Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
Example 1: 87% of 30 =?
Example 1: Example 2:
70% of 30 =? 70% 𝑜𝑓 50 = ?
𝐴𝑛𝑠: 21 𝐴𝑛𝑠: 35
Example 3:
80% 𝑜𝑓 40 = ?
𝐴𝑛𝑠: 32
Exercise:
1) 35% of 19 =? 6) 43% of 81 =?
2) 67% of 7 =? 7) 95% of 31 =?
3) 34% of 97 =? 8) 4% of 74 =?
4) 57% of 40 =? 9) 88% of 32 =?
5) 79% of 71 =? 10) 9% of 68 =?
2. Finding Percents
Example 1: Example 2:
16 are what percent of 88? 15 are what percent of 45?
16 ÷ 88 = 0.181818 15 ÷ 45 = 0.3333
0.181818 × 100 = 18.181 0.3333 × 100 = 33.33
18.18 𝑡𝑜 𝑡ℎ𝑒 𝑛𝑒𝑎𝑟𝑒𝑠𝑡 𝑤ℎ𝑜𝑙𝑒 𝑛𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟 33.33 𝑡𝑜 𝑡ℎ𝑒 𝑛𝑒𝑎𝑟𝑒𝑠𝑡 𝑤ℎ𝑜𝑙𝑒 𝑛𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟
= 18 = 33
16 𝑎𝑟𝑒 18% 𝑜𝑓 88 15 𝑎𝑟𝑒 33% 𝑜𝑓 45
Example 3:
20 are what percent of 90?
20 ÷ 90 = 0.2222
0.2222 × 100 = 22.22
22.22 𝑡𝑜 𝑡ℎ𝑒 𝑛𝑒𝑎𝑟𝑒𝑠𝑡 𝑤ℎ𝑜𝑙𝑒 𝑛𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟
= 22
20 𝑎𝑟𝑒 22% 𝑜𝑓 90
Exercise:
Example 1: Example 2:
Convert 59/86 to a percent? Convert 25/80 to a percent?
59 ÷ 86 = 0.6860 25 ÷ 80 = 0.3125
0.6860 × 100 = 68.60 0.3125 × 100 = 31.25
68.60 𝑡𝑜 𝑡ℎ𝑒 𝑛𝑒𝑎𝑟𝑒𝑠𝑡 𝑤ℎ𝑜𝑙𝑒 𝑛𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟 𝑎𝑛𝑠: 31.25%
= 69%
Example 3:
Convert 30/70 to a percent?
30 ÷ 70 = 0.4285
0.4285 × 100 = 42.85
42.85 𝑡𝑜 𝑡ℎ𝑒 𝑛𝑒𝑎𝑟𝑒𝑠𝑡 𝑤ℎ𝑜𝑙𝑒 𝑛𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟
= 43%
Exercise:
Example 3: Example 4:
Convert 19% to a fraction Convert 182% to a fraction
19 182 82
19 ÷ 100 = 182 ÷ 100 = =1
100 100 100
Example 5: Example 6:
Convert 225% to a fraction Convert 330% to a fraction
225 25 330 30
225 ÷ 100 = =2 330 ÷ 100 = =3
100 100 100 100
Exercise:
1. 77% =? 6. 23% =?
2. 25% =? 7. 7% =?
3. 98% =? 8. 1% =?
4. 5% =? 9. 216% =?
5. 12% =? 10. 852% =?
Example 1: Example 2:
Example 3: Example 4:
1. 0.10 =? 6. 0.80 =?
2. 0.64 =? 7. 0.36 =?
3. 0.9 =? 8. 0.84 =?
4. 0.98 =? 9. 0.100 =?
5. 0.14 =? 10. 0.102 =?
Exercise:
6. Ratios
Ratios tell how one number is related to another number. A ratio may be written as A: B or A/B
or by the phrase "A to B". A ratio of 1:5 says that the second number is five times as large as the
first.
The following steps will allow determination of a number when one number and the ratio
between the numbers is given.
Example: Determine the value of B if A=6 and the ratio of A:B = 2:5
Determine how many times the number A is divisible by the corresponding portion of the
ratio. (6/2=3)
Multiply this number by the portion of the ratio representing B (3×5=15)
Therefore if the ratio of A:B is 2:5 and A=6 then B=15
Example 1: Example 2:
If A: B = 8:5 What is A if B is 15? If A: B = 7:8 What is A if B is 16?
15 ÷ 5 = 3 16 ÷ 8 = 2
3 × 8 = 24, 𝐼𝑓 𝐵 = 15, 𝐴 𝑤𝑖𝑙𝑙 𝑏𝑒 24 2 × 7 = 14, 𝐼𝑓 𝐵 = 16, 𝐴 𝑤𝑖𝑙𝑙 𝑏𝑒 14
Example 3: Example 4:
If A: B = 3:7 What is A if B is 14? If A: B = 11:13 What is A if B is 39?
14 ÷ 7 = 2 39 ÷ 13 = 3
2 × 3 = 6, 𝐼𝑓 𝐵 = 7, 𝐴 𝑤𝑖𝑙𝑙 𝑏𝑒 6 3 × 11 = 33, 𝐼𝑓 𝐵 = 39 𝐴 𝑤𝑖𝑙𝑙 𝑏𝑒 33
Example 5: Example 6:
If A: B = 8:5 What is A if B is 40? If A: B = 9:12 What is A if B is 48?
40 ÷ 5 = 8 48 ÷ 12 = 4
8 × 8 = 24, 𝐼𝑓 𝐵 = 40, 𝐴 𝑤𝑖𝑙𝑙 𝑏𝑒 64 4 × 9 = 24, 𝐼𝑓 𝐵 = 24, 𝐴 𝑤𝑖𝑙𝑙 𝑏𝑒 36
Exercise:
Reference:
College Algebra by Raymond A. Barnett, 5th Edition