Vous êtes sur la page 1sur 13

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/2

KOD & NAMA KURSUS

KPR 3974
LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 2

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK GROUP


SITI HAJAR BINTI ARSHAD D20111049606 K00514

PENSYARAH/PENYELIA: _ DR. MOHD NIZAM BIN NASRIFAN

Tarikh : 04 OKTOBER 2014

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 29 September 2014

Masa : 10.45 pagi hingga 11.45 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : Tahun 5 Delima

Bil Murid : 33 orang murid

Tema : Kebudayaan Di Malaysia

Tajuk : Tarian Tradisional Pelbagai Kaum

Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata,
ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.

Aras 1(ii) Menyoal dengan menggunakan kata tanya.

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan
memahami petikan yang dibaca.

Aras 1 (i) Membaca perkataan,rangkai kata, ayat tunggal, dan ayat majmuk dengan

sebutan dan intonasi yang betul

Fokus Sampingan

8.1 Menbina dan menulis perkataan,, ayat tunggal dan ayat majmuk

Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat

Objektif Pengajaran : Pada akhir pembelajaran ini,

1) Menjawab soalan yang diberi dengan ayat yang betul.

2) Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

3) Membina lima ayat berpandukan gambar yang diberi.

Sistem Bahasa

Tatabahasa : Ayat Tunggal, Ayat Majmuk, Ayat Soal

Kosa Kata :

2
Unik

Tarian Zapin

Tarian Bharata Natyam

Tarian Sumazau

Tarian Singa

Tarian Bhangara

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Sivik dan Kajian Tempatan

Nilai Murni : menghargai ,menghormati budaya kesenian dan kerjasama

Kemahiran Nilai Tambah : Kemahiran Berfikir Menjana idea, membuat perbezaan,


kemahiran berfikir

Kecerdasan Pelbagai verbal-linguistik, intrapersonal, konstekstual

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat tarian-tarian tersebut di dalam


televisyen dan melihat sendiri persembahan kebudayaan di sekolah.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : video tarian , gambar tarian tradisional , teks petikan,
lembaran kerja, komputer dan lcd, pembesar suara , power point

Langkah Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran

Set Induksi Memaparkan video mengenai Murid melihat video yang BBM :
tarian tradisional ditayangkan
(5 minit) Video
http://youtube.com/watch?v=Pg Murid diajukan beberapa soalan
iY0yE3aB0&feature=context& berkaitan dengan video untuk Lcd dan laptop
context=C38db6c7ADOEgsTo membantu murid mengenalpasti
PDskKBW9PbbcvQyKfURLQ tajuk pengajaran.
BTznw KB :
Jawapan murid dikaitkan dengan
Murid dipandu untuk pengajaran pada hari tersebut. menjana idea dan
mengenalpasti tajuk pengajaran mengenalpasti idea
berdasarkan soalan daripada Guru menyatakan tajuk
pengajaran. Teknik
guru
Penyoalan seluruh
Apakah yang yang dapat kamu
kelas

3
lihat dalam video tersebut.?

Nyatakan jenis-jenis tarian


yang kamu dapat saksikan?

Namakan kaum yang terdapat


dalam video tersebut?

Langkah 1 Petikan mengenai Tarian Murid membaca petikan dengan BBM :


Tradisional (sepeerti lampiran) sebutan dan intonasi yang betul.
(20 minit) petikan, gambar
Menjawab soalan berpandukan Guru mengemukakan beberapa tarian
petikan. soalan dan minta murid
menjawab KB :
1. Apakah nama tarian
bagi kaum Melayu? memindahkan
maklumat
2. Namakan tarian yang
ditarikan oleh kaum membuat inferens
India? KP :
Menyenaraikan tarian tarian Murid-murid menyenaraikan 5
nama tarian mengikut kaum yang intrapersonal dan
Tradisional. visual
terdapat dalam petikan.

Langkah 2 Petikan Murid dibahagikan kepada 4 KB :


kumpulan
(10 minit) (seperti lampiran) mengatakan idea
Kumpulan 1dan 3- Ayat Majmuk
Menyampaikan maklumat
megenai ayat tunggal dan ayat Kumpulan 2 dan 4- Ayat Tunggal
majumuk. Nilai :

Ayat tunggal ialah ayat yang kerjasama


mmepunyai 1 subjek dan 1 Guru menunjukkan contoh ayat
predikat bagi panduan murid.

Murid mencari ayat tunggal dan KP :


Ayat majmuk ayat yang
mempunyai kata hubung seperti ayat majmuk yang terdapat di Verbal-linguistik,
dan, atau dalam petikan. intrapersonal dan
Murid membaca ayat mereka intrapersonal
Ali makan nasi.- Ayat tunggal
dapat cari di dalam petikan.
Ali makan nasi dan minum air.

(Ayat Majmuk)

Langkah 3 Gambar Tarian Tradisional Guru membimbing murid BBM :

4
(10 minit) Membina ayat Tunggal dan membina ayat tunggal dan ayat kertas lembaran
majmuk berpandukan gambar majmuk berdasarkan gambar. kerja

Contoh;

Ayat Tunggal KB :

Mereka sedang menarikan tarian Menjana idea dan


zapin. menghubungkait
Tarian zapin
Ayat Majmuk

Terdapat dua orang penari lelaki Nilai :


dan dua orang penari perempuan.
Menghargai budaya
Guru mengedarkan lembaran
kerja dan murid membina 5 ayat
berdasarkan gambar.

Langkah 4 Gambar-gambar tarian Guru menunjukkan gambar BBM :


tradisional di Malaysia mengenai pelbagai tarian kaum di
(10 minit) Malaysia.. Kertas edaran

Pengayaan :
Murid menulis nama tarian KB :
Menulis tarian-nama tarian lain mengikut gambar.
yang murid ketahui. Menghubungkait

Pemulihan :
Murid menyalin semula
Menyalin semula nama tarian rangkaikata berdasarkan gambar.
dan asal-usulnya.

Penutup Kognitif Murid dan guru membuat


pergerakan tarian zapin mengikut
(5 minit) Pergerakan tarian zapin video yang ditayangkan. Nilai :

bekerjasama

Nilai Murni .Murid dan guru berbincang cara


-Menghargai kebudayaan menghargai dan menghormati
negara budaya negara.

5
Refleksi :

30 orang murid dapat membaca dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan
gambar.

3 murid diberi pemulihan cara membina ayat tunggal dan ayat majmuk

6
Baca petikan di bawah

TARIAN TRADISIONAL KAUM-KAUM DI MALAYSIA


Tarian Tradisional Kaum Melayu

Tarian Zapin

Tarian zapin merupakan tarian yang terkenal di negeri Johor. perkataan


zapin berasal daripada Al-zaffan iaitu gerak kaki. Mengikut sejarah tarian ini
pada mulanya adalah sebagai tarian hiburan di istana yang dibawa dari
Hadramaut,Yaman Selatan oleh pedagang Arab pada abad ke-13 yang
bertujuan digunakan amalan berzikir untuk menyebarkan pengetahuan
mengenai sejarah tamadun islam.Kini,tarian zapin masih lagi
dipersembahkan dalam majlis formal dan tidak formal. Sebagai contoh majlis
perkahwinan,majlis perasmian dan sebagainya.

Tarian Tradisional Kaum Cina

Tarian Singa

Tarian Singa adalah sebahagian daripada tarian tradisional


dalam adat warisan masyarakat Cina, yang mana penari akan
meniru pergerakan singa dengan menggunakan kostum singa. Kostum singa
itu dimainkan oleh dua penari iaitu seorang memainkan di bahagian
hadapan dengan menggerakan kepala kostum, manakala pasangan
penari akan memainkan bahagian belakang kostum singa tersebut. Kedua-
dua penariitu akan bergerak seakan-akan singa di atas pentas yang

7
disediakan. Tarian singa ini akan diiringi oleh gong,dram,
dan dentuman mercun yang dikatakan akan membawa tuah.

Tarian Tradisional Kaum India

Tarian Bharatanatyam

Tarian ini adalah berasal daripada wilayah Tamil Naidu di bahagian Selatan
India. Secara tradisionalnya, tarian ini di persembahkan secara solo oleh
seorang penari wanita.Suatu persembahan yang lengkap dalam tarian ini
merangkumi enam peringkat di kenali sebagai Alarippu, Jatiswaram,
Sabdam, Varnam, Padam dan Thailand.

Tarian Bhangara

Bhangra adalah merupakan suatu bentuk tarian yang mana ianya untuk
meraikan penglibatan dan kejayaan dalam tuaian yang baik dan berasal
daripada wilayah Punjab di India.Setiap pergerakan di dalam tarian ini
membawa maksud yang tersendiri dalam usaha untuk memaparkan suatu
pergerakan yang artistik. Penari bagi tarian ini yang biasanya terdiri daripada
kalangan lelaki dan wanita akan mengenakan pakaian yang pelbagai serta
berwarna cerah.

8
Tarian Kaum Di Sabah

Tarian Sumazau merupakan sejenis tarian tradisi rakyat Sabah yang amat
terkenal di Sabah dan di seluruh Malaysia. Ia merupakan tarian tradisi suku
kaum Kadazandusun yang sering dipersembahkan pada Tadau
Kaamatan yang bermaksud Hari Penuaian yang dirayakan di
negeri Sabah pada setiap bulan Mei.

Tarian ritualnya memenuhi pelbagai fungsi seperti tarian sumazau yang


ditarikan untuk mengucap kesyukuran yang berkaitan dengan kegiatan
menanam dan menuai padi dan juga untuk menolak bala, menyemah
semangat, dan mengubati penyakit.

1. Apakah nama tarian bagi kaum Melayu?

2. Namakan tarian bagi kaum India?

3. Tarian Sumazau berasal dari negeri mana?

4. Mengapakah tarian kaum Cina di sebut tarian Singa?

5. Tarian Bhangara berasal dari Negara mana?

9
LEMBARAN KERJA

Nama : .. Tahun ; ..

Senaraikan 5 nama tarian tradisional dan kaumnya.

Nama Tarian Kaum

10
KERJA KUMPULAN

Senaraikan 5 ayat tunggal yang terdapat di dalan petikan di atas.

1._________________________________________________________________________

2._________________________________________________________________________

3._________________________________________________________________________

4._________________________________________________________________________

5._________________________________________________________________________

Senraikan 5 ayat majmuk yang terdapat di dalam petikan

1._________________________________________________________________________

2._________________________________________________________________________

3._________________________________________________________________________

4._________________________________________________________________________

5._________________________________________________________________________

11
LEMBARAN KERJA

Nama : .. Tahun ; ..

Bina ayat tunggal berdasarkan gambar di bawah.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

12
Pengayaan

Nama ;.. Tahun : ..

Tuliskan nama tarian berdasarkan gambar

Tarian Naga Tarian Ngajat

Tarian Kipas Tarian Joget Tarian Gamelan

__________________________ _________________________

____________________________ __________________________

____________________________ ___________________________

13

Vous aimerez peut-être aussi