Vous êtes sur la page 1sur 9

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Mark Molendijk Mentor Mentor


Klas PEH16DA Datum 04-04-2017
Stageschool De Basisschool Groep 8
Plaats Ergens in Noord-Brabant Aantal lln 28
Vak- vormingsgebied: rekenen/wiskunde
Speelwerkthema / onderwerp: Procenten (thema 4, werkblad 2)- Korting en nieuwe prijs.

Persoonlijk leerdoel:
- Ik wil mijn eigen energie laag houden tijdens de uitvoering van deze les.
- Inventariseren welke simpele gebeurtenissen leerlingen weten te motiveren. (Hoe creer je die intrinsieke motivatie?)
- Zelfvertrouwen vinden in het geven van een les rekenen/wiskunde.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


De leerlingen oefenen met deel van een geheel-situaties bij het - Ik beschouw het maakproces en rapporteer hierover.
uitrekenen van korting. - Ik evalueer klassikaal en individueel de lesbevindingen met mijn leerlingen.
De leerlingen leren een deel van een geheel te berekenen in de - Ik controleer het gemaakte werk en koppel het terug naar de leerlingen.
context van gewicht, eenheden en geld. - Ik evalueer met mijn mentor.
De leerlingen kunnen coperatief tot een oplossing komen voor het
cijferend vermenigvuldigen van een kommagetal.
Beginsituatie:

De leerlingen van groep 8b werken volgens de methode De wereld in getallen. Alle stof die zij in dit stadium van hun ontwikkeling krijgen aangeboden is herhaling.
Zoals te lezen valt in de typering van groep 8b, is de groep op cognitief gebied als volgt ingedeeld: instructieonafhankelijk, instructiegevoelig, instructieafhankelijk.
Op deze manier is er voldoende ruimte tot differentiatie en houd je leerlingen in hun flow. Deze differentiatie is ook toegepast op het vakgebied rekenen/wiskunde.

De leerlingen die wat sterker zijn in rekenen werken zelfstandig. Zij zijn achter in het lokaal gestationeerd en werken uit het werkboek +. Werkboek + is ook volgens de
methode De wereld in getallen.

Ik ga mijn les vandaag vooral geven aan de instructiegevoelige en afhankelijke leerlingen. Wel geef ik de instructieonafhankelijke leerlingen de mogelijkheid om met
de aangeboden werkvorm mee te doen. Dit om enthousiasme voor het vak te wekken en om de uitdaging te bieden waar in deze klas veel vraag naar is.

Op dit moment werkt groep 8b aan procenten. De les die ik ga geven is werkblad 2, van thema 4.

De leerlingen oefenen met deel van een geheel-situaties bij het uitrekenen van korting.
De kinderen rekenen niet alleen het kortingsbedrag uit, maar ook de nieuwe prijs: de jas kost 80, je krijgt 25% korting, dat is 20, de nieuwe prijs is dus 80-20=60.
De leerlingen hebben hierbij geleerd om de percentages te visualiseren met de strook. De strook functioneert voor de meeste leerlingen nu nog als denkmodel.

In deze les behandel ik de volgende kerndoelen:


kerndoel 23: de leerlingen leren wiskundetaal gebruiken;
kerndoel 24: de leerlingen leren praktische en formele rekenwiskundige problemen op te lossen en redeneringen helder weer te geven;
kerndoel 25: de leerlingen leren aanpakken bij het oplossen van rekenwiskundige problemen te onderbouwen en leren oplossingen te beoordelen;
kerndoel 26: de leerlingen leren structuur en samenhang van aantallen, gehele getallen, kommagetallen, breuken, procenten en verhoudingen op hoofdlijnen
te doorzien en er in praktische situaties mee te rekenen;
kerndoel 33: de leerlingen leren meten en leren te rekenen met eenheden en maten zoals bij tijd, geld, lengte, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid
en temperatuur.

Voor meer verdieping, verwijs ik u naar tule.slo.nl.


Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
+- 10 min Inleiding/ De leerkracht geeft de opdracht voor Leerlingen gaan in de afgesproken samenstelling Digibord.
instructie het pakken van de rekenspullen en om zitten. Werkboek basis
in de afgesproken samenstelling te Leerlingen luisteren en doen actief mee. De wereld in
gaan zitten. Leerlingen steken vinger omhoog bij vragen of getallen.
Leerkracht vertelt de +-groep dat ze opmerkingen. Post-its.
zelfstandig aan het werk kunnen. Kladblaadjes.
Meester R. zal hun helpen met hun
hulpvragen.
Leerkracht vertelt leerlingen dat ze
werkblad 2 van thema 4 voor zich
moeten pakken.
Leerkracht vertelt dat we beginnen met
een warming-up.
De leerkracht vertelt dat hij opdracht 1
niet met de leerlingen gaat doornemen,
maar weer op een interactieve manier
wil oefenen.
De leerkracht deelt post-its uit.
De leerkracht geeft de opdracht om een
horizontale streep op de post-it te
zetten, zodat de post-it verdeeld wordt
in een boven- en ondergedeelte.
In het bovenste gedeelte zet je een
kommagetal boven de 500, met 2 tot 3
getallen voor de komma en 2 getallen
achter de komma. Op het onderste
gedeelte zet je een zelfde getal onder
de 500.
Vervolgens pak je een kladblaadje en
reken je, je eigen som uit. Ben je De leerlingen gaan coperatief bezig met rekenen.
hiermee klaar, dan ga je op zoek naar Zij mixen elkaars sommen en rekenen deze uit. De
medeleerlingen. Reken hun som uit en uitkomst schrijven zij op hun blaadje. Zij moeten de
kijk eens of je elkaars sommen kunt hele som hierop opschrijven. Leerlingen moeten
mixen. Dus jouw onderste helft met zijn elkaar controleren. (hiervoor krijgen ze 7 minuten).
of haar onderste helft. Daag elkaar uit
en controleer elkaars antwoord en help
elkaar waar nodig.
+- 30 min Kern De leerkracht vertelt de leerlingen weer Leerlingen luisteren en doen actief mee. Digibord.
te gaan zitten op hun plek. Leerlingen steken vinger omhoog bij vragen of Werkboek basis
De leerkracht evalueert kort de opmerkingen. De wereld in
opdracht. Wat vonden leerlingen nog getallen.
lastig? Rekenschrift.
Leerkracht geeft het goede nieuws dat Speelgoedgeld.
opdracht 1 niet meer gemaakt hoeft te
worden. We hebben dit met deze
oefening behandeld.
Leerkracht introduceert opdracht 2.
Leerkracht vertelt dat de stof van
vandaag over procenten gaat. Wat
weten de leerlingen van procenten en
korting? Ga je dan meer of minder
betalen?
Stel, ik heb een jas van 100 euro, met
25% korting? Hoeveelste deel is 25%
ook alweer? . Dus delen door 4.
100:4=25, dus 25% is 25. Je betaalt
nu dus 100-25=75. Dit schrijft hij
met hulp van een strook op het
digibord.
De leerkracht vertelt dat de leerlingen
voor opdracht 2 winkeltje gaan spelen.
De leerlingen krijgen speelgoedgeld.
Leerlingen werken hiervoor in duos
samen. Een leerling is de winkelier en
de ander is de klant. Dit doe je vier
keer, daarna wissel je van rol.
De winkelier vertelt wat het kledingstuk
kost en zegt dat er 25% korting op zit.
De klant rekent uit hoeveel hij moet
betalen en geeft dit aan de winkelier.
De winkelier rekent dit bedrag na en
kijkt of hij niet is opgelicht. Daarna
schrijf je het bedrag in je werkboek.
Na vier kledingstukken wissel je van rol.
Leerkracht vertelt dat de leerlingen na
afronding van opdracht 2, individueel
verder mogen met opdracht 3.
Leerkracht vertelt, dat leerlingen het
werk bij hem mogen inleveren na
afronding.
Leerkracht legt geld op tafels.
Leerkracht vertelt dat leerlingen vinger
De leerlingen gaan coperatief en zelfstandig aan
omhoog mogen steken bij vragen.
het werk.
Ben je klaar, ga je verder met je
Leerlingen steken vinger omhoog bij vragen of
rekentaak.
opmerkingen.
Leerkracht vertelt tot hoe laat we
werken.
+- min Evaluatie De leerkracht observeert het proces Leerlingen steken vinger omhoog bij vragen of Digibord.
van zijn leerlingen opmerkingen. Werkboek basis
(helikopterview en loopt rond). Leerlingen ruimen geld op. De wereld in
Leerkracht haalt geld op van tafels. Leerlingen leveren werk in. getallen.
Leerkracht kijkt ingeleverde werk na en Leerlingen gaan verder met hun rekentaak. Rekenschrift.
koppelt terug. Rekentaak.

Leerkracht evalueert met tops en tips. Leerlingen evalueren samen met de leerkracht.
Wat hebben we vandaag geleerd en
wat vonden we van de manier waarop?
De leerkracht draagt de klas over aan
zijn mentor.

Bronvermelding:
Tule.slo.nl/orientatieopjezelfendewereld (z.d.). Rekenen- Wiskunde. Geraadpleegd op 17 maart 2017, van
http://tule.slo.nl/RekenenWiskunde/F-KDRekenenWiskunde.html
Oonk, W., Keijzer, R., Lit, S. Engelsen, M. den, Lek, A. & van Waveren Hogervorst, C. (2015). Reken-wiskunde in de praktijk
Kerninzichten. Groningen/Houten: Noordhoff.
Erich, L. (z.j.). De Wereld in getallen (4e editie) groep 8 werkboek basis b. s-Hertogenbosch, Nederland: Malmberg
Basisonderwijs.
Evaluatie rekenles 4-4-2017:
Met deze les heb ik bewezen dat ik heb geleerd van mijn vorige les. Ik heb meer coperatieve werkvormen in deze les weten te stoppen en dat
wierp zijn vruchten af. De leerlingen waren enthousiast aan het werk. Een paar leerlingen hadden het echter drukker met het testen van
meester Mark. Deze leerlingen kreeg ik gelukkig na twee keer waarschuwen ook in een meer rustige werkstand. Je merkt dat de leerlingen
deze stof voor de tweede keer krijgen aangeboden. Je merkt ook dat de drive in groep acht, wat aan het verzwakken is. Ik denk daarom ook
echt dat ik het moet gaan hebben van het verzinnen van aantrekkelijk aanbod. Ik ga de komende tijd dus verder met het ontwikkelen van mijn
eigen jus. Door de controle van het product begreep ik, dat de leerlingen de stof hadden begrepen. Sommige leerlingen hadden wel iets meer
tijd nodig dan de ander, maar zo heb ik ook ervaren dat je niet snel klaar bent met differentiren. De volgende rekenles wil ik nog
aantrekkelijker maken!

Mark Molendijk

Vous aimerez peut-être aussi