Vous êtes sur la page 1sur 6

Lesson Plan Template rev 1/22/18

Date: Spring 2018 Teacher’s Name: Jennah Jacobs

Subject: Math Grade level: 7

Unit: Ratios and Proportional Relationship Length of lesson: 45 minutes

Central Focus: Students will compare unit rates using non-linguistic techniques taught in class.
They will expand upon what they learned in the first lesson.

Lesson Title: Ratios of Fractions and their Unit Rates


For unit, _2_ out of _3_:

Essential Question(s): How do unit rates help us compare ratios?

Learning Standards: Math: 7.RP.1


Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and
other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in
each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction 1/2/1/4 miles per hour,
equivalently 2 miles per hour.
Reading Standard Grades 6-8 #9 Compare and contrast the information gained from
experiments, simulations, video or multimedia sources with that gained from reading a text on
the same topic

Pre-Assessment: Determines prerequisite skills and knowledge students have about the
lesson
Students need to be able to utilize the tape diagram along with knowledge of fraction and
division taught in earlier grades.

Learning Objectives: Students will Assessments:


 use ratio tables and ratio Objective 1-Animal Top Speed worksheet
reasoning to compute unit accompanied with visual that they used to
rates associated with compare the ratios
ratios of fractions in the Objective 2-Starbucks worksheet which will
context of measured include a discussion of how students came
quantities such as recipes, to the conclusion.
lengths, areas, and speed.
 work collaboratively to
solve a problem while
sharing their thinking
processes, strategies, and
Lesson Plan Template rev 1/22/18

solutions with the class

Differentiation: Adapt or modify instruction, materials, and/or environment to meet specific


characteristics and special needs of students (e.g. ELL, gifted learners, students with
disabilities)
Students who struggled with lesson 1 will continue to use the tape method while other
students will use the diagram for the guided and independent practice problem
Academic Language: Provide components of language that students need to learn and use in
specific content areas. Teachers need to consider: vocabulary, language functions (eg.
analyze, interpret, argue, compare, identify), syntax (e.g. sentences, graphs, and tables), and
discourse (oral and written language).
 Vocab: ratios, unit rate, compare
 Language Function: Students will compare unit rates using non-linguistic techniques taught
in class.
 Syntax: sentences, numerical proof, measurement such as minutes and ounces
 Discourse: Written Proof comparing unit of coffee and animal speeds

Procedure:

Anticipatory Set (hook, motivation, etc. to engage students)


a. Do Now: Answer the following questions
b. What are examples of unit rates?
c. What are unit rates used for?
d. How do we find a unit rate?

1. Discuss Do now answers


2. Examples: Miles per hour, price per pound ect.
3. Uses: Comparing ratios
4. Find: Find how much of one measurement exist in a single unit of the other

Initial Phase
a. Instruction(direct or indirect)
Lesson Plan Template rev 1/22/18

b. Pull Up Slideshow

Lesson Title: Ratios of Fractions and their Unit Rates

Essential Question: How do unit rates help us compare


ratios?

SWBAT: use ratio tables and ratio reasoning to compute


unit rates associated with ratios of fractions in the context
of measured quantities

Do Now: Answer the following questions


What are examples of unit rates?
What are unit rates used for?
How do we find a unit rate?

c. Have students create a compare chart in their notebooks


d. Have the students fill out the chart using information from the first slide
e. Have students come up to show what and how they got the unit rates
f. Have students discuss which is the better deal
g. Have students create another chart to compare and fill it in with solution from
previous problem and information from new problem
h. Have students come up to show what and how they got the unit rates
i. Have students discuss which is the better deal
j. Pass out Starbucks Unit Rate Worksheet
k. Give students 15 to 30 minutes to complete
l. Have students discuss their answers and reasoning
m. Hand out Animal Speed Worksheet
n. Tell students that they must use either the comparison chart or the tape diagram
when solving their problems
o. Students who do not finish the worksheet need to finish it for homework

Middle Phase
a. Practice (guided, independent)
Guided
Worksheet
Lesson Plan Template rev 1/22/18

Mrs. Becker loves Starbucks coffee. Today, while waiting to place her order for
her non-fat white chocolate mocha without whipped topping, she noticed the
prices for the three sizes that were available.

She could order:

Tall Grande Venti


12 oz 16 oz 20 oz
$3.55 $4.25 $4.55

Part A
Which size is the better unit rate? ____________________________

Part B
Use what you know about unit rates to explain how you determined your answer.
Use words, numbers, and/or symbols in your explanation.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Lesson Plan Template rev 1/22/18

Independent
Worksheet
Student will need to use either the tape method or the graphic organizer to record and
compare all animal speed and then use the information for sorting them

UnitRatesAnimalTopSpeedProblems6RPA2FREEBIE.pdf (Command Line)

Concluding Phase
a. Closure/Summary: Action/statement by student(s)/teacher to wrap up lesson
b. What are some field that would use unit rates?

Follow up: What comes next to reinforce the lesson (HW or supplemental instruction)
Finish Independent Worksheet

Materials: (items, technology, etc.)


Worksheets
Projector
Computer

References and Resources: Cite (APA style) sources, texts, lesson plans used
Becker, L. (n.d.). Teaching Resources. Retrieved April 20, 2018, from
https://www.teacherspayteachers.com/FreeDownload/Unit-Rates-in-Real-Life-Starbucks-
63350
Crosby, S. (2012, February 09). Comparing Unit Rates Graphic Organizer. Retrieved April 20,
2018, from https://www.pinterest.com/pin/117375134012257575/
Grade 7 Mathematics. (n.d.). Retrieved April 20, 2018, from
https://www.engageny.org/resource/grade-7-mathematics-module-1-topic-c-lesson-12
The Clever Clover. (n.d.). Unit Rates - Animal Top Speed Problems - 6.RP.A.2 - FREEBIE.
Retrieved April 20, 2018, from https://www.teacherspayteachers.com/Product/Unit-Rates-
Animal-Top-Speed-Problems-6RPA2-FREEBIE-1497407

Students will continue using tape chart and graphic below in order to compare unit rates
Rate 1 Compare Rate 2

Unit Rate 1 Unit Rate 2


Lesson Plan Template rev 1/22/18