Vous êtes sur la page 1sur 10

Proiect didactic

Disciplina: Biologie
Clasa: a-VI-a
Profesor: Mărneanu Maria
Tema: Păsări picioroange şi agăţătoare
Tipul lectiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Unitatea şcolară: Şcoala cu cls.I-VIII,,V.Lucaciu”,loc.Lucăceni,jud.Satu Mare
Scopul lecţiei: însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile
alcătuirii păsărilor picioroange şi agăţătoare şi evidenţierea adaptărilor acestora la
mediul de viaţă
Competenţe specifice :
1.1Identificarea unor grupe şi specii de animale;
1.2Recunoasterea alcatuirii generale a animalelor;
1.3Stabilirea relatiilor dintre factorii de mediu şi diversitatea animalelor;
1.4Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare;
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate explorării lumii animale;
4.1Exersarea utilizării unor surse de informare
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:
O1. Să definească noţiunile de păsări picioroange şi păsări agăţătoare.
O2. Să recunoască după caracterele distinctive cele două categorii de păsări .
O3. Să indice mediul de viaţă al berzei şi ciocănitoarei.
O3. Să evidenţieze adaptările acestor păsări la mediul de viaţă.
O4. Să numească alte păsări înrudite cu barza şi ciocănitoarea.
Demersul didactic
a)resurse procedurale: observaţia, explicaţia,algoritmizarea,conversaţia
euristică,metoda cubului,problematizarea, învăţarea prin descoperire
b) resurse materiale: manual, atlas zoologic, păsări naturalizate,prezentare power
point:Păsările-fiinţe zburătoare desăvârşite, retroproiector, laptop,planşe ce
reprezintă barza,ciocănitoarea şi alte păsări înrudite cu acestea,fişe de lucru;
c) forma de activitate: frontal, individual ,pe grupe
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie
Bibliografie
Programa şcolară;
Brânduşoiu M., Androne C.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Aglaia Ionel, Zoe Partin: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Humanitas
Educaţional, 2007.
EVENIMENTELE LECŢIEI

Evenimentul Activitatea de învăţare Metode şi


didactic Ce face profesorul Ce face elevul procedee
evaluare
1.Moment -Elevii se mobilizează pentru
-Se crează climatul favorabil
organizatoric începerea orei şi ascultă
începerii orei de biologie.
îndrumările şi indicaţiile date de
-Profesorul face prezenţa şi
profesor pentru lecţia ce va
notează absenţii
urma.
2. Se realizează reactualizarea conversaţia
Reactualizarea cunoştinţelor anterioare – Pe baza cunoştinţelor dobândite comparaţia
cunoştintelor Păsări de curte elevii răspund oral la întrebările activitate
Prin chestionare orală adresate de către profesor. frontală
verifică cunoştinţele din
lecţia anterioară:
-Ce păsări de curte am
studiat?
-Care sunt caracterele
generale ale păsărilor
scurmătoare?
-Ce reprezentanţi cunoaşteţi?
-Ce adaptări la mediul
acvatic au păsările înotătoare
-Ce importanţă au păsările de
curte?

3.Captarea Prezint elevilor 2 imagini- cu Elevi studiază imaginile şi


atenţiei barza şi cu ciocănitoarea, formulează ipoteze problematiza
solicitându-le să le rea
recunoască şi să precizeze
dacă există deosebiri
4. - anunţ titlul lecţiei, îl scriu pe Notează în caiete titlul lecţiei explicaţia
Transmitere tablă şi urmăresc obiectivele.
a Păsări picioroange şi
agăţătoare
şi însuşirea - comunic clar obiectivele
operaţionale ale lecţiei:
noilor O1. Să definească noţiunile de
păsări picioroange şi păsări
cunoştinţe agăţătoare.
O2. Să recunoască după
caracterele distinctive cele
două categorii de păsări .
O3. Să indice mediul de viaţă al
berzei şi ciocănitoarei.
O3. Să evidenţieze adaptările
acestor păsări la mediul de
viaţă.
O4. Să numească alte păsări
înrudite cu barza şi
ciocănitoarea
.
5.Dirijarea Profesorul explică metoda de conversaţia
învăţării predare care va fi folosită – observaţia
metoda cubului metoda cubului
Se realizează un cub pe ale activitate pe
cărui feţe se notează grupuri.
cuvintele:descrie,compară,
analizează, asociază, aplică, Se gândesc la rezolvarea
argumentează, fişelor de lucru.
Anunţă tema pusă în discuţie
Imparte clasa de elevi în şase
subgrupe, fiecare subgrup
urmând să examineze tema Rezolvă fişele de lucru
aleasă din perspectiva cerinţei
de pe una din feţele cubului.
Se imparte grupelor cele 6 fişe
de lucru(anexa 1, 2, 3, 3, 4, 5, 6
La sfârşit se completează
schema lecţiei pe tablă
Păsări picioroange- Barza Scriu la sfârşit schema lecţei
Mediul de viaţă: trăieşte pe în caiete.
câmpii mlăştinoase şi pe
marginile bălţilor
Este o pasăre migratoare,de
talie mare, adaptată la viaţa
semiacvatică.
Alcătuirea corpului:
-cap rotunjit,cioc lung,conic,
drept,se continuă cu un gât
lung, mlădios
-ciocul şi picioarele sunt de
culoare roşie-portocalie
-picioarele lungi,puternice,se
termină cu 4 degete,3
îndreptate anterior şi unul
posterior,unite la bază cu o
membrană scurtă
-migrează toamna datorită
schimbării temperaturii şi lipsei
de hrană
Alte
picioroange:egreta,stârcul,
lopătarul
Păsări agăţătoare -
Ciocănitoarea
Mediul de viaţă: trăieşte în
păduri,parcuri,livezi,gospodării
le oamenilor
Adaptări la mediul arboricol:
-cioc puternic,drept,conic,limba
lungă cu perişori aspri
-picioare puternice,terminate
cu4 degete: 2 îndreptate
anterior şi 2 posterior
-gheare
lungi,încovoiate,ascuţite la
vârf-se agaţă de scoarţa
copacilor
-pasăre sedentară,insectivoră
Alte agăţătoare:cucul
6.Obţinerea Inventariază principalele Răspund la întrebări pe baza Activitate
performanţei informaţii şi solicită elevilor să observaţilor efectuate în frontală
dea răspunsuri clare pentru a timpul rezolvării sarcinilor
verifica măsura în care au fost din fişelor de lucru
atinse obiectivele propuse
pentru această lecţie
7.Evaluarea Prin chestionare orală pe tot Se gândesc, răspund la Activitate
performanţei parcursul lecţiei, pe baza fişelor întrebări frontală
elevilor distribuite la metoda cubului
dar si pe baza verficării
cunoştinţelor din lecţia
anterioară.
Grupa I – Descrie:
Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini video cu cele 2 tipuri de
păsări
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt
adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări
agăţătoare - ciocănitoarea)

Sarcini de lucru

 Observă în imaginile de mai jos păsările studiate

 Recunoaşte aceste animale:descrie forma corpului, mărimea, culoarea penjului


Grupa II Compară: Ce este asemănator, ce este diferit
Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini
video cu cele 2 tipuri de păsări
Mod de lucru
Învăţaţi prin descoperire
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt
adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări
agăţătoare - ciocănitoarea)

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos păsările studiate
 Recunoaşte aceste animale, observă alcătuirea corpului şi compară-le

Completează tabelul de mai jos:


Păsări Mediul de viaţă Ciocul Picioare Aripi Hrănirea

Barza

Ciocănitoarea
Grupa III Asociază: La ce te indeamnă să gândeşti?

Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini
video cu cele 2 tipuri de păsări

Mod de lucru
Învăţaţi prin descoperire
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt
adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări agăţătoare - ciocănitoarea)

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos păsările studiate
 Precizează care sunt adaptarile pe care le prezintă aceste animale la mediul de viaţă

Completează tabelul de mai jos


Animalul Mediul de viaţă Adaptări la mediul de viaţă

Barza

Ciocănitoarea
Grupa IV Analizează: Spune din ce este făcut

Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini cu
cele 2 animale

Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt
adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări
agăţătoare - ciocănitoarea)

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos păsările studiate
 Observă si analizează alcătuirea corpului, analizează penajul, analizează membrele

Ce ai constatat?
Grupa V Aplică:

Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini cu
cele 2 animale luate în discuţie

Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt
adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări
agăţătoare - ciocănitoarea)

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos păsările studiate
 Gândeşte-te dacă există animale înrudite cu barza şi ciocănitoarea, dă exemple, caută
aceste animale înrudite în atlas

Păsări înrudite cu barza:................................................................................................

Păsări înrudite cu ciocănitoarea.....................................................................................


Grupa VI Argumentează :

Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini
video cu cele 2 păsări luate în discuţie

Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt
adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza,păsări agăţătoare- ciocănitoarea)
Sarcini de lucru
 Gândeşte-te şi răspunde la întrebarea de mai jos
 Barza şi ciocănitoarea sunt/ nu sunt animale folositoare ?

 Argumentează pro sau contra şi enumeră câteva motive care vin în sprijinul afirmaţiei
tale !

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

Vous aimerez peut-être aussi