-am spus...

(Antologie pentru precolari i colari/Editat de Revista nvmntului Precolar 1999/2000).

Vous aimerez peut-être aussi