Vous êtes sur la page 1sur 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.10.2017

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gădinița cu Program Prelungit Nr.1, Zalău

GRUPA: Mică, Buburuzele

EDUCATOAREA: Laura Chichișan

PROFESOR COORDONATOR: Mihaela Opre

PROPUNĂTOAREA: Monica- Andreea Șerban

ACTIVITATEA: ALA I

TEMA ACTIVITĂȚII: C1 Construcții-Gardul de la gădină

C2 Artă-Copac cu frunze galbene (lipire)

SCOPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea de priceperi, deprinderi și abilități dobândite


anterior

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe

OBIECTE OPERAȚIONALE:

-să îmbine piesele pentru a realiza gardul de la grădină

-să lipească 3-4 elemente păstrând acuratețea șablonului primit

-să utilizeze corect materialele de lucru

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația,explicația, demonstația, observația, povestirea,


exercițiul

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Mijloace: Șoricica, lipici, frunze, copac-șablon , piese

ETAPE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE
Momentul -pregătesc materialul
organizatoric didactic necesar pentru
desfășurarea activității
- așez mesele și
scaunele pe două grupe

Captarea atenției -chem toți copiii la mine


pentru a le spune o
scurtă poveste, dar P
înainte mă prezint: O
,, Bună dimineață , V
buburuzelor! Numele E Observarea
meu este Monica! Când S comportamentului
am venit la cămin m-am T non-verbal
întâlnit cu un prieten de- I
al meu ,care mi-a povestit R
că zilele trecute a suflat E
un vânt puternic și i-a A
distrus gardul de la
grădină și a suflat toate
frunzele copacilor. El mi-
a spus că vă roagă să-l
ajutați să construiască un
gard nou la gradină și să
lipiți niște frunze în copaci
pentru că au căzut prea
repede.’’
Anunțarea temei -,,Astăzi vom construi
gardul de la grădină și conversația
vom lipi frunzele galbene
în copac.''
Dirijarea învățării -copii au libertatea de aș
alege centrul dorit
-voi explica și demonstra explicația
modelul de lucru la
fiecare centru demonstrația
Centrul Artă Observarea
-vom face exerciții pentru comportamentului
încălzirea mâinilor: exercițiul copiilor
*spargem nuci
*aruncăm cojile
*cântăm la pian
*ne spălăm pe mâini
*ne uscăm lipici
-copiii vor lipi frunzele
galbene pe un copac- frunze
șablon copac
Obținerea -urmăresc modul în care observația
performanței lucrează copiii, în cazul în Observarea
care este nevoie intervin explicația modului de
cu explicații suplimentare: reallizare a
*ținem spatele drept conversația sarcinii date
*lucrăm de sus în jos
*construm de la stânga la exercițiul
dreapta
- pun la expoziție
,,copacul cu frunze
galbene’’ realizat de copii
Asigurarea retenției -întreb ce au lucrat la conversația Evaluare verbală
și a transferului fiecare centru
Evaluare -fac aprecieri individuale conversația
și colective asupra
modului de lucru al
copiilor

Vous aimerez peut-être aussi