Vous êtes sur la page 1sur 7

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Isa Schlicher Mentor Marion Gerris


Klas klas A Datum 28-03-17
Stageschool Obs de Uitkijktoren Groep groep 6
Plaats Weert Aantal lln 22
Vak- vormingsgebied:
Speelwerkthema / onderwerp:
Les spelling over au/ou, ei/ij en het achtervoegsel -ge. herhalingsles
Persoonlijk leerdoel: Ik wil de kinderen enthousiasmeren door de werkvorm wandel en wissel uit te gebruiken als inleiding, maar er ook voor zorgen dat ze daarna in
volle concentratie aan het werk kunnen met hun werk.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
De kinderen hebben individueel de opdrachten gemaakt en kijken deze dan ook zelf na.
Later leveren ze de schriften nog een keer in bij mij. Deze zal ik nakijken om te
Kerndoel 11 controleren of ze de stof over ei/ij, ou/au en -ge hebben begrepen.
De leerlingen leren een aantal taalkundige principes en regels. Zij kunnen in Ik vraag na het spel in de inleiding hoeveel woorden ze goed hebben gespeld door
een zin het onderwerp, het werkwoordelijk gezegde en delen van dat middel van ze vingers op te laten steken. Zo kom ik erachter welke kinderen er nog moeite
gezegde onderscheiden. De leerlingen kennen: mee hebben. Deze kan ik in de rest van mijn les meer in de gaten houden en helpen.
regels voor het spellen van werkwoorden; Ik kijk in het spel of ze ook echt daadwerkelijk bij de persoon gaan staan die het dichtste
bij hun staat en niet hun beste vrienden.
regels voor het spellen van andere woorden dan werkwoorden; Ik evalueer met ze de samenwerking in het koppel en mix stel en vraag hoe ze het
regels voor het gebruik van leestekens. ervaren hebben

Ze zijn bezig met de leerlijnen:


-spelling van woorden met homofonen (ei-ij, au-ou, c-k, g-ch)
-spelling van leenwoorden
- Iedereen (behalve de leerroute) kan de behandelde woorden van dit
thema met ei, ij, au, ou en het achtervoegsel -ge correct spellen zowel
schriftelijk als mondeling.
- Iedereen behalve de leerroute kan de behandelde woorden van vandaag
correct spellen.

Productdoel: de kinderen kunnen de behandelde weetworden met ei/ij,


ou/au en -ge correct spellen.

procesdoel: de kinderen leren via een spelvorm de woorden spellen


en doen dit samen met iedereen en niet alleen hun beste vrienden in
de klas
Beginsituatie:
- De kinderen zijn al enkele weken bezig met de ei/ij, ou/au en het achtervoegsel -ge. Ze hebben hun zin- en woorddictee over dit thema al
gehad. Vandaag is dus een herhalingsles. In de herhalingsles maak ik gebruik van een nieuwe werkvorm voor de kinderen. Ik zal ze
vandaag gaan instrueren met de werkvorm koppel en mix. De kinderen zijn altijd erg enthousiast bij nieuwe dingen. Ze kunnen als ze willen
erg geconcentreerd zijn, maar soms is het nog moeilijk om ze stil te krijgen. Ze willen allemaal hun eigen zegje doen, dus de kinderen
moeten wel duidelijke grenzen kennen. Het is een klas die erg goed te werk kunnen gaan, maar ze hebben wel structuur nodig. (Koppeling
overdenking toegevoegd) Een leerling zal niet meedoen, aangezien hij op het gebied van Nederlands ver achterloopt en de Nederlandse
taal niet goed genoeg beheerst. Hij heeft een apart programma waar hij aan moet werken. De andere kinderen van de aparte leerroute
kunnen gewoon meedoen met de les. Zij moeten deze woorden ook kunnen spellen. Ik let bij het uitdelen van de kaartjes erop dat de
kinderen van de aparte leerroute de relatief makkelijke woorden krijgen.
De spelling les is uit de methode taal actief van Malmberg, Ze werken al jaren met deze methode en begrijpen hoe het werkt en hoe de
opdrachten in elkaar zitten.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
10 min herhaling - wat weten we nog over au/ou en ei/jij. - leerlingen doen actief mee
- wat zijn dit voor woorden? hoe heten -steken vinger op bij beantwoorden vragen en
die woorden? weetwoorden stellen van vragen.
- En wat betekent dat? woorden die je
uit je hoofd moet leren

Woorden met ge. Wat hoor je als je ge


schrijft?
Wat zijn dit voor woorden? ook weer
weetwoorden. Moeten geleerd worden.
10 min Koppel en Iedereen krijgt een kaartje met een - de kinderen doen actief mee woordkaartjes
mix woord erop. Deze woorden bevatten ei, - ze gebruiken de liniaalstem
ij, ou, au of ge. (zacht stemgebruik waardoor alleen diegene
Iedereen loopt rond. Zodra ik stil staan tegenover je je kan horen)
roep gaan de kinderen bij de - ze luisteren goed naar mijn signalen
dichtstbijzijnde persoon staan. Ze
spreken hun woord uit en de ander
moet het spellen. Dit doet elk persoon.
Zijn de kaartjes juist gespeld, dan
mogen de kaartjes geruild worden. Zijn
ze niet juist gespeld, dan mogen de
kaartjes gehouden worden.
Zodra ik weer roep gaan ze weer door
de klas lopen.

Dit doen we 4 keer.

Woorden:
wenkbrauwen astronaut
kabeljauw verbouwen
lauw vrouw
sjouwen oerwoud
breien dweilen
kleien arbeiders
meiden vrij
bestrijden twijfelen
horloge stage
manage percentage
tatoeage

De kinderen van de aparte leerroute geef ik de


relatief makkelijke woordkaartjes. Hierdoor
kunnen ze mee met de groep.
15 min werken - Ik loop rond voor hulp en uitleg - de kinderen maken de opgegeven opdrachten.
- ze werken zelfstandig
- als ze hulp nodig hebben steken ze hun vinger
op en lopen dan niet rond.
5 min nakijken De kinderen kijken individueel na - de kinderen luisteren en doen actief mee smartbord
Ik beantwoord eventuele vragen
Ik kijk de schriften later nog eens na
om te zien hoe ze het gedaan hebben.
'

Na de opdrachten gemaakt te hebben


en na de kinderen het hebben
nagekeken vraag ik rond welke
woorden en opdrachten ze moeilijk
vinden. Hierna kan peilen welke
kinderen hier nog moeite mee hebben
Persoonlijke reflectie
De les was bij een ander vak. Ondanks dat het mijn eigen groep was, was het toch een beetje wennen. Ik ben begonnen met het spel. De
klas was een beetje druk. Tijdens het spel was het niet erg dat ze wat drukker waren, maar soms moest ik even ingrijpen of de klas bij elkaar
roepen. Ik merk dat de klas erg veel reageert op elkaar en op mij. Er zijn veel kinderen die toch nog even hun zegje willen doen. Ik heb
ervoor gekozen om dit later met de kinderen te bespreken. Zo heb ik later nog twee kinderen gesproken die een conflict hadden. Bij
sommige kinderen moet ik nog vaak waarschuwen. Ik heb er dan ook voor gekozen om een leerling apart te zetten. Orde houden kan dus
nog beter. Verder was het spel leuk voor ze. Het was een mooi begin van de les. Hierna zijn ze verder gegaan met de opdrachten. De
concentratie was niet optimaal, maar in het algemeen is het goed verlopen. Ik kon er wel nog voor zorgen dat de spellingboeken er waren,
Die moesten nu namelijk nog gehaald worden.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

Hallo Isa,

Je bent de les met een leuke activiteit begonnen. De kinderen waren direct betrokken. Zorg ervoor dat je aan het begin met de kinderen
bespreekt hoe jij wilt dat het verloopt. Gezien onze manier van werken met open wanden, zul je te allen tijde rekening moeten houden met
het geluidsvolume in verband met de andere groepen.

Knap, dat je zelf al kritisch durft te kijken naar je les en je tops en verbeterpunten kunt benoemen.
Goed dat je kinderen aanspreekt op hun gedrag als dit storend is in de les.
Een tip: Zorg ervoor dat je je lesvoorbereiding een aantal voorafgaand aan de les naar ons stuurt. We kunnen je dan ook al feedback geven
op je lesvoorbereiding en hebben er zicht op wat jij jezelf als doel gesteld hebt.

Ga zo door!

Groeten,

Linda Scheijmans
OBS de Uitkijktoren

Vous aimerez peut-être aussi