Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
Noureldin
Section: 7
Station
~1~
QUESTION ONE
A power station works at the critical state of pressure and temperature, has
an installed rated capacity of 1100 MW. The ambient temperature in the
boiler house is 31 C, air humidity is 0.0204 kg/kg dry air, velocity of wind
around the boiler =3 m/s and the ratio of bottom ash to fly ash =90:10.
Assume barometer reading is 760 mm of mercury. Percentage composition
of coal fuel input to the power station is taken as: C=88%, H2=4.3%,
N2=0.7%, O2=4%, S=1%, Ash=2%
Calculate
I. The gross calorific value of the fuel.
Solution
~2~
Minimum mass
of air= [2.66066x100/23] =11.57 kga/kgf
(A/f) min = 11.57 kga/kgf
Solution
Product of combustion
CO2 0.243535 =23.4%
O2 0.050204 =5.02%
N2 0.241904 =24.19%
H2O 0.029209 =2.92%
SO2 0.001510 =0.151%
~3~
IV. If a chain stoker is used to burn this fuel having grate width 5 m find the
grate length. You may assume any reasonable with justification. Draw the
chain grate stoker used showing dimension calculated.
Solution
Consider the overall efficiency is being=33%=1/3
Thus = (1100MW/Qf) = 1/3
Qf = 3x1100MW =3300 MW= CVL x mf = 34341.83 x mf
mf = (3300x1000) / (34341.83) = 96.09272 kg/s = 345933.8073 kg/h
=345.934 t/h
Astoker= (mf x CVL)/HA = (345933.8073 x 34341.83) / (15x105x4.18) =
1894.737 m2
Lstoker = Astoker/W=1894.737 /5=378.95 m about 380 m
..
V. The steam produced from this boiler is used to run a Regenerative steam
power cycle. Assume cycle with suitable assumption for number of feed
water heaters. Calculate: performance on a) overall cycle efficiency, b)
specific steam and c) specific fuel consumption.
Solution
at Tcritical =374.14 oC, Pcritical =220.9 bar:
~4~
Number of feed water heaters = 295.116/50 = 5.90232 = 6
Temperature per FWH = 295.116/6 = 49.186 oC
hB=h1- 4.18 *TfB = 2138.2 4.18 * 334.14 = 741.4948 kJ/kg
Enthalpies:
h2'=1391.6 kJ/kg, x2'=0.51
h2 = h1-T(h1-h2') = 2138.2-0.80*(2138.2-1391.6)
= 1540.92 kJ/kg
Water temperatures:
T3 =39.024 oC =T4
T5 = 39.024+49.186 = 88.21oC
T f,pf=88.21+3=91.21oC
Pf=0.734bar
hh'= 1579.7kJ/kg
hh=2138.2-o.80*(2138.2-1579.7)= 1691.4kJ/kg
T6 = 88.21+49.186=127.234oC
Te,pf=127.234+3=130.234oC
Pe=2.72bar
he'=1699.9kJ/kg,
h e=2138.2-o.80*(2138.2-1699.9)= 1787.16kJ/kg
T7 = 127.234+49.186 =176.42oC
T d,pf=176.42+3=179.42oC
Pd=9.894bar
hd'=1829.2kJ/kg
T8=176.42+49.186=225.606oC
T c,pf=225.606o +3=228.606oC
P c=27.279bar,
~5~
h c'=1935.2kJ/kg
h c=2138.2-o.80*(2138.2-1935.2)= 1975.8kJ/kg
T9 = 225.606+ 49.186 = 274.792 oC
T b,pf=274.792 +3=277.792 oC
Pb=62.072bar,
hb'=2040.7kJ/kg
hb=2138.2-o.80*(2138.2-2040.7)= 2060 kg
T10 = 274.792+ 49.186 = 323.978oC
T b,pf=(274.792 +324)/2 oC= 299.396oC
Mass fraction:
ma=0.224729 , mb=0.174226 , mc=0.142677 , md=0.0761
~6~
me=0.004914 , mh=0.054681
Wnet=h1-ha+(1-ma)(ha-hb)+(1-ma-mb)(hb-hc)+(1-ma-mb-mc)(hc-hd)+
(1-ma-mb-mc-md)(hd-he)+(1-ma-mb-mc-md-me)(he-hh)+
(1-ma-mb-mc-md-me -mh)(hh-h2) = 342.5379kJ/kg
~7~
VI. Calculate: The boiler capacity in tons/hour, and the firing fuel rate in
tons/h, boiler feed water temperature in oC, and % CO2 in flue gases, %
CO in flue gases.
Solution
ms= 1100X1000/ (0.9x342.5379) = 3568.1372 kg/sec
~8~
= 12845.294 t/h choice of water tube
mf= SFC *1100 =324.5 t/h < 345.934 t/h of stoker design.
=25%
.
VII. Show the method of firing this fuel and give description for it.
i) Hand firing.
ii) Semi mechanized firing
iii) Stoker firing.
VIII. Describe the types of draught and compute the height of the chimney to
get static draught of 22 mm of water if the mean flue gas temperature in
the chimney is measured as 190 oC
Solution
P= (air-gas) H=P[(1/RaTa)-(1/RgTg)]H
=1.013x105[(1/ (287x304)-1/(224x463)]
= w hw =1000x22x10-3=22
H=22/ {1.013x105[(1/(287x304)-1/(224x463)]}= 120.9127 m
IX. Compute: all losses in the boiler and its efficiency if the
surface area of the boiler of heat transfer equals 600 m2.
~9~
L2 ((100* 9(%H2fuel/100) {584+0.45(Tfuel - Tatm)})/ CV)*4.18
=8.208255
=12.54
~ 10 ~
water to 25 o C. Design and draw the condenser & feed water
heaters: that would handle and drains water to the boiler.
Solution.
~ 11 ~
C3: Dimensionless correction factor for tube material:
~ 12 ~
~ 13 ~