Vous êtes sur la page 1sur 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Leon Scheffers Mentor Meester Jasper van Schaijk


Klas PEH16DA Datum 20-3-2017
Stageschool De Schalm Groep 7-A
Plaats Vught Aantal lln 24
Vak- vormingsgebied: Taal
Speelwerkthema / onderwerp: Stellen: hoofdgedachte en woordweb (blok 6, les 4, Taal in beeld)

Persoonlijk leerdoel:

Pedagogisch: Ik ben in staat alle kinderen bij de opdracht te betrekken. Dit wil ik bereiken door verschillende kinderen beurten te geven en tijdens de uitvoering van de
opdracht goed aandacht te geven aan de lln die dit nodig hebben.
Didactisch: Ik kan een inhoudelijk goede taalles verzorgen, waarbij mijn instructie en ondersteuning op niveau is.
Organisatorisch: Ik kan de klas tijdens de les goed geordend houden. Zeker in een situatie waarin de lln de mogelijkheid hebben om vrij te bewegen.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


- Lln leren wat de hoofdgedachte van een tekst is
- Lln leren een tekst te construeren aan de hand van een woordweb en Procesdoel:
Tijdens de les zal worden geobserveerd hoe de lln het schrijven in de praktijk aanpakken.
een woordparaplu Productdoel:
- Lln leren d.m.v. het gebruik van hoofdgedachte, een woordweb en De geproduceerde teksten zullen achteraf bekeken worden.
een woordparaplu gerichter een tekst te schrijven
- Kerndoel(en): 4 t/m 9
Beginsituatie:
Pedagogisch:
Er heerst een goede sfeer in de klas en lln werken graag samen: het is een positieve groep. Wel dient er, daar waar mogelijk, rekening mee gehouden te worden dat de
jongens en meisjes het niet altijd fijn vinden om samen gegroepeerd te worden.
Didactisch:
Kinderen hebben eerder met het schrijven van teksten te maken gehad. Het grootste gedeelte van de klas is bij taal (met name spelling) instructieonafhankelijk of
basisafhankelijk. Slechts een klein gedeelte is instructie-afhankelijk (met name: BG, MB, MO, VR, AW). En leerling heeft een dyslexie verklaring: PH.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding Ophalen van - Herhaling van aanpak tekst schrijven - De lln doen actief mee met de introductie van de Materialen:
+/- 10 min voorkennis, opdracht en geven actief antwoord op de vragen - Digibord
instructie
- Benoemen van lesdoel: we leren hoe
we een tekst, door het gebruik van een - De lln houden zich aan de centrale afspraken die we Organisatie:
hoofdgedachte, een woordweb en een met zijn allen hebben gemaakt - Iedereen op eigen
woordparaplu, gerichter kunnen plek in de klas
schrijven.
- Ik vraag aan de kinderen een leuk
onderwerp om over te schrijven
(bijvoorbeeld voor in de schoolkrant)
- Op basis van dit voorbeeld maken we
een woordweb. Vervolgens maken we
op basis van het woordweb een
woordparaplu
- Stukje uitleg: de hoofdgedachte is het
onderwerp. Het woordweb en de
woordparaplu zorgen dat je gericht over
dit onderwerp kunt schrijven. Gebruik
dan ook zeker de termen/begrippen die
hieruit naar voren komen in je tekst
Kern Verwerking, - Bedenk, in tweetallen, een - De lln werken zelfstandig en rustig aan de opdracht Materialen:
+/- 30 min zelfstandig hoofdgedachte waarover je in de - Computers op de
werken
- De lln houden zich aan de centrale afspraken die we
schoolkrant wil schrijven. Maak hierover met zijn allen hebben gemaakt gang
een woordweb en vervolgens een Organisatie:
woordparaplu - Op computers, per
- Schrijf vervolgens een tekst van tweetallen
maximaal 200 woorden over deze
hoofdgedachte Dit mag op de
computers en per tweetal
Slot Evaluatie, - Teksten mogen uitgeprint worden en in - De lln doen actief mee met de evaluatie van de Materialen:
+/- 5 min afsluiting de inleverbak gedaan worden opdracht en geven actief antwoord op de vragen - Presentatie van
- Evaluatie: hoe ging het? Vonden jullie - De lln houden zich aan de centrale afspraken die we methode
het een leuke opdracht? Tops en tips? met zijn allen hebben gemaakt - Grote blokken
- Achteraf: evaluatie aan de hand van - Kleine blokken
ingeleverd werk - Handout
Organisatie:
- Kinderen die klaar
zijn kunnen verder
met taken

Persoonlijke reflectie
Pedagogisch: De meeste lln waren bijzonder betrokken bij de opdracht. Ze gingen direct aan de slag;
Didactisch: Aan de resultaten was te zien dat de meeste lln de opdracht goed hadden begrepen. Sommige tweetallen hadden in het
proces nog wat moeite met het vinden van een onderwerp en anderen hadden toch nog wat moeite met het maken van een
woordweb en woordparaplu. Voor de volgende keer wil ik hiervoor een instructieblad maken, wat de stappen n voor n uiteenzet.
Op deze manier denk ik dat de kinderen meer structuur krijgen in het inhoudelijk uitvoeren van de opdracht;
Organisatorisch: Nu mochten de kinderen zelf tweetallen vormen. Nu heeft dat in deze klas pedagogisch gezien de voorkeur, maar
is dit niet altijd functioneel voor de leeropbrengst. Bij een dergelijke opdracht kan ik er de volgende keer toch beter voor kiezen om
vooraf tweetallen te maken, zodat ik de sterkere lln kan koppelen aan zwakkere lln, waardoor middels het buddysysteem een
hogere leeropbrengst tot stand kan worden gebracht.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 20 maart 2017
Zie bijlage 4

Vous aimerez peut-être aussi