Vous êtes sur la page 1sur 17

,, Iubiţi poveştile

copii,
Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm
în viaţă!”
PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

EDUCATOARE:

GRUPA: Mijlocie A ,, Albinuţele”

TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „ În lumea poveştilor”

TEMA ZILEI: „Trăistuţa cu poveşti”

MESAJUL ZILEI: ,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ADP + ALA + ADE (DLC- Educarea limbajului) + ALA(AR)

MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi didactice alese/ joc didactic/


dramatizare/ dans tematic

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE:

DLC- Educarea limbajului

 Să selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;

 Să plaseze silueta la povestea potrivită;

 Să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziţii;

 Să recunoască personajul după descrierea făcută de educatoare;


2
ALA:

1) Activităţi pe centre de interes:

Artă:

 Să coloreze în contur imagini cu personaje din poveşti;

 Să lipească imaginile colorate pentru realizarea afişului;

Joc de masă:

 Să aleagă numai piesele corespunzătoare poveştilor precizate;

 Să reconstituie din cuburi ilustrate numai scenele din


poveştile precizate ;

Nisip şi apă:

 Să coopereze cu colegii în realizarea temei.

Bibliotecă:

 Să „citească” imagini din poveşti;

 Să ordoneze imaginile date, respectând succesiunea logică a


evenimentelor din poveste;

Joc de rol:

 Să reproducă scene din poveştile învăţate;

2) Activităţi recreative:

Joc distractiv:

 Să execute mişcări ritmice specifice dansului;( valorificarea poveştii ,,Povestea


celor şapte raţe”)

 Să prezinte mesajul educativ al poveştii ,,Coliba iepuraşului”

 Să interpreteze rolurile versificate, respectând intonaţia, pauzele şi ritmul


versurilor;(valorificarea poveştii ,,Turtiţa”)

 Să prezinte mesajul educativ al poveştii ,,Iedul cu trei capre”;

Dans tematic:

 Să execute mişcări ritmice specifice dansului;


3
 Să coordoneze mişcările cu muzica.

STRATEGII DIDACTICE :

a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,


lucrul pe grupe, jocul de rol, jocul, problematizarea, ,,Bingo”, ,,Blazonul”, ,,Veniţi,
povestiţi, aplaudaţi!”, ,,Eticheta martor”; elemente de joc: surpriza, ghicirea,
mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, mişcarea.

b)material didactic:

Întâlnirea de dimineaţă: panoul ,,Astăzi sunt prezent”, albinuţe cu fotografia


copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele săptămânii, starea vremii, data.

Artă: imagini din poveşti, coală flip-chart, ceracolor, lipici;

Joc de masă: puzzle cu imagini din poveşti, cuburi scene din poveşti;

Bibliotecă: imagini din poveşti;

Nisip şi apă: masă nisip apă, siluete, nisip, apă, forme;

Joc de rol: costume de lup, Scufiţa roşie, bunicuţa

Educarea limbajului: 3 tablouri cu imagini din poveştile Capra cu trei iezi,


Scufiţa Roşie, Ursul păcălit de vulpe, siluete cu personaje ce aparţin poveştilor,
pioneze colorate, ghicitori, baghetă, ecusoane cu personaje din poveşti, brăţări colorate
( 3 culori).

Activitate recreativă: costume specifice rolurilor interpretate, CD, calculator,


căsuţă, decor adecvat pentru dramatizarea poveştilor.

c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

RESURSE:

 umane: educatoarea şi grupa de copiii;


 temporale : o zi
 bibliografice:
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008

- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode


interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves

- Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă


(Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008
4
SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

I. SALUTUL

La sosirea în sala de grupă îşi întorc ,,albinuţa” la panoul ,,Astăzi sunt prezent” şi prin
metoda ,,mâna oarbă” extrag un ecuson şi şi-l pun în piept. După servirea micului dejun îi
reunesc spunând:

„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Cântăm împreună ,, Bună dimineaţa”:
„Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!
Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa!
Ritmul de înviorare
I-a cuprins pe fiecare,
După ce şi-au făcut patul
A urmat apoi spălatul,
In urechi, pe subţiori,
Pe ochi şi pe dinţişori.
Bine e să fii curat,
Îngrijit şi pieptănat.” apoi ne salutăm:
,, Bună dimineaţa albinuţelor
Mă bucur că ne reîntâlnim
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
5
PREZENŢA:

,, După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”
(Se verifică copiii absenţi).
CALENDARUL NATURII:

Se lucrează pe panou:
În ce anotimp suntem ?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea ?
II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

Joc : ,,Dacă ai fi un personaj din poveste cine ai dori să fii?” (Copiii denumesc
personajul îndrăgit bătând palma cu educatoarea). Mai închidem o dată ochişorii
(Educatoarea se dezbracă repede de pelerină) şi când îi deschid...o văd pe Zâna Poveştilor
care rosteşte:

„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,


Zâna Zânelor m-a transformat!
În strai nou m-a îmbrăcat
Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat
Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat
Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:
- Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pe
copiii mai mici să iubească poveştile pentru că:
III. NOUTĂŢI/EVENIMENTE/ŞTIREA ZILEI:

Mesajul zilei : ,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

6
Cum să ne purtăm în viaţă!”(baner)

Ea mi-a spus că în trăistuţă vom găsi indicaţii pentru a rezolva mai multe sarcini prin
care să dovedim că-i putem îndeplini dorinţa- de a merge la grupa mică să fiţi actori
pentru o zi. Să vedem…- se extrage din trăistuţă biletul cu obiectivele zilei. Oare ce sarcini
avem de rezolvat? Zâna Zânelor doreşte să: ordonăm imagini din poveşti, să ne reamintim
personajele din poveştile învăţate şi să şi dansăm puţin pentru a-i putea înveseli pe
spectatori.

Dacă toate sarcinile pentru a-i îndeplini dorinţa le vom rezolva

La sfârşit multe surprize ne vor aştepta.!

Se solicită acordul copiilor. Toţi actorii înainte de premieră fac o repetiţie generală cu
câţiva spectatori. Iată ce vă propun: Vom face şi noi o repetiţie. Musafirii vor fi spectatorii.
Le vom da şi lor o misiune- dacă vom rezolva corect o sarcină ne vor răsplăti cu câte
un ,,Zâmbărici”, aşa vom şti că suntem aproape de a-i îndeplini dorinţa Zânei .

RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când
solicită un anumit lucru;

Tranziţie: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt

Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezintă sarcinile la fiecare sector. Copiii vor


lucra independent sau pe grupe. Copiii vor „citi” imagini din povesti, le vor ordona conform
desfăşurării acţiunii, vor realiza puzzle, vor colora imagini din poveşti, le vor lipi pentru a
realiza un afiş, vor reconstitui drumul Scufiţei Roşii la bunica şi vor reproduce scene din
povestea ,,Capra cu trei iezi”. Prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!” se realizează
evaluarea activităţilor pe centre.

Tranziţie: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”


DLC- Educarea limbajului: Copiii vor juca jocul ,,Ghici, ghici” unde vor trebui să
numească povestea din care face parte tabloul, să recunoască personajele din poveşti după
siluete, să plaseze silueta la povestea corectă şi să se grupeze în funcţie de insemnul primit.

Tranziţie: ( recitare ritmică):

,, Unu-doi, unu-doi

Mergem toţi în pas vioi.

În costume să ne-mbrăcăm

De dans să ne apucăm.”

,,Cântecul Turtiţei”
7
Joc distractiv: ,,Trenul personajelor din poveşti”. Copiii vor executa mişcări ritmice
specifice dansului (valorificarea poveştii ,,Povestea celor şapte raţe”), vor prezenta mesajul
educativ al poveştilor ,,Coliba iepuraşului” şi ,,Iedul cu trei capre” şi vor interpreta roluri
versificate, respectând intonaţia, pauzele şi ritmul versurilor (valorificarea poveştii
,,Turtiţa”).

La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii


concluzionând: Zâna este foarte mulţumită. I-am demonstrat prin repetiţia de astăzi că-i
putem îndeplini dorinţa. Putem merge deci la grupa mică să fim actori pentru o zi şi să-i
îndemnăm şi pe cei mici:

,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Fiecare copil va primi în dar un CD cu poveşti din Trăistuţă, cu mesajul zilei


pe carcasă.

8
Activităţi de dezvoltare
personală: ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Dacă ai fi Activităţi recreative
un personaj din poveste cine ai dori să
fii?” „TRENUL PERSONAJELOR DIN
POVEŞTI” – joc
Rutine: ,,Îmi aştept
distractiv:
rândul”(deprinderea de a anunţa
prin ridicarea mâinii când solicită un ,,DANSUL PERSONAJELOR DIN
anumit lucru); POVEŞTI”- dans tematic
Tranziţii: ,,Bat din palme”- joc cu text Activităţi pe domenii
şi cânt experienţiale:
,,Trei iezi cucuieţi…”- cântec
,,Cântecul Turtiţei” DLC: „GHICI, GHICI” Activităţi liber alese
Recitări ritmice JOC DE ROL
=joc didactic=
„DE-A CAPRA CU
TREI IEZI ”
Activităţi liber alese
ARTĂ:
Activităţi liber
„AFIŞ PENTRU
alese
SPECTACOL”
JOC DE MASĂ:

”PUZZLE CU
Activităţi liber alese:
Activităţi liber alese IMAGINI DIN
BIBLIOTECA: POVEŞTI”
NISIP ŞI APĂ

,,DRUMUL SCUFIŢEI „ORDONĂM IMAGINILE ,,CUBURI


ÎN ORDINEA ILUSTRATE”
LA BUNICA”
DESFĂŞURĂRII
ACŢIUNII”
9
EVENIMENTUL CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare

0. 1. 2. 3. 4. 5.

1. Moment Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru


organizatoric buna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea Educatoarea recită:


atenţiei „Vai copii, ce s-a-ntâmplat,/ Zâna Zânelor m-a Recitare Baghetă Stimularea
transformat! ritmică interesului
Trăistuţă Frontal pentru
În strai nou m-a îmbrăcat/ Numele de Zâna Poveştilor surpriza activitate
mi-a dat/ /Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat Costumaţia
Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat: Zânei

- Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi,


pentru a-i învăţa şi pe copiii mai mici să iubească
poveştile pentru că:

Se citeşte mesajul zilei:


Baner cu
,, Iubiţi poveştile copii, mesajul zilei

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Se solicită acordul copiilor. Bagheta fermecată se


aprinde.
TRANZIŢIE: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt
3. Reactualizarea Copiii se îndreaptă către cele 5 centre deschise. După Explicaţia
cunoştinţelor intuirea materialelor se formează grupele de lucru:
Artă: - selectează imagini pentru tema propusă;
Tehnica Imagini cu Pe grupe Aprecierea
-colorează în contur imaginile date pentru Blazonului personaje din modului de
realizarea temei; poveşti Individual
Exerciţiul cooperare cu
- întind pasta de lipit pe spatele imaginii colorate; Coală A3 ceilalţi copii
pentru a
- lipesc imaginea pe suprafaţa dată. Lipici finaliza
lucrarea.
- concep un afiş din imaginile colorate Ceracolor
Bibliotecă: - „citesc” imagini din poveştile planificate;
Lucrul pe
Pe grupe Aprecierea
-ordonează imaginile date, respectând grupe Imagini din
rezolvării
succesiunea evenimentelor; cele trei
Exerciţiul corecte a
poveşti
Nisip şi apă: - umezesc, modelează şi aşează elemente sarcinilor date;
decorative specifice poveştii ,, Scufiţa Roşie”; Masă Nisip
Aprecierea
apă Pe grupe respectării
Forme sarcinii date
Siluete
personaje Individual
Joc de masă: - reconstituie imagini din piesele date;
Aprecierea
Exerciţiul Puzzle
- reconstituie scene din poveşti din cuburi ilustrate; modului de
Cuburi cooperare cu
imagini din ceilalţi copii
poveşti pentru a
finaliza
lucrarea.
Pe grupe
Joc de rol: - povestesc, redau, reproduc scene din Joc de rol
poveşti; Exerciţiul
Costume Aprecierea
specifice rezolvării

11
Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate. ,,Veniţi, rolurilor corecte a
povestiţi sarcinilor date;
aplaudaţi” Pe grupe
Aprecierea
Conversaţia rezultatului
activităţii de
TRANZIŢIE: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”
grup.

4. Anunţarea Se propune desfăşurarea jocului ,,Ghici, ghici”. Copiii: expunerea baner Frontal Stimularea
temei şi a interesului
obiectivelor - recunosc personajele din poveşti după siluete, pentru
activităţii activitate
- numesc povestea din care fac parte aceste personaje,
- recunosc personajele după descrierea făcută de explicaţia
educatoare,
- stabilesc valoarea de adevăr a unei propoziţii.

5. Dirijarea a) Explicarea regulilor de joc:


învăţării
- gruparea se face în funcţie de insemnul primit; explicaţia Baghetă Frontal
- răspunsul la ghicitori se dă prin ridicarea în picioare şi Trăistuţă
rostirea unei onomatopee sau a unei replici specifice
personajului; Siluete cu
personaje
- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar
la semnalul educatoarei; Tablouri
specifice
- răspunsurile corecte sunt apreciate cu ,,Zâmbărici”. poveştilor:
demonstraţia Frontal
,,Scufiţa
b) Jocul de probă: Roşie”,
,,Capra cu trei
Se aşează pe covor cele trei tablouri specifice
,,Eticheta iezi”, ,,Ursul Aprecierea
poveştilor ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul
martor” păcălit de rezolvării
păcălit de vulpe”. Se formează grupele de lucru după
vulpe” corecte a
12
insemnul primit.(brăţări- 3culori). Copiii selectează doar ,,Zâmbărici”. sarcinilor date;
personajele care fac parte din poveste şi le amplasează pe
tablou. ,,Supărici”

c) Desfăşurarea jocului Siluete cu


personaje
Varianta I ,,Eticheta
martor” Tablouri
Copiii denumesc povestea din care face parte tabloul, specifice Pe grupe
aleg şi aşează numai personajele din poveste poveştilor:
,,Scufiţa
Varianta II Roşie”,
,,Capra cu trei
Zâna Poveştilor spune câte o ghicitoare pentru fiecare
iezi”, ,,Ursul
personaj din cele trei poveşti. Copiii recunosc în
păcălit de
răspunsul la ghicitoare personajul de pe ecuson şi se Aprecierea
vulpe”
ridică în picioare rostind numele personajului; răspunsurilor
date.
,,Atenţi de veţi fi
Frontal
Pe ecuson de veţi privi
Personajul veţi ghici,
Şi-n picioare veţi sări!” Exerciţiul
Ecusoane cu
El e cel ce-a ascultat / Şi-n cuptor s-a furişat/ Iar când
personaje din
mama a venit/ Iute-n braţe i-a sărit./ Ghici, ghici cine
poveştile:
este? (Ied mic)
,,Scufiţa Frontal
Pe cărare tot mergând/ A-ntâlnit lupul flămând./ De sfatul Problematiza Roşie”,
mamei a uitat/ Şi greşeala a costat!/ Ghici, ghici cine rea ,,Capra cu trei
este? (Scufiţa Roşie) iezi”, ,,Ursul
păcălit de
A avut o coadă lungă,/ Lungă, mare şi stufoasă/ Şi o mai vulpe”
avea şi astăzi/ Dacă nu se lăcomea/ Să prindă peşte mult
din baltă/ Precum vulpea l-a-nvăţat!/ Ghici, ghici cine Aprecieri
este? (Ursul)

13
E un personaj vestit/ Dintr-o poveste a venit/ Şi-a verbale;
pedepsit fără de veste/ Tot un lup dintr-o poveste!/ Ghici,
ghici cine este? (Vânătorul)
Lupul rău m-a păcălit./ Crezând că-i nepoata mea/ Ghicitori
Înăuntru l-am poftit/ Şi pe loc m-a şi-nghiţit!/ Ghici,
Exerciţiul
ghici cine este? (Bunica)
Ecusoane cu
Sub covată s-a băgat/ Iar când lupul a strănutat/ Sănătate
personaje din
i-a urat! / Ghici, ghici cine este? (Ied mijlociu)
poveştile:
Poveţe bune eu i-am dat/ Să nu stea cu nimeni la sfat,/ La ,,Scufiţa
Frontal
bunica repede s-ajungă/ Că-i bolnavă şi bătrână!/ Ghici, Roşie”,
ghici cine este? (Mama) ,,Capra cu trei
iezi”, ,,Ursul
De cel mic n-a ascultat/ După uşă s-a ascuns/ Şi zăvorul păcălit de
el a tras!/ Ghici, ghici cine este? (Ied mare) vulpe”
Şi pe iezi şi pe Scufiţă/ Imediat i-a înghiţit./ Dar i-a venit
de hac cumătra/ Şi vânătorul iscusit!/ Ghici, ghici cine Problematiza
este? (Lup) rea

Un cântec i-a învăţat/ Dar ei nu au ascultat/ Şi drumul la Ghicitori


uşă au dat!/ Ghici, ghici cine este? (Capra)
Tare-i greu să fii ca ea/ Că toţi o vorbesc de rău:/ Spun
că-i hoaţă, că-i vicleană/ Ori că minte…şi-i pare rău!/
Ghici, ghici cine este? (Vulpea)
Vulpea rău l-a păcălit,/ În mijlocul drumului s-a trântit./
El, crezând că este moartă,/ În carul plin cu peşte a
aruncat-o-ndată./ Ghici, ghici cine este? (Ţăran)
Varianta III
,,Jocul păcălelilor” (Recunoaşterea variantei adevărate Exerciţiul 2 foi A4 scrise
prin deplasarea de la un punct la altul al grupei). cu Adevărat şi Frontal Aprecierea
Problematiza Fals respectării

14
- Iedul cel mic s-a ascuns după uşă. rea sarcinii date
- Vulpea a rămas fără coadă.
- Capra l-a pedepsit pe lup.
- Scufiţa Roşie s-a întâlnit cu ursul.
- Ursul şi-a băgat coada în baltă.

6. Asigurarea Se cere copiilor ca la semnalul dat să plece în căutarea Explicaţia Foi A4 cu Frontal Aprecierea
retenţiei, a altui copil care are pe foaie acelaşi personaj din poveste personaje din rezolvării
transferului de ca el. În momentul în care l-a găsit îl ia de mână şi ies în ,,Bingo” poveştile: corecte a
cunoştinţe şi faţă strigând: ,,Bingo!” ,,Scufiţa sarcinilor date;
Exerciţiul
obţinerea TRANZIŢIE: ( recitare ritmică): Roşie”,
performanţei ,,Capra cu trei
,, Unu-doi, unu-doi iezi”, ,,Ursul
păcălit de
Mergem toţi în pas vioi.
vulpe”
În costume să ne-mbrăcăm
De dans să ne apucăm!” ,,Cântecul Turtiţei”

7. Încheierea ,,Sarcinile le-am îndeplinit/ Zâna va fi mulţumită!


activităţii
Dar…am găsit încă ceva./ Trebuie să ne grăbim

Fiindcă timp mai e puţin./ Şi ultima sarcină de-o vom


îndeplini

Surprize vom primi!


Ziua se încheie prin desfăşurarea jocului distractiv: Frontal
„Trenul personajelor din poveşti” prin care se valorifică
poveştile: ,,Turtiţa”/ ,,Povestea celor şapte raţe”/ ,,Coliba
iepuraşului”/ ,,Iedul cu trei capre”.
Urcă în tren:- personajele poveştii ,,Turtiţa” dacă ne arată
Costume
15
Cine şi cum a păcălit pe Turtiţă? Exerciţiul adecvate
- personajele poveştii ,,Povestea celor şapte raţe” dacă nu Joc de rol CD, calculator
se mai ceartă ci se bucură dansând împreună!
Mişcarea Pe grupe Apreciri
- personajele poveştii ,,Coliba iepuraşului” dacă ne spun stimulative,
Ce înseamnă să ai prieteni şi cum ţi-i alegi? Dansul
aplauze.
- personajele poveştii ,,Iedul cu trei capre” dacă ne
povestesc Ce a învăţat iedul din cele ce a păţit?
Şi ,,Dansul personajelor din poveşti”- dans tematic
Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale şi
sublinierea acestuia:
CD-uri cu
,, Iubiţi poveştile copii,
poveşti cu
Ele ne învaţă mesajul zilei

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Se oferă stimulente copiilor.

16
17

Vous aimerez peut-être aussi