Vous êtes sur la page 1sur 5

UNIFIED COUNCIL

A n I S O 9 0 0 1 : 2008 C e r t i f i e d O r g a n i s a t i o n

NATIONAL LEVEL SCIENCE TALENT SEARCH EXAMINATION


Paper Code: UN439 (UPDATED)
Solutions for Class : 5
MATHEMATICS

1. (C) 123, 080, 603 is one hundred twenty 8. (D) As 2805 ÷ 2.55 = 1100,
three million eighty thousand six 1100
hundred and three. 280.5 ÷ 25.5 = = 11
100
2. (D) The missing digit according to the given 9. (A) Total marks = 75 + 25 = 100
expansion is 7.
Required ratio = 75 : 100 = 3 : 4
3. (D) H.C.F. of 60, 650, 250 is 10.
10. (C) Sum of the three angles is a triangle is
H.C.F. of 230, 450 is 10.
2 right angles.
H.C.F. of 120, 180, 240 is 60.
11. (B) 90 + x + y + Z = 360;
H.C.F. of 135, 315, 495 is 45.
x + y + z = 360 – 90 = 270.
Hence, P and Q have numbers with the
same H.C.F. 12. (D) Perimeter of the given figure
4. (D) Let the numbers be 24 and 240. 3.8 + 4.4 + 2.6 + 3.8 + 4.2 + 6.3 + 4.6
Then their H.C.F. = 24 and L. C. M. = 240 + 7.2 + 4.3 + 8.2 + 1.7 + 3.5 + 1.4 + 4.5
+ 3.6 + 4.2 = 68.3 cm.
Hence the required numbers are 24 and
240. 13. (B) Area of rectangle = length x breadth.
5. (B) Length of ribbon used for each present 14. (C) The Celsius scale is divided into 100
=2 equal divisions each representing a
2 1 2 degree.
= 3 = × = .
5 3 5 15 15. (A) Time at noon = 12
3, 1 4, 2 5, 7 1 h 25 min before noon
6. (C) ? ,4
4 5 6 8
= 12 – 1 h 25 min
+6 +8 +10 +12
= 10 h 35 min
3 9 17 39
= , , , , ∴ Rajesh left the office at 10 : 35 a.m.
4 5 6 8
16. (D) Number of students who choose the
+1 +1 +1 +1
most popular fruit is orange = 30%.
∴ The missing fraction
NUmber of student who choose the
17 + 10 27 6 least popular fruit
= = =3
6+1 7 7 1 20
= 100 – 25 – 30 – 15 – × 100
7. (D) When a decimal number is divided by 5
10, the decimal shifts left by 1 place.
= 100 – 90 = 10.
So, 9.826 ÷ 10 = 0.9826
website : www.unifiedcouncil.com

1
Ratio of number of students who choose 1
26. (B) × 8 × 4 = 16 m2
the most popular 1 unit to the number 2
of students who choose the least
27. (D) P + Q = 105
popular unit = 30 : 10
P – Q = 45
= 3 : 1.
So, 2P = 105 + 45 = 150
17. (D) Amount with Tanish = 63
⇒ P = 75
More amount needed to buy 9 pens =
18 Then, Q = P – 45 = 75 – 45 = 30.
∴ Amount needed to buy 9 pens = (63 P×Q×Q
+ 18) = 81 ∴ (P × Q) ÷ (P ÷ Q) = =Q ×
P
Hence, cost of 1 pen = 81 ÷ 9 = 9 Q = 30 × 30 = 900
18. (C) The area of a square = 144 sq. m 28. (A) Ratio of the lengths of AB and BC is 2 : 5.
i.e., side × side = 144 sq. m Given AB = 6 cm,
= (12 × 12) sq. m 2 units = 6 cm.
∴ The side of the square = 12 m
6
19. (B) 0.777 =7 × 0.111 Hence, 5 units = ×5 = 15 cm
2
1 7
= 7× = ∴ The length of AC is (6 + 15) cm = 21 cm
9 9
20. (C) Number of turns = 1 km ÷ 5m 29. (B) ∠AOB = ∠DOC

= 1000m ÷ 5m = 200 180o − 88o


⇒ ∠AOB = = 46o
2
21. (C) Area of rectangle A : Area of rectangle B
= (8 × 5) cm2 : (15 × 4) cm2 ∠p = ∠AOB = 46o (Vertically opposite
angles.)
= 40 : 60 =2:3
30. (B) From the figure, the 5th mark denotes the
22. (C) 3y + 2y = 180 o
height of pole X which is 225 cm.
⇒ y = 180o ÷ 5 = 36o
225
N = 2y = 2 × 36o = 72o So, each marking is at cm = 45 cm
5
23. (A) Of the given statements only (i) is true. Pole Y is at the 4th mark. So, the height of
24. (B) In the given figure, CD and IJ are parallel pole Y = 4 × 45 cm
lines = 180 cm
25. (B) A car has 4 wheels and a motorcycle has The required difference = 3 m – 180 cm
2 wheels. By ‘guess and check’ method,
= (300 – 180) cm = 120 cm
There were 25 cars.
So, pole Y is 120 cm less than 3 m.

31. (C)

32. (C) (8 + 4 + 2 + ?) cm = 19 cm
(14 + ?) cm = 19 cm
65  4 = 260
35  2 = 70 ∴ The length of the missing side
260 + 70 = 330
= (19 – 14) cm = 5 cm
website : www.unifiedcouncil.com

2
3 2
33. (C) × 9000 − × 900 39. (A)
4 3
= 3 × 2250 – 2 × 300 = 6150
40. (D) Average of A, B and C = 10 years
34. (A) Perimeter of square = 4 × 4.5 cm = 18.0
cm Perimeter of regular hexagon = )+*++
= 10
Perimeter of square 3

18 A + B + C = 30 yr.
∴ Each side of hexagon = = 3 cm
6 )++
= 9 ⇒ ) + + = 18
35. (C) If sum of both the angles are 180°, they 2
are said to be supplementary. Now, (A + C) + B = 30 yr.
For options, 40° + 50° = 90° ≠ 180° (x) 18 + B = 30 ⇒ B = 30 – 18 = 12 yrs.
35° + 150° = 90° ≠ 180° (x) (11 + ))
41. (A) = 5. Solving the denominator,
0° + 180° = 180° ( ) (97 − 94)
we get 97 – 94 = 3. Now to get the result
70° + 90° = 160° ≠ 180° (x)
equal (97 – 94) to 5, 3 must be divide by
∴ 0° & 180° are supplementary 15. And to obtain 15 in the numerator,
∴ Answer is option (C). we must add 4, such that 4 + 11 = 15.
36. (D) For option (A); cost of 1 is 18. This A = 4.
For (B): cost of 2 is 35 42. (A) Srujan answered questions correctly = 38
cost of 1 is 35 ÷ 2 = 17.5 Srujan answered questions in correctly

= 50 – 38 = 12
For (C): cost of 4 is 70
Percentage of the questions were
⇒ cost of 1 is 70 ÷ 4 = 17.5
answered in correctly
For (D): cost of 5 is 85
12
⇒ cost of 1 is 85 ÷ 5 = 17 = × 100
50
∴ Answer is option (D).
= 24%.
43. (A) Distance travelled in 36 answers =
37. (A) 45 km
= 60 min × 36 min
Sum of three angles of a triangle is 180°.
45 km
From data, right angle = 90° = ×3
5
Second angle = 52°
= 27 km.
∴ Third angle = 180° – (90° + 52°)
= 180° – (142°) = 38° 8 108 345
44. (A) 14 + + +
∴ Answer is option (A). 10 100 1000
38. (B) No. of 10 paisa coins = No. of 50 paisa = 14 + 0.8 + 1.08 + 0.345 = 16.225
coins. 14.000
0.800
⇒ Total value = 30 1.080
30 3000 (+) 0.345
∴ Coins = = 16.225
(50 + 10) paisa 60
∴ He has 50 coins of 10 paisa and 50 coins
of 50 paisa.
∴ Total coins = (50 + 50)
= 100.
website : www.unifiedcouncil.com

3
3 57. (B) An ice pack is applied in the case of a
45. (A) Part of the book read =
5 nose bleed.
∴ Part of the book left to be read
58. (C) There are three types of levers.
3 2
= 1− = 59. (A) Weather condition existing in an area
5 5
determines the shape of the houses in
No. of pages left to be read = 80 that area.
2 60. (C) Green plants synthesise their food in the
∴ part = 80
5 presence of sunlight. If there is no
sunlight, they cannot prepare their food.
5
∴ No. of pages in the book =80 × 61. (C) Boiling, evaporation and melting
2
= 40 × 5 = 200 processes utilise heat energy.
62. (B) Our teeth help us to bite our food into
GENERAL SCIENCE smaller sizes as we cannot swallow
everything whole. We then chew to even
46. (A) The given figure shows the action of smaller pieces to be mixed with saliva for
pulling out of nail by hammer. It is an easier swallowing. Babies and some
example of I order lever. elderly people need food that is mashed
47. (C) Oxygen helps in burning. before they eat as they do not have teeth
to help them grind the food into smaller
48. (D) Earthworms are called as farmer’s pieces.
friends as they help in making the soil
and enrich the soil with nutrients. 63. (C) The density of the solid is less than the
water hence it floats on water.
49. (C) Ferns do not feed on dead matter unlike
fungi. Although both ferns and fungi 64. (B) A force in water acts on the wood in the
reproduce through spores, only ferns are upward direction, this force is called
able to make their own food in the upthrust or buoyant force.
presence of sunlight. 65. (A) To separate salt crystals from the salt,
50. (A) A plant depends on its leaves to make water evaporation method of separation
food. If all the leaves are removed, the is used. When salt solution is placed
plant slowly wilt and is no longer able to Under the Sunlight the water gets
make its own food, Thus, it wilt and die. evaporated leaving the salt behind.

51. (A) The waterdroplets formed on the leaves 66. (A) While playing at the swings, we should
of plant on a cold morning is due to wait for our turn.
condensation of water vapour in air. 67. (C) Paper is obtained from the wood pulp of
52. (B) The feet of frogs and ducks are webbed; the trees. hence, by recycling, reducing
and reusing the papers. We can save
this adaptation helps them to swim faster
forests.
in water.
68. (B) It is useful to have a long small intestine
53. (B) X in the given figure is lungs. Lungs are
as the length means greater surface area
the respiratory and excretory in function.
exposed for the absorption of digested
54. (D) As the air pressure is pushing the cardup food into the bloodstream. The length of
the water in glass does not spill when it the intestine does not have any effect on
is inverted upside down. the production of digestive juices.
55. (A) The position of the sun, the moon and 69. (B) When the moon comes between the sun
the earth during lunar eclipse is and the earth all positioned in a straight
Sun → Earth → Moon. line, solar eclipse is formed.
56. (D) Water, explosive mechanism, wind and 70. (C) Image is formed on the retina.
animals help in seed dispersal.
71. (A) Pivot joint helps in moving of our head.

website : www.unifiedcouncil.com

4
72. (D) Limestone, Sandstone and shale are 80. (D) Fern reproducts by spores.
sedimentary rocks.
81. (B) A grasshopper is a consumer that eats
73. (D) A plastic glass is a man made material grass. Grass is a producer.
madeup of chemicals and is non
82. (B) The part shown by P is gill. Gill helps in
biodegradable substance. Hence it
respiration.
remains the same eucuthough it is buried
in the soil for several layers. 83. (C) Mica, quartz and feldspar are granite.
74. (C) Pulley is used in window blinds to go up 84. (B) Brain is the controlling centre.
and down. 85. (C) The moon undergoes periodic changes.
75. (B) Gneiss is formd by the metamorphosis of 86 (C) Ice changes to water by the absorption
granite. of heat and process is called melting.
76. (B) Oranges are rich in vitamin C. 87. (A) Gas A is nitrogen.
77. (B) Earthworm breathe through skin. 88. (C) Oxygen is used up in burning &
78. (B) The roots will grow out first when the respiration.
seedling absorbs water. Next, the shoot
89. (C) Motor nerve carries orders from brain to
will appear followed by its leaves as it
the muscles.
grows. Once the seedling reaches
maturity. It will grow flowers which will 90. (C) Coal is used as fuel.
go through pollination and fertilization.
Fruit are then developed. GENERAL AWARENESS
79. (B) When air is blown into the balloon, it 91. (D) 92. (D) 93. (D)
takes up the space inside it.
94. (C) 95. (D) 96. (A)
97. (B) 98. (B) 99. (A) 100. (B)

website : www.unifiedcouncil.com

Centres d'intérêt liés