Vous êtes sur la page 1sur 6

ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI INST.

: HERMAN ANAMARIA
STRUCTURA POSTA

PROIECT DIDACTIC

Clasa: PREGĂTITOARE Clasa: I Clasa: a II-a


Data: 27.03.2014 Data: 27.03.2014 Data: 27.03.2014
Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI Aria curriculară: COMUNICARE ÎN Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI
EXPLORAREA MEDIULUI LIMBA ROMÂNĂ ŞTIINŢE ALE NATURII
Disciplina: MATEMATICĂ ŞI Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA Disciplina: MATEMATICĂ
EXPLORAREA MEDIULUI ROMÂNĂ
Unitatea tematică: SALUTARE, Unitatea tematică: SALUTARE, Unitatea învăţare: ADUNAREA ŞI
PRIMĂVARĂ! PRIMĂVARĂ! SCĂDEREA NUMERELOR NATURALE
DE LA 0 LA 1000
Subiectul: ADUNAREA ŞI SCĂDEREA Subiectul: SUNETUL ŞI LITERA „j” Subiectul: ADUNAREA ŞI SCĂDEREA
ÎN CONCENTRUL 0 – 31 NUMERELOR CU TRECERE PESTE
ORDINUL ZECILOR ŞI UNITĂŢILOR
Tipul lecţiei: CONSOLIDARE Tipul lecţiei: FORMARE DE PRICEPERI Tipul lecţiei: RECAPITULARE
ŞI DEPRINDERI
Competenţe generale: Competenţe generale: Competenţe generale:
 Recunoasterea si utilizarea 1.Receptarea de mesaje orale în contexte 1. Utilizarea numerelor în calcule
numerelor in calcule elementare; de comunicare cunoscute elementare
 Localizarea si relationarea unor 2.Exprimarea de mesaje orale în diverse 2. Identificarea unor fenomene /
elemente geometrice in spatial situaţii de comunicare relaţii / regularităţi / structuri din
inconjurator; 3.Receptarea unei varietaţi de mesaje mediul apropiat
 Manifestarea curiozitatii pentru scrise în contexte de comunicare cunoscute 3. Generarea unor explicaţii simple
fenomene/relatii/regularitati/structu prin folosirea unor elemente de
ri din mediul apropiat; logică
 Generarea unor explicatii simple 4. Rezolvarea de probleme pornind de
prin folosirea unor elemente de la sortarea şi reprezentarea unor
logica; date
ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI INST.: HERMAN ANAMARIA
STRUCTURA POSTA

 Sortarea si reprezentarea unor date


in scopul rezolvarii de probleme;
 Utilizarea unor etaloane
neconventionale pentru masurari si
estimari.
Competenţe specifice: Competenţe specifice: Competenţe specifice:
MEM 1.2 Identificarea unor informaţii variate 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în
 1.1-Recunoasterea numerelor in dintr-un mesaj rostit cu claritate concentrul 0 – 1000
concentrul 0-31; 2.1 Formularea de enunţuri pe baza unor 1.1. Scrierea, citirea şi formarea
 1.4-Identificarea cardinalului unei imagini numerelor până la 1000
multimi la care s-au adaugat/scos 3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii 1.6. Utilizarea unor denumiri
1-5 elemente; scurte, scrise cu litere de mână matematice
 5.2-Rezolvarea de probleme in care 3.2 Identificarea mesajului unui scurt text 3.1. Rezolvarea de problem în cadrul
intervin operatii de adunare sau unor investigaţii, prin observarea şi
scadere cu 1-5 unitati, in concentrul generalizarea unor modele sau regularităţi
 0-31,cu ajutorul obiectelor; din mediul apropiat
4.1. Descrierea unui plan de lucru
AVAP 5.1. Sortarea, clasificarea şi
 2.2-Manifestarea libera a ideilor si înregistrarea print abele, a unor date
a trairilor personale,apeland la 5.2. Rezolvarea de problem în
forme simple de exprimare concentrul 0 - 1000
specifice artelor.
Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:
a ) cognitive : Cognitive: O1 : să efectueze, oral adunări şi scăderi,
 OC1- sa numere in concentrul 0-  să asocieze sunetul cu litera în concentrul 0 – 1000;
31; corespunzătoare; O2: să vehiculeze un limbaj
 OC2 – sa compare numere in  să recunoască litera ,, j” mic de matematic specific operaţiilor învăţate
concentrul 0-31; tipar în diferite surse; (adunare şi scădere);
 OC3 – sa ordoneze  să formeze cuvinte care conţin O3: să afle numere necunoscute din
crescator/descrescator numere date; litera ,, j” mic de tipar; exerciţii date;
 OC4 – sa identifice vecinii  să citească corect şi conştient O4: să descompuna numere in sute
numerelor date; cuvinte, propoziţii ( text), în mod si zeci ;
 0C5 -sa rezolve adunari si independent, în şoaptă, cu voce O5: să efectueze in scris scaderi
ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI INST.: HERMAN ANAMARIA
STRUCTURA POSTA

scaderi ,prin numarare,in tare; fara trecere peste ordin in concentrul 0-


concentrul 0-31  să scrie corect cuvinte şi propoziţii; 1000;
 OC6 -sa compuna exercitii de  să ordoneze cuvintele date pentru a O6: sa efectueze in scris adunari cu
adunare si scadere in concentrul 0- obţine propoziţii; trecere peste ordin in concentrul 0-1000;
31  să folosească în enunţuri proprii, O7:sa rezolve probleme cu doua
cuvintele nou întâlnite în text operatii;
 să formuleze întrebări şi răspunsuri
pe baza textului citit.
Afective:
 să participe activ la desfăşurarea
lecţiei;
b) afective :  să manifeste interes pentru lecţie.
 O7 – sa participe cu interes la lectie Psiho- motorii:
 să- şi coordoneze activitatea oculo-
motorie către centrul de interes
c) Psiho – motorii : vizat de învăţător;
 O8 – sa aiba o pozitie adecvata in  să păstreze poziţia corectă a
banca ; corpului în timpul scrierii
Metode şi procedee: conversatia,  Metode şi procedee: fonetico – 1. Metode şi procedee: conversaţia,
explicatia,exercitiul,jocul didactic. analitico – sintetică, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
observaţia, explicaţia; exerciţiul, metoda ciorchinelui,
demonstraţia, brainstorming, jocul problematizarea, munca
didactic. independentă.
Mijloace de învăţământ: planse,  Mijloace de învăţământ: planşe, Mijloace de învăţământ: fişe de
culori, carioca, fise de lucru, betisoare, fişe de lucru, cartonaşe cu cuvinte, lucru, caiete de matematica, caiete
hartie creponata, lipici, crengute fişe de evaluare. auxiliare, manual, tabla
Forme de organizare: frontal, individual Forme de organizare: frontal, individual Forme de organizare: frontal, individual

Evaluare: interevaluare, observarea, Evaluare: formativă, prin observarea Evaluare: formativă, prin observarea
aprecieri verbale comportamentului elevilor şi analiza comportamentului elevilor şi analiza
produselor activităţii produselor activităţii
ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI INST.: HERMAN ANAMARIA
STRUCTURA POSTA

Durata: 35 minute activitate integrată Durata: 45 minute Durata: 45 minute


15 minute activitate în completare

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

CLASA PREGĂTITOARE CLASA I CLASA a II-a

MOMENT ORGANIZATORIC: MOMENT ORGANIZATORIC: MOMENT ORGANIZATORIC:


Asigurarea unui climat educaţional Se creează condiţiile optime pentru Asigurarea unui climat educaţional
favorabil desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului favorabil
didactic necesar, stabilirea liniştii,
îndrumarea elevilor în activitatea de
pregătire.
ACTIVITATE DIRECTĂ
Elevii au primit o scrisoare de la Zâna
Primăverii (anexa 7)
Azi vom rezolva exerciţii de adunare cu
trecere peste ordin dar si scaderi fara
trecere peste ordin vom rezolva probleme
si-i vom fi de ajutor zanei Primavara
impodobindu-i rochia de bal.

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE INDEPENDENTĂ


Elevii rezolvă pe o fişă de muncă Elevii rezolvă pe o fişă de muncă
independentă un exerciţiu. (Vezi Anexa 1) independentă un exerciţiu. (Vezi Anexa 4)
ACTIVITATE DIRECTĂ
Vom studia imaginea din manual şi vom
purta o discuţie pe marginea ei.
Voi separa din discuţie
ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI INST.: HERMAN ANAMARIA
STRUCTURA POSTA

propoziţia ,, Copiii joacă hora”.


Se analizează până se ajunge la sunetul „j”
Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa sunetul şi
litera „ j” mic de tipar şi de mână
Prezentarea planşei cu litera „ j” mic de
tipar
Elevii observă alcătuirea literei şi o
verbalizează.
Citirea coloanelor de cuvinte
Se citesc coloanele de cuvinte în
şoaptă, în ritm propriu. Apoi se citesc cu
voce tare; fiecare cuvânt este citit de alt
elev.
Citirea textului
Elevii citesc în şoaptă , textul din
abecedar.
Se realizează citirea model de către
învăţătoare cu o pronunţie clară şi apăsată
a semnelor de punctuaţie.
Se citeşte textul de către elevi, fiecare
propoziţie de către alt elev.
Voi pune întrebări în legătură cu
conţinutul textului.
Dacă copii nu înţeleg sensul
cuvintelor ,,alai » şi ,,jilav » le voi explica
aceste cuvinte.
ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE INDEPENDENTĂ
Anexa 2 Zâna Primăvara mi-a lăsat cateva exerciţii
pentru voi
Anexa 8
ACTIVITATE DIRECTĂ
Verificarea fişelor lucrate, si eventual
completarea cu unele explicatii.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI INST.: HERMAN ANAMARIA
STRUCTURA POSTA

Joc
Fiecare elev va trebui sa compuna un
exercitiu de adunare si unul de
scadere,folosind desene specifice
anotimpului de Primavara, iar un alt coleg
sa il rezolve.

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE INDEPENDENTĂ


Elevii vor primi fişe de muncă Elevii vor primi fişe de muncă
independentă. (Anexa 5) independentă. (Anexa 9)
ACTIVITATE DIRECTĂ
Se lucrează la rochiţa Zânei.
ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE INDEPENDENTĂ
Anexa 3 Anexa 6
ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ
Se fac aprecieri asupra activităţii Voi face aprecieri asupra modului cum s-a Se verifică fişele şi se notează tema pentru
desfăşurat prima parte a lecţiei. acasă

Vous aimerez peut-être aussi