Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
(CADWorx Server) 2
FileName : Example -----------------------------------
Nozzle Analysis : Hside on Tori 2 Item: 2 9:53a Mar 3,2004
Input
Allowable Stress At Temperature S 20000.00 psi
Allowable Stress At Ambient SA 20000.00 psi
Yield Stress At Temperature Sy 34800.00 psi
Curve Name for Chart UCS 66 B
Joint efficiency for Head Joint E 1.00
Note: Please check the temperature limit given in Table 1-4.3 of the code.
If the max. design temp. exceeds the temp. limit, see U-2(g).
First iteration:
CodeCalc 2004 Licensee: COADE, Inc. (CADWorx Server) 3
FileName : Example -----------------------------------
Nozzle Analysis : Hside on Tori 2 Item: 2 9:53a Mar 3,2004
------------------------------------------------------------
NOTE: Checking Nozzle 90 degrees to the Longitudinal axis.
------------------------------------------------------------
Areas per UG-37.1 but with DL = Diameter Limit, DLR = Corroded ID:
Area Available in Shell (A1):
A1 = (DL-DLR)*(ES*(T-CAS)-TR)-2*(THK-CAN)*(ES*(T-CAS)-TR)*(1-FFR1)
A1 = (5.092-2.546)*(1.00*(0.7156-0.125)-0.517)-2*(0.436-0.125)
*(1.00*(0.7156-0.1250)-0.5167)*(1.0-0.86)
A1 = 0.182 in²
WELD STRENGTH AND WELD LOADS PER UG-41.1, SKETCH (a) OR (b)
W = (AR-A1+2*(THK-CAN)*FFR1*(E1(T-CAS)-TR))*S
W = ( 1.3621 - 0.1816 + 2 * ( 0.4360 - 0.1250 ) * 0.8550 *
( 1.00 * ( 0.7156 - 0.1250) - 0.5167 ) ) * 20000
W = 24396. lb.
W1 = (A2+A5+A4-(WII-CAN/.707)^2*FFR2)*S
W1 = ( 0.3910 + 0.0000 + 0.6801 - 0.0393 * 0.86 ) * 20000
W1 = 20749. lb.
W2 = (A2+A3+A4+(2*(THK-CAN)*(T-CAS)*Fr1))*S
W2 = ( 0.3910 + 0.1479 + 0.6801 + 0.3141 ) * 20000
W2 = 30661. lb.
W3 = (A2+A3+A4+A5+(2*(THK-CAN)*(T-CAS)*Fr1))*S
W3 = ( 0.3910 + 0.1479 + 0.0000 + 0.6801 + 0.3141 ) * 20000
W3 = 30661. lb.
------------------------------------------------------------
NOTE: Checking Nozzle in plane parallel to the vessel axis.
------------------------------------------------------------
Areas per UG-37.1 but with DL = Diameter Limit, DLR = Corroded ID:
Area Available in Shell (A1):
A1 = (DL-DLR)*(ES*(T-CAS)-TR)-2*(THK-CAN)*(ES*(T-CAS)-TR)*(1-FFR1)
A1 = (3.556-1.753)*(1.00*(0.7156-0.125)-0.517)-2*(0.436-0.125)
*(1.00*(0.7156-0.1250)-0.5167)*(1.0-0.86)
A1 = 0.127 in²
WELD STRENGTH AND WELD LOADS PER UG-41.1, SKETCH (a) OR (b)
W = (AR-A1+2*(THK-CAN)*FFR1*(E1(T-CAS)-TR))*S
W = ( 0.9523 - 0.1267 + 2 * ( 0.4360 - 0.1250 ) * 0.8550 *
( 1.00 * ( 0.7156 - 0.1250) - 0.5167 ) ) * 20000
W = 17300. lb.
W1 = (A2+A5+A4-(WII-CAN/.707)^2*FFR2)*S
W1 = ( 0.3910 + 0.0000 + 0.6109 - 0.0393 * 0.86 ) * 20000
W1 = 19366. lb.
W2 = (A2+A3+A4+(2*(THK-CAN)*(T-CAS)*Fr1))*S
W2 = ( 0.3910 + 0.1479 + 0.6109 + 0.3141 ) * 20000
W2 = 29278. lb.
W3 = (A2+A3+A4+A5+(2*(THK-CAN)*(T-CAS)*Fr1))*S
W3 = ( 0.3910 + 0.1479 + 0.0000 + 0.6109 + 0.3141 ) * 20000
W3 = 29278. lb.
HP = 71713. lb.
Bolting Information:
Diameter of Bolt Circle DB 41.0000 in.
Nominal Bolt Diameter DBOLT 0.6250 in.
Type of Threads TEMA Thread Series
Number of Bolts 10
Bolt Material SA-193 B7
Bolt Material UNS Number G41400
Bolt Allowable Stress At Temperature SBO 23600.00 psi
Bolt Allowable Stress At Ambient SBA 23600.00 psi
Weld between Flange and Shell/Channel WLDH 0.0000 in.
-----------------------------------------------------------------
Detailed Tubesheet Result for the load case 7uc (Ps+Pt+Th-Ca)
-----------------------------------------------------------------
Note: Since ASME does not provide an explicit formula for flanged
extensions, the TEMA formula will be used.
Req. Thk. of Flanged Extension for Fixed/Floating Exchangers Per TEMA 8th Ed.
FTREQ = .98*SQRT((RM*(R^2-1+3.71*R^2*LN(R))/((S*(A-G)*(1+1.86*R^2))
FTREQ = .98*SQRT(( 0.149E+07*( 1.2266^2-1+3.71* 1.2266^2*LN( 1.2266))/
( 17700*( 42.6250- 34.7500)*(1+1.86* 1.2266^2))
FTREQ = 2.1073 in.
Do = 2 * ro + dt
Do = 2 * 16.5900 + 1.0000 = 34.180 in.
mu = (p - dt)/p
mu = ( 1.2500 - 1.0000)/ 1.2500 = 0.2000
ao = Do / 2
ao = 34.1800 / 2 = 17.0900 in.
Rhos = as / ao
Rhos = 17.3750 / 17.0900 = 1.0167
Rhoc = ac / ao
Rhoc = 19.7500 / 17.0900 = 1.1556
xs = 1 - Nt*( dt/(2*ao) )²
xs = 1 - 649*( 1.0000/(2* 17.0900) )²
xs = 0.4445
h'g = 0.0 (For pressure plus thermal case and thermal only case)
Kt = PI * tt( Dt - tt )Et/L
Kt = 3.14 * 0.0830( 1.0000 - 0.0830 ) 0.244E+08/ 164.500
Kt = 35539.4141 psi * in.
Kst = Ks / ( Nt * Kt )
Kst = 0.469E+07 / ( 649 * 35539.414 ) = 0.20336
J = 1 / ( 1 + Ks/Kj )
J = 1 / ( 1 + 0.469E+07/ 11388.000 ) = 0.0000
J = 0.002421978 ( = 1.0 if No Exp. Joint )
ßs = ( ( 12 * (1 - rnus²) )^0.25 ) /
= ( (Ds + ts1) * ts1 )^0.5
ßs = ( ( 12 * (1 - 0.30²) )^0.25 ) /
( ( 34.7500 + 1.1880) * 1.1880)^0.5
ßs = 0.2782 1/in.
ks = ßs * Es * ts³ / ( 6 * (1 - rnus²) )
ks = 0.278 * 0.244E+08 * 1.188³ / ( 6 * (1 - 0.300²) )
ks = 2088844.5000 psig*in.²
CodeCalc 2004 Licensee: COADE, Inc. (CADWorx Server) 23
FileName : Example ---------------------------------
ASMETube Analysis : UHX-20.2.1 Item: 10 9:58a Mar 3,2004
K = A / Do
K = 42.6250 / 34.1800 = 1.2471
Ø = (1 + nu*) * F
Ø = (1 - 0.3282) * 11.9524 = 15.8758
gamab = ( Gc - C ) / Do (config b)
gamab = ( 39.5000 - 41.0000) / 34.1800 = -0.04389
gamastars = 0.026571739
Pw = -gamab * U * W / (2 * PI * ao²)
Pw = - -0.044 * 7.755 * 277868.00 / (2 * 3.142 * 17.090²) = 51.533 psig
Pe = -419.7909 psig
Q3 = Q1 + 2 * Q2 / ( Pe * ao²)
Q3 = -0.093 + 2 * -2260.037 / ( -419.791 * 17.090²) = -0.0562
Fq = (Zd + Q3*Zv)*Xa^4/2
Fq = ( 0.0078 + -0.0562* 0.0304)* 5.7877^4/2 = 3.4147
* - Note:
Fvt,Fvs - User-defined Shell-side and Tube-side vacuum pressures or 0.0.
Ps, Pt - Shell-side and Tube-side Design Pressures.
Th - With or Without Thermal Expansion.
Ca - With or Without Corrosion Allowance.
Operating Seating
MAWP 413.628 542.047
Rigidity Index 1.035 0.796
Note: MAWP calculations are not performed for the Flange/Backing Ring !
* - Note:
Fvt,Fvs - User-defined Shell-side and Tube-side vacuum pressures or 0.0.
Ps, Pt - Shell-side and Tube-side Design Pressures.
Th - With or Without Thermal Expansion.
Ca - With or Without Corrosion Allowance.
------------------------------------------------------------------------------
Max RATIO 0.580 0.000 0.829 0.822 -