Vous êtes sur la page 1sur 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Hilde Hanssen Mentor S.W.


Klas PEHV1A Datum 21-03-2017
Stageschoo Basisschool de Boschuil Groep 7
l Eindhoven Aantal lln 28 leerlingen
Plaats
Vak- vormingsgebied: Taal
Speelwerkthema / onderwerp: Stellen- diamant gedicht schrijven
Persoonlijk leerdoel:
- Ik ben in staat alle kinderen bij de stelactiviteit te betrekken. Dit wil ik bereiken door de kinderen zelf dingen in te
laten doen en te laten meedenken
- Ik houd controle over de klas, zodat kinderen niet door mij heen gaan praten of met elkaar bezig gaan zijn. Dit wil ik
bereiken door van te voren goede afspraken met de kinderen te maken: rustig samenwerken, elkaar helpen indien dit
nodig is. Lukt dit niet, dan zal ik de opdracht op een ander moment uitvoeren

Lesdoel(en): Kerndoel 9: - Voor wie hebben we gedichten geschreven? Wat is het


De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven verschil tussen deze gedichten aan verschillende
van voor hen bestemde verhalen, gedichten en personen?
informatieve teksten. - Wat is het doel van je gedicht? Wat is het verschil in
doelen?
- de kinderen schrijven veel verschillende soorten
teksten met verschillende doelen en voor een divers
publiek.
- De kinderen denken na voor wie ze het gedicht
schrijven
- De kinderen denken na over de verschillende
schrijfdoelen. Ze deken na over hun eigen schrijfdoel
en passen hier hun tekst op aan.
Beginsituatie:
De klas bestaat uit 28 kinderen. Hiervan zijn dertien leerlingen jongens en vijftien leerlingen meisjes. Veel van deze kinderen
zitten op gemiddeld niveau. n meisje in de klas heeft twee groepen overgeslagen en twee jongens in de klas vragen veel
om aandacht. De klas is gewend om te werken in groepsverband. Ze maken tweetallen met behulp van Gynzy. In de klas zelf
zitten de kinderen in groepjes van 4-6 leerlingen. De les vindt plaats voor de kleine pauze. De kinderen hebben dan al een
rekenen les achter de rug.
De kinderen lezen dagelijks in een eigen gekozen leesboek. Dit doen ze wanneer ze tijd voor zichzelf hebben of wanneer het
op het rooster staat (bijvoorbeeld tutor lezen). De kinderen zijn bekend met de verschillende genres van teksten, met de
verschillende doelen van teksten en weten dat teksten verschreven kunnen zijn voor divers publiek.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen /
Leraar leergedrag leerling(en) Organisatie
Inleiding Afspraken Ik maak afspraken met de - De kinderen houden zich aan de A4 papier,
+/- 20 maken leerlingen: gemaakte afspraken die we samen digibord,
min Rustig samen werken met gemaakt hebben. Gynzy
elkaar
Elkaar helpen
Groepjes - Veertien kinderen kiezen een icoon en
maken: Met behulp van Gynzy tweetallen hierachter zit de naam van een ander
maken. kind uit de klas. De naam die verschijnt
achter het icoontje wordt het maatje van
degene die mocht kiezen.
Introductie: - De kinderen schrijven alles op waar ze
maken van aan denken bij het begrip licht.
een Ieder tweetal maakt een woordwerp
woordweb dat gaat over het begrip licht. De
tweetallen schrijven hun gedicht
aan verschillende personen en de
gedichten hebben een verschillend
doel.
Kern Diamantgedi Uitleg: - De kinderen kijken en luisteren naar de Taal schrift,
+/- 30 cht maken - Wat is een diamantgedicht? uitleg over een diamant gedicht pen
min - Hoe maak je een
diamantgedicht?
- Voorbeeld
- Zelf aan de slag - De kinderen gaan in tweetallen zelf een
diamantgedicht maken
Slot Evalueren: - Drie resultaten van de - Drie tweetallen laten hun gedicht horen -
+/- 5 Resultaten kinderen klassikaal aan de rest van de klas
min bekijken bespreken

Doelen - Drie kinderen geven antwoord op de


bespreken - Doelen bespreken bovengenoemde vragen

Persoonlijke reflectie
Wat wilde ik?
Wat deed ik?
Welke betekenis had het voorafgaande voor mij?
Hoe nu verder?

Feedback mentor (inclusief handtekening)

Datum: 28-03-2017
Sharon Warbroek.
Bijlage 2 Format Toelichting lesontwerp
Student: Hilde Hanssen Docent: Germaine Snijders
Vakgebied: Taal: Stellen Stagegroep: 7
Klas: PEH16VA
Welke keuzes heb ik hier Toelichting/ onderbouwing van
gemaakt? keuzes
(denk hierbij met name
kernbegrippen uit (vak-) specifieke
theorie)
Kennis over (kinderen Ik heb in mijn beginsituatie In mijn groep zitten niet alle leerlingen
in) de groep is duidelijk de kennis laten op het zelfde niveau qua taal. Ik heb er
nadrukkelijk verwerkt zien die ik beschik over mijn daarom voor gekozen om te gaan
in de omschrijving stagegroep. Ik heb dit differentiren tijdens mijn les. (Luijtjes &
van de beginsituatie gedaan in de pedagogische Zeeuw-Jans, de, 2013). Ik heb ervoor
van de groep, zowel in zin en in de didactische zin. gekozen om in heterogene groepen te
pedagogische zin Ik beschrijf welke kinderen gaan werken. De kinderen kunnen zo
(gedrag, iets bijzonders hebben en van elkaar leren en elkaar helpen.
groepsverhoudingen, ik beschrijf wat de kinderen
groepsdynamiek) als al kennen en kunnen.
in didactische zin
(vakspecifieke
beginsituatie).

De lesdoelen zijn Tijdens deze les let ik op Kerndoel 9 past het beste bij het doel en
afgestemd op de kerndoel 9: De leerlingen het ontwerp van deze les. De
beginsituatie. In de krijgen plezier in het lezen tussendoelen heb ik zelf bedacht. Zo kon
formulering ervan en schrijven van voor hen ik de tussendoelen beter afstemmen op
wordt zichtbaar dat bestemde verhalen, het niveau van mijn groep. Deze
kennis van gedichten en informatieve behoeftes heb ik aan de hand van mijn
vakdidactiek en teksten. overdenking geschreven.
leerlijnen op een
logische manier is
verwerkt. Hierbij heb ik zelf de Niet ieder kind zit op hetzelfde niveau
volgende tussendoelen qua taal en met deze opdracht en met
bedacht: de juiste samenwerkingsvorm kan ik
ervoor zorgen dat elke leerling uit de
-de kinderen schrijven veel
klas deze lesdoelen beheerst aan het
verschillende soorten
einde van de les.
teksten met verschillende
doelen en voor een divers
publiek. Nederlands. 21 maart 2017, van
http://tule.slo.nl/Nederlands/F-L09-Gr78-
-De kinderen denken na
Kinderen.html
voor wie ze het gedicht
schrijven
-De kinderen denken na
over de verschillende
schrijfdoelen. Ze deken na
over hun eigen schrijfdoel
en passen hier hun tekst op
aan.
Werk- en Ik verdeel de klas in Ik laat de kinderen aan de slag gaan in
groeperingsvormen tweetallen en let hierbij op een samenwerkingsvorm. Hierbij let ik op
zijn afgestemd op het niveau van de kinderen. het niveau van de kinderen. Ik maak
specifieke kenmerken Niet alle kinderen zitten op gebruik van heterogene groepjes. De
van de groep n op hetzelfde niveau. Ik zet de kinderen kunnen zo van elkaar leren en
specifieke kenmerken kinderen van de ondergroep elkaar helpen. (Luijtjes & Zeeuw-Jans,
van vakdidactiek. expres bij kinderen uit de 2013).
bovengroep of midden
Werk- en
groep.
groeperingsvormen
zijn functioneel
ondersteunend bij het
behalen van de
lesdoelen.

Een aanzet tot De kinderen moeten in Aan de hand van mijn overdenking heb
samenwerkend leren tweetallen een diamant ik ervoor gekozen om tijdens deze
krijgt op een logische gedicht ontwerpen en activiteiten de kinderen te laten
wijze plek in het schrijven. samenwerken. Kinderen leren erg veel
lesontwerp.* van samenwerken. Ze moeten leren
overleggen, compromissen sluiten en ze
leren communiceren. Dit alles zal niet
allemaal meteen goed gaan, de kinderen
moeten dit gaan uitproberen en oefenen
Een aanzet tot Niet van toepassing in deze Niet van toepassing in deze les.
ontdekkend leren les.
krijgt op een logische
wijze plek in het
lesontwerp**

De proces- en Ik vraag aan de kinderen de Ik evalueer klassikaal de doelen. Ik stel


productdoelen worden volgende vragen: aan vijf kinderen een vraag waar zij
expliciet - Wat hebben zij antwoord op mogen geven. Ik controleer
gevalueerd met de vandaag geleerd? deze vragen klassikaal door de rest van
kinderen. - Wat gebeurd er met de groep hun vinger op te laten steken
sommige woorden wanneer ze het met een antwoord eens
als je ze van de zijn. Als er een of mindere kinderen zijn
tegenwoordige tijd die geen vinger op steken, dan vraag ik
in de verledentijd aan hun wat hun mening is.
moet zetten?
- Wat komt er achter
de ik-vorm
tegenwoordige tijd
als deze al eindigt
op een t?

De werkvormen die Vanuit mijn overdenking wil Ik bespreek dit klassikaal en stel hierbij
worden gehanteerd bij ik proberen om drie de vragen juist aan de drie kinderen die
evaluatie zijn kinderen meer binnen de een beetje buiten de groep vallen.
passend bij groep betrokken te krijgen.
Ik controleer hun antwoord weer met de
vakdidactiek en Door verschillende
rest van de klas doormiddel van vinger
sluiten aan op samenwerkingsvormen toe
opsteken.
specifieke kenmerken te passen hoop ik dit doel te
van de groep. bereiken. Als er een of mindere kinderen zijn die
geen vinger op steken, dan vraag ik aan
Ik vraag aan het einde van
hun wat hun mening is.
de les wat de kinderen van
de werkvorm vonden en hoe
zij de samenwerking vonden
gaan.
*bij tenminste 3 lesontwerpen
** bij tenminste 1 lesontwerp

Vous aimerez peut-être aussi