Vous êtes sur la page 1sur 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Studente Lieke Jorissen Mentor J.


Klas PEH16VD Datum 13-3-2017
Stagescho Groep 3/4
ol Aantal 28
Plaats lln.
Vak- vormingsgebied: Handvaardigheid
Speelwerkthema / onderwerp: Plastic mode (Project moooi)
Persoonlijk leerdoel: Ik wil ervoor zorgen dat ik de les goed laat verlopen en dat het geen chaos wordt. Ondanks dat dit een vrijere
les is dan bijvoorbeeld een rekenles, wil ik orde houden over de groep.
Lesdoel(en): Aan het einde van de les hebben de kinderen in Evaluatie van lesdoelen: Aan het einde van de les zijn alle
tweetallen een kledingstuk gemaakt (product). De basis hiervoor ontwerpen af (product). Op donderdag zullen deze op de foto
is een vuilniszak. Daarnaast wil ik dat de kinderen in tweetallen worden gezet met schmink en attributen. Donderdagmiddag
samen kunnen werken, niet op basis van wie is mijn vriendje of zullen deze fotos dan worden besproken. KD 55: De kinderen
vriendinnetje, maar op basis van wie hetzelfde mooi vindt. Ik wil leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren. Wat betreft
dus dat ze met iedereen goed kunnen samenwerken (proces). het samenwerken bespreek ik met de kinderen aan het einde van
Tijdens de vorige les hebben de kinderen al aangegeven wat ze de les of de samenwerking tussen de twee goed ging (proces).
mooi vinden aan een foto. Tijdens deze les wil ik dat de mening Ook heb ik tijdens het werken rondgelopen en de kinderen
van de kinderen verreikt wordt met meer kennis en achtergrond geobserveerd.
van de fotograaf/kunstenaar. KD 56: De leerlingen verwerven
enige kennis over en krijgen waardering voor aspecten van
cultureel erfgoed. Hierbij geldt specifiek dat de kinderen de
relatie van de kunstenaar met het kunstwerk leren inzien.
Beginsituatie:
Pedagogisch:
Groep 3/4 bestaat uit 28 leerlingen, 15 meisjes en 13 jongens. De leeftijden verschillen van 6 tot 9 jaar. In de klas geldt een
duidelijke regel: wanneer de juf haar hand opsteekt, doen de kinderen dit ook en wordt het stil. Het niveauverschil tussen groep 3/4
is volgens mijn mentor redelijk normaal (volgens de gemiddeldes van de groep). Wel valt het op dat een aantal kinderen van groep 3
op sommige vakgebieden al verder zijn dan kinderen van groep 4. Daarnaast zitten er in groep 3 twee leerlingen die heel zwak zijn.
Als je groep 3 vergelijkt met groep 4 heb je wel een duidelijk verschil. Ook zijn er een aantal kinderen in groep 3/4 die op een erg
langzaam tempo werken waardoor ze het werk vaak niet afkrijgen. De kinderen kunnen goed met elkaar samenwerken. Dit doen ze
bij mijn mentor dan ook vaak. In de klas is geen duidelijke groepsvorming zichtbaar. Wel zie je dat kinderen van groep 3 met kinderen
van groep 3 spelen, hetzelfde geldt voor groep 4. Maar wanneer de kinderen moeten samenwerken met iemand uit de andere groep
wordt er geen probleem van gemaakt. Er vallen wel duidelijk een paar kinderen buiten de groep. Zij worden niet vaak gekozen met
samenwerken.

In mijn les wil ik ook ervoor zorgen dat de kinderen met iedereen kunnen samenwerken. Nu kunnen ze dit al best wel goed heb ik van
mijn mentor te horen gekregen. De groepjes zullen gemaakt worden op basis van de keuze die ze tijdens de vorige projectles hebben
gemaakt. Namelijk welk schilderij ze het mooiste vonden. Ik zet zo dus kinderen bij elkaar die op dit gebied hetzelfde mooi vonden.
Er is dus een overeenkomst tussen beide leerlingen.

Didactisch:
De kinderen mogen tijdens hoekenwerk ook voor handvaardigheid kiezen. Hierdoor doen sommige kinderen vaker handvaardigheid
dan andere kinderen. Daarnaast hebben ze ook de gewone handvaardigheid en tekenlessen.
Kleding ontwerpen hebben ze nog nooit gedaan, dus dit is nieuw voor ze.
Tijdens de vorige projectles merkte ik dat de kinderen erg enthousiast waren en dat ze graag wilden vertellen wat ze allemaal mooi
vonden. Ze hebben dus een duidelijke mening en ik wil ervoor zorgen dat ze toch samen tot een ontwerp komen. Dit vereist dat ze
goed kunnen samenwerken en dat je soms iets wat je graag zou willen moet kunnen weglaten. Omdat ik aan het einde van het
project met de kinderen reflecteer, sluit dit aan op kerndoel 55 van de kerndoelen van TULE. Ik weet van mijn mentor dat ze dit vaker
doen.
Lesverloop
Tijd Leerinh Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen /
oud Leraar leergedrag leerling(en) Organisatie
+/- 5 min. Ik bekijk met de kinderen de afbeeldingen De kinderen denken mee over wat ze zien en Afbeeldingen
Instructie van de fotografen. Samen met de over mogelijke opties waarmee ze hun kunstenaars
kinderen bespreek ik wat er te zien is op vuilniszak mooier kunnen maken
de foto en geef ik nog achtergrond
informatie over wat de fotograaf probeert
over te brengen in zijn fotos. Ik bespreek
ook de mogelijke opties die de kinderen
hebben om hun vuilniszak mooier te
maken. Dit koppel ik terug aan de
afbeeldingen van de fotografen.
- Hoe zouden jullie ook zulke bloemen op
jullie vuilniszak kunnen krijgen, enz.

Wanneer ik alles verteld heb, ga ik


vertellen wat de kinderen aan eigen
materialen nodig hebben. Daarna vertel
ik wat de groepjes zijn. Vervolgens geef ik
deze groepjes een plek. Als alle groepjes
een plek hebben mogen de kinderen hun
eigen materialen pakken (schaar, potlood,
gum, stiften, potloden, plak) en mogen ze
op hun plek gaan zitten.
Nu vraag ik ze groepje voor groepje of ze
spullen willen komen halen bij de tafel
achter in het lokaal.
+/- 55 Uitvoerin De kinderen kunnen vanaf nu zelfstandig Knutselmaterial
min. g aan de slag. Ik loop rond wanneer ze en
vragen hebben, maar ik probeer ze zo
veel mogelijk zelf te laten doen. Alle
materialen heb ik van te voren al achter
in het lokaal neergelegd.
Donderda Evaluatie Donderdagochtend worden er fotos van De kinderen reageren op mijn vragen en doen Gemaakte fotos
g de gemaakte kledingstukken gemaakt. aandachtig mee.
+/- 15 min. De kinderen mochten zelf 3 attributen
van thuis meenemen die ze mooi vinden
en waarmee ze op de foto willen.
De fotos zullen donderdag middag
worden besproken. Ik ga aan de kinderen
vragen wat ze opvalt, qua kleur, vorm,
uitstraling, enz. Vervolgens vraag ik aan
de kinderen van wie het werkje is hoe ze
dit hebben gedaan en wat de gedachte er
achter was. Ik stel ook gezamenlijk de
vraag aan de kinderen of dat wat het
resultaat is, of ze dat ook mooi vinden. En
of hun kijk op wat is mooi veranderd is.

Reflectie op lesuitvoering student


De kinderen vonden het een leuke les en hebben de hele tijd hard gewerkt. Wel had ik van te voren uit moeten leggen hoe ze het
beste een jurk van een vuilniszak kunnen maken. Hier liepen sommige kinderen een beetje tegenaan. Ik heb de kinderen na de
inleiding heel vrij gelaten. Ze zijn met zn tween aan de slag gegaan. Deze groepjes pakten goed uit, en alle kinderen hebben hard
gewerkt aan hun kledingstuk. Het maken van de fotos en het schminken was ook zeer geslaagd. Ik heb tijdens dit schminken en
fotos maken wel hulp gehad van een andere leerkracht op school omdat het anders niet was gelukt. Het was namelijk veel werk om
de kinderen te helpen met schminken en ze vervolgens ook nog op de fotos te zetten.
De fotos zijn erg mooi geworden en de kinderen hebben positief gereageerd op deze les.
Voor fotos van deze dag zie het basisplan.

Datum: 13-3-2017
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Duidelijke uitleg.
Vertel van tevoren hoe het materiaal gebruikt moet worden. Vuilniszak knippen
Geen vervelende herrie.

Vous aimerez peut-être aussi